Traderii au declanșat atacul speculativ pe leu. Ei știu că BNR nu poate controla simultan dobânda și cursul. Euro a sărit pentru scurt timp de 4.78 lei, apoi a revenit la 4.75 lei

de Red. Economic     HotNews.ro
Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:20 Economie | Finanţe & Bănci


Banca Nationala a Romaniei BNR
Foto: Hotnews
​​Traderii atacă leul și așteaptă să vadă care va fi nivelul pe care Banca Națională îl va apăra. BNR e prinsă acum într-o dilemă dificilă: să urce dobânda, ceea ce ar afecta puternic sistemul bancar (dată fiind taxa pe active bancare) sau să lase cursul liber? Probabil că leul se va ”așeza” la un palier mai depreciat decât zilele trecute, nefiind însă exclus ca BNR să fie nevoită să umble și la dobânda cheie în viitor. Partea bună e că atacul nu va dura mult, zilele următoare lichiditatea ar urma să scadă din cauza plăților care se fac la buget, iar lucrurile se vor mai așeza.


”BNR nu mai poate crește rata de politică monetară pentru ca atunci creste și ROBOR, deci nu mai poate apăra cursul la atacuri speculative, care sunt full on acum. Orice trader înțelege acum asta și atacă leul. Cei de la BNR încearcă să calmeze lucrurile, însă nu au argumente de ce nu s-ar duce euro și spre 7 lei, dacă e un atac major al speculatorilor internaționali. Efectiv nu au cum sa mai reacționeze rațional vorbind”, a explicat pentru HotNews.ro Andrei Caramitru, consultant economic și antreprenor.

Reamintim că mișcările leului au fost amplificate de politica fiscală imprevizibilă și dezarticulată, în special de OUG 114/2018, care a insstituit o serie de taxe noi care să -i ajute pe guvernanți să închidă bugetul pentru 2019.

Media calculată de BNR pentru marți a fost de 4.71 lei/euro, iar ROBOR la 3 luni a crescut de la 2.97 la 3.03.






Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






41886 vizualizari

  • +41 (47 voturi)    
    se rezolva cu un OUG ptr amistiere (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:24)

    tahomir [utilizator]

    dupa ce se da OUGul ptr eliberarea hotilor totul va fi doar lapte si miere, ROBORul va fi cu minus si un 1 leu = 1 euro.
    Aveti incredere in ce spun cei de la Antena3 si nu in cursul de schimb afisat.
    • +3 (9 voturi)    
      Local nu exista forta pt astfel de speculatii (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:04)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Financiar nu sunt in Romania entitati capabile sa "doboare" BNR-ul intr-un atac speculativ la leu, banca nationala dispune de rezerve net superioare fondurilor pe care si le-ar permite chiar si o alianta a bancilor de la noi.

      Alta ar fi situatia daca in joc ar intra adevaratele fonduri speculative, cele straine, care pot mobiliza usor zecile de miliarde de euro necesare.

      Politic insa impactul e mai mare si nu neaparat cel dorit de Opozitie (daca exista implicare), ca simbol al efectelor negative create de politica guvernului PSD-ALDE-UDMR.

      Orice atac "speculativ" va fi mai degraba o mana cereasca pt propaganda PSD impotriva "lacomiei" bancilor, vor fi acuzate ca ataca Romania si pe fiecare roman ce are economii in moneda nationala.

      Se creeaza imaginea (falsa de altfel), ca "traderii" ar fi un grup de speculanti fara nici o morala alta decat lacomia castigului rapid, grup care abia asteapta sa loveasca in Romania si in romanii platiti in lei.

      De altfel, toti cei care sunteti platiti in lei, la salariu, aveti direct de suferit de atacuri speculative.

      De ce se cheama speculative? Pt ca sunt efectuate doar pt un beneficiu imediat, profitand de un context temporar, nu de fundamente ale economiei.

      In momentul in care, de ex, lira turceasca s-a dus la vale rau de tot, nu a fost vorba de atacuri "speculative", pur si simplu economia a intrat in recesiune, PIB-ul s-a prabusit, zeci de miliarde in valuta au parasit tara, Turcia era si este in razboi extern (Siria) si in razboi civil (curzii), Erdogan devenise dictator cu acte in regula, USA amenintau, UE intrerupsese legaturile, etc.

      Nu e nici pe departe cazul Romaniei (poate doar in propaganda ruso-maghiara anti-UE), economia e la +4%, nu avem nici macar greve, relatiile cu USA sunt excelente, investitiile straine sunt la acelasi nivel si se deschid fabrici, BNR are rezerve de peste 30 miliarde euro, etc.

      "Rostogolirea" acestor stiri e cumplita pt credibilitatea presei, tarii, slabeste rezilienta, e bine pt Putin!
      • +3 (3 voturi)    
        totusi... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:44)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

        leu a urcat la 4.71 pe bune...
        si asta din cauza situatiei DEZASTRUOASE politice,,,,

        din pacate un guvern incompetent... de care beneficiem din plin, poate distruge o tara....

        stiu de anu trecut de la mai multi ca se anunta un 2019 nasol... se pare ca a inceput!

        de asemenea nu prea speculau daca situatia nu le permitea!

        una peste alta... oricare ar fi situatia psd o sa spuna ca nu e vina lor... asa au facut intotdeauna... daca o sa ajungem la "economia" venezielei si criminalitatea mexicului in 2019 , tot altii o sa fie de vina, psd niciodata!
  • +42 (48 voturi)    
    E simplu (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:39)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Să dea Orlando o ordonanta și să plafoneze cursul. Să zicem, la 3.95 lei. Cine depaseste sa plateasca taxă de lăcomie. Dacă s-a putut cu ROBOR, de ce nu s-ar putea si cu cursul de schimb? Bal să fie!
    • +14 (20 voturi)    
      Sa ii zicem (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:50)

      Tkay [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ordonanta "Sa fie bine pentru toti". Ce, nu se poate din pix sa se faca sa fie bine pentru toti ? Huo ! /sarcasm off
    • +15 (23 voturi)    
      doar in Iran s-a mai intamplat asa, (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      pe timpul lui Ahmadinejaad..
      Intr-o economie de piata cursul floteaza liber, daca il plafonezi inalci tratatul de aderare la UE.
      Ma rog, ptr mine este clar: devalorizarea leului este un prim efect al ordonantei 114, cu taxa pe lacomie , taxa pe companiile energetice, plafonarea pretului la energie si ce le-a mai iesti din minte lui Orlando si Valcov. Atacuri speculative la leu nu au mai fost din 2008, de pe vreamea lui Florin Citu, parlamentar PNL (pe vremea aceea trader la Unicredit).
      Si asta e doar inceputul raului...
      • +4 (8 voturi)    
        Pe Lucica l ai uitat (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:39)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Doar in Haita se face treaba
      • +2 (8 voturi)    
        In elvetia (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:52)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        guvernul a inghetat valoarea francului timp de 3-4 ani iar in bulgaria leva are o valoare fixa stabilita de guvern.
        • +1 (3 voturi)    
          Elvetia nu este in UE, deci (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:27)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          poate sa faca ce vrea cu moneda ei. (oricum si la ei paritatea s-a facut ptr ca CHF se aprecia prea mult si s-ar fi creat tensiuni pe piata monetara internationala. Cand cursul a fost lasat liber, ai vazut cum a crescut la 1 chf=4.54 ron, si cum multi nu si-au mai permis sa plateasca ratele la creditele in chf).
          In Bulgaria a fost consiliu monetar si, sub presiunea UE si FMI, s-a facut un curs stabil 1 leva =0.5 marci germane...iar asta a fost cu mult inainte de intrarea in UE, mai bine zis a fost in 1999.
          Dupa intrarea in UE , moneda fluctueaza liber pe piata, asta e normalitatea.
          • 0 (8 voturi)    
            Nici noi (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:31)

            tony-s [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            nu suntem in zona euro deci putem face ce vrem cu leul. Legile de pollitica monetara sunt aceleasi in ue cu cele din elvetia.
        • 0 (0 voturi)    
          Cursul nu e mentinut doar prin lege (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:25)

          jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          Ci printr-un organism care are grija de stabilitatea cursului. La noi BNR asigura plutirea lina, la ei sunt obligati sa tina cursul fix adica sa bage sau sa scoata bani in piata. Ca urmare au mai putine mecanisme de a regla inflatia si rata de imprumut (pot fi apropiate de EURIBOR).
          Pe cand la noi, guvernul adopta masuri dramatice de pe o zi pe alta fara consultarea BNR, a consililiului fiscal, a agentilor economici implicati (banci, energie, telecom).
  • -27 (35 voturi)    
    Fiul actorului? Sa traim magia momentului USR (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:40)

    Fides [utilizator]

    Asteptam sa-l vedem pe el lider BNR cum da de pamant cu traderii speculativi si cum ne salveaza din nou de la ceva in care macroprudentialitatea ne-a adus. Apropo traderii astia au vreo legatura cu ACI?
    • 0 (0 voturi)    
      ce treabă are opțiunea sa politică de moment ? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 19:53)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Și de unde știi că măcar urmărește poziția de director BNR ?
  • +23 (27 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 11:53)

    qwerasdf [anonim]

  • -28 (40 voturi)    
    incorect mesajul (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:00)

    Je__ [utilizator]

    Scopul speculei pe curs este fortarea BNR sa ridice dobanda de politica monetara

    Impozit ZERO se poate atinge in doua moduri:
    1. Scaderea ROBOR la nivelul dobanzii de politica monetara a BNR
    2. Fortarea BNR sa ridice nivelul dobanzii de politica monetara de la 2.5% la nivelul ROBOR

    Varianta 2 e foarte convenabila pentru banci, pt ca nu erodeaza veniturile. Si cum se poate realiza?
    1. Support tacit din partea BNR
    2. Specula pe curs: banci, traderi, etc.
    3. Sub pretextul luptei pt micsorarea cursului, BNR va steriliza RON din piata si va mari dobanda

    QED

    Cum am mai zis...e razboi...si cine clipeste primul pierde.

    Guvernul e in plasa ringului de box, si singura lui iesire e demiterea lui Isarescu. Daca nu isi joaca aceasta carte, a pierdut....
    • +20 (22 voturi)    
      :) (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:17)

      Paul_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Credeti ca speculatii se vor speria daca Isarescu ar fi demis?

      Scenariu asta s-a mai intamplat in Turcia asta vara cand lira a urcat de la 3 la 7 pentru un dolar.
      • +15 (19 voturi)    
        Nu te mai chinui.... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:47)

        TurmentatuTheThird [utilizator] i-a raspuns lui Paul_

        Logica lui Je__ e imbatabilă. Ceva de genu:"roata este rotundă de aici rezultă că avionul zboară". Nu are rost să te chinui să-i explici că realitatea e mai complicată de atât. O deducție logică care depășesțe nivelul clasei pregătitoare e mister pentru el.
        • -1 (5 voturi)    
          hehe (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:12)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

          Da ce, ati crezut ca va puteti pune cu Ciarli care semneaza Je sau cu Fides, acest Wilkow al postacilor?��
        • -1 (5 voturi)    
          hehe (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:12)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui TurmentatuTheThird

          Da ce, ati crezut ca va puteti pune cu Ciarli care semneaza Je sau cu Fides, acest Wilkow al postacilor?��
    • +16 (18 voturi)    
      Fals (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:34)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Nivelul de referinta al "taxei pe lacomie" e stabilit arbitrar de Valcov/Orlando//Socol la 2%. Oricat ar e dobanda de politica monetara, imprumuturile tot cu cei 2% peste ROBOR sunt chiar si pentru stat (s-a imprumutat recent cu medie de 5.11% pe 10 ANI).

      De ce nu e demis Guvernul? Nu am vazut nicio sclipire de inteligenta la niciuna dintre marionetele lui Dragnea - topism, ceafe late vizibile prin ochii mari si goi, smecherie de cartier, meritocratie ioc.

      Tot programul economic e insailat, si apar din joben masuri nediscutate cu BNR, cu mediul economic.
      Taxa pe active si cea pe energie si telecom au fost anuntate si aplicate de pe o zi pe alta, motivatia mai mult decat subreda (scutirea de impozit pe profitul reinvestit al Digi, bancile acuzate ca n-au profit desi in ultimii 2 ani au raportat profit consistent, ROBOR e prea mare dar statul se imprumuta ca disperatul).
    • +13 (15 voturi)    
      .. ma scuzi .. (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:35)

      gdcos [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      ...ca te intrerup, dar vreodata in "desteptaciunea" ta te-ai oprit sa te gandesti cine sunt victimele colaterale in razboiul asta? De curiozitate.. Stii, asa, de gandit cand nu faci pe majoreta Porcarului si a cocalarului de Valcov.
    • +6 (12 voturi)    
      Gresit (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:40)

      Tkay [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Taxarea bancilor pe baza ROBOR-ului nu tine de nivelul dobanzii de politica monetara. Guvernul a specificat o marja absolut arbitrara si in functie de aia se calculeaza taxa. Cresterea dobanzii de politica monetara va creste ROBOR-ul, nu o sa fie niciodata alea doua egale.
    • +4 (6 voturi)    
      Ce ati mai vrea sa puneti mana pe Banca nationala (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:06)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Comunisti vopsiti.
      Dar am o veste proasta pentru voi, Guvernul nu il poate "demite" pe Isarescu si a doua veste proasta e ca nici cu Georgescu nu v-ar merge tampeniile.
    • +2 (6 voturi)    
      postacii astia pesedei... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:50)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      nu nu pricep ei nimic...

      bancile stipuleaza in contracte faptul ca taxele se pot modifica in situatii gen.... pune guvernul o noua taxa...
      de asta a zis vodafone ca o sa schimbe tariful la contractele deja existente!
      deci bancile NU o sa aiba profit mai mic... problema e ca noi, o sa platim toate taxele guvernului!

      guvernul face o smecherie simpla:
      nu o bat eu pe nevasta, dar imi amtrenez cainele sa o muste! eu sunt curat si imi ating scopu: bat nevasta!

      guvernul taxeaza privatii, pentru ca ei sa taxele oamenii si guvernul sa primeasca mai multi bani la buget! guvernul e de asemenea curat pentru ca nu taxeaza direct populatia, ci prin mediul privat

      DAR lucrurile ar trebui sa fie clare pt orice om cat de cat inteligent si de buna credinta: guvernul mareste taxele, NU altcineva!

      PS: daca il demit pe isarescu chiar o sa se duca dracu euro!
    • -1 (1 vot)    
      deloc (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 20:03)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      1. Alinierea ROBOR și dobânzii monetare, pe lângă că nu se întâmplă în viața reală, fiind indici total diferiți, cu alt rol etc etc, NU aduce băncilor impozit zero, vezi OUG 114. Ar trebui să fie 2%.
      Mai mult, ce treabă are dobânda de intervenție monetară cu dobânzile cu care lucrează BNR și băncile din RO, adică cele de facilitate de creditare și de depozit ? Alea contează și sunt total diferite.

      2. În general, BNR nu are nevoie de pretexte pt. a-și atinge țintele de dobândă și curs.
  • +17 (33 voturi)    
    Nu e atac al traderilor (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:07)

    Alex S [utilizator]

    Vorbiti prostii. Doar nu va imaginati ca traderii cumpara euro la suprapret, si ies ei in minus special sa ne scada noua leul. Nu, singurul atac l-a dat guvernul prin cresterile fara acoperire ale ale salariilor angajatilor statului si a pensiilor. Ai crestere economica 6%, pai atunci le cresti cu 6% nu cu 30%. Dupa au venit cu solutia sa fure profitul bancilor sa acopere o parte din diferenta, si romanii au aplaudat. Normal ca investitorii isi schimba leii in euro sa fuga de aceasta tara. De ce sa stai aici cand statul iti confisca tot profitul peste noapte?
    • +17 (21 voturi)    
      Nu asa functioneaza (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:23)

      cristian.o [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Tu vorbesti partial prostii. Nimeni nu cumpara la suprapret euro. Traderii fac shortselling cu levier pe forex, bazandu-se pe porcariile facute de guvern.
      • +2 (2 voturi)    
        Exact. (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:22)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui cristian.o

        Ei se asteapta ca leul sa continue sa scada si de-aia vand lei imprumutati. Adica... short selling. Alex S, uite definitia short-selling-ului:

        https://www.investopedia.com/terms/s/shortselling.asp
        • +1 (1 vot)    
          Eu cred ca tu te inseli (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 21:03)

          Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          Ba chiar cunosc subiectul. Daca cineva face short selling in primul rand asta inseamna sa se imprumute azi de X lei. Dar asta pe termen scurt creaza cerere pe leu, adica chiar ajuta la cresterea leului. Leul scade din motivele enumerate de mine mai sus si ei vor sa profite de asta, nu sunt ei cauza, ci efectul.
        • +1 (1 vot)    
          Sau poate (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 21:15)

          Alex S [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

          Sau poate tu te referi ca au facut short selling acum ceva timp si abia acum au ales toti sa vanda leii in acelasi timp. Asta da ar putea influenta cursul, dar nu uita ca initial au ajutat leul in sens pozitiv, facand cerere pe el, acum ar fi doar o egalale a balantelor.
    • -10 (12 voturi)    
      profitul asta (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:46)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      e cam cu vapoarele. sa se multumesca si ei cu salupe de profit .. ar fi mai "fraternite" a la EU, nu ?
  • -19 (23 voturi)    
    ce-or face oamenii lui mugurel? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:15)

    beeeeeenar [utilizator]

    mai dau afara sefi de pe la niste banci ca si-n 2008?
    • +2 (4 voturi)    
      Aia nu erau shefi (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      Erau Corsari in Slujba unei banci din UK
    • +1 (3 voturi)    
      in alte tari, acei shefi (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      ar fi fost judecati pentru tradare....au fost mana in mana cu speculatori straini si era cat pe ce da darame moneda nationala (caz in care plateam toti).
    • -2 (2 voturi)    
      ce sa te astepti (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:04)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      de la postacii psd decat la gandire de comunist notoriu
      • +3 (3 voturi)    
        dragi capitalisti (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:53)

        beeeeeenar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        mai tineti voi minte in 2008 cum ne asigura BNR ca la noi n-o sa fie criza? sau erati plecati?
  • -19 (25 voturi)    
    Imposibil (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:20)

    galeo [utilizator]

    Doar guvernul PSD e de vina, ca doar asa spune propaganda
    • +14 (16 voturi)    
      .nuuuu (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:32)

      gdcos [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ... e doar o coincidenta sau.. mai probabil Soros ne arde, fiindca nu ii place sa ne vada traind mai bine (numai antenistii stiu de ce).. ma rog, pe bugetari, ca restul cam gafaie, dar detalii, detalii. Ca doar asa spune propaganda antenista, nu?!.
    • +15 (17 voturi)    
      cum sa fie PSDul de vina? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:40)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      e corect ce spui, de importanta are daca guvernul mareste salariile bugetarilor de enspe ori?si daca reduce investitiile? si daca nationalizeaza profiturile? si daca distruge complet sistemul de justitie?
      si daca face ca exodul celor care muncesc sa continue?
      pai ce, astea sunt motive sa scada leul?
      se stie ca e din cauza bancilor, deci din cauza lui Soros deci de vina e Ciolos.
      simplu. pentru o minte simpla ca a ta care se uita doar la Antena3.
    • +15 (17 voturi)    
      Da, mai draga (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:50)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Sorosh e de vina. El controleaza, leul, robor-ul, multinationalele, DNA-ul si SPP-ul.
      E timpul sa facem o moneda paralela: 1 pesedeu = o galeata.

      Uraaaaa, uraaaaaa, uraaaaaa!
    • -1 (1 vot)    
      nuuuuu (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:06)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      guvernul psd nu e de vina...
      ei nu au dat nici o masura cretina prin care sa faca praf cursul....

      guvernul psd e imaculat... fara ei acum euro era 5000000 si inflatia 1000000000000% doar prin sacrificul psdului lucrurile sunt tinute sub control!

      la voi daca psd face impozitul pe profit 80%, o sa fie vina privatilor ca scumpesc alimentele cu 50%, nu a partidului...

      dupa "logica" voastra... daca eu iti dau un pumn in bot (tentant dealtfel la ce debitezi) trebuie sa fac puscarie (normal, dealtfel), dar daca iau un bat si te bat cu batul, e vina batului nu a mea si eu sunt curat ca lacrima!
  • +9 (11 voturi)    
    Liniste: BNR s-a aruncat la vanzare de euro (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:32)

    lasa [utilizator]

    Asa, sa se invete minte traderii astia obraznici, dar n-au calculat cat timp pot tine cursul euro/leu, ca traderii au rezerve infinite de speculat PROSTIA SI INCOMPETENTA, in ce ordine vreti!
    • +2 (6 voturi)    
      da trederii (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 12:55)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      astia, de unde au atatia lei paralei ? nu cumva se tredeaza cu banii nostri din economii, iar cand vor iesi in gaura, ne-o arunca tot noua ca suprataxe la tot ce vrei sa faci prin banci ?
      - de ce nu pot eu cetatean EU din RO sa am cont la banca din Deutchland, sau Italia, sau Portugalia, ca toate au pagini in engleza ? ei, a-ti ghicit: ca sa castige trederii .. pe fraieri ca noi .. pai si atunci cine ii tunde pe trederii astia ? de ce platim sute de miliarde pt birocratia EU ? pt psalariile si pensiile lor (la minim 4 ani ai 25%) ?
  • +2 (4 voturi)    
    in ritmul asta (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:01)

    Antenistontel [utilizator]

    euro va fi 5 lei la inceputul lunii februarie.
  • 0 (4 voturi)    
    Na, belea:scade euro/dolar! (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:06)

    lasa [utilizator]

    Asa e cand te joci cu focul, se va intari dolarul si nu e bine sa deschizi doua fronturi in raboi, simultane.
    Ce faci BNR-ule?!?!
    Unde e dl Vasilescu sa ne linisteasca ca nu e adevarat si cursurile se vor regla de la sine?
    Bagati-va economiile in valuta, urgent!!!!
  • 0 (2 voturi)    
    multumim psd... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:38)

    liviu_ [utilizator]

    inca o decizie geniala a psd care ne pune in situatia de a alege intre 2 rele!
    ura ura... traiasca partidul mult-iubit!