SONDAJ Cum vi se pare ideea ministrului Teodorovici privind permisele de muncă pe perioadă limitată?

de Red. Știri     HotNews.ro
Marţi, 27 noiembrie 2018, 16:58 Economie | Finanţe & Bănci


Sondaj Teodorovici permise de munca
Foto: Hotnews
Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, vrea să propună limitarea dreptului oamenilor de a munci în țările membre UE. El a susținut marți că dorește ca românii care lucrează în străinătate să aibă un singur permis de muncă, pe perioadă limitată, în fiecare țară a Uniunii.

  • Cum ți se par afirmațiile ministrului? Participă la sondajul HotNews.ro









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





5883 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 27 noiembrie 2018, 17:01)

    polonyca [anonim]

    • +2 (2 voturi)    
      Poloniu, poloniu (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 9:17)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      unde esti, poloniu din cafea...
      Acum vreo 40 de ani un copil era ucis de Securitate, dupa ce-i dadusera sa bea cafea cu polonium. Nu era singurul, nici ultimul. Este specialitatea tovarasilor. Declaratia asta este primul pas. La granita s-a mai tras in proprii concetateni: "daca fuge, inseamna ca se simte culpabil" - zicea inchizitorul din comedie. Parintii deja s-au resemnat, le este dor de epoca ceausoglu, o doresc inapoi, este raspunsul lor la relele intruchipate de Iohannis, USR, samd. De PNL nici nu mai zic, este diavolul curat pentru ei.
      Este cadoul facut de ambasada moscovei la 100 de ani de la Marea Unire.
  • +13 (15 voturi)    
    Omul asta este obsedat de idei exotice (Marţi, 27 noiembrie 2018, 17:21)

    Habermas [utilizator]

    si mintea lui pare ca nu are niciun control care sa-l tina in realitatea obiectiva. Omul asta este periculos. Si, este Ministrul Finantelor!
  • +10 (12 voturi)    
    Tipu' se crede in Coreea de Nord (Marţi, 27 noiembrie 2018, 17:22)

    Habermas [utilizator]

    .
  • +13 (15 voturi)    
    Idei năstrușnice (Marţi, 27 noiembrie 2018, 17:26)

    Omics [utilizator]

    Pentru astfel de idei, în mod normal ministrul ar trebui să-și dea demisia, chiar dacă președintele e sătul de atâtea remanieri.

    Migrația forței de muncă pe o piață a Europei trebuie încurajată. U.E. e departe de SUA sub acest aspect.

    Regiunile sărace trebuie ajutate. Nu trebuie ciuntite drepturile oamenilor de acolo, care și așa sunt defavorizați.
  • +11 (11 voturi)    
    Discotecaru nu are ideile lui (Marţi, 27 noiembrie 2018, 17:31)

    levierul [utilizator]

    ideile ii vin servite, ca la examen.
    Probabil ca e cel mai prost ministru de finante din istorie, dar e si greu sa iti dai seama de asta cand nu ai nicio educatie pe tema asta.
    Pe langa deficitul anual de 3% - un mizilic de 30 mld lei, discotecaru mai este vinovat direct si de proasta colectare la buget a TVA si impozitelor in general. Cam inca o data pe atat. Daca mai adaugam si dobanzile la creditele aflate in derulare si alte acreative de diferite tipuri ajungem la mai bine de 100mld de lei. Asta s-ar putea defini ca fiind KPI pentru ministrul de finante. Daca va e greu cu matematica, Romania are pierderi din PIB-ul real, contabilizat, de circa 12-15%.
  • +11 (11 voturi)    
    - (Marţi, 27 noiembrie 2018, 17:55)

    g01an [utilizator]

    sunt fumigene. cum mai trece ceva timp mai ies la inaintare cu cate o aberatie, dar rareori sunt implementate chestiunile pe care le declara public. mai des aflam pe surse ce urmeaza sa se intample decat aflam de la ei (si mai rau, de multe ori aflam cand au fost adoptate anumite aberatii nesimtite).

    nu stiu nici daca miza este ce a reiesit in ultima vreme in presa, par mai mult speculatii sau alte jocuri de culise.
  • +15 (15 voturi)    
    Ideea este in..deplina armonie.... (Marţi, 27 noiembrie 2018, 18:01)

    gigiN [utilizator]

    ...cu acest...gigolo,adica este complet idioata !!!
  • +12 (12 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 27 noiembrie 2018, 18:27)

    qwerasdf [anonim]

  • +8 (10 voturi)    
    4-5% (Marţi, 27 noiembrie 2018, 18:38)

    Buonarroti [utilizator]

    In continuare avem 4-5% dobitoci pe site.
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 12:39)

      complet_retard [anonim] i-a raspuns lui Buonarroti

    • +1 (1 vot)    
      nu e ceea ce pare (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 17:40)

      cris333 [utilizator] i-a raspuns lui Buonarroti

      Astia 4% de fapt sunt 2% dar au fost adusi cu autocarele ca sa voteze iarasi :)
  • +15 (17 voturi)    
    Nu e comunism mascat, (Marţi, 27 noiembrie 2018, 19:09)

    behemot [utilizator]

    E dictatura in toata regula. Nu mai raman in tara destui fraieri pe care sa ii fure, asa ca jigodiile nesatule vor sa ne tina cu forta pe toti. Ce tara blestemata...
  • +4 (12 voturi)    
    De ce sa fie comunism mascat?! Ce sondaj e asta? (Marţi, 27 noiembrie 2018, 19:56)

    simplex1 [utilizator]

    Asa arata un sondaj serios:

    Cum ți se pare ideea lui Teodorovici?
    -Buna
    -Rea
    -Alt răspuns

    Opțiunile din chestionarul vostru sunt absolut aleatoare. Una din variante ar fi după voi ca propunerea lui Teodorovici este comunism mascat. Cum sa fie comunism dacă el vrea sa oprească oamenii în tara pentru a-i obliga sa muncească la patronii autohtoni cu salarii mici, în loc sa stea pe ajutor social în UE cum procedează majoritatea celor plecați în străinătate.

    De fapt Teodorovici este incoerent, face o propunere care nu are nici o logica. El nu susține închiderea granițelor tarii ci expulzarea automata a romanilor după cinci ani de muncit într-o tara.

    Daca în Germania, de exemplu, lucrează o familie. Tatal are permis de 5 ani care expira în 2020 iar mama în 2022. Ce faci, în 2020 îl expulzezi pe tata?
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 12:44)

      complet_retard [anonim] i-a raspuns lui simplex1

    • -1 (1 vot)    
      se vede ca n-ai trecut muntii ... (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 17:09)

      dan.d [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      daca "tatal " are permis pana in 2022 si sotia are acelasi permis automat. si invers. in plus in UE nu mai exista permise de munca pentru romani de ceva vreme. noapte buna!
  • +9 (11 voturi)    
    Stupid (Marţi, 27 noiembrie 2018, 20:57)

    fat.cat [utilizator]

    As himself.
  • +1 (1 vot)    
    Dacă Teodorovici a vrut să demonstreze. (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 9:44)

    asavreau [utilizator]

    A demonstrat.Că-i tâmpit iremediabil.Nu-i prima dată când fanfaronul ăsta se crede deștept!i Orlando.îți dau un sfat,tu muncește acolo la finanțe,respectă legea și lasă-ne pe noi să te apreciem.La urma urmei ce treabă ai tu cu munca?Nici nu știi să muncești.
  • -3 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:01)

    [anonim]

  • +2 (2 voturi)    
    Super-excelenta! (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:06)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    Ideea nu poate sa ni se para decat EXCELENTA, deoarece noi l-am ales!

    Nu direct, dar votandu-l pe Daddy, implicit i-am votat si pe Daia, pe Docila, pe Gneuche, pe Ciordache sau pe acesta ...
  • +4 (4 voturi)    
    membru PSD maxim 5 ani. (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:15)

    _tudor_ [utilizator]

    Eu propun sa limitam deptul de fi membru PSD la maxim 5 ani.
    Esti pesedist, furi cat cuprinde pana nu mai ai de la cine fura si de gandesti sa furi de la aia care au fugit ca sa scape, dar mai lasi si la altii. Maxim cinci ani!