Cîțu: Prin taxa bancară, Dragnea și Teodorovici doresc să transfere datoria publică prietenilor lor de la Moscova și astfel să fim prizonierii lor

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 27 decembrie 2018, 17:09 Economie | Finanţe & Bănci


Florin Citu
Foto: Facebook
​Noi critici ale senatorului PNL Florin Cîțu, după introducerea taxei pentru bănci, prin ordonață de urgență. Acesta susține că aceasta este, de fapt, o subvenție pentru „investitorii de stat de la Moscova sau Istanbul”. „Prin această taxă, Dragnea și Teodorovici doresc să transfere datoria publică prietenilor lor de la Moscova și astfel să fim prizonierii lor”, a scris Cîțu pe Facebook.

Postarea integrală de pe Facebook a senatorului PNL

„Dragnea și Teodorovici, dați de gol de "taxa pe activele sistemului bancar"

Taxa pentru sistemul bancar, dar și plafonarea prețului la gaze, a apărut imediat după "escală" lui Teodorovici la Moscova.

Este o taxa cu dedicație pentru "investitorii" din afară României. Inclusiv Soros, dacă l-ar interesa.

În acest moment taxa se aplică doar băncilor românești- cu capital autohton sau străin.

Dar dacă un investitor de la o banca de stat (sau privat) din Moscova, Istanbul sau Beijing dorește să cumpere obligațiuni de stat NU plătește această taxa. Este o subvenție pentru aceștia. Asta ca să vedeți cât de patrioți sunt Dragnea, Valcov, Teodorovici și Tăriceanu.

Prin această taxă Dragnea și Teodorovici doresc să transfere datoria publică prietenilor lor de la Moscova și astfel să fim prizonierii lor. Pe viitor Moscova, prin intermediul investitorilor pe care îi controlează, poate să arunce economia României în criză doar prin vânzarea obligațiunilor.

Acest lucru deja se întâmplă. La penultima licitație au cumpărat obligațiunile doar "investitori" străini.

Dragnea, Tăriceanu, Valcov și Teodorovici PENALIZEAZĂ sistemul financiar românesc, clienții acestui secor economic și SUBVENȚIONEAZĂ investitorii de stat de la Moscova sau Istanbul.

Groparii economiei se luptă cu străinii doar la televizor, în realitate oferă SUBVENȚII pe care le plătesc consumatorii români.

Să recapitulăm.

1. Taxa pe sistemul bancar o să fie plătită de băncile românești și suportată (!!!) de clienții români.

2. Taxa pe sistemul bancar reprezintă o subvenție pentru "investitorii" străini de la Est.

#RomaniaFaraPSDsiALDE #RomaniiTrebuieSaStie

P.S. Colegii mei au explicat cum plafonarea prețului la gaze este benefică pentru ruși”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






3528 vizualizari

  • -7 (29 voturi)    
    Asta l-a vazut pe ET ! (Joi, 27 decembrie 2018, 17:14)

    newlook [utilizator]

    Asta l-a vazut pe ET ! Altfel nu se poate explica.
    • -4 (14 voturi)    
      hahaha (Joi, 27 decembrie 2018, 22:59)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      hahahaha :))))))
  • -11 (25 voturi)    
    Câțule, șobolane, tu zi de pensiile „speciale”! (Joi, 27 decembrie 2018, 17:18)

    prec [utilizator]

    Lasă amănuntele de economie că nu-s de tine.
  • -7 (31 voturi)    
    Nu va e, mai, rusine cu Moscova voastra? (Joi, 27 decembrie 2018, 17:53)

    ww [utilizator]

    Dati-ne un exemplu de investitor rus favorizat de noile taxe?
    O sa vedeti toti cat o sa mai tina la romani povestea asta jenanta cu "Dragnea, Tariceanu & co = oamenii Moscovei".
    Apropo, vedem inca o data, dupa blatul din 2016, ca jucati toti in aceeasi echipa, aceea a slugoilor neo-colonialismului occidental.
    • +6 (16 voturi)    
      Foarte corectă observația lui Câțu (Joi, 27 decembrie 2018, 21:29)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Un investitor rus poate acționa și în spatele unui fond, chiar și unul foarte frecventabil european. Se transferă niște cheltuieli pe umerii românilor care au riscat investind in România pentru a plăti pensii speciale și salarii babane la plimbători de hârtii
    • +5 (9 voturi)    
      un slugoi (Vineri, 28 decembrie 2018, 10:28)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Tudorel Toader
      o sluga proasta = Veorica
      Ce e ala neo-colonialism mai zbuciumatule?
      • -1 (1 vot)    
        Inainte de a pune astfel de intrebari... (Vineri, 28 decembrie 2018, 12:44)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ...ati putea consulta Wikipedia: Neo-colonialism is also discussed in the works of Western thinkers such as Jean-Paul Sartre (Colonialism and Neo-colonialism, 1964)
  • +5 (13 voturi)    
    se mira cineva? (Joi, 27 decembrie 2018, 20:18)

    Francisc 1 [utilizator]

    vad ca toti decidenti fac escale pe la moscova
  • +3 (17 voturi)    
    Vom importa (Joi, 27 decembrie 2018, 21:41)

    yol [utilizator]

    Gaze de la rusi, din nou...
    Viva Gazprom. Ce ne trebuie noua transgaz sau Romgaz. Ce ne trebuie noua piata liberalizata... ( i-auzi, neo colonialism:))) )
    Lasa ca ne zice taranetele de teleorman si cu ala de rupe mesele prin bamboo cum sta treaba. Iar aia fara dinti si wc-ul in fundul curtii se vor simti mandri ca sunt.
  • +6 (18 voturi)    
    ... (Joi, 27 decembrie 2018, 21:51)

    tirolez [utilizator]

    Trollimea muscaleasca serbeaza Craciunul pe stil vechi de sunt asa activi "pe stil nou"?
  • -2 (18 voturi)    
    Dl Cîțu - agent electoral . . . (Joi, 27 decembrie 2018, 22:53)

    Cremenarul [utilizator]

    al PSD-ului !?

    Dacă va continua tot așa este cert că PSD-ul va câștiga și viitoarele alegeri !

    Mă bucur doar că vechii liberali nu împărtășesc părerile aberante ale dlui CÎȚU !
  • -5 (19 voturi)    
    nu raspundeti (Joi, 27 decembrie 2018, 22:58)

    andrei1245 [utilizator]

    cu aceleasi minciuni si dezinformari! taxa este buna si nu are de a face cu nici un rus nici cu soros sau mai stiu eu cine
    • 0 (4 voturi)    
      Aveți perfectă dreptate ! (Sâmbătă, 29 decembrie 2018, 9:26)

      Cremenarul [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Felicitări !
      Taxa este de esență pur liberală.

      Mă mir că PSD-ul poate recurge la măsuri liberale !
      Probabil că numai sub influența dlui Tăriceanu !?

      Regret că PNL-ul a abandobat liberalismul, singura posibilitate de a asigura o liberă concurență aducătoare de bunăstare românilor - scopul vital al adevăraților / vechilor liberali urmași ai Brătienilor, ai lui Radu Câmpeanu !
  • 0 (6 voturi)    
    Am (Vineri, 28 decembrie 2018, 20:02)

    savatuf [utilizator]

    o nedumerire , pai individul asta parca se considera analist economic . Cum leaga economic vorbind taxa de rusi ..sa inteleg ca rusii sunt capitol bugetar. Era o vorba...Da e prost saracu ,dar e prostul nostru si noi il sustinem...