Economistul șef al Băncii Mondiale ne atenționează: Pericolele se apropie, nu mai stimulați creșterea economică pe termen scurt, mai puțină presiune pe inflație

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Vineri, 19 octombrie 2018, 13:18 Economie | Finanţe & Bănci


Banca Mondiala
Foto: Wikimedia Commons
Vin pericole pe care, într-un fel, nu le-am văzut prea des în trecut, de aceea este incredibil de important să fim foarte prudenți în politicile economice, pentru că vei avea nevoie de toate supapele de siguranță în perioada care vine, a declarat Hans Timmer, economist – șef al Băncii Mondiale pentru Europa și Asia Centrală , într-o întâlnire cu presa.

„În România, având în vedere pericolele care se apropie, ai putea vrea să ai o mai mică creștere a deficitului de cont curent, poate mai puțină presiune pe inflație, să vezi o situație unde este mai ușor să duci deficitul fiscal în control. Asta nu pentru că suntem foarte îngrijorați de România, pentru că suntem foarte critici, ci pentru că aceste lucruri vor veni. Pentru toate țările va fi o mare răsplată dacă sunt prudente acum. În loc să se concentreze pe stimularea creșterii pe termen scurt, ar trebui să se concentreze pe problemele pe termen lung. Pe termen scurt trebuie să fii foarte atent”, a spus Timmer.

El a mai afirmat, în cadrul întâlnirii, referindu-se la studiul “Toward a New Social Contract: Taking on Distributional Tensions in Europe and Central Asia”, că piața forței de muncă trebuie să aibă o reglementare mai flexibilă.

„Trebuie să schimbi și să extinzi securitatea socială. Trebuie să o faci universală. Vedem în special în Europa că oamenii chiar vor egalitate și securitate. Asta se aplică întregii economii, nu doar oamenilor care au locuri de muncă permanente”, a spus economistul Băncii Mondiale

De asemenea, este de părere că trebuie regândit sistemul de taxe, să fie mai progresiv.

„Am văzut în multe țări că schimbările în sistemul de taxare a dus la creșterea inegalităților și la situația unde puțini oameni, cei din top, au un nivel mai mare al veniturilor. Asta pentru că taxele pe câștigurile de capital au coborât în toate țările. Este dificil să faci asta pentru ca capitalul poate pleca ușor către alte țări, dar pentru a reduce anxietatea produsă de sentimentul nedreptății, este important să te gândești la asta. De asemenea, în ceea ce privește veniturile muncii trebuie să te gândești dacă taxele ar trebui să devină mai progresive din nou, doar dacă finanțează o siguranță universală, care este importantă”, a mai arătat Timmer.

El este de părere că marea problemă pe taxe o reprezintă serviciile publice, respectiv sistemul de asigurare, sistemul de pensii, pentru că acestea nu lucrează pentru oamenii din noua economie.

„Asta înseamnă că trebuie să le regândești. Asta înseamnă că trebuie să construiești un sistem care lucrează și pentru oamenii din noua economie. Asta înseamnă că sistemul de taxe ar trebui să se schimbe dacă trebuie făcut accesibil pentru a acoperi pe toată lumea. Din acest motiv văd că toate schimbările din sistemul de taxe și multe politici din Europa Centrală s-au îndreptat către generațiile bătrâne, către oamenii care au locuri de muncă permanente. Nu sunt surprins când tinerii spun: De ce trebuie să contribui la aceste sisteme? Având în vedere situația mea eu nu beneficiez și nu mă aștept să beneficiez în viitor”. Sistemele nu funcționează. Totul trebuie pus pe masă, inclusiv cota unică, când începi să regândești sistemul care funcționează pentru toată lumea”, a precizat reprezentantul Băncii Mondiale.


Citeste mai multe despre   









2611 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    a (Vineri, 19 octombrie 2018, 13:27)

    adrian67 [utilizator]

    Veorica va intreba: ce e aia stimulare? ce e aia presiune?
  • +13 (17 voturi)    
    Great! Ne propune marirea taxelor! (Vineri, 19 octombrie 2018, 13:49)

    Marionette [utilizator]

    De fiecare data cand BM si FMI a propus ceva tara care i-a ascultat a intrat in faliment. De-aia noi am dus-o relativ bine in timpul crizei cand Basescu a REFUZAT marirea taxelor si a decis scaderea salariilor.
    De fapt solutia la noi in locul cresterii taxelor care ar duce la nimicirea si-asa firavului capital local, ca aia mari se descurca ei sa fraudeze, deci solutia corecta este castrarea si cioplirea pana la minimul functional al gigantului aparat de stat.
    La noi 2.5 milioane muncesc la stat sau companii de stat si 3 milioane sunt privati.
    Daca ar munci un nucleu de 200.000 la stat si restul privatizati am duce-o mult mai bine.
    Deci solutia este micsorarea statului in concordanta cu populatia,.
    Ah, da, si trebuie sa dispara pensiile speciale.
    • +1 (5 voturi)    
      huh? (Vineri, 19 octombrie 2018, 15:34)

      amandick [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Bashescu? Oare nu Emil Boc era prim ministru si a reusit evitarea crizei?
    • +2 (2 voturi)    
      de obicei (Vineri, 19 octombrie 2018, 15:40)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      tarile care apeleaza la FMI sunt cu cel putin un picior in faliment. Altfel n-ar apela.
    • +1 (5 voturi)    
      Pai de aia ti se maresc taxele (Vineri, 19 octombrie 2018, 17:31)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Pt a-si da beneficii aia care is mai egali decat altii. Doar nu crezi ca le maresc ca le pasa de tine si ca iti vor binele si au nevoie de mai multi bani sa iti faca bine tie.
    • +1 (9 voturi)    
      Ai memoria scurta ! (Vineri, 19 octombrie 2018, 17:53)

      lalaverim [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Boc a taiat salariile + a marit si TVA-ul deci a marit si taxele concomitent !!!
      Ati uitat ca l-a marit de la 19% la 24% ?! Uite aici sursa :
      https://www.hotnews.ro/stiri-politic-7561708-video-emil-boc-majorarea-tva-nu-fost-bucurie-pentru-nimeni.htm

      Deci Marionette, bati campii .. cu gratie ... mai informeaza-te inainte sa te-apuci sa scrii pe aici, ca mai suntem si unii cu memorie !
      • -2 (6 voturi)    
        TVA-ul (Vineri, 19 octombrie 2018, 22:03)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui lalaverim

        a sarit la 24%,pentru ca pensionarii de la CCR au refuzat scaderea pensiilor cu 15%..
        Adevarul pe jumatate e tot o minciuna.
        • -1 (1 vot)    
          Tot Boc/Basescu au marit TVA-ul (Sâmbătă, 20 octombrie 2018, 11:26)

          tavu [utilizator] i-a raspuns lui Jar

          Nu i-a obligat nimeni. FMI a recomandat doar una dintre masuri, ori cresterea taxelor, ori scaderea cheltuielilor, insa bolovanii de la Bucuresti le-au aplicat pe amandoua.
  • +3 (3 voturi)    
    cine (Vineri, 19 octombrie 2018, 14:52)

    nahir [utilizator]

    să-l audă din cauza zdrăngănitului cătuselor?
  • +7 (7 voturi)    
    si astia sunt sorosisti domne?! (Vineri, 19 octombrie 2018, 15:13)

    liviu_ [utilizator]

    serios acu... romania isi bate joc de tot...
    si parerea mea e ca f curand romania o sa se pocopseasca cu impozit progresiv... oricum asta vrea psd de multa vreme!
  • +6 (6 voturi)    
    Criza (Vineri, 19 octombrie 2018, 17:23)

    europeanul2 [utilizator]

    Sa vedeti in ce rahat o sa fie Romania daca se abate vreo criza! Suntem complet in aer.
  • 0 (2 voturi)    
    Solutia! (Vineri, 19 octombrie 2018, 18:18)

    dan_costea [utilizator]

    Solutia este excluderea Romaniei din UE si reintroducerea vizelor. Romanii sa fie pusi la loc in cusca si tinuti pana ori evolueaza, ori dispar.
  • -2 (6 voturi)    
    au bagat spaima-n burgheji (Vineri, 19 octombrie 2018, 19:43)

    Dedalus [utilizator]

    Eu am citit si articolul, nu doar titlul.

    E foarte rar sa auzi asemenea idei stangiste radicale la un reprezentant al BM.

    Daca o tara ar face ce spune acest cetatean, ar fi chiar mai rau decat ce face actualul guvern,.

    Nu detinem noi monopolul continuarii ideilor lui Marx, Engels si Lenin din cate vad.