Articol actualizat

Florin Georgescu (BNR): În loc să avem din ce în ce mai mulți oameni educați, informați, în societate, vedem o creștere a decalajului în ceea ce privește cunoștințele și informația

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Joi, 11 octombrie 2018, 16:25 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Georgescu, prim-viceguvernator BNR
Foto: Hotnews
O mare parte din populație are cunoștințe insuficiente sau zero despre economie, a declarat Florin Georgescu, prim-viceguvernator al Băncii Naționale a României (BNR), într-un eveniment la sediul instituției.

“Acum circa 50 de ani Peter Drucker, guru în filozofia managementului, a lansat conceptul de economie a cunoașterii. Surpriza este că după 50 de ani încă simțim că sunt elemente lipsă în construcția economică și instituțională, care ar trebui să fie bazate pe cunoaștere. În loc să avem din ce în ce mai mulți oameni educați, informați, în societate, vedem o creștere a decalajului în ceea ce privește cunoștințele și informația. Parțial, asta vine din inegalitățile economice, o altă provocare în creștere, dar parțial din ignoranță", a spus Georgescu.

Potrivit acestuia, în ciuda imensei cantități de informații care este accesibilă unui număr mare de oameni, observăm o lipsă a apetitului pentru cunoaștere, în mod surprinzător în rândul generației tinere.

Se pare că problema noastră reală nu este lipsa cunoașterii, ci lipsa de interes pentru asta. BNR a început acum 9 ani activitatea de educație financiară, iar anul trecut am creat un departament special pentru acest lucru. (...) Vedem că o mare parte din populație are cunoștințe insuficiente sau zero pentru economie și a riscurilor pentru viața economică. Doar 22% din populație are cunoștințe financiare. Asta înseamnă că restul respondenților au probleme în a înțelege pericolele inflației sau riscurile asociate cu creditul bancar. Pentru a avea politici de succes trebuie ca nu numai să integrăm mai multe cunoștințe în proiectarea politicilor, dar să convingem oamenii să integreze mai multe cunoștințe în deciziile financiare. Asta este de două ori mai greu de obținut", a precizat oficialul BNR.


Citeste mai multe despre   








1747 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Asta a vrut clasa politica romaneasca (Joi, 11 octombrie 2018, 16:33)

    quietguy58 [utilizator]

    Asta a vrut clasa politica romaneasca, cati mai multi prosti cu drept de vot.
  • 0 (14 voturi)    
    asta vorbeste de asaceva ???!!!! (Joi, 11 octombrie 2018, 16:39)

    viziru [utilizator]

    asta vorbeste de asaceva ???!!!! prin anii 1996,1997 asta era artizanul devalorizarilor masive, mai pe romaneste ne-a furat ne-a bagat mana in buzunar, altceva nu stie, mare atentie la individu asta !!!!
    • +2 (6 voturi)    
      are o pregatrire deosebita (Joi, 11 octombrie 2018, 17:15)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      sa nu uitam asta.
      • +2 (6 voturi)    
        pregatire (Joi, 11 octombrie 2018, 20:51)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        La un moment dat a fost poreclit "economist de Ferentari" ptr. ca nu vedea legatura dintre devalorizarea leului si pretul morcovilor din piata. Cuvintele ii apartin. A ajuns in BNR propulsat de PSD. Asta nu inseamna neaparat ca este nestiutor...
        • +1 (1 vot)    
          Ilidia, (Vineri, 12 octombrie 2018, 10:30)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

          vorbesti fara sa il cunosti. Eu il cunosc, iti spun ca e superprofesionist pe economie si banci. Poate are un stil mai neconventional, dar e super pregatit. Nu se compara cu economistii pe care ii are acum PSD>
    • -1 (1 vot)    
      Imi aduc (Vineri, 12 octombrie 2018, 12:34)

      A310 [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      foarte bine acele vremuri .
      Dar cu tot respectul v-as intreba , ati intalnit vreun bancher care sa nu te JEFUIASCA .
      Experientele mele cu bancile mi-au conturat convingerea ,ca in momentul in care ai trecut pragul unei banci in mod sigur vei fi in pierdere .
  • +8 (12 voturi)    
    BUNA DIMINEATA SOARE! (Joi, 11 octombrie 2018, 16:41)

    schroedinger [utilizator]

    Moshule, e primul momment de revelatie?
    Cand erai ministru de finante si inflatia de 180% nu te preocupau problemele acestea!
    Marshhh...
  • +14 (14 voturi)    
    Adica romanii sunt majoritar o natie de prosti (Joi, 11 octombrie 2018, 16:47)

    2087 [utilizator]

    Asta stiam, sunt mii de exemple.

    Cel mai recent: Nu sunt bani de scoli, dar Pandele rezerva 150 de autocare pentru prostimea batrana care merge la moaste.

    Tara asta e praf, nu-i de mirare ca toata lumea muncitoare pleaca.
  • +11 (11 voturi)    
    Falsele elite ale tranzitiei profita din (Joi, 11 octombrie 2018, 16:53)

    Habermas [utilizator]

    asimetria informationala, si de aceea o cultiva. In plus, acestia au o mentalitate parazitara, si vor cauta sa distruga sistemele educationale, nu sa le dezvolte (chiar daca astfel isi submineaza singuri propria baza economica; ei stiu ca pozitia lor economica este ilegitima asa ca doar cauta sa extinda perioada de beneficiu personal).
  • +10 (10 voturi)    
    43% analfabeți funcțional (Joi, 11 octombrie 2018, 16:58)

    prec [utilizator]

    Asta scoate învățământul din Rrromânista. Iar unii vor ajunge în politică, mulți dintre ei, administrație, și mai mulți, învățământ, și în forțele de ordine, majoritatea. Asta ne așteaptă. Comunismul își va merita denumirea de „Epoca de aur” a țării față de ceea ce ne așteaptă!
  • +5 (5 voturi)    
    Nimeni nu e de neinlocuit nu? (Joi, 11 octombrie 2018, 17:30)

    Dalinar [utilizator]

    Dicton romanesc arhaic, din strabuni, buba e ca au fost inlocuiti desteptii cu prostii ca.....asta ai.
  • +4 (6 voturi)    
    Facultati particulare pe banii parintilor (Joi, 11 octombrie 2018, 19:28)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Societatea e in regres.
    De peste 25 de ani ies pe bandă rulantă cate100 de mii de absolventi de facultăți particulare in fiecare an.
    Pe total 2.5 milioane de absolventi de facultăți pe bani.
    Intr-un sfert de secol.
    Plusvaloare societatii românesti nu au cum sa aducă.
    Sistemul i-a determinat sa fuga de la învățătură adevarata la concursul de dosare.
    Cu chiu cu vai au terminat.
    Au fost bine plantati in administratie, ministere,agentii sau in alte locuri bine platite.
    Trăiască pilele care i-au pus pe posturi calde fara prea multa pregatire la baza.
    Nu înțelegeți ca societatea nu are cum progresa.
    Si se mai nasc intrebari:
    Cine predă la particulare?
    Cine conduce doctorate?
    De plagiat nu s-a auzit?
    Toți din toate guvernele, poliție.structuri militare sau de informatii,parchete, academii au lucrări de doctorate ca o conditie a avansări.
    Dar cate or fi pe bune?
    Cum sa progreseze societatea când baza e copy&paste.
    • +1 (3 voturi)    
      coconautzii (Joi, 11 octombrie 2018, 21:53)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Sa fim seriosi, chiar credeti ca "la stat" e alta situatie?

      Toata educatia nationala e la pamant, de stat sau particulara, de la clasa a saptea incolo pur si simplu nu mai exista invatamant.

      Si ce-i cu asta?

      In timp, societatea romaneasca se va destructura si destabiliza. Poate ne vom echilibra pe un palier al lui "daca ai ce manca si ce imbraca, sa nu-ti pese". Sau poate vom cobori sub acel palier si vom vedea ce e foamea.

      Si?

      Tot patitul e priceput. Dupa ce vom vedea ce inseamna sa nu-ti pese de viitor, ne va veni mintea la cap. E si asta o lectie.
  • 0 (0 voturi)    
    Acest (Joi, 11 octombrie 2018, 22:09)

    mopsu [utilizator]

    personaj sinistru care sta pe un munte de bani da sfaturi din zona sa de putrefactie... La fel si securistul daianu care a prins post la bnr dupa ce apierdut bani cu simusima, nu stiu exact cum il cheama, care a fugit in Elvetia.Era obligatoriu sa fie despagubit ca si avochiorul poporului , nu le-ar m...i multi inainte....
  • +5 (5 voturi)    
    CIUDAT! (Joi, 11 octombrie 2018, 22:51)

    vivatcrescatfloreat [utilizator]

    Pai Romania efectiv geme de masteranzi, doctori in detoate! Care e sporul social adus de inaltele lor studii?
  • +1 (1 vot)    
    BNR repetenta (Vineri, 12 octombrie 2018, 13:15)

    Delavale [utilizator]

    BNR NU indeplineste conditiile elementare de a colabora cu alte banci (conform Bancii centrale din Elvetia). Salariatii BNR sunt superficiali si nu cunosc reguli elementare.