ANALIZĂ BNR a stabilit până unde se pot îndatora românii: 40%. Dar cât se pot îndatora slovenii, polonezii sau ungurii?

de Dan Popa     HotNews.ro
Joi, 18 octombrie 2018, 16:21 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu, Guvernatorul BNR
Foto: BNR
Discuția nu e doar în România, ci în întreaga Europă. Fiecare bancă centrală speră la ce e mai bun, dar se pregătește pentru ce e mai rău. În Polonia, băncile trebuie să fie atente la creditele ipotecare nou acordate persoanelor fizice cu grad de îndatorare de peste 40% (dacă aceşti debitori au venitul sub venitul mediu al regiunii). În Slovenia, gradul de îndatorare (DSTI) maxim e de 50% pentru debitorii cu un venit lunar mai mic de 1700 euro. Pentru debitorii cu venit de peste 1700 euro, DSTI de 50% până la nivelul de 1700 de euro din respectivul venit și DSTI maxim de 67% pentru restul venitului.

Mai jos aveți un tabel comparativ european:



În tabelul de mai jos aveți cerinţele privind analize de senzitivitate şi/sau de testare la stres pentru gradul de îndatorare aplicate de ţări europene, altele decât România



Prin urmare, Isărescu se uită la ce fac cecelalte țări și sugerează măsuri macroprudențiale similare. Că vor fi fiind ele necesare acum sau mai târziu, doar istoria va putea judeca.

  • De ce era necesară măsura?
Banca Centrală ne spune ( și trebuie să o credem) că îndatorarea populației a depășit pragul de semnal, potrivit normelor europene. Mai ales pe segmentul categoriilor populației cu venituri mici, explică șeful Direcției de Stabilitate, Eugen Rădulescu.

"Ceea ce e preocupant  cu adevarat este gradul de indatorare al debitorilor si in special al celor cu venituri scazute, care pentru creditul ipotecar au  o rata a indatorarii- indicatorul numit de noi Debt Service To Income (DSTI) - care a ajuns la o medie de 65%.  La o crestere de 1 punct procentual al dobanzii acest indicator va creste cu 10 puncte procentuale. Cum o sa fie atunci cand acei oameni vor ajunge la 75% indatorare din venit, nu vreau sa-mi imaginez. Deocamdata nu e cazul unei asemenea cresteri, dar nu se stie ce va urma", spune Rădulescu.
Iar cert e că dobânzile au luat o turnură ascendentă, aflată abia la început. Vor urma alte majorări care ar putea duce la vulnerabilizarea unui segment al populației.
  • De ce NU era necesară măsura?
În Parlament există un pachet de legi promovate de senatorul ALDE Daniel Zamfir, care- în ipoteza în care trec- vor stopa oricum creditarea. E vorba în principal de legile privind plafonarea dobânzilor  și de cea a răscumpărării creanțelor cesionate. Dacă aceste legi trec în forma actuală, băncile își vor re-calibra politicile de credit iar o perioadă de timp vor fi foarte reticente în a mai împrumuta.

Un alt motiv e legat de faptul că împrumuturile imobiliare sunt în prezent motorul creditării. Dacă pui frână acestora, pui frână motorului principal care împinge intermedierea financiară, aflată și așa la cote foarte discrete în țara noastră, ca să nu spun că suntem la coada Europei.



Citeste mai multe despre   









6310 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    de data asta il cred pe Catu, macar partial (Joi, 18 octombrie 2018, 17:20)

    AndJorj [utilizator]

    ca e mai mult o masura de PR, ca se prefigureaza o criza la orizont, si sa nu zica lumea ca BNR n-a luat masuri, cum au fost acuzati la precedenta criza.

    Mai ales pe sectorul camatariei IFN, BNR i-a lasat cu buna stiinta sa-si faca de cap prea mult timp.
  • 0 (10 voturi)    
    Bancile vor stopa creditarea? Ha, ha, ha!!!! (Joi, 18 octombrie 2018, 17:35)

    holinessdani [utilizator]

    Deci daca trec nu stiu ce legi bancile vor stopa creditatea? Si din ce o sa mai faca bani, o sa vanda covrigi?
    La fel au urlat si au amenintat ca pleaca si inchid pravalia si cand li s-au interzis comisioanele ilegale sau legea darii in plata.
    A plecat cineva? A inchis cineva? A dat faliment cineva?
    Din contra, bancile continua sa aiba profituri de sute de milioane de euroiiiiii!
    Toate aceste legi nu-i fac decat sa-i oblige sa fie mai eficienti si eventual sa fure mai putin.
    In schimb beneficiul pentru romani si pentru Romania este imens, pacat ca durat atat pana sa ajungem aici.
  • +3 (11 voturi)    
    Hai sa va spun io diferenta (Joi, 18 octombrie 2018, 19:17)

    Lucian Ilea [utilizator]

    in Marea Britanie creditul de tip extra rapid este 1.5% pe an
    in timp ce la noi e in jur de 10000% pe an:)))
    • +2 (4 voturi)    
      nu asa se calculeaza (Vineri, 19 octombrie 2018, 10:05)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Daca calculam asa atunci la noi e dobanda zero(pe majoritatea site-urilor de electronice). Exista si descoperit de card cu dobanza zero pentru cateva zile. Dobanzile mari sunt pentru cei care nu sunt primiti la banca.

      Bravo BNR pentru masura, poate ca totusi au invatat ceva din fosta criza. Totusi mai au de invatat, in vest se discuta mult de firme care dau credit cu dobanzi mari, pentru cei fara access la banci, si care genereaza in procente mari falimente personale sau probleme mari in societate. Din lipsa de implicare/reglementare a BNR, s-a ajuns la noi ca nu stiu cine ce parlamentari fara experienta sa vina din cand in cand cu proiecte de reglementare, care poate nu sunt dintre cele mai stralucite.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai "io" (Vineri, 19 octombrie 2018, 10:42)

      Ponta [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      Tu crezi ca banca se compara cu zidaria???
    • 0 (2 voturi)    
      uimeste-ne.. (Vineri, 19 octombrie 2018, 10:57)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      La ce banca din UK este acest credit "extra rapid" cu 1.5% APR? Ca inflatia la GBP este 2.4%. Deci iau creditul, bag banii in depozit si castig de 2 ori!.. fara nici un risc!..
      • 0 (2 voturi)    
        eh (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 16:22)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Ai putea sa-l uimesti si tu cu niste banci cunoscute cu AER >2.4% pe an la depozite. La cum ai pus problema, n-ar fi greu, nu? ;):D
        • 0 (2 voturi)    
          as putea (Duminică, 21 octombrie 2018, 2:54)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          HSBC - Regular Saver sau Premier MySavings
          • 0 (0 voturi)    
            si totusi nu reusesti (Luni, 22 octombrie 2018, 0:16)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            Lasa ca eu am zis depozite, faci si cherry picking aiurea. :)))

            Start saving from just £25 You can choose to set up a standing order to pay between £25 and £250 into your Regular Saver Account each month, up to a total of £3,000. (If your regular payments are less than £250, you can carry your allowance over and pay more in later months.)

            Sa te vad eu cum iei 50k si ii depui cu dobanda de 5% in transe de max 250, pana la concurenta sumei de 3K :))))

            Nu-ti mai dau si alte conditii la premier account, ca le poti gasi si singur ;)

            Alte produse conditionate misto ai mai gasit pe la ei, doar cat sa NU vezi cat e AER la depozit pe an? Hint: fixed rate saver :D

            PS: Stiam produsele HSBC inainte sa-ti scriu commentul initial. Daca-mi dadeai alta banca, trebuia sa ma dau pe site. De aceea am si zis banca cunoscuta. Multumesc pentru alegere :D
            • 0 (2 voturi)    
              cauti nod in papura.. (Luni, 22 octombrie 2018, 10:50)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

              normal ca sunt sume mici. depozitul retail este pentru buzunare mici. daca vrei sa depui 100k te duci si negociezi.
              dar principiul ramane - se acorda dobanzi la depozite peste rata inflatiei, dar nu se dau credite cu dobanda sub rata inflatiei. banca poate pierde ocazional, dar depunatorii nu.
              • 0 (0 voturi)    
                serios?:D (Luni, 22 octombrie 2018, 11:51)

                Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui pehash

                Caut nod in papura pentru ca ai facut cherry picking fara sa citesti macar?!? :D

                Daca downloadezi pdf.ul cu termenii si dobanzile, poti afla chestii interesante. Pardon, "noduri in papura". Cum ar fi ca AER/Gross la depozit pe 1 an este 0.65% intre 2k si 50k si 0.75% pentru sume +50k. Presupun ca esti constient ce inseamna negociere, chiar si la sume mai mari, in pp, cand pleci de la 0.75%. Doh.

                Funny... nu stii sa citesti o oferta bancara, dar ma inveti printzipiile bancare :)))))))))
  • 0 (8 voturi)    
    Mugur Isarescu alaturi de Tariceanu .... (Vineri, 19 octombrie 2018, 9:09)

    Frankie [utilizator]

    Mugur Isarescu nu urla si trambita alaturi de Calin Popescu Tariceanu prin 2007-2008 ca economia Romaniei duduie si ca pe noi criza nu ne va afecta ???
    • +1 (9 voturi)    
      Nu (Vineri, 19 octombrie 2018, 11:19)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Frankie

      Esti confuz. Probabil ca te informai de la Antena 1 in 2007-2008...
      Iti recomand raportul trimestrial asupra inflatiei, publicat de BNR. Cel din noiembrie 2007 descrie foarte elocvent ce se va intampla in 2008. Au nimerit-o la fix cu inflatia. Din pacate nu aveau de unde sa stie ca in 2008 Tradiceanu (ajutat in parlament de PSD) va face disparute cele trei miliarde de euro incasate pe BCR si va duce deficitul structural la 15%...
  • -2 (4 voturi)    
    Bine a facut Isarescu (Vineri, 19 octombrie 2018, 11:17)

    Ochiana [utilizator]

    la ce viteza a luat-o consumul in ultimul timp in maxim doi ani vom avea din nou o criza. Asa ca e bine sa fii prudent