Articol actualizat

​ANALIZĂ Viața de ministru în România durează puțin peste un an, în medie. Finanțele și Internele sunt cele mai vizate. Ne-am uitat la frecvența cu care sunt remaniați șefii de cabinete ale celor mai importante portofolii guvernamentale

de Dan Popa, Florin Bărbuță     HotNews.ro
Vineri, 14 septembrie 2018, 14:03 Economie | Finanţe & Bănci


Juramantul mediu al unui ministru e valabil circa un an. Apoi vine altul care s jure
Foto: sxc.hu
Am luat toți miniștrii care s-au perindat la conducerea principalelor ministere din Guvern, din 1990 până în prezent. Pe cei în funcție i-am exclus, pentru acuratețea datelor. Am luat în calcul Internele, Externele, Munca, Educația, Finanțele și Sănătatea. Am eliminat interimarii care stăteau sub 14 zile în funcție, am calculat și am tras câteva concluzii. Sunt simple și ne arată câtă coerență livrăm în afară, sau mai degrabă câtă lipsă de.....

Acum câțiva ani, eram într-o sală de conferințe din Viena, unde Liviu Voinea (actual viceguvernator, pe atunci Ministrul Bugetului) se lăuda că are deja 4 luni de ministeriat în spate  și că nu a fost încă schimbat. Cceea ce pentru România era o performanță! Lumea a râs ca la o glumă bună, deși nu era...

Potrivit unor surveyuri consultate de HotNews.ro, media unui mandat în Guvernele din statele membre UE e între 3.5 ani și 9 ani. În zile, asta înseamnă între 1500 și ceva peste 3.200 de zile.
La noi, aceeași medie e mult mai scăzută. Noi ne schimbăm miniștrii după cum bate vântul politic, nu ca urmare a unor criterii obiective. Iar efectele le simțim zi de zi, fie că vrem să conștientizăm acest lucru. fie că ne băgăm capul în nisip.



Miniștrii de Interne și cei de Finanțe au cea mai scurtă viață în România. În medie, 400 de zile, adică ceva mai mult de un an de zile. Pot ei să lase o amprentă asupra Ministerului lor? Pot, dar degeaba, că n-o bagă nimeni în seamă. Vine ministrul cel nou, cu viziunea lui cea modernă și totul e răscolit din temelii.

Mai puneți-vă și în situația unui investitor  străin care ar vrea să-și mute afacerile în București peste vreo doi ani, că tot urmează Brexit și europenii se bat să atragă investițiile britanicilor  pe spuza lor.

Vin aici să vadă situația de la fața locului, dar de fiecare dată discută cu alt interlocutor. Unii ar putea să spună că e normal, dar eu zic că e foarte importantă continuitatea și coerența în dialog.

La Interne, doar doi miniștri au trecut pragul  celor 1000 de zile:  Ioan Rus și (dacă vi-l mai amintiți, Doru Tărăcilă)
 
La Finanțe au fost tot doi miniștri, ambii de stânga: Florin Georgescu și MihaiTănăsescu, cei care au rezistat peste 1000 de zile. Georgescu e azi primul înlocuitor al lui Isărescu, iar de Tănăsescu nu se mai apropie nimeni, deși e un tip fundamental inteligent dar care a făcut o alegere greșită într-un moment nepotrivit.


La interne, au fost 23 de miniștri. Externele, puțin mai stabile, au avut 20 de miniștri. Finanțele, 27 de miniștri.Educația, 17 miniștri. La Muncă s-au perindat 22 de miniștri, iar la Sănătate 20 de titulari. Am exclus din calcule și interimatele, măsurând doar lungimea mandatelor miniștrilor plini.

Mai jos, cei mai longevivi miniștri perindați prin Guvern după 1990.



E vorba de:
  • Ecaterina Andronescu, Educație: 28 decembrie 2000 — 18 iunie 2003 si 22 decembrie 2008 — 1 octombrie 2009 , cu 1183 zile de mandat Eugen Nicolăescu, Sănătate: 22.08.2005 – 22.12.2008  cu  1218 zile de mandat
  • Ioan Rus, Ministerul de interne : 28 decembrie 2000 – 15 iunie 2004 ,  1265 zile
  • Iulian Mincu, Sănătate:  19.11.1992 – 23.08.1996,  1372 zile
  • Mircea Geoană, Ministerul de externe   28 decembrie 2000 - 28 decembrie 2004 ,   1461 zile
  •  Mihai Nicolae Tănăsescu, Ministerul finantelor: 28 decembrie 2000 - 28 decembrie 2004, 1461 zile
  • Florin Georgescu, Ministerul finantelor : 19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996 cu 1483 zile.
  • Dan Mircea Popescu , Ministerul muncii: 19 noiembrie 1992 - 11 decembrie 1996; 1483 zile
  • Teodor Meleșcanu (Externe):    19 noiembrie 1992 - 12 decembrie 1996    1484 zile
  •  Daniela Bartoş   Sănătate: 28.12.2000 – 19.06.2003,  având 1805 zile de mandat ministerial
O listă cu miniștrii care au stat cel mai puțin în funcție ar fi irelevantă, fiindcă au existat miniștri interimari care au avut câteva zile de mandat, iar alții au demisionat după nici două luni (vezi cazul lui Dragnea, care a stat la Interne doar 12 zile, apoi a demisionat)

Week-end plăcut tuturor!


Citeste mai multe despre   










1840 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    OK, am inteles (Vineri, 14 septembrie 2018, 14:27)

    liberte, egalite, mouie pesede [utilizator]

    Astept acum si un articol referitor la moartea unui ministru in Romania.
  • +1 (1 vot)    
    vorbeste lumea ... (Vineri, 14 septembrie 2018, 14:54)

    ABCd...etc [utilizator]

    slabut rau de tot cu comportamentu' de ministru,de cand cu guvernu' asta ...
  • 0 (0 voturi)    
    As vrea o analiza... (Vineri, 14 septembrie 2018, 17:03)

    brigadierul [utilizator]

    A parlamentarilor nostrii cu activitatea lor de zi cu zi...
    Cred ca vom fi foarte surprinsi...
  • +3 (3 voturi)    
    un an i se da dreptul la Jumuleala (Vineri, 14 septembrie 2018, 18:30)

    Dalinar [utilizator]

    Asta este adevarul, ca ala numai de treaba nu are grija….uitati-va la Todorovich sau Daia, is rupti de Realitate.
    • 0 (0 voturi)    
      Țara lui Papură-Vodă (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 17:41)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

      Papură recoltată din bălțile teleormănene ale Belinei....
  • +2 (2 voturi)    
    partea trista e alta (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 8:29)

    thebblack [utilizator]

    nu scurtimea mandatului e principala caracteristica a mandatelor de ministru din romania, ci fenomenala incompetenta a celor care le au. pentru ca la noi aparent, in numirea ministrilor, se foloseste principiul licitatiei olandeze... gasim unul mai prost ca idiotul dinainte? pana acum a functionat ireprosabil... dar urmatorul guvern ne va pune mari probleme de cand cu vasilica.

    ps ce pretenti sa ai de la o tara in care unul din cei mai longevivi minstrii a fost iulian mincu?
  • +1 (1 vot)    
    Trei observatii (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 9:04)

    anonim3 [utilizator]

    1. Corectati unele inexactitati: Melescanu a avut mai multe mandate la Externe, deci e mai sus in top-ul cantitativ (no comment despre calitate). De asemenea, trebuie inclus Liviu Maior cu mandatul de la Invatamant din 1992-1996.
    2. Nu stiu daca este bine sa punem laolalta mandatele nesuccesive la acelasi minister. Daca ramanem doar cu mandatele continue, cred ca avem o masura mai buna a continuitatii/discontinuitatii.
    3. Media este ridicata de guvernele Vacaroiu si Nastase. Daca vom face separat si media pe ultimii 10 ani (sau media pe legislaturi), vom constata ca durata exercitarii functiei de ministru este din ce in ce mai scurta, ceea ce inseamna ca instabilitatea creste.
  • 0 (0 voturi)    
    eroare de calcul (Sâmbătă, 15 septembrie 2018, 9:07)

    anonim3 [utilizator]

    Daniela Bartos - verificati pe calendar (ar trebui sa fie pe la 800 zile, deci in afara topului)


Abonare la comentarii cu RSS

ESRI


Hotnews
Agenţii de ştiri

Siteul Hotnews.ro foloseste cookie-uri. Cookie-urile ne ajută să imbunatatim serviciile noastre. Mai multe detalii, aici.
hosted by
powered by
developed by
mobile version