Taxa pe activele bancare. O comparație între România și Polonia

de Red. Economic     HotNews.ro
Miercuri, 23 ianuarie 2019, 4:33 Economie | Finanţe & Bănci


Adam Glapinski, guvernatorul Bancii Nationale a Poloniei
Foto: Banca Nationala a Poloniei
​Taxa pe active a fost introdusă în Polonia în februarie 2016. Este o taxa anuală, care se plătește lunar. Procentul taxei este 0,44%, însă taxa se aplică asupra unei baze mult restrânse de active (comparativ cu intențiile din România).

Astfel, în cazul taxării băncilor din Polonia sunt exceptate de la taxă:
-Fondurile proprii (cf reglementărilor EU)
-Activele bancare achiziționate de la Bancă Centrală
-Titlurile de stat

În plus, taxele nu se aplică activelor mai mici de 4 miliarde de zloți.

Cât despre impactul (calculat la nivelul băncilor KO Bank, Bank Pekao, mBank, BZ WBK and Millennium Bank – bănci care însumează peste 50% din activele sistemului), acesta a fost consistent.

  • A scăzut ritmul creditării – rata de creștere a creditelor a scăzut de la 9,8% în 2015, la 5,2% în 2016 și 4,9% în 2017
  • A încetinit creșterea activelor – de la 9% în 2015, la 3,8% în 2016 și 4,5% în 2017
  • Creditarea s-a scumpit (iar depozitele s-au ieftinit) – net interest income (venitul net din dobânzi) a crescut cu 9,3% în 2016, după ce în 2015 scăzuse cu 2,4%
  • Produsele bancare s-au scumpit – veniturile băncilor din comisioane au crescut în 2016 cu 3,8% și în 2017 cu 6,1% (după ce în 2015 scăzuseră cu 3,2%)

E drept, trebuie precizat că, spre deosebire de România, Polonia are o piață de capital dezvoltată – firmele de acolo apelează în mult mai mare măsură decât la noi la finanțarea oferită de piața de capital.
De asemenea, Polonia prezintă o situație mult mai bună din perspectivă echilibrelor macroeconomice comparativ cu România – noi stăm cel mai prost din regiune (și din toată UE).

Aplicarea taxei pe bănci în acest context va avea impact mai nefavorabil pentru dinamică investițiilor productive și a PIB în România (în Polonia investițiile productive au scăzut cu peste 8% an/an în 2016, anul introducerii taxei pe bănci).









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





10533 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Fără o comparație, evoluțiile nu spun nimic (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 8:50)

    hic sunt leones [utilizator]

    Cum se compară evoluțiile procentelor Poloniei în comparație cu cele din alte state 1. Care au introdus o taxă similară, 2. Care au o economie similară, fără a avea și taxă, 3. România în aceeași perioadă?
    • +13 (15 voturi)    
      Eu am alte nelamuriri in legatura cu aceasta taxa: (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 9:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      1)se va aplica si asupra detinerilor de titluri de stat ale bancilor? Toate bancile din Romania au cumparat la greu titluri de stat emise de Min de Finante...unele ajung si la 50% din active. Ordonanta nu spune daca se impoziteaza si ele....dar daca da, ar fi o nenorocire: adica eu ca banca te ajut pe tine ca stat cumparandu-ti titluri, sunt de acord sa platesc impozit de 16% pe profitul din ele, dar tu imi mai pui sa platesc si 1.5% taxa pe ele?? De ce?....ca asa vrei tu.
      2)se vor impozita si rezervele minime obligatorii detinute de banci la BNR? Si ele sunt tot active, adica niste sume de bani in lei si valuta pe care bancile sunt obligate sa le tina la BNR sub forma de depozite, pentru scopuri de politica monetara si valutara.
      Bancile se dispenseaza de niste bani prin acest mecanism al RMO. Ce se va intampla cu ele? Le impoziteaza si pe ele?? (ca sunt tot active). Daca da, ar fi unul din cele mai imorale impozite de pe fata pamantului...adica eu iti iau bani tie in mod fortat, dar te pun sa platesti si taxa pe ei.
      • -14 (20 voturi)    
        Ah, doare... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:11)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Cand erau impozite pe cifra de afaceri la IMM-uri era ok, ca aia furau. Nu sunt coloana vertebrala a economiei, ci hoti, toti. Acum la banci e profund imoral. Wellcome cu picioarele pe pamant Sir Bancher. Enjoy!
        • +13 (19 voturi)    
          da, (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:55)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

          dar IMM-urile plateau doar impozit pe cifra de afaceri.
          Bancile platesc si impozit pe profit de 16% (si este o suma mare) si acum platesc si aceasta taxa pe active.
          Adica se impoziteaza de 2 ori.
          • -3 (11 voturi)    
            Băncile n-au decât să țină ROBOR sub 0.5% (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:08)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            din dobânda de referință și nu vor mai plăti absolut niciun leu taxă pe active.
            • +8 (12 voturi)    
              Piata decide nu bancile (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:09)

              tarsic [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              daca inflatia se duce la 3% e imposibil ca ROBOR sa fie sub 0.5%. Cine acopera pierderile, PSD? Ma indoiesc.
              • -5 (9 voturi)    
                Piața nu decide nimic (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 16:34)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

                1. ROBOR este o medie făcută din ceea ce declară (atenție, declară) 10 bănci că este prețul de împrumut (băncile pot declara 10% și se pot împrumuta cu 1%).
                2. ROBOR este un indicator controlat exclusiv de către bănci și care este opozabil participanților la raporturile economice din piață (clienții nu au niciun cuvânt de spus, deși li se aplică acest indicator la stabilirea dobânii).
                3. Clienții n-au de ce să aibă dobânzile calculate în funcție de ROBOR, pentru că banii din depozitele constituite în România (bani pentru care se plătesc dobânzi de 0-3%) acoperă TOATĂ nevoia de creditare a economiei românești și a populației.
                4. Acoperă pierderile aceeași entitate care acoperă pierderile deponenților care primesc dobânzile sub rata inflației.
            • +3 (5 voturi)    
              mai baiatule, (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:41)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              cum sa tii ROBOR la 0.5% daca ajungem sa avem inflatie de 4.5% an?
              Roborul (Romanian interbanking offer rate) este dobanda medie cu care bancile se imprumuta intre ele pe piata monetara pe o perioada de timp (o luna, 3 luni, 6 luni, 1 an).
              Ea nu are treaba cu BNR-ul, este doar calculata de BNR in functie de dobanzile cu care se imprumuta bancile intre ele.
              Acum robor la 3luni este cam 2.92%... eu zic ca e inca bine, avand in vedere la ce cote se duce inflatia.
              • -5 (9 voturi)    
                La fel cum dobânzile la conturile curente (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 16:43)

                hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bancher

                sunt 0 și dobânzile la depozite sunt 2%.
                Inflația este aceeași.

                Dar poate că tu, băbăiatule, nu știi legea, care spune că variația de 0.5 este din 2%, deci la un ROBOR de maxim 2.5% băncile nu plătesc niciun leu.
                Sigur că, dacă ROBOR este mic, orice bancă își poate pune o marjă mai mare când acordă un credit, dacă așa consideră de cuviință, însă când ROBOR crește, n-are decât să scoată bani de taxă.
                • 0 (0 voturi)    
                  sub 2% nu se plateste (Joi, 7 februarie 2019, 15:14)

                  jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

                  orice medie ROBOR peste 2% plateste cate 0,1% din 0.5% in 0.5%
                  Discutiile sunt ca exista credite acordate acum 5 ani cand marja era acoperitoare, nu se pot revizui contractele vechi decat cu acordul clientului - si nu cred ca banca poate veni ca si operatorul telecom sa-ti spuna ca a mai bagat statul o taxa si ca daca nu-ti convine sa te debranseze. Clientul bancii este oarecum captiv, unii nu pot reevalua proprietatea si obtine o refinantare nici daca vor.
      • -4 (10 voturi)    
        Titlurile de stat sunt purtătoare de dobândă (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:06)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        băncile investesc în ele pentru a face profit, nu „ajută” statul.
        Active sunt toate resursele prin intermediul cărora se crează venituri și este normal să fie băgate absolut toate, inclusiv banii băgați în titlurile de stat.
        La fel și RMO
        • +4 (6 voturi)    
          ia mai utia-te tu (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:31)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          sa vezi ce dobanzi mici sunt la RMO....si apoi mai stam de vorba. E mult mai profitabil ptr o banca a dea credite catre populatie cu dobanda de 7-8% decat sa tina la RMO, cu dobanzi sun 1%.
          • -5 (7 voturi)    
            Și de ce mi-ar păsa mie că-s mici dobânzile? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:38)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Atât timp cât sunt mai mari decât taxa pe active, banca este pe plus.
            Nu văd nicio bancă, gândindu-se că, la dobânzile acordate, valorile din depozitele populației ies pe minus când calculăm inflația; nu văd nicio bancă permițându-mi să fac overnight și cu sume mici din conturile curente, așa că dă-mi voie să mă doară-n cot de ce e mai profitabil pentru bănci și să mă gândesc doar la ce e profitabil pentru mine.
          • -5 (9 voturi)    
            Și, poate că nu ai văzut mai sus, (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:40)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            băncile pot foarte frumos să țină ROBOR la doar 0.5% din dobânda de referință și nu mai plătesc niciun leu taxă pe active.
            Este alegerea lor.
        • +4 (4 voturi)    
          Statul se foloseste de banii imprumutati (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:11)

          tarsic [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          acopera gaurile din buget lasate tot din prostia lor. Atunci sunt bune bancile.
          • -4 (8 voturi)    
            Nu le ține nimeni pe bănci în România, (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 16:46)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui tarsic

            dacă nu le convin regulile după care funcționează piața bancară autohtonă.
            UE are alte 27 de state, lumea are aproape 200; au unde să plece.
        • +4 (4 voturi)    
          Titluri, titluri... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:55)

          Anjo [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          Eu as spune ca aceste titluri emise de ministerul de finainte sunt un mod de a "imprumuta" bani de pe piata de capital pentru a sustine cresterile idioate de salarii si pensii si pomenile electorale. Si nu este absolut deloc imoral sa faci profit din asa ceva. Pentru ca in final nu vin bancile sa ceara titluri de stat (au ele alte metode mai putin morale de a face profit), ci vine Orlando si le lanseaza in piata. Pentru ca toate pomenile costa bani. Iar furaciunile celor de sus costa si ele extrem de mult. Dar in momentul in care aceste titluri de stat nu vor mai fi rentabile (dobanda obtinuta este impozitata si/sau scade sub dobanzile altor tipuri de operatiuni bancare) vom vedea pe Orlando cu steguletul alb in mana spunand ca de fapt toate impozitele deja incasate au fost gresit intelese de ANAF, ca de fapt Darius a incercat sa explice alte chestii, dar din adancimea mormantului betonat in care tocmai mai ascundea un tablou nu s-a auzit bine. Sa vedem ce va face statul in momentul in care creditele externe vor fi mult prea scumpe pentru a fi angajate si bancile romanesti nu vor mai cumpara titlurile de stat ce se va intampla... Cred ca se vor duce la Beijing sa ia de gat pe aia mici, galbeni sa plateasca impozit pe titlurile cumparate de ei (intre noi fie vorba nici Trump nu are atat sange in instalatii sa faca asta).
          • -5 (5 voturi)    
            Vreau și eu să cumpăr titluri de stat (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 16:51)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Anjo

            fără să o fac prin intermediul unei bănci, pentru că aș vrea să împart profiturile acelor titluri doar cu statul, fără să plătesc comision unui intermediar. Pot?
            Titlurile de stat sunt adresate investitorilor - care pot fi și bănci, însă nu este obligatoriu să fie.
            • +5 (5 voturi)    
              Ce-ai facut Bobita (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 18:44)

              Anjo [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              http://www.mfinante.gov.ro/acasa.html?method=detalii&id=999612508

              Ia de aici Bobita. Dar crezi ca dispui de suficienti bani? Diurna platita de Daddy e suficienta si pentru covrigul si laptele de furajat si pentru cheltuieli de genul asta?
            • 0 (0 voturi)    
              poti, uneori piata primara (Joi, 7 februarie 2019, 15:19)

              jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

              ... mereu pe piata secundara.
              De ce statul da dobanzi de 4-5% catre populatie, dar refuza oferta bancilor peste 5%? Pentru ca da bine la babe proaste sa bage banii la dobanda, si ca taxezi bancile. Dar la titlurile populatiei nu se incaseaza impozite si taxe, ba chiar apar costuri cu Posta, Trezoreria, etc.
      • +1 (1 vot)    
        Rezerve minime obligatorii sunt un minus (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:18)

        Calinous [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        "Bancile se dispenseaza de niste bani prin acest mecanism al RMO"
        Nu, BNR ia bancilor sumele pentru RMO (si le da inapoi atunci cand bancile respective isi incheie activitatea in Romania).
        Rezervele minime obligatorii sunt bani blocati.
        • +4 (4 voturi)    
          da, stiu ca sunt bani blocati, (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:43)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Calinous

          dar nu intelegi ca vor sa le impoziteze si pe astea prin ordonanta 114? RMO sunt niste bani pe care bancile le depun in mod obligatoriu la BNR si sunt f prost remunerate.
          Ei bine, Valcov vrea sa puna impozit si pe ele, pe motiv ca sunt active.
  • -11 (15 voturi)    
    Intrebare. (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 9:15)

    Marionette [utilizator]

    De ce este moral si corect economic sa taxezi pe cifra de afaceri o afacere mica din Romania dar este profund gresit sa taxezi pe active o banca? Banca este altceva decat afacere? Ar fi bine ca bancile sa aiba regim special, ca bisericile, spre exemplu?
    • +11 (13 voturi)    
      ti-am zis deja: (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:57)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      impozitul se plateste sau pe cifra de afaceri (ex 2% din CA) sau pe profitul brut. La IMM-uri s-a aplicat doar pe cifra de afaceri.
      Idolii tai, Valcov si Orlando, vor sa le aplice pe amandoua....si nu doar la banci, aici intra si companiile din energie. Stai sa vezi ce o sa creasca pretul la benzina, gaz si electricitate.
    • 0 (0 voturi)    
      cheltuieli personale pe IMM (Joi, 7 februarie 2019, 15:29)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Daca iti cumperi masina, bagi combustibil, laptop, telefon de top, abonament sau platesti si curentul din casa cine poate verifica de ce nu ai profit? Daca nu dai bon nici macar nu apare in cifra de afaceri, la fel cum nu se poate sa scapi de plata TVA facand cheltuieli false pentru un prieten
  • +2 (2 voturi)    
    4 miliarde de zloti? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 9:25)

    Calinous [utilizator]

    reprezinta 933,320,000 Euro. As fi dorit specificarea in textul articolului (1 miliard de euro)
  • +1 (1 vot)    
    Sursa informatiilor? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:08)

    paraRadu [utilizator]

    "De asemenea, Polonia prezintă o situație mult mai bună din perspectivă echilibrelor macroeconomice comparativ cu România – noi stăm cel mai prost din regiune (și din toată UE). "

    Puteti oferi sursa informatiei?

    Multumesc!
  • +10 (10 voturi)    
    Dezavantajele sunt evidente... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:19)

    morometu [utilizator]

    Creditele se vor scumpi, actiune ce va duce la franarea econmiei care oricum este in stare de avarie. Adio investitii, adio creditare persoane fizice...Totul se va reflectat tot in buzunarul nostru!
    • +7 (7 voturi)    
      deja se reclecta, (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:32)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui morometu

      uita-te ca euro a ajuns la 4.74 RON. Imens de mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Bancher vs Bobor (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 20:08)

    spirache [utilizator]

    Din subtirica analiza, realizez că dacă polonezii au fost afectați de "ieftinirea depozitelor", noi nu avem a ne îngrijora, că la noi atât de mici sunt de vreo 4 ani că nu nici cu lupa nu le vezi. Știu, știu vechea lupta între benevolenta bancherilor și lipsa de empatie a românașilor provinciali lipsiți de educație financiară....
    • 0 (0 voturi)    
      2016 - inflatie cu MINUS si ROBOR 0.68% (Joi, 7 februarie 2019, 15:31)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui spirache

      Cam ce dobanzi la depozite ai vrea in conditiile respective?