AHK România: Intenția Guvernului de a majora din nou salariu minim, aleatoriu și fără un studiu de impact prealabil, va afecta comunitatea germană de business

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 6 noiembrie 2018, 6:49 Economie | Finanţe & Bănci


Dragos Anastasiu, Presedintele camerei de comert romano-germane
Foto: Hotnews
”Intenția Guvernului de a majora din nou salariu minim, aleatoriu și fără un studiu de impact prealabil, va duce în rândul comunității germane de business din România pe termen scurt și mediu la regândirea modelului de busines”, se arată într-un comunicat transmis HotNews.ro de reprezentații Camerei de Comerț româno-germane. Asta ar putea însemna ca unele companii germane din România – mai ales cele din industria prelucrătoare – să își reducă anumite activități sau pe viitor să renunțe complet la ele, se mai arată în document.

Ce mai spun reprezentanții Camerei de Comerț româno-germane:
  • În ultimii 4 ani salariu minim s-a dublat, fără însă ca productivitatea să poată ține pasul cu aceste creșteri. Pentru a se asigura că creșterea salariilor este legată și de creșterea productivității, este deosebit de important pentru companiile germane din România ca Guvernul României să investească masiv și urgent în educația profesională și universitară, dar și în proiecte de infrastructură. În afară de asta mai este absolut necesar ca Guvernul să creeze pentru mediul economic condiții-cadru stabile și sustenabile din punct de vedere economic.
  • Există pericolul ca, prin creșterea salariilor, odată cu creșterea importurilor, deficitul de cont curent să continue să crească, ceea ce ar duce la creșterea inflației respectiv la deprecierea leului. Efectele creșterii economice stimulate de consum sunt în pericol a se evapora. Rămâne un nivel crescut al prețurilor și al salariilor, dar în detrimentul atractivității amplasamentului investițional. De aceea pledăm pentru o corelare strânsă între creșterile salariale și creșterea productivității muncii.
  • Legarea salariului minim de o diplomă nu își are sensul, în opinia noastră, pentru că nu este vorba în primul rând de ceea ce a învățat sau studiat o persoană, ci de ceea ce realizează efectiv. La fel de inoportună este legarea salariului minim de vechimea în muncă – această măsură ar putea să fie chiar contraproductivă, pentru că respectiva categorie profesională va fi privită de angajatori ca fiind și mai puțin atractivă.
  • Legat de competitivitatea branșelor și regiunilor este necesar ca acestea să fie privite diferențiat. Astfel, o creștere a nivelului salariului minim unitară la nivel național va duce la pierderea atractivității în ochii investitorilor a regiunilor mai slab dezvoltate, pentru că aceștia vor lua decizia de a investi în favoarea regiunilor mai bine dezvoltate.
  • O prioritate ar trebui să o constituie predictibilitatea. O măsură de asemenea importanță nu poate intra în vigoare într-un timp atât de scurt. Ne-am dori, și am subliniat acest lucru în nenumărate rânduri, ca factorii de decizie să se așeze la aceeași masă cu reprezentanții mediului de afaceri și să decidă împreună modul de realizare și implementare, înainte de a lua astfel de măsuri.


Citeste mai multe despre   









1464 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    Buna dimineata! (Marţi, 6 noiembrie 2018, 7:15)

    iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator]

    "va afecta comunitatea germană de business"

    Buna dimineata, AKH!

    Acum v-ati trezit!?
    Va dauna grav nu doar comunitatii GERMANE de business, ci va fi catastrofala pentru mediul de afaceri in general.
    Nu este o simpla gafa, exact asta doreste pedesereul!

    Precum coumunistii din care se trage, partidul lui Daddy stie foarte bine sa gestioneze penuria, nu belsugul. O economie prospera, o tara dezvlotata, ar fi o catastrofa pentu ei!
    Daca oamneii sunt edeucati si au nivel de trai acceptabil, cum ii mai prostesti cu traditionala sacosa rosie electorala?!
    De aceea, pedesereul face tot posibilul ca sa SABOTEZE ecomnomia! Ei nu au niciun interes ca lucrurile sa mearga bine ...
    • -1 (7 voturi)    
      i-auzi! (Marţi, 6 noiembrie 2018, 9:30)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

      o economie prospera din care castiga doar patronii zici tu ca ne trebuie? asta e model neoliberal! pas.
      • +2 (2 voturi)    
        nu, evident! (Marţi, 6 noiembrie 2018, 12:40)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        "o economie prospera din care castiga doar patronii"

        nu, nu am zis eu ca asta ne trebuie!

        Dar daca productia este ZERO, ce o sa ma impartiti asistatilor social pe care va bazati?

        Chiar nu v-ati pus intrebarea?
    • +1 (7 voturi)    
      asta auzim din 2012, ne-am plictisit deja (Marţi, 6 noiembrie 2018, 9:48)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

      cum se mareste salariul minim cum plang patronii ca mor afacerile, dar nu se intampla. nimic nou
      • +2 (4 voturi)    
        Si cand se va intampla, ce mai faceti? (Marţi, 6 noiembrie 2018, 12:40)

        complet_retard [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

        Dar atunci CAND (nu daca) se va intampla, ceo sa mai faceti?
  • +4 (12 voturi)    
    Va afecta profitul (Marţi, 6 noiembrie 2018, 8:04)

    Koczka [utilizator]

    Având în vedere costul vieții din Romania un salariu minim de 500 EUR ( ipotetic pt că și cursul de schimb se modifică și el ) nu este exagerat. Daca nu sunt mulțumiți cei de la ALAH sa se relaxeze într-o țară unde prețurile sunt mai mici desi asta o sa-i coste.
  • -2 (2 voturi)    
    500 EURO Salar brut de baza (Marţi, 6 noiembrie 2018, 8:53)

    Iocan [utilizator]

    Pentru cei cu studii superioarecare s-ar califica prin media de absolvire la o repartitie (eventual pe o bursa de joburi organizata la nivel national), ar fi o solutie ca tinerii sa ramana acasa si sa relanseze economia. Daca cel putin un an acest salar minim ar fi suportat, ca taxe macar, de catre guvern... atunci si absolventii ar avea o sansa de pregatire practica si firmele ar fi avantajate. La doctori se poate pentru 3 ani cu plata salariului integral de la buget, de ce sa nu se poata si la ingineri pe toate domeniile, medici veterinari, economisti, juristi si chiar pentru cei cu studii medii pe anumite specialitati care pot fi implementate in ultimii 2 ani de liceu?
    Pentru cei cu vechime diferita ar trebui introduse niste norme de aplicare functie de nivel raspundere, performanta, volum lucrari, etc. Sunt persoane cu vechime mare si care dorm in pist si sunt tineri care dupa 6 luni dau clasa. Sistemul exista inca de pe vremea lui Ceausescu, nu era perfect dar poate fi imbunatatit (la multinationale exista niste indicatori de performanta de indeplinit si metodologie de monitorizare periodica), nu trebuie sa reinventam roata...
  • -1 (7 voturi)    
    Comunitate de profitori (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:04)

    Delavale [utilizator]

    Afaceristii germanii au cautat sa PROFITE de salariile mici din Romania. Politicienii germani criticau Romania ca are salarii mici si multi SARACI.
    Cand salariile cresc, se plang profitorii, milionarii care sunt putini. In schimb creste nivelul de trai al poporului.
  • +3 (5 voturi)    
    Nu avem productivitate? (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:13)

    ww [utilizator]

    Intelegem ca si la capitolul tehnologie stam destul de rau. Dar oare cum de avem atunci un PIB mai mare ca al Greciei? Cu salarii, bineinteles, incomparabil mai mici.
    Chiar daca acceptam o productivitate mai scazuta a economiei romanesti, fiind inclusa aici si agricultura tinuta la nivel de Ev Mediu (apropo, cum de fondurile europene pentru agricultura sunt accesate aproape exclusiv de interpusi ai unor companii vestice?), totusi nu este cazul ramurilor economice in care activeaza companiile germano-austriece.
    Acestea obtin aici o productivitate pe care probabil nici nu o viseaza la ele acasa. Acolo, daca s-ar face un raport intre productivitatea, salariile si numarul de angajati pe care le au in Romania, probabil onoratele companii ar fi cercetate pentru sclavagism. Dar la noi nu au nicio problema, ba inca ne mai si dau lectii de buna-purtare.
    • 0 (2 voturi)    
      nu compara pib-ul (total) cu cel al Greciei (Marţi, 6 noiembrie 2018, 11:25)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui ww

      noi avem populatie dubla.
      In rest ai dreptate.
  • +3 (5 voturi)    
    Intrebare (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:15)

    Ipse1954 [utilizator]

    Domnule,
    Ce fel de afacere de "succes" este aceea care dupa 20-25 de ani are nevoie de necalificati platiti cu salariul minim. Sunt in asa proportie mare incit va afecteaza afeacrea? Ma indoiesc de viabilitatea unei afaceri care se bazeaza pe necalificati
    • 0 (2 voturi)    
      productivitate? (Marţi, 6 noiembrie 2018, 10:54)

      adinico [utilizator] i-a raspuns lui Ipse1954

      Vorbiti de producticvititate?
      - in RO productivitatea se face pe twiter si FB, stand la telefon si in multe pauze.
      - deviza a ramas neschimbata din anii 80 incoace. " trebuie sa traim de la locul de munca"- daca nu puca cade.
      - daca spui angajatului ca nu are voie cu telefonul a si plecat de suparare.
      Avand in vedere ca acest guvern nu are o strategie cu privire la investitii in transporturi sau orice alt domeniu, vom ajunge o tara sa consumam gunoaiele altora. Am ajuns sa ne imprumutam sa platim datoriile.
      Haideti sa vorbim si de foile de boala care le plateste acel angajator?
      Doar la noi angajatii de la stat au cu 30% mai mult decat cei din privat.
      • +1 (3 voturi)    
        nu v-ati gandit (Marţi, 6 noiembrie 2018, 11:19)

        clam [utilizator] i-a raspuns lui adinico

        ca poate daca salariile ar fi putin mai mari, angajatii n-ar mai renunta atat de usor? Normal ca daca esti platit cu salariul minim, esti plin de frustrari si ti le reversi in felul asta, nemaimunciind. Oare de ce toti "lenesii" astia de care vorbii cand pleaca in strainatate isi rup spinarile muncind? Pentru ca acolo sunt platiti la valoarea muncii prestate. Productivitatea depinde direct proportional de felul in care omul este tratat la locul de munca - in primul rand rasplatit cum se cuvine pentru munca lui si in al doilea rand respectat ca om. Dvs. pareti genul care v-ati plati angajatii cu paine goala daca ati putea si care le vorbeste ca unor animale. Apropo, pauzele sunt firesti oriunde in lumea asta, ba chiar legale daca n-ati auzit. Ilegal e sa le confisti oamenilor telefoanele.
  • +1 (3 voturi)    
    productivitatea muncii (Marţi, 6 noiembrie 2018, 11:31)

    vasilica_costica [utilizator]

    sa fie ca in germania, salariu minim pe ramuri de activitate, contracte colective de munca pe ramura si pe fabrica, cresteri salariale peste inflatie, o gramada de facilitati la concediu si pensionare. daca nu le convine sa plece in afganistan la talibani, este mult mai ieftin sa fie necalificati decit roboti, deci productivitatea muncii sa fie mica si profitul mare, productivitatea munci este numarul de produse pe unitatea de timp, iar in numarul de produse intra in calcul si costul de productie, fiind o intreaga teorie legata de productivitate cost, profit, etc. in concluzie m-am saturat sa astept sa creasca productivitatea muncii si in consecinta sa creasca salariul, nu mai am rabdare sa traiesc ca afara, sa creasca salariile sa ramina romanii in tara
  • +1 (3 voturi)    
    D-le DRAGOS ANASTASIU (Marţi, 6 noiembrie 2018, 12:30)

    jidanul [utilizator]

    "Intenția Guvernului de a majora din nou salariu minim, aleatoriu și fără un studiu de impact prealabil, va afecta comunitatea germană de business" zise dl Dragos Anastasiu, Presedintele camerei de comert romano-germane. Este incredimil cata ipocrizie exista la unii pseudo oameni de afacerii. Adica, firmele germane pot platii in germanilor, francezilor, austriecilor salarii decente de 2500-2000 de euro dar firmele germane din Romania nu pot platii romanilor, 400-500 de euro, echivalent in lei ? Toate firmele care vin in Romania trebuie sa isi bage in cap ca salariul minim pe economie este un reper si salariile pe care trebuie sa le plateasca trebuie sa inceapa de la un nivel, cel putin, decent pentru ca salariul minim pe economie din Romania NU este absolut deloc decent. De asemenea, firmele din Romania trebuie sa inteleaga ca daca vor productivitate trebuie sa plateasca salarii mai mari decat salariul minim pe economie.