​SONDAJ Credeți că Biserica prezintă risc mare de evaziune?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 4 ianuarie 2019, 15:55 Economie | Finanţe & Bănci


Sondaj Biserică riscuri fiscale
Foto: Hotnews
Taxarea activităților bisericești face de multă vreme obiectul unor discuții aprinse în spațiul public. În ultimii doi ani nu a fost efectuat vreun control la unități de cult religios, care să se bazeze pe analize de risc fiscal. Motivul invocat de ANAF: veniturile cultelor beneficiază în anumite condiții de scutire de impunere și aceste entități sunt exceptate de la utilizarea aparatelor de marcat electronice.
  • Sondaj HotNews.ro:​ Credeți că Biserica prezintă risc mare de evaziune?





Citeste mai multe despre   








3013 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Banu-i ochiul dracului (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:24)

    bigbrother [utilizator]

    si doar un naiv sau un habotnic va crede ca nu exista tentatie in randurile clerului. Sunt destule cazuri despre bani furati sau redirectionati din sponsorizari, donatii sau evaziune facuta din vanzarea la suprapret sau fara acte a locurilor de veci, folosirea unor firme "de casa" pentru diverse activitati de constructie etc.

    Deci da, exista evaziune in cadrul BOR. Si da, trebuie verificati.
    • -5 (13 voturi)    
      eu intreb altceva (Vineri, 4 ianuarie 2019, 17:39)

      AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      De saloanele de videochat care au inflorit ca ciupercile dupa ploaie si unde se spala bani grei in activitati ilegale, nu propuneti un sondaj?
      Mi-e atat de sila de ipocrizia asta si dubla masura a unora...
      • +3 (7 voturi)    
        Bai (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:39)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

        Aici e vorba de biserica, nu de videochat :)) Asa ca fii la obiect!
        • +3 (7 voturi)    
          mda... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 23:06)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

          ...dar el, ca orice slujitor al bisericii, este procupat de saloanele de videochat.
  • +9 (15 voturi)    
    Mare ? Cred ca glumiti,nu mare.... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:27)

    gigiN [utilizator]

    ….ci MAXIM,adica 100 %.Doar idiot sa fii-sau inalt functionar public-ca sa nu vezi asta !!
  • +7 (17 voturi)    
    Preoti (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:51)

    Kosmos [utilizator]

    cu mertane si apartamente sau terenuri de sute de mii de euro. Bat l ausa necontenit , violent si prea des. Bisercicile pt care aduna stahneaza zeci de ani . Cred ca am avea multi preoti la puscarie daca s-a r aplica legea
    • +1 (9 voturi)    
      Au mai fost la puscarie preoti (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:02)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Intre 1948-1953 au fost arestati peste 3000 de preoti(doar ortodocsi) adica 25% din cati existau la acel moment, considerati "dusmani ai poporului" de catre autoritatile comuniste. Prea putini au scapat cu viata dupa Canal sau puscariile din Aiud, Pitesti, Gherla etc. Azi au mertane si palate cu turnulete conationali pe care ANAF nu-i baga in seama. In acelasi timp n-am vazut in top-300 miliardari nici un preot, am vazut insa preoti care au infiat peste 400 de copii(pr.Mihail Jar in Bucovina de Nord sau pr. Tanase Nicolae din Valea Plopului, Prahova)
      • +3 (5 voturi)    
        Pai vajnicii de acum sunt urmasii celor vechi (Vineri, 4 ianuarie 2019, 18:48)

        andipetre [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Tot marxisti sunt cei care vor sa bage crestini la inchisoare, s-a schimbat doar, foarte putin, forma. Deci, nimic nou, de fapt.
      • 0 (4 voturi)    
        compari mere cu pere (Vineri, 4 ianuarie 2019, 19:00)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        cum poti sa-i compari pe preotii morti in inchisorile si lagarele de munca fortate cu preotii din ziua de astazi ? pai astia din ziua de astazi majoritatea fac campanie electorala inainte de alegeri in biserici, sprijina pe fata pe oricare politician care le da fonduri pt. parohii noi infiintate, astea inseamna biserici noi, case parohiale noi, si binenteles o parte din bani sunt ,,sfintiti''. de unde dracu crezi ca are un popa bani sa-si faca patru case in ziua de astazi ?
        biserica nu ca are risc, ci face cea mai mare evaziune, manelistii sunt mici copii.
        • +1 (5 voturi)    
          preoti cu 4 case vezi numai in presa de scandal (Vineri, 4 ianuarie 2019, 22:46)

          AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

          desi sunt din ce in ce mai multi comparativ cu anii trecuti, pe trend cu societatea in continua degradare, totusi acestia sunt o minoritate printre preoti, si in niciun caz nu aici rezida raul din societate.
          Faceti scandal cand guvernul instituie taxa pe lacomie la jocuri de noroc, dar vreti impozitarea Bisericii.
          • +3 (5 voturi)    
            majoritatea preotilor... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 23:13)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

            ...sunt printre cele mai bogate persoane din sate si orase.
            Ia vezi cum o duc babele care isi dau toti banii la biserica in timp ce ele traiesc in mizerie?
            • -3 (5 voturi)    
              bati campii (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 0:43)

              AndJorj [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

              cu gratie.
              • +4 (6 voturi)    
                Ia uită-te matale (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 8:45)

                Spiky [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

                Uită-te la practicile pentru care era să fie condamnat preafericitul Teodosie Tomitanul, zis și Șpagoveanul (pentru sfințenia șpăgii, bănuiesc), care a pretins câteva mii de euro de la reporterul României Libere (și a fost înregistrat când a făcut-o) pentru ca să-l miruiască preot, fără ca să mai facă studii teologice. Asta se numește simonie (bani pentru posturi). Și este foarte creștinească practica....
                • -3 (5 voturi)    
                  Eroarea ta (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 10:12)

                  Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

                  este ca transformi pacatele unui preot in boala generala a bisericii, asa cum face vesticul de conditie medie (dar cam obtuz) cand vede la tv romani arestati pt incalcarea legii in tara lui si trage concluzia: toti romanii sunt hoti, mincinosi si maslinii la culoare..Eu pot sa-ti dau zeci de exemple de preoti care au infiat peste 50 de orfani si au facut si fac oameni din ei. Analfabetul religios nu-i interesat de asa ceva dar se simte multumit si 'informat' cu 2 clisee si 3 prejudecati.
                  • +1 (3 voturi)    
                    Matale poți să faci multe (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 14:23)

                    Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

                    Și acei preoți pe care îi menționezi - ei merită toate felicitările, constituind exemple de urmat pentru oricine, de orice religie.
                    Din păcate ele nu pot intra în discuția noastră dintr-un simplu motiv: cei pe care îi menționezi dumneata sunt simpli preoți. Cel pe care l-am menționat eu este arhiepiscop(ultima treaptă arhierească înante de mitropolit).
                    Vox populi, vox Dei - vocea poporuli este vocea lui Dumnezeu, iar poporul românesc a spus: Nu face ce face popa, fă ce zice popa; iar despre cazul arhiepiscopului, poporul spune: Peștele(aka BOR) de la cap se-mpute....
                    • -2 (4 voturi)    
                      Repet: (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 15:03)

                      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui Spiky

                      A identifica pacatele unui ierarh sau altul cu intreaga Biserica si credinta stramoseasca e o scuza idioata specifica analfabetuil religios. Baza Bisericii sunt credinciosii si miile de preoti anonimi care isi fac treaba. cu prisosinta. Popa, invatatorul, judecatorul, medicul etc, sunt oameni cu calitati si defecte, important este sa-si faca meseria, sa-si implineasca menirea lor. Un credincios stie ca la judecata sa, pacatele preotului nu-i vor fi scuza. De aici si proverbul, fa ce zice popa...
              • +2 (2 voturi)    
                iote popii cum s-au facut postaci (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 19:02)

                stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui AndJorj

                Pai ce mai popica, tre sa imi spui tu mie cum sta treaba?
                Eu nu vad ce afaceri au pruncii popilor? Crezi ca nu vad cine le sapa gradina popilor? Crezi ca nu vad cate chitante dau popii pentru banii pe care ii primesc pentru a "sfinti" tot ce misca sau nu misca (de la masini la case, etc.)
      • +1 (5 voturi)    
        25% ? (Vineri, 4 ianuarie 2019, 23:10)

        stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        Pai asta inseamna ca ceilalti 75% i-au turnat. Ia zi cati preoti au fost turnatori la Securitate?

        Lasa bre minoritatile si exceptiile si ocupa-te de majoratitate! Adica de marea evaziune fiscala numita BOR!
        • -1 (3 voturi)    
          "bre", doar urmasii comunistilor (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 10:23)

          Altiro [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

          si ai securistilor din vechiul regim minimalizeaza crimele regimului bolsevic. As fi fost curios cate zile ai fi rezistat la torturile din puscarie ca sa nu devii colaborator(3000 din 12 mii n-au mai trait sa-ti povesteasca). La al catelea deget zdrobit sau batai in testicole plus amenintari ca-ti va fi omorata familia ai fi rezistat? Apoi sa vorbesti de "turnatori". Cat despre marea evaziune: exista o lege (489/2006) prin care cultele sunt exceptate de taxe( salariile preotilor si ale personalului aferent sunt impozitate la fel ca ale tuturor romanilor). Deci nu se incalca nicio lege. BOR are peste 800 de centre social-filantropice in care sunt ingrijiti zeci de mii de romani(gratis!) de care statul stie  
          • +2 (2 voturi)    
            pai puteau sa munceasca ceva decent (Sâmbătă, 5 ianuarie 2019, 19:06)

            stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

            Dar nu, ei au preferat sa fie sefii satelor, popa, presedintele CAP-ului si militianul care faceau legea in toate satele.
            Daca popii tai ar fi crezut in dumnezo macar cat Iuliu Maniu, atunci nu ar fi fost cei mai mari turnatori si misei din perioada comunista.
            Cu scuza centrelor social-filantropice tineti inapoiata toata Moldova, ciuma neagra ce sunteti, de parca nu era suficienta ciuma rosie cu care sunteti mana in mana!
  • +7 (15 voturi)    
    .... (Vineri, 4 ianuarie 2019, 16:55)

    tirolez [utilizator]

    Nu stiu, dar la manelisti s-a efectuat vreun control? Salam i-a dat factura lui Dragnea?