Val de comentarii negative pe pagina de Facebook a lui Eugen Teodorovici

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:02 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Agerpres
Ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici, a revenit marți pe Facebook cu o postare în care a încercat să explice declarația sa privind persoanele care muncesc în străinătate, respectiv să aibă un permis de muncă pentru o perioadă limitată. A primit peste 2000 de comentarii, aproape toate negative, și peste 180 de share-uri.

Redăm câteva dintre ele, cu mențiunea că au fost editate:
  • Asta înseamnă să căutați scuze pentru situația în care ați băgat România. Să nu începeți să acuzați oamenii plecați la muncă de înaltă tradare... ar fi ultima gafă!
  • Demisia când?
  • Este o gândire de constrângere, când nu aveți soluții vă inspirați din practicile comuniste.
  • Pe scurt, ce ați făcut voi ca oamenii să nu mai plece, din care castron ai mâncat înainte să faci declarațiile astea și de ce nu ti-ai dat încă demisia?
  • Pleacă sute de mii de români și or să mai plece cu sutele pentru că vă bateți joc oameni, avem cele mai proaste condiții și nu se îmbunătățesc, dimpotrivă, e din ce în ce mai rău.
Printre cei care a dat like postării sale se află și europarlamentarul Maria Grapini, cea care a avut un mesaj de susținere în urma declarației controversate a lui Ilan Laufer.




Citește mai multe aici:


Citeste mai multe despre   








4442 vizualizari

  • -7 (25 voturi)    
    nasol! (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:13)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    comentarii negative pe facebook??? E grav!!
    Era aiurea daca iesea lumea la vot si nu castiga PSd, dar sa votezi negatoi pe facebook chiar inseamna ceva!
    • +7 (17 voturi)    
      Nu crezi... (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:27)

      blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      ca inseamna ceva faptul ca cvasitotalitatea comentariilor pe fcbk sunt negative ? Ei bine, pe fcbk a facut propunerea , pe fcbk a primit feedback-ul, exact ce merita aceasta propunere halucinanta .
      Tot o tii cu castigarea alegerilor de catre psd ?! Asta le da dreptul sa faca orice, nu mai exista legi, nu mai exista tratat de aderare la UE in vigoare, sau ce ?! Lumea i-a pus acolo sa duca o politica antinationala ?!De cand faci praf pe-aci , ai fi putut sa asimilezi ceva , dar probabil esti programat sa fii opac la democratie .
      • -1 (7 voturi)    
        deci e despre mine, nu despre subiect? (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:34)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

        ok, dar obsesia ca cei care nu sunt de acord cu tine/voi sunt prosti/platiti/tradatori/etc nu e semn bun. Nici pentru democratie, nici pentru libertatea pe care o clamezi/clamati.
        • +6 (6 voturi)    
          hehe (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:39)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          Nu-ti iei copeica, ai uitat s-o bagi pe aia cu capsunarii si analizel. Hehe, meic foto.
        • +2 (2 voturi)    
          Dar nu e vorba ... (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 20:27)

          blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

          ca cei de alta parere sunt prosti, etc ... nu cred asa ceva , respect orice alta parere . Doar ca in situatia actuala de la noi, dupa oarece timp in care s-au intamplat multe lucruri negative , de foarte rau augur pt democratia romaneasca , se dovedeste a fi chiar nociv sa vii sa dovedesti ca nu intelegi mersul lucrurilor, pt. ca automat pui umarul la demolarea democratiei , cu efecte grave pt noi toti . Nu banuiesc pe nimeni -exceptand toti ticalosii -ca ar vrea raul tarii, dar unii il fac fara sa-si dea seama , ceea ce trebuie amendat acum, pt ca unii din noi suntem exasperati -pe buna dreptate -ca lucrurile nu se imbunatatesc cu indivizii astia la putere si un lucru foarte rau e ca multi nu inteleg asta .
    • +15 (19 voturi)    
      Postacul PSD are dreptate: mergeti la vot! (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:32)

      2087 [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      As vrea ca toti romanii sa lase depresia deoparte si sa inceapa sa voteze cu partidele noi, progresiste, care nu contin neocomunisti.
      • -5 (11 voturi)    
        vezi ca imi dai dreptate? (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:32)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        Totusi, de ce nu te poti abtine de la a fi nesimtit?
        De unde ai tras concluzia ca sunt postac? Dar pesedist?

        PS.
        Si nai nici logica, daca eu sunt postac pesedist iar tu recunosti ca am dreptate, inseamna ca si tu esti postac pesedist, nu?
      • +2 (2 voturi)    
        mersul la vot... (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 12:07)

        Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui 2087

        e numai o parte a actiunii civice. programul PSD nu prevedea asemenea orori. protestul civic este forma prin care cetatenii sanctioneaza derapajele puterii!!!
    • +3 (3 voturi)    
      nataraule... (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 12:05)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      votul nu este singura forma de manifestare civica! nu suntem larve, sa vegetam perioade lungi si sa ne trezim cand vine primavara! dar, fiind parte din oastea prostilor, nu puteai posta ceva mai nimerit!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce lege COMUNISTA (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:17)

    Javrelor [utilizator]

    la ce sa ne mai asteptam de la fiecare in parte?? rusinos si fff rusinos. cred imi schimb parerea despre psd(((...dar parca ceausescu era mai bland cu tara lui....voi nimic. vreti sa stam drepti in fata voastra mai ceva ca in china comunista...rusine sa va fie
  • +9 (9 voturi)    
    Cu ăsta se mândrește prostia! (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:20)

    prec [utilizator]

    A tuna și i-a adunat în guvernul ăla.
  • +6 (6 voturi)    
    taxe și impozite 62% (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:21)

    dcb [utilizator]

    Din salariul brut al unui angajat, statul ia sub formă de taxe și impozite minimum 62%, fără a mai pune la socoteală impozitul pe proprietate, accize pe combustibili, asigurări obligatorii sau accize pe țigări, băutură sau altele.
    O parte din banii ăștia ar trebui să se întoarcă sub formă de servicii: Educație, Sănătate, Infrastructură, Siguranța cetățenilor (Poliție, Justiție) și altele. CÂND ASTA?
    • 0 (2 voturi)    
      Cand (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:26)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui dcb

      Cand vei emigra. In mocirla asta va decide plebea analfabeta care pupa moaste.
  • +9 (11 voturi)    
    Rusofilul Teodorovici (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:28)

    Kosmos [utilizator]

    Stie ca astfel de masuri nu vor fi aplicate dar stie foarte bine ca in urma unor astfel de declaratii ritmul plecarii din Romania din ultimii ani se va mentine daca nu chiar va creste
  • -6 (12 voturi)    
    "Razboaiele" de pe Facebook, castiga Zuckerberg (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:29)

    animatron [utilizator]

    Ideea dlui ministru Teodorovici e foarte controversata, merita justificat comentarii negative, mai ales ca a fost prezentata stangaci, brutal.

    Lumea, mai mult sau mai putin informata, a inteles ca se limiteaza drepturi, se incalca tratate si se fac discriminari.

    In realitate, nu se intampla nimic si nici nu se va intampla pentru ca sunt proceduri fastidioase si sunt necesare negocieri intre state, la nivel UE (nivel la care Comisia se poate opune, la fel si PE).

    Solutia e proasta dar problema e reala si are doua fatete:
    Pe de o parte, Romania sufera de deficit de forta de munca.
    Pe de alta parte, unele state deja foarte bogate din vestul UE profita de vulnerabilitatile statelor din estul UE si le iau forta de munca calificata cu ajutorul unor oferte de salarii pe care tarile din Est nu pot deocamdata sa si le permita la nivelul lor de dezvoltare.

    Date fiind obligatiile izvorate din tratatele UE, Romania (la fel Polonia, Bulgaria, tarile baltice, mai nou Grecia, etc) nu prea are cum sa rezolve de una singura chestiunea transferului de forta de munca din economia sa catre economia tarilor bogate din UE.

    Dl Teodorovici se preface ca nu pricepe, probabil pt a crea dezbatere publica.
    Nu ai cum sa dai un decret in Romania si apoi sa te astepti ca Suedia sau Franta sa il respecte indiferent de ce spune Comisia sau justitia UE.

    Toate tarile mai sarace din UE ar vrea sa nu mai piarda medici sau ingineri, pt pregatirea carora au cheltuit sume foarte mari si de care apoi profita gratuit alte state.

    Deocamdata, la nivel UE, nu exista acord pentru asa ceva, sunt prea multe interese pt ca sistemul sa continue.
    O tara ca Franta de ex. are un deficit actual de circa 22.000 de medici, sunt aproape 7000 de medici romani inscrisi in practica acolo, daca pleaca toti in cateva luni pur si simplu e imposibil sa fie inlocuiti la timp, in cantitate si calitate, asa ca Parisul cu siguranta se va opune ideii dlui Teodorovici.
    • 0 (4 voturi)    
      Bullshit... mult comentariu pentru nimic (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:04)

      TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      1. Oamenii decid să plece, statele respective nu fac nimic pentru a-i atrage. Tu crezi că doar salariul e important? Ai familie, ai copii, ai părinți de care te desparți când pleci. Partea frumoasă e că acum pleacă românii cu tot cu familie. Statul unde te duci nu te tratează cu lapte și miere.

      2. Salariul e important, dar dacă nu-ți lipsesc chestiile esențiale, nu-ți prea vine să pleci. Dar când bugetarii (inclusiv profesorii) se uită la tine ca și când ei sunt D-zeu, medicii te tratează de parcă îi deranjezi acasă (majoritatea... nu toți), ce să mai zic de politicieni, ce să faci? Să-i convingi pe toți că sunt dobitoci? Să încerci să-i schimbi? Nu amice: soluția mai simplă: PLEC! Vă las cu atitudinea. Și salariul nu schimbă atitudinea.

      3. Ideea lui Teodorovici: ce se naște din pisică, șoareci mănâncă. Cine se aseamănă, se adună. Idei comuniste de la cap la coadă, ca tot PSD-ul de fapt.

      P.S. Bulgaria intră în Schengen cu aeroporturile. Noi?! Înainte de a arunca vina pe alții ca un copil de 5 ani , uită-te la tine și studiază-te. (vobesc la nivel de țară, nu persoană).
    • +6 (6 voturi)    
      Aproape as fi de acord (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:30)

      iPig Pro [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Dar sincer nu stiu care state sarace sunt in Europa? Romania? Pai Romania e putred de bogata! Dupa ce ca un km de autostrada la noi e cel mai scump, dupa ce ca se face prost si tot nu murim de foame!

      Crezi ca oamenii pleaca pentru ca vor? Pentru ca sa sune telefonul sa ii anunte ca le-au murit parintii? Eu cred ca pleaca pentru ca se fura.

      Cand ai o problema, o rezolvare normala e tratarea cauzelor nu a efectelor. De abia cand constati ca nu cunosti cauzele sau ele nu sunt tratabile, abia atunci te axezi pe efecte.

      Concluzia: coruptia si hotia sunt cele care desertifica tara.
    • +3 (5 voturi)    
      Efecte vs cauze (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 12:39)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Lumea nu pleaca neaparat din cauza banilor.. Marea problema este sistemul medical si cel educational. dar si problema infrastructurii..
      Cum spunea cineva nu trratezi efectele ci vezi cauzele. Analiza ta relateaza efectele
    • 0 (0 voturi)    
      auzi matale... (Joi, 29 noiembrie 2018, 12:51)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      " vestul UE profita de vulnerabilitatile statelor din estul UE si le iau forta de munca calificata"...

      matale esti in afara problemei evropene - la munca egala este prevazuta plata egala si s-au dat lupte mari pentru chestiunea asta care este ca si rezolvata.

      Numai comunistii zic ca vestul suge sangele sarmanilor din est.

      si astia sarmani din est chiar se lasa supti de sange - horror movie dar cu consimtamant din partea exploatatilor...Brrr - de noaptea mintii ce scrisesi matale!

      deficit de forta de munca calificata este si pentru ca
      1. unii nu sunt capabili sa invete
      2. politicile de la ieducatie este - ca nu putem vorbi la plural - ca si cum ar fi nimicutza
      3. firmele care se preocupa de forta de munca isi cresc proprii salariati - fie ca ii recruteaza de la facultate sau mai nou din din liceu...Asa ca aia care se plang sunt putin cam neajutorati la cap...

      carevasazica problema este in curtea gubernului si a fiecarui cetatean cu familie si nu numai.

      in ceea ce priveste solutia lui teodorovici - cred personal ca atunci a suferit o grava lovitutie la cap care i-a daunat cumva - nici declaratia nu isi mai aduce aminte cum a fost ca parca, ca daca...

      Ceea ce este mai grav ca se gasesc si altii sa iexplice precum ca...- noaptea mintii!
  • +6 (6 voturi)    
    Ceausism pentru mileniul trei (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:46)

    buncrestin [utilizator]

    Toti functionarii de extractie ceausista trebuie sa elibereze de urgenta functiile ocupate. Nu face exceptie micul Ceausescovici.
  • +7 (7 voturi)    
    Unica solutie (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:55)

    ro0t [utilizator]

    Eram sigur ca se va ajunge la asemenea masuri. Pentru mine acest moment a venit ca o confirmare a faptului ca trebuie sa renunt la cetatenia romana.
    • 0 (2 voturi)    
      Bingo (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 12:02)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui ro0t

      Cred ca asta era si intentia lui Ceuasescovici
  • +6 (8 voturi)    
    hai sa vedem la alegeri... (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 10:59)

    liviu_ [utilizator]

    ca parca vad ca iar ies toti bosorogii cu "votam psd ca sa nu iasa statu paralel, ca asa a zis gadea la latrina 3 si popa, si noi nu putem gandi cu creierul nostru"
  • +5 (5 voturi)    
    Domnul Teodorovici (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:00)

    iPig Pro [utilizator]

    Confirma faptul ca Dumnezeu, cand l-a facut pe om, i-a dat 4 atribute dar nu isi poate alege decat 3: inteligenta, onestitatea, harnicia si comunismul.

    Astfel, cine e inteligent, harnic si comunist va fura;

    cine e inteligent, onest si comunist va fi lenes;

    cine e onest, harnic si comunist nu e inteligent;

    ...

    cine e inteligent, harnic si onest nu are de ce sa fie comunist.
    • 0 (0 voturi)    
      ceva nu merge - o parere (Joi, 29 noiembrie 2018, 12:15)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui iPig Pro

      Nu ai cum sa fii

      - inteligent si onest si sa fii lenes sau comunist.

      Inteligenta si onestitatea mereu gasesc calea catre harnicie si demnitate, deci exclud comunismul si lenea. Oamenii onesti si inteligenti care au ales la un anume moment dat comunismul, poate la tinerete, au inteles ce inseamna acesta si au schimbat macazul - daca nu au schimbat macazul este pentru ca au pierdut onestitatea sau s-au plafonat/ au amortit/inghetat inteligenta

      Poti sa fii inteligent si lenes si atunci ajungi la comunism, furaciune, la capul plecat care sabia nu il taie, samd.

      deci cred ca mergeam 3 atribute: inteligent, onest, comunist cu doar doua la alegere si devenea

      inteligent si onest deci nu ai cum sa fii comunist

      inteligent si comunist - furacios, mincinos, dictator

      onest si comunist - asistat social, sau slugarel, sau muncitor in sistemul public pentru ca esti lipsit inteligenta si persoana respectiva se multumeste cu putin sau cu ceea ce ii spune sefu sa faca...

      harnicia vine numai la oamenii isi doresc mai mult si muncesc, si chiar daca nu sunt depozitarii unei minti inteligente se dezvolta aceasta prin munca lor, au o anumita empatie, o cale spre rezolvarea practica a unor situatii, invatand de la altii sau din propriile lor experiente - bune sau nau putin bune.

      in fapt este vorba despre oamenii simpli care odata erau si harnici si putini au mai ramas - fostii mici meseriasi - care nu prea mai exista ca urmare a faptului ca perioada comunista a distrus mici afaceri si acum destul de multi viseaza ferrari, vile si iahturi - fara sa inteleaga ca toate acestea vin prin munca fizica sau/si cea mentala...
  • +3 (3 voturi)    
    ... mai aveti dubii (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:00)

    Matusalem [utilizator]

    Astia au un plan ! ... nu va e clar ? ...sau mai aveti indoieli
    • -1 (1 vot)    
      Probabil planul e ca romanii din diaspora sa... (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 12:09)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui Matusalem

      ... renunte la cetatenia romana!
  • +2 (2 voturi)    
    Referitor la doamna Grapini (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:00)

    iPig Pro [utilizator]

    Opinia mea este ca e un bot cu acest nume, nu o persoana reala.
  • +2 (8 voturi)    
    Demisia! (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:05)

    Alui [utilizator]

    Asta ne face de tot rahatul in Europa!
    Vrea cumva sa limiteze dreptul la libera circulatie a cetatenilor europeni in interiorul Europei? Pai dreptul asta e printre articolele de baza a EU!
    Cine a votat PSD mai bine si-ar manca rahatul original din buda din fundul curtii, la alegerile urmatoare, sa nu se mai complice cu rahat de atat de proasta calitate (Grapini, Dancila, Dragnea, asta!).
  • -4 (8 voturi)    
    E o idee buna (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:32)

    tomalimos [utilizator]

    Se spune ca e o idee comunista. Nu e asa. In comunism de fel nu aveai dreptul sa te duci sa muncesti in strainatate.
    Se spune ca ar incalca dreptul la libera circulatie. Nu-l incalca, nu zice nimic de circulatie.
    • +5 (7 voturi)    
      Sper ca esti sarcastic! (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 11:41)

      Alui [utilizator] i-a raspuns lui tomalimos

      Altfel familia si prietenii tai vor avea o veste proasta, daca nu stiu deja. Esti prost!
      • -1 (1 vot)    
        intrebare (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 23:25)

        tomalimos [utilizator] i-a raspuns lui Alui

        Ce nu este adevarat din ceea ce am scris?
    • 0 (0 voturi)    
      bre omule (Joi, 29 noiembrie 2018, 12:39)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tomalimos

      Vrei matale sa vin la ora 10 fix in casa???
      ca sa ce???

      Imi incalci libertatea mea de om major si responsabil - si nu iti dau nici raportul unde am fost si cu cine m-am intalnit!

      dar nici in cap nu iti trag, nici cu gaze nu as fi dat (sic!)

      De altfel multi ... - intelegi matale ce vroi io a scrie - si toti fuduli!
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns (Joi, 29 noiembrie 2018, 17:01)

        tomalimos [utilizator] i-a raspuns lui ..13

        Nu vreau nici eu si nici Teodorovici sa vii acasa la ora 10, doar sa nu lucrezi mai mult de 5 ani intr-o alta tara UE.
        Ca sa ce?
        El vrea doar ca dupa 5 ani sa vii acasa si sa lucrezi acasa, pentru ca e nevoie de forta de munca.
  • +4 (6 voturi)    
    Comunismul este reinstalat incet (Miercuri, 28 noiembrie 2018, 12:20)

    cris333 [utilizator]

    O adunatura de hamdicapati numita PSD & Co. vor sa se razbune pe protestele de la 10 august.
    Sunt contienti ca nu or sa mai aiba puterea de la alegerile care vin si vor sa distruga toata tara conform principiului "Cad eu dar te trag si pe tine".
  • 0 (0 voturi)    
    ptr Toma Alimos (Joi, 29 noiembrie 2018, 12:34)

    ..13 [utilizator]

    matale esti fie analfabet functional - cam dur s-a exprimat cineva mai sus cu matale, dar ma rog.. - fie primesti oarece maruntis de la pretenii lui Daddy.

    oricum ar fi trebuie sa fie tradusa reactia la prostia emanata de Teodorovici pentru Dvs:

    astfel daca am libertate de miscare in incinta UE atunci, in pana mea, merg unde vrea muschiul meu, intelegi matale: muschiul meu si nu al lui Teodorovici, si stau tot cat vrea muschiul meu -

    Nu ma limiteaza gogu asta de la Finantele Publice RO cat mai la deal si cat mai la vale si dupe ora 10 sa fiu in casa!

    IO NU VREAU si este DREPTUL MEU iar RO a SEMNAT oarece paper, nu toillet paper, si daca este o tara respectabila isi onoreaza angajamentele luate verbal dar cu atat mai important cele semnate, asumate in scris. daca isi uita mintile ar trebui sa mai traga o citire la paper - it's on-line...

    daca esti un gogu nefrecventabil tde e numesti Teodorovici si dai declaratii de om cazut in cap atunci PA UE ca acolo nu este loc pentru din astia.

    Acum este inteles unde este greseala?

    PS -
    este normal ca saracia sa nasca tot saracie si la bogatii toti boii sa traga!

    iarasi este o chestiune simpla pe care Teodorovici nu pare ca o intelege si nici coana gospodina de la Ieducatie si nici tovarasa de lucru manual. Si daca ei cred ca inca o 100 de lei linistesc romanii si face RO mai aleasa pot sa vada bine ca sunt intr-o mare eroare.
    • 0 (0 voturi)    
      raspuns (Joi, 29 noiembrie 2018, 17:04)

      tomalimos [utilizator] i-a raspuns lui ..13

      "astfel daca am libertate de miscare in incinta UE"
      De miscat vei putea sa te misti si in cazul in care propunerea lui devine realitate, doar ca nu vei putea munci mai mult de 5 ani.
      "RO a SEMNAT oarece paper"
      Asa este, dar Tratatele se pot modifica