Dragoș Roșca (RBL), despre creșterea salariului minim: România nu este numai București, Cluj, Timișoara, ci și Tulcea, Vaslui Slobozia. Asta ne dorim? Iarăși să avem angajați la negru, fără pensie, fără asigurări?

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 31 octombrie 2018, 11:19 Economie | Finanţe & Bănci


Imagine din timpul evenimentului
Foto: Hotnews
Salariul minim trebuie să existe pentru a asigura un cadru minimal de venituri, susține Dragoș Roșca, președintele Romanian Business Leaders, într-o conferință presă. Potrivit acestuia, problema este cum îl administrezi și în ce măsură îl aplici similar peste tot. Deja unele companii își mută producția în Ucraina sau Republica Moldova.

“Dacă România ar fi numai București, Cluj, Timișoara și Sibiu, salariul minim și de 2.000 de lei, 2.500 nu ar fi o problemă. Din păcate, România este și Vaslui, Tulcea, Slobozia, Ialomița. Este o țară extrem de diversă din punct de vedere al ceea ce înseamnă productivitate. În momentul în care duci un salariu minim foarte sus constați că vei crea niște probleme și mai mari exact în acele județe unde te confrunți cu șomaj și cu lipsa investițiilor. Dacă ne uităm în Vaslui și Botoșani vom constata că în general acolo sunt foarte multe companii în industria textilă”, a spus Roșca.

Aceste companii, spune el, angajează zeci de mii de oameni.

“Nu vorbesc de companii care angajează 100-300 de oameni, ci zeci de mii. Pentru o companie de textile cifra de care vorbim este de 2.000 de angajați. Dacă mărești salariile cu atât, ce se întâmplă? Omul își face socoteala. Este în competiție globală cel care face produse textile sau cabluri. Dacă văd costurile astea, văd că nu mai trebuie să le produc la Vaslui, ci în altă parte. Lucrul acesta îl vedem. Se mută în Ucraina sau Republica Moldova. Sunt orașe, precum Urziceni, care în ultimii ani au pierdut 4.500 locuri de muncă. S-a închis fabrica de textile și încă una. S-a închis din cauza creșterilor salariului minim. I-am transformat în asistați sociali. Alte investiții nu s-au dus acolo”, a explicat reprezentantul RBL.

Potrivit acestuia, nu se duc Microsoft sau Oracle la Urziceni pentru că nu au ce face, nu au forță de muncă calificată.

“Oamenii ăia atât știu să facă, textile și eventual să pună cabluri cap la cap. Atunci îi muți din angajați, în asistați sociali. Eventual, oamenii ăia disperați cu foamea la ei, ar putea să plece în Italia sau Spania. Ce am câștigat? Nimic, am pierdut impozite, investiții. De ce se ajunge în situația asta? Nu există dialog. Guvernul nu lansează un dialog deschis, clar, cu mediul de faceri, sindicate. Te trezești cu un anunț că peste o lună se mărește iar salariul, că se face de la 1 noiembrie. Nu poți să pleci cu un buget la început de an, ești spre sfârșit de an, nici nu au mers bine lucrurile anul acesta si te trezești că se mai mărește o dată. Cu ce resurse? Așa cum statul nu are bani în buget, nici companiile nu au. Sunt unele care au, dar multe care nu au. Ce se va întâmpla? Fie se vor închide, fie vor muta capacitățile de producție, fie vor trece pe mulți la negru. Asta ne dorim? Iarăși să avem angajați la negru, fără pensie, fără asigurări?”, apreciază Roșca.


Citeste mai multe despre   









2366 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    E mai bine la negru (Miercuri, 31 octombrie 2018, 11:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Te fură Ciuma Roșie (psd+alde+udmr) mai puțin. Nu pot dormi noaptea linistit cât timp stiu că taxele si impozitele pe care le plâtesc ii hrănesc pe acesși derbedei.
    • +2 (2 voturi)    
      Firmele marti si multinationalele (Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:42)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      nu pot si nu fac asta.
      Incetisor, isi recruteaza oameni din alte tari...

      Jos ciuma rosie: psd-alde-udmr !
  • +2 (8 voturi)    
    pai asta ii intereseaza pe ei? (Miercuri, 31 octombrie 2018, 11:39)

    bogdan1477 [utilizator]

    Problema guvernantilor e cum inchid deficitul pe anul in curs la 3%, sa mai rog, cat mai aproape de 3%, ca deja dupa 9 luni avem 1% PIB deficit peste primele 9 luni din 2017, cind am inchis la 3%. Si cum nici capul nu ii ajuta prea tare, au facut un calcul cum ca daca se mareste salariul minim de la 1 noiembrie, le intra in conturi inca x miliarde din taxe. Ce daca la anul un sfert din salariile minime dispar sau trec la begru? Problema e cum trombonesc saptamana viitoare FMI-ul care vine sa intrebe de deficit. Se gandeste Orlando la ce va fi la anul? O mai fi el ministru la final de 2019 ca sa-si bata capul cu chestii din astea de viitor?

    Oricum mai devreme sau mai tarziu caritasul asta cu finantat cresterea de salarii din impozitele adunate din aceleasi salarii nu are cum tine la nesfarsit, si finalul e mai aproape decat ar crede unii. Asha ca important e sa mai impinga lucrurile inca 1,2,3 luni, sa se incalece odata justitia, sa se dea legea gratierii, dupa care nici nu mai conteaza prea mult cine guverneaza, atat timp cit toate institutiile sunt subordonate PSD.
  • -9 (17 voturi)    
    a hotarat hotnews sa ne delecteze... (Miercuri, 31 octombrie 2018, 11:42)

    demaGOGU [utilizator]

    ...in fiecare zi cu panseurile unui taliban necon despre cum saracii sunt de vina(sic) pentru conditia lor mizera?

    explozia sociala nu este departe daca asta va fi linia ideologica dominanta in societate.
  • +3 (7 voturi)    
    Da, o intrebare numai buna de pus lui Olgutza. (Miercuri, 31 octombrie 2018, 11:47)

    Habermas [utilizator]

    Dar n-o sa obtinem niciun raspuns; doar o privire de olgutza la poarta noua.
  • +3 (7 voturi)    
    Da, asta ne dorim! Asta am votat! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 11:54)

    2087 [utilizator]

    Am votat sa fim dependenti de PSD la batranete, sa ne trateze ca pe sclavi, fiindca nu avem judecata sa votam cu singurul partid cinstit de pe buletinul de vot.
  • +1 (13 voturi)    
    daca si 1200 de lei e mult atunci... (Miercuri, 31 octombrie 2018, 12:30)

    cristibv [utilizator]

    poate imi explica si mie patronii astia cum se pot descurca cu un salariu de 1200 de lei. La Lidl Vaslui sunt aceleasi preturi ca la Lidl Timisoara, energia, gazul costa la fel. E adevarat ca se pot plange de lipsa infrastructurii dar sa nu se mai planga de lipsa de oameni cand nu pot sa plateasca un cost de 2000 de lei brut. Afaceri de genul asta ori sunt proaste ori sunt bazate pe exploatarea omului care nu are alta posibilitate.
    • +5 (11 voturi)    
      tu nu pricepi ceva... (Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristibv

      Scopul patronului nu e cum te poti descurca tu. Scopul patronului e sa faca profit. Si daca vede ca la salariul de 1500 iese in pierdere, are 3 variante: inchide afacerea, continua si da faliment sau se muta mai la est unde salariile sunt mai mici. Pentru ca e concureaza pe o piata globala si nu poate vinde la ce pret i-ar conveni.

      Cum se descurca cetateanul cu 1200 de lei ar trebui sa fie grija statului. Si solutii de remediere sunt multe.
      - impozit diferentiat pe judete in functie de nivelul de bogatie, cum e mai prin toata Europa, astfel incat zonele defavorizate sa fie mai interesante pentru investitii
      - infrastructura rutiera decenta care scade costul cu transportul si implicit creste productivitatea
      - legislatie fiscala stabila si previzibila care sa incurajeze investitiile (apropos, ce chef de investiii mai are un patron de firma care citeste prin presa la mijlocul lui octombrie ca de la 1 noiembrie creste salariul minim)
      - legislatie penala simpla si robusta care sa limiteze coruptia (sunt judete unde daca nu esti asociat cu o ruda a sefului de consiliu judetean nu poti deschide nici un chiosc de ziare)
      -administratie simpla si eficienta, astfel incat costurile cu administrarea firmei sa fie mici
      - sistem de sanatate eficient si bazat pe preventie, astfel incat numarul de zile de concediu medical sa fie mic
      - educatie, astfel incat procentul de populatie care presteaza munci necalificate sa fie mic
      Si exemplele pot continua la nesfarsit.

      Si degeaba zici ca afaceri de genul asta sunt proste. Daca intrebi o fosta tesatoare de la Faurei daca era mai bine cu 1000 de lei salariu sau e mai bine acum cu 200 de lei ajutor social, poti ghici ce iti va raspunde.
      • +1 (9 voturi)    
        esti tare ! (Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:58)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        iti dau eu 1200 lei , net si sa te vad cum traiesti cu ei ,chiar in conditiile ideale gargarisite de tine !
        sa traiesti tu ,singur , fara alti apartinatori dependenti financiar de tine !
        nu ti-e rusine sa vomiti ineptii in public ?
        • 0 (0 voturi)    
          tu ai citit ce-am scris?!? (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:42)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Nu discutam aici despre cum sa traiesti cu 1200 de lei, desi am exemplu pe maica-mea care cam cu atat traieste, si ca ea mai sunt multi.

          Problema aici e simpla: maresti salariul, dispar joburile. Asta e voata reala, nu cai verzi comunistoizi pe pereti. Iar ala dat afara pentru ca s-a inchis tesatoria ca fi obligat sa traiasca cu 600 de lei, cit e ajutorul de somaj, si mai apoi cu vro 300 de lei, cat e ajutorul social. Si asta e un fapt.

          Iar aberatiile tale despre cit de inechitabil e sa platesti pe cineva cu 1200 de lei nu tin de foame!
      • +4 (8 voturi)    
        e bine ce zici tu (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:06)

        cristibv [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        scopul patronului este sa faca bani, ideal pt ei e sa muncim pe nasturi dar in acelasi timp si scopul omului obisnuit e sa traiasca decent si cand prinde ocazia pleaca in afara. si atunci sa nu se planga ca ii pleaca oamenii.
        si pana la urma afacerile astea oricum vor pleca daca se bazeaza pe salarii mici. Noi ca tara ce vrem sa ramanem cu 1200 de lei pe luna sau vrem sa crestem?
        Tot ce ai zis de indatoririle statului este corect dar in acelasi timp scopul statului este sa-si protejeze cetatenii de abuzurile patronilor care daca sunt intr-o zona in care nu este multa concurenta pe piata muncii ar plati cu 100 de lei/luna chiar daca ar avea de unde
        • 0 (0 voturi)    
          corect, asta e capitalismul (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:49)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristibv

          Patronul ar vrea angajati care sa munceasca pe nasturi, angajatul ar vrea salariu baban. Si undeva la mijloc cererea si oferta se intilnesc.

          Acum, e adevarat ca afacerile cu valoare adaugata mica gen textile vor pleca la un moment dat. Dar daca esti guvern responsabil, generezi intai conditiile necesare pentru ca alte afaceri cu valoare adaugata mai mare sa vina in zona, dupa care le alungi pe alea cu valoare mica. Spre exemplu, daca tragi o autostrada din Ungaria pina-n Iasi/Neamt/Botosani, vor deveni profitabile tot felul de fabricute care acum nu trec de munti din cauza infrastructurii, desi prin ardeal somajul e aproximativ 0. Si daca faci asta nici macar nu mai ai nevoie sa cresti salariul minim, creste el oricum din cauza cererii de locuri de munca.

          Si da, statul are datoria sa protejeze cetatenii de o piata a muncii dezechilibrata, dar trebuie s-o faca in asha fel incit sa nu determine disparitia locurilor de munca si generarea de somaj.
  • +4 (4 voturi)    
    ce pensii vor avea cei cu 1200 (Miercuri, 31 octombrie 2018, 12:58)

    cristibv [utilizator]

    ce pensii vor avea cei cu 1200? nu vor fi oare asistatii sociali de maine? asta chiar daca muncesc, iar cei cu salariul minim muncesc, nu stau
    • 0 (6 voturi)    
      cu ce pensii? (Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristibv

      In mod cert vor avea pensii mai mari decit daca stau pe ajutor social pentru ca fabrica unde lucrau s-a mutat in Ucraina din cauza cresterii salariului minim.
      • +2 (4 voturi)    
        asa o fi (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:18)

        cristibv [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        dar dupa parerea mea ajutorul social sau pensia minima inseamna tot asistat social, tot muritor de foame se cheama ca esti. Hai sa ramanem 100 de ani cu salariul 1200 ca sa fim siguri ca nu ne pleaca investitorii
        • 0 (0 voturi)    
          solutia e alta... (Joi, 1 noiembrie 2018, 13:53)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cristibv

          E suficient sa te uiti cit e salariul mediu in Ardeal si cit e somajul ca sa vezi cum cresti in mod natural salariile. Faci o autostrada Ungaria-Moldova si una Ungaria-Oltenia/Muntenia si vei avea cam aceeasi densitate de firme in toata tara cum e in ardeal. Si dupa aia poti seta salariul minim si la 2000 de lei. In schimb marind saalriul minim pina la nivelul la care pierzi locurile de munca si nu le inlocuiesti cu altele nu faci decat sa cresti gradul de saracie in zona.
  • +3 (9 voturi)    
    NU ZAU (Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:18)

    jidanul [utilizator]

    "S-a închis din cauza creșterilor salariului minim. I-am transformat în asistați sociali." sa gandesti asa ceva este o ineptie si sa o si spui este o aberatie. In Germania, Franta, Austria si in alte tari unde salariile minime sunt de 5, 6 ori mai mari si firmele platesc aceste salarii si nu isi muta fabricile, atunci cum e ? Adica, salarile mari de 1400-2000 de euro se pot platii in Germania, Franta, Austria si alte tari unde salariul minim e cu mult mai mare ca la noi dar, in Romania unde salariul minim de 250-300 de euro, e prea mare, nu poate fi platit !? Nu zau ? Daca nu iti platesti angajatii cu salarii cel putin decente, nu ai nici implicare, nici calitate si nici productivitate. Nu cumva firmele ce compun Romanian Business Leaders vor ca romanii sa lucreze "pe nasturi" ? De ce pleaca romanii la lucru in strainatate ? Pentru salarii, de asta pleaca. Si daca o firma plateste in Germania, Franta, Austria salarii de !500-2000 de euro pe luna, aceasi firma poate, sigur, poate platii salarii de 500-700 de euro, echivalent lei pe luna, in Romania. Nu ne mai prostiti cu bla-bla-urile voastre si respectati-va angajatii si salariatii romani din Romania
    • +2 (4 voturi)    
      In principiu ai dreptate (Miercuri, 31 octombrie 2018, 13:46)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      dar patronii si firmele nu traiesc pentru dreptate sociala, ele traiesc pentru profit.
      Plange-te statului, caci el e cel care NU asigura cadrul legal, el fura si nu da socoteala...
      • -1 (5 voturi)    
        statul nu are (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:29)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        tesatorii , fabrici de cablaje , magazine alimentare .
        el incearca sa asigure echilibrul social ,prin paghiile pe care le are la dispozitie ,una fiind stabilirea nivelului salariului minim .
        vezi ca in germanica tocmai a fost majorat salariul minim/ora .
  • +3 (7 voturi)    
    iti sta mintea-n loc de asa argumente (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:31)

    clam [utilizator]

    cum ar fi fost daca in franta sau germania se aplica gandirea asta de tipul "vai, noi nu marim salariile, ca ne pleaca firmele in romania, unde e mai ieftin, si atunci ne ia mama naibii" :))))) si romanii chiar cred asemenea ineptii... ne meritam soarta de sclavi ai patronilor, ai politicieinlor, in genere, de sclavi. adicatelea, meritam sa muncim pe cele mai mici salarii din ue, ca doamne fere sa nu plece maretii patroni. noi tre sa fim cei mai ieftini dintre ieftini, cei mai saraci dintre saraci, asta e dezideratul nostru si unica noastra sansa!
  • +5 (9 voturi)    
    acum cativa ani (Miercuri, 31 octombrie 2018, 14:43)

    clam [utilizator]

    era sperietoarea aia cu "o sa umplem fabricile de chinezi care lucreaza pe nimica toata" si voi, romanii, n-o sa mai aveti locuri de munca. acum, ca n-au navalit chinezii sa ia cu asalt fabricile romanesti, o dau cotita ca se muta fabricile in ucraina. nici asta nu e chiar asa usor, unele afaceri se vor muta, poate. dar putine. pt ca ucraina nu e tara membra ue si mai e si chestiunea reglementarilor, daca vrei sa realizezi produse destinate pietei ue. nu poti vinde orice din ucraina catre ue, pentru ca schimburile sunt reglementate in spatiul uniunii europene altfel.
  • -1 (5 voturi)    
    aiurea (Miercuri, 31 octombrie 2018, 15:08)

    zicsio [utilizator]

    Cresterea asta a salariului minim statul o face pt el insusi, ca sa incaseze ceva mai multe taxe - in piata muncii nu prea mai exista asemenea "salarii" decat pe hartie, pt ca se da la negru diferenta pana spre doua mii cat sunt salariile pe bune (daca stie cineva oameni care lucreaza pe mai putin de o suta pe zi, trimit eu un autobuz si ii iau oe toti).

    Firmele mari cu sute/mii de angajati se inchid pt cu totul alte motive, nu ca tebuie sa mai dea o suta la salariu minim. Sa generalizezi un caz doua din Vaslui, asta da viziune.

    Oricum, in toata discutia asta preferatul meu e patronu roman care schimba merzanu la fiecare doi ani si se plange ca nu gaseste "oameni" si il omoara cresterea "impredictibila" a salariul minim.