Noua rectificare bugetară Guvernul ia bani de la infrastructură, cercetare și educație și dă la salarii și dobânzi. Transporturile, cea mai mare tăiere de fonduri. Cine a primit în plus

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 21 noiembrie 2018, 23:27 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor
Foto: Facebook/ Ministerul Finantelor Publice
​Ministerul Finanțelor Publice a elaborat proiectul celei de a doua rectificări bugetare din acest an, cu încadrarea în ținta de deficit bugetar de 2,97% din PIB.Cheltuielile au crescut mai mult decât veniturile. S-a luat în considerare o estimare a unui PIB nominal mai mare, anunțat recent de Comisia Națională de Strategie si Prognoză (CNSP), de la 945 miliarde lei, la 949,6 miliarde lei. Inițial, bugetul pe 2018 a fost fundamentat pe un produs intern brut de 907,9 miliarde lei, potrivit MFP.

Conform instituției diminuări au fost operate având în vedere gradul de execuție a cheltuielilor, în principal la proiectele finanțate din fonduri europene la:
  • Ministerul Transporturilor (-1,16 miliarde de lei)
  • Ministerul Cercetării și Inovării (-228,9 milioane de lei)
  • Ministerul Educației Naționale (-198 milioane de lei)
  • Ministerul Culturii și Identității Naționale (-176,8 milioane de lei)
  • Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale (-166 milioane de lei)
  • Ministerul Fondurilor Europene (-164,9 milioane de lei)
  • Ministerul Finanțelor Publice (-128,5 milioane de lei)
  • Ministerul Apelor și Pădurilor (-95,9 milioane de lei)
  • Ministerul pentru Mediul de Afaceri, Comerț și Antreprenoriat (-71,6 milioane de lei)
  • Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (-49 milioane de lei).
Proiectul de rectificare bugetară are în vedere, spune MFP, majorarea per sold a veniturilor bugetului general consolidat cu 228,9 milioane de lei, iar cheltuielile se majorează, per sold, cu suma de 365,6 milioane de lei.

S-au asigurat fonduri suplimentare:
  • Ministerului Finanțelor Publice - Acțiuni Generale: +2,69 miliarde de lei din care: 1 miliard de lei dobânzi, 671,6 milioane de lei pentru contribuția României la bugetul U.E și 700 milioane de lei la Fondul de rezervă bugetară la dispoziția Guvernului;
  • Ministerului Muncii și Justiției Sociale: +787 milioane de lei, în principal pentru alocații de stat pentru copii și drepturi pentru persoane cu handicap;
  • Ministerului Sănătății: +211,5 milioane de lei, în principal pentru asigurarea drepturilor salariale suportate de la bugetul de stat în cazul centrelor de permanență, a unităților și compartimentelor de primiri urgențe;
  • Ministerului Justiției: +138,5 milioane de lei per sold, din care 100 milioane de lei pentru cheltuieli de personal;
  • Ministerului Dezvoltării Regionale și Administrației Publice: + 85,2 milioane de lei per sold. S-au asigurat sume pentru derularea programelor/proiectelor cu finanțare externă nerambursabilă aferente cadrului financiar 2014-2020 (Programul Operațional Regional) + 98,42 milioane de lei;
  • Ministerului Afacerilor Interne: +70,6 milioane de lei per sold. S-au identificat economii la cheltuielile de personal și au fost asigurate 116 milioane de lei pentru plata pensiilor militare de stat;
  • Bugetului Fondului național unic de asigurări sociale de sănătate se majorează la cheltuieli cu suma de 600 milioane de lei pentru asigurarea sumelor necesare decontării serviciilor medicale, a medicamentelor cu și fără contribuție personală și a medicamentelor utilizate în programele naționale cu scop curativ;
  • Bugetului Asigurărilor Sociale de Stat: se majorează la cheltuieli cu suma de 45,4 milioane de lei;
  • Bugetului Asigurărilor pentru Șomaj: se majorează la cheltuieli cu suma de 82,6 milioane de lei


Citeste mai multe despre   








6579 vizualizari

  • -24 (32 voturi)    
    titlu alternativ (Joi, 22 noiembrie 2018, 1:09)

    Mazeta [utilizator]

    PIB mai mare decât cel estimat. Guvernul dă mai mulți bani Sănătății, Justiției și Dezvoltării Regionale.
    • +17 (19 voturi)    
      Parfumati cacatul si-l numiti prajitura... (Joi, 22 noiembrie 2018, 8:31)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Pofta buna!
    • +11 (13 voturi)    
      al titlu alternativ... (Joi, 22 noiembrie 2018, 9:23)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      "mi-am luat si azi portia de kkt si am scris o tampenie pe hotnews ca sa dovedesc cat de sluga psdista sunt ca sa-mi primesc salariu de postac"
  • +22 (24 voturi)    
    Normal! (Joi, 22 noiembrie 2018, 1:24)

    Tomy007 [utilizator]

    Vor sa acopere acele salarii marite fara rost, praf in ochi pentru pensionari si bugetari, toate celelalte nu mai conteaza.... Romanul e foarte egoist, suntem o natie de egoisti; noua sa ne fie bine, in rest nu mai conteaza ca nu avem infrastructura, spitale, scoli etc. Asta-i adevarul!
  • -24 (30 voturi)    
    deci (Joi, 22 noiembrie 2018, 1:32)

    cucuveauamov [utilizator]

    „S-a luat în considerare o estimare a unui PIB nominal mai mare, anunțat recent de Comisia Națională de Strategie si Prognoză (CNSP), de la 945 miliarde lei, la 949,6 miliarde lei"

    facta, non verba. "Ciuma rosie" prieste bugetului.
    • +8 (10 voturi)    
      aham... (Joi, 22 noiembrie 2018, 9:25)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      https://www.digi24.ro/stiri/economie/oficiali-bnr-semnal-de-alarma-recesiunea-este-inevitabila-avem-nevoie-de-investitii-1036339?fbclid=IwAR1jYrit4Gn0KQddJKoPtDKOzu1cP30km6qbqg02u8-CbZxPfbzyQ-1vMEg

      da toti sunt nevuni, nu?!

      realizezi ca pibu ala mai mare, NU este meritul guvernului, nu?!
      "meritul" guernului e deficitu de kkt!

      PS: daca e cu adevarat pibul mai mare, d c nu ai dat MAI MULTI bani la investitii pentru a incuraja si mai mult cresterea economica?! dar na... e "grele" cu economia asta...
    • 0 (0 voturi)    
      Nu te duce capul asa-i? (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:19)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      De ce nu taci naibii din plisc, daca nu?
  • +20 (24 voturi)    
    Ce "cretani" mazeta si cucuveaua mov (Joi, 22 noiembrie 2018, 7:43)

    ciuma.rosie [utilizator]

    In loc sa investesti sa creezi locuri de munca si automat plus valoare, absolut toti banii se duc pe ajutoare, pensii si salarii. Mazeta si cucuveaua inteleg ca asta e de bine, NU cretinilor asta e de rau, nu dezvolti tara, o tii in saracie si subdezvoltare. PSD are nevoie de prosti si saraci ca voi ca odata la 4 ani sa va dea o galeata cu ulei, zahar si orez si sa va castige votul . Hai sictir de prosti analfabeti functional !
    • +8 (10 voturi)    
      intelegei si pe ei... (Joi, 22 noiembrie 2018, 9:27)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      fara psd erau someri...
      cine crezi ca le mai dadea bani ca sa o suga membrilor unui partid pe forumuri?!
    • +8 (10 voturi)    
      Dar nu sunt de loc "cretani"! (Joi, 22 noiembrie 2018, 9:36)

      iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Mazeta, newlook, cucuveaua, echidistantul, etc. sunt doar trolli kaghebisti, ei nu"cred" nimic, si fac doar meseria penrtu care sunt platiti.
      Nici politicienii pedesere nu sunt "cretani", ei actioneaza constant si consisten in favoarea electoratlui LOR!
      De ce sa creeze locuri de muca? De ce sa dea bani pentru infrastructura?!
      Electoratul lui Daddy este compus din asistati sociali, nu din noi cei carfe mergem la lucru in fiecare zi!
      Pe electoratul pedesereului il doare in koor de infrastructura si se dezvoltarea economiei!
      Esential este sa se dubleze salariile si pensiile, si desigur, sa primeasca sacosa electorala rosie!
  • -10 (16 voturi)    
    rectificare (Joi, 22 noiembrie 2018, 8:19)

    gpavel [utilizator]

    in primul rand e o rectificare pozitiva,deci banii care se iau sunt mai putini decat cei care se dau,in al doilea rand se iau banii care nu se mai pot folosii pana la sfarsitul anului si sunt sanse sa fie cheltuiti in alt domeniu!
    • +3 (3 voturi)    
      penru ca se stie... (Joi, 22 noiembrie 2018, 11:51)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

      din mosi stramosi ca o crestere economica se incurajeaza prin marirea pensiilor si salariilor si NU (domane fereste!) prin investitii!
  • -5 (11 voturi)    
    Care cercetare ? (Joi, 22 noiembrie 2018, 8:48)

    galeo [utilizator]

    Ce s-a cercetat pana acum in Romania ?
    • -1 (1 vot)    
      S-a cercetat si testat efectul pomenilor (Joi, 22 noiembrie 2018, 18:21)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      in randul populatiei sau efectul copeicilor in randul postacilor cu simbrie…..e devastator tavarase.
  • +8 (12 voturi)    
    RECTIFICARE (Joi, 22 noiembrie 2018, 8:56)

    jidanul [utilizator]

    Este foarte urgent si obligatoriu ca salarizarea din administratia publica locala (primarii, consilii judetene, etc) sa fie aliniata la acelasi nivel maxim. Diferentele si discriminarile salariale in administratia publica locala sunt enorme, de la simplu la dublu, cea ce este o eroare imensa. De exemplu, un consilier sau un inspector, cu aceasi vechime si aceleasi atributii, la un consiliu judetean are un salariu de baza de 5700 de lei si la alte consilii judetene are un salariu de baza cuprins intre 8500 si 9500 de lei. Asemenea discriminari sunt inacceptabile si inadmisibile. In prezent salarizarea in administratia publica locala este intr-un haos total. De asemenea trebuie eliminate urgent si definitiv din administratia si din toate institutile si entitatile din Romania, cumulul salariu-pensie si pensiile speciale.
  • +9 (11 voturi)    
    este clar... (Joi, 22 noiembrie 2018, 9:22)

    liviu_ [utilizator]

    economia este PE DUCA.... si chiar si dancila in prostia ei a realizat asta!

    urmatorii 5 ani (sau mai mult) probabil o sa platim doar ce lasa psd in urma... adio investitii... nu o sa mai vedem ceva facut prea curand!

    oricum toti spun ca in 2019 recesiune... si inca odata sunt cu ochii in 4 la o pierdere strategica a guvernarii de catre psd...
  • +6 (8 voturi)    
    se taie de la ministere? (Joi, 22 noiembrie 2018, 10:22)

    Lucian* [utilizator]

    Dar nu era mai simplu sa revada pensiile speciale care sunt marite fara contributie la fondul de pensii?
    Era usor de justificat taierea....

    Revederea unor salarii si sporuri fara acoperire?

    Revederea pensiilor speciale ale "eroilor" lovilutiei?
    Daca nu au fost evenimente armate in localitate sau nu a suferit rani, la ce naiba are pensie?

    Revederea ajutoarelor sociale, ca tot avem lipsa de oameni in campul muncii si purcoi de asistati sociali.

    Se mai puteau face niste ajustari, dar loveste electoratul...
  • +1 (1 vot)    
    Societatile li FIREA pe banii publici (Vineri, 23 noiembrie 2018, 8:34)

    Borgia [utilizator]

    Aceasta afacere mafiota numai o minte diabolica pre Bucurestiul cum a acestei primarite ptea fi mosita. A inventat Bucurestiul spart in 6 orase, sef la partid pe mai multe judete, I-a turnat lui Dragnea in cap toate laturile posibile pentru a-I lua locul.......si acum hop:22 societati comerciale autonome avand patron primaria.Pai stiti ce insemneaza asta? Fiecare dintre astea are un Consiliu de Administratie (sau de supraveghere) cu 5-7 membri plus 1-3 cenzori;fiecare cu indemnizatia lui (1-3 mii lei lunar),aprovizionari descentralizate,deplasari la primarii in strainatate(pentru documentare),s-au cumparat autoturisme,etc....si asa isi rasplateste supusii,slugile,da si la partid ; se consuma banii si nu mai stie nimeni unde sunt banii din impozitele noastre. Toata potlogaria asta nu seaman cu spargerea Bucurestiului,a partidului,sau dizidenta din partid. Va rugam Domnilor.Asta este caz penal si sa plateasca cheltuielile facute in plus pentru nimic.Un expert financiar,C.M.