Lazea, BNR: Ar trebui să discutăm despre întoarcerea la lucrurile spirituale, de care lumea pare să fi uitat. Oamenii devin extremiști sau naționaliști atunci când au așteptări care nu se pupă cu realitatea

de Dan Popa     HotNews.ro
Vineri, 9 noiembrie 2018, 7:12 Economie | Finanţe & Bănci


Valentin Lazea
Foto: Hotnews
”Rolul profesorilor, al media, va fi fundamental în a explica celor tineri că generația lor trebuie să trăiască în niște constrângeri foarte mari. Ar trebui să discutăm despre managementul așteptărilor,care înseamnă multe lucruri: înseamnă o întoarcere la religie, la lucrurile spirituale, de care lumea pare să fi uitat. E o bogăție de lucruri în viața asta -altele decât achiziția de bunuri materiale, de care lumea a uitat”, crede economistul șef al Băncii Naționale. ”Lumea e obișnuită să discute despre ce casă și-a mai luat, câte mașini are, prostii de genul ăsta. Dacă pe tineri nu reușim să-i educăm în acel alt spirit mai puțin material, vom avea revoluții, vom avea războaie”, a mai spus Valentin Lazea. Ascultă în text varianta audio a intervenției sale.

”Toată problema supraîndatorării se va rezolva prin revoluție și războaie că nu are cum altfel”, mai spune Lazea. Opiniile sale, au fost făcute publice în cadrul conferinței “România, încotro?”, organizată de Oxygen Events

Populismul este generat de discrepanța dintre așteptările generațiile mai tinere și posibilitățile reale pe care economia în decelerare istorică, seculară, le mai poate oferi acestei generații, crede principalul economist al BNR.

”Noi, cei de peste 50 de ani, am beneficiat de 3 dividende istorice de care tinerii nu vor mai beneficia. Primul e dividendul demografic- generația babyboomers în SUA sau decrețeii de la noi. Faptul că tot mai mulți intrau în piața muncii nu va mai exista în 10-15 ani. Apoi dividendul dezarmării -vorba aia, de 25 de ani am putut sa nu mai cheltuim bani pe arme și care nu va mai exista nici el. Al treilea e dividendul ecologic. Noi am putut murdări planeta cu tot felul de avioane și cu două milioane de mașini în București. Viitorimea va trebui să găsească alte metode pentru că altfel se duce naibii planeta. Ar trebui să discutăm despre managementul așteptărilor. Pentru că oamenii devin extremiști sau naționaliști sau populiști atunci când au așteptări care nu se pupă cu realitatea”, a mai spus Lazea.

Ascultă aici intervenția lui Valentin Lazea:

”Asta este adevărata temă: Avem noi pregătită mass-media sau măcar interesată de acest subiect? Nici pe departe!. Dacă nu vom discuta serios despre această problemă, vom avea mari surprize în următorii 15-20 de ani”, crede acesta.

În sprijinul lui a venit și intervenția profesorului Monica Dudian de la ASE, cu un exemplu de la cursurile ei.. ”Am făcut un joc la cursuri și la un moment dat ofeream în joc o schemă de salarizare, unde apărea un salariu de 10.000 de lei lunar. Un student m-a întrebat :cum, doar atât? Inițial am crezut că glumea, dar nu era așa. E puțin,eu valorez mai mult de atât, a continuat studentul. Mărturisesc că m-am blocat. Noi am angajat pe un proiect un director de la Deutsche Bank din Berlin, pe care l-am plătit cu 2.000 de euro pe lună și a fost foarte mulțumit. Asta legat de așteptările tinerei generații....”, a spus profesorul ASE.


Citeste mai multe despre   









3138 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    un pic ipocrit (Vineri, 9 noiembrie 2018, 7:31)

    andrei1245 [utilizator]

    cred ca dl in chestiune papa bani frumosi de la bnr si ase , doua institutii publice si da povete tinerilor sa se multumeasca cu putin.
  • +4 (16 voturi)    
    deci corifeii benere... (Vineri, 9 noiembrie 2018, 7:37)

    demaGOGU [utilizator]

    ...indeamna populace-ul ignorant sa renunte la bunuri materiale(sic) de la inaltimea salariilor de jdemii de ieuro.

    sau e doar invidia pe casta bor unde se castiga chiar mai mult?

    go figure.
    • +1 (7 voturi)    
      Da, si pe mine m-a socat! (Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:29)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Indemnul la spiritualitate este valabil, doar ca este cel putin paradoxal sa vina din partea unui reprezentant al Bancii nationale!!!
      • +2 (6 voturi)    
        Paradoxal este (Vineri, 9 noiembrie 2018, 12:31)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f

        sa crezi ca spiritualitatea este apanajul doar al teologilor sau filozofilor. Un exemplu clasic, medicul N.Paulescu, descop.insulinei:"Ideea de Dumnezeu este o noţiune fundamentală, fără de care ştiinţa cade în absurd."
        "Medicul trebuie să fie, în același timp, un savant care iubește din tot sufletul știința medicală, să fie o ființă care se jertfește pentru alții, până la moarte și, în sfârșit, să fie un învățător al omenirii sau mai bine zis, un apostol al moralei...și așa ar fi în realitate, dacă confrații nedemni n-ar fi deschis tarabă în templul sacru al medicinei."
        "Îngrijiţi pe bolnav nu ca pe un frate, ci ca pe Însuşi Dumnezeu."
    • 0 (2 voturi)    
      Lumea se îndreaptă spre spiritualitate (Vineri, 9 noiembrie 2018, 21:15)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      cu pași repezi, și culmea, așa își va împlini și așteptările materiale. Viața virtuală ia deja locul celei reale deoarece are un avantaj enorm, n-are limite... ca și prostia de altfel.
  • +3 (7 voturi)    
    Omul (Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:43)

    savatuf [utilizator]

    se refera la faptul ca generatiile tinere sunt rupte de natie, istorie , religie , in concluzie totul e o NIȘĂ pt ei in special cultura generală. Materialismul dialect versus spiritualitate ...mai tineti minte . Dar lumea prefera sa analizeze (barfeasca ) omul si nu ce spune acesta ...nimic nu mai conteaza ..bani sa iasă.
  • +1 (11 voturi)    
    adică CULTURĂ (Vineri, 9 noiembrie 2018, 10:00)

    MG [utilizator]

    lipsa cunoasterii duce la misticism - religie.
    Cunoasterea duce la cultură.
  • +4 (10 voturi)    
    Lazea are dreptate (Vineri, 9 noiembrie 2018, 10:17)

    Altiro [utilizator]

    Un exemplu la indemana:"O fată de 13 ani s-a aruncat de la etajul 2, după ce s-a certat cu părinții din cauza telefonului mobil"..
    • -2 (6 voturi)    
      intrebare (Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:05)

      Ipse1954 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      dar daca inainte se ducea la popa si ala ii spunea sa renunte le "lucrul dracului", nu se mai arunca?
    • +3 (5 voturi)    
      aia este esecul parintilor. (Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:07)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

      de a creste un copil responsabil. Asa se intampla daca i dai tot pe tava si nu il implici in activitatii. Pentru a se responsabiliza. Nu este ok daca noi nu am avut sub Lae chesti sa le pui la copil pe tava. Parerea mea.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu prea poti face selfie cu chestii spirituale.. (Vineri, 9 noiembrie 2018, 10:29)

    animatron [utilizator]

    Mark Bauerlein, profesor universitar, USA, carte de la sf anilor 2000:
    "The Dumbest Generation: How the Digital Age Stupefies Young Americans and Jeopardizes Our Future (Or, Don't Trust Anyone Under 30)".

    De remarcat, expresia "don't trust anyone under 30" nu vine de la vreun "fascist", e o deturnare a uneia lansata de activist ecologist de extrema stanga din anii '60, de la Berkeley care sustinea ca miscarea sa pacifista nu are incredere in cei cu varste mai mari de 30 de ani.
    O discriminare a celor care nu sunt "suficient" de tineri, fiind mai strans legati de cariere, identitati, traditii de viata familiala, etc.

    Dl Lazea are totusi curaj sa propuna un astfel de subiect, existential, strategic pt dezvoltarea unei societati de tip european.

    Dumnealui vine in contradictie flagranta cu tendinta actuala spre nihilism si confuzie identitara, spre individualismul "bulei de informatii" si virtualizarea relatiilor sociale la generatia de "mileniali" si la cei din generatia Z.

    Ceea ce se intampla acum cu societatile occidentale (si cu societatea romaneasca, prin imitatie si influenta informationala) nu e inca bine definit, dezbaterile sunt in curs si sunt violent ideologizate, inclusiv in mediul universitar.
  • +2 (12 voturi)    
    Dorele de la BNR (Vineri, 9 noiembrie 2018, 10:56)

    ABBV [utilizator]

    Parca reprezinti o institutie financiar bancara ? Sau ai trecut brusc la biserica? Hai sa-ti spun ceva. Biserica este o institutie pe care eu ca cetatean NU vreau sa o finantez PUNCT! Eu imi doresc ca banii mei sa fie investiti in scolii pentru copii mei in spitale ....chesti din astea pe care pot pune mana! Si ca sa fiti in clar iepurele a scapat din cusca e dus. Religia nu mai este solutia ba chiar a devenit o parte din problema! Ahh si pe piata munci de la noi eu unul nu mai stau mult ...si sunt sigur ca mine multi. SI asta nu are legatura cu asteptarile si chestia ca sunt o gasca de INCOMPETETI in funtii cheie ex: Veorica. Care incompetentii creaza instabilitate aia e problema nu asteptarile! Mediul din ce in ce mai prost pentru afaceri mici si mijloci.
  • -2 (6 voturi)    
    Profesional, nu este permis ca un reprezentant (Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:12)

    Habermas [utilizator]

    al BNR (si al oricarei banci generale dintr-o tara civilizata) sa faca apel public la religie. Nu esti acolo sa invoci divinitatea, esti acolo sa-ti faci meseria de economist.

    Sigur ca lumea este din ce in ce mai complexa. Dar daca nu faci fata, aaca nu esti capabil, da-te la o parte si lasa pe altul mai capabil.
  • 0 (4 voturi)    
    "Trandafirii sunt pentru cei bogati" (Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:39)

    ww [utilizator]

    ... Iar casele, masinile si traiul decent nu sunt pentru iobagii din Romania.

    Voi intelegeti ce spune individul asta? Ne recomanda pur si simplu sa ne luam gandul si de la satisfacerea unor nevoi de baza din piramida lui Maslow. Ne mai sugereaza sa inlocuim nevoile materiale primare cu bunuri spirituale. Unde scrie ca nu poti avea o autentica viata spirituala decat daca esti sarac si plin de nevoi?
    Si de unde atatea indemnuri la austeritate intr-o tara bogata si a carei economie intelegem ca duduie?
    Ia inchipuiti-va ce s-ar intampla in tari ca Ungaria, de ex, sa vina cineva din conducerea Bancii Nationale si sa le spuna cetatenilor ca lucruri precum casa si masina sunt "prostii de genul asta". Probabil pentru conducatorii nostri intra aici si mancarea si medicamentele, altfel nu se prea explica politicile antinationale pe care le duc.

    Stimate domn Lazea, sa se multumeasca cu putin cei nascuti in tari fara resurse (vezi multe tari din Vest care huzuresc de bunastare) nu cei nascuti intr-o tara din care Stapanii vostri scot anual zeci de miliarde de euro. Probabil slugarnicia deplina in fata acestora este explicatia faptului ca unii dintre voi supravietuiesc cu zecile de ani in posturi din care nu ii poate urni absolut nimic in lumea asta, vezi cazul lui Isarescu.
    Dupa ce susnumitul ne explica ieri de ce vom avea painea la fel de scumpa, desi avem productie record de ceteale, iata imaginea unui alt satrap adresandu-se coloniei si explicandu-i binefacerile si necesitatea saraciei.
    Vad ca nu lipesc din discurs si noile clisee ale propagandei antiromanesti:
    1. A fi nationalist si a iubi Romania = gandire primitiva, retrograda. Numai altii pot fi nationalisti, noi nu.
    2. A iubi strainii si a te face pres in fata lor, dar mai ales a munci pe salariu de salahor pe plantatia multinationalelor si a inghiti fara cracnire umilinte de iobag: asta se cheama a fi progresist, "open mind", un adevarat om al mileniului trei, pro-occidental.
  • 0 (4 voturi)    
    Prosteala (Vineri, 9 noiembrie 2018, 14:14)

    F1 [utilizator]

    adica Prosteala mai multa: Religie, alte valori samd. Apoi de ce nu-si urmareste dl Lazea aspiratiile spirituale, sa se faca el Guru / calugar ceva si sa stea intr-o pestera si sa se roage si sa lasa pe altii la BNR care pot sa tina economia si fara prosteala ieftina ?
  • 0 (4 voturi)    
    Economistul sef al BNR s-a lansat in aberatii (Vineri, 9 noiembrie 2018, 15:37)

    Habermas [utilizator]

    la fel ca chimistul Hurduc devenit ministru.

    Zice el in audio ca nicaieri in lume nu se face inca managementul asteptarilor. Omul asta este lovit de trasnet, sau ce are? Nu ca se face, este plina teoria si practica de managementul de managementul asteptarilor, dar in sens logic, practic, inteligent, nu ce abereaza Lazea.

    Si nu azi de ieri, si nu ca o nisa stiintifica sau profesionala obscura. John Nash a primit premiul nobel pentru Economie in 1994 pentru echilibrele nash din teoria jocurilor aplicate in economie - contributii din anii 50! Mai recent, Elinor Ostrom a primit si ea premiul nobel pentru economie in 2009, pentru contributii la dezvoltarea relatiilor institutionale pentru rezolvarea problemele legate de managementul resurselor commune ("common pool resources"; "tragedy of the commons"), adica supra-exploatarea pana la epuizare a bunurile detinute si folosite in comun.

    Si cred ca sunt suficient aceste doua exemple. Si sunt multe altele, inclusiv multe folosind explicit expresia "expectation management". Astea toate sunt legate de managementul asteptarilor.

    Ei nu, are Mister Lazea alte solutii: religia. Atentia, dupa ce-a scos cuvantul "spiritualitate", s-a grabit sa bage religia in fata. Adica spiritualitate inseamna religie. Nu educatie, nu inteligenta, nu talent, nu dezvoltarea personalitatii, nu bunuri imateriale (si dematerializarea economiei; etc). Nu, religie.

    Suspiciunea mea: Lazea incearca sa faca partie pentru ideile Rusilor: religie, restrangerea libertatilor
    - pe care o numeste "managementul asteptarilor" - cam asa cum gestioneaza putin asteptarile Rusilor, adica mai lasati-o cu dezvoltarea, emanciparea, ia intoarceti-va voi la religie, etc. In realitate este vorba de controlul maselor prin abuzuri de putere, opresiune si indobitocire. Inchisoare in aer liber, asa cum este Rusia.

    Lazea asta este foarte dubios.
    • +1 (1 vot)    
      Un (Duminică, 11 noiembrie 2018, 20:07)

      savatuf [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      sfat, cand consumi ceva lasa scrisul ca ne omori.
  • +2 (4 voturi)    
    razboaiele da, sunt un rau de evitat (Vineri, 9 noiembrie 2018, 18:25)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    dar revolutiile sunt cele care au impins omenirea inainte, si nu religia, care ar trebui sa dispara.
    iar cand un bancher pomeneste despre spiritualitate...e ca si cum o curva ar avea pretentia de a fi canonizata, pur si simplu e gretos.