Atacat de speculatori, dar apărat de BNR, leul se depreciază la 4.75 în fața euro, cu peste 4 bani peste nivelul de marți

de DP     HotNews.ro
Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:06 Economie | Finanţe & Bănci


Banca Nationala a Romaniei
Foto: Agerpres
​Miercuri a fost o zi extrem de agitată pentru leul românesc. Atacat de speculatorii care mizau pe imposibilitatea BNR de a apăra simultan dobânda și cursul, leul a reușit să se mențină la un curs de 4.75 în fața euro, depreciere de peste 4 bani în 24 de ore. Băncile comerciale vând moneda europeană între 4.79 și 4.82 lei

Cursurile băncilor comerciale de vânzare a euro valabile pentru miercuri sunt:
Banca Transilvania- 4.79 lei
BCR- 4.81 lei
BRD- 4.82 lei
UniCredit- 4.81 lei
CEC Bank- 4.78 lei
Raiffeisen Bank- 4.79 lei


Context internațional:
  • În linie cu așteptările generale, Banca Japoniei a menținut neschimbată politica monetară ultra-laxă pe care a inițiat-o în 2013. Banca și-a reafirmat opinia că economia țării va continuă să crească într-un ritm modest dar a subliniat amenințarea pe care o reprezintă pentru acest scenariu o eventuală scădere a cererii externe. Previziunile privind inflația core la sfârșitul anului fiscal ce va începe în aprilie 2019 au fost coborâte la 0.9% de la 1.4% anterior iar cea din perioadă următoare de 12 luni a fost redusă la 1.4% de la 1.5%.
  • Euro se tranzacționează într-un interval îngust față de dolar înaintea ședinței de mâine a Băncii Centrale Europene de la care investitorii așteaptă păstrarea neschimbată a politicii monetare și un discurs prudent. EURUSD este cotat în momentul redactării la 1.1360.
  • Monedele Europei emergente s-au tranzacționat în intervale înguste față de euro în timp ce EURRON a făcut un salt la 4.7740 după care a revenit sub 4.7500.
  • În ultima zi a perioadei curente de alcătuire a rezervelor segmentul scurt al curbei randamentelor implicite se situează la 1.65% în timp ce segmentul maturităților 1M-3M a urcat având o pantă negativă în zonă 3.95%-3.85%.
  • Atât cumpărătorii cât și vânzătorii activi pe piață titlurilor de stat denominate în lei se mențin într-o atitudine de așteptare după saltul impetuos executat de EURRON și după creșterea pe plan global a adversității față de risc.
  • Prețurile metalelor prețioase au rămas ridicate miercuri dimineață susținute de caracterul acestora de active de refugiu. Aurul a urcat peste nivelul de 1,285.00 dolari pe uncie, argintul este cotat aproape de 15.40 dolari pe uncie iar platină a coborât la 791.00 dolari pe uncie. Paladiul a recuperat o parte din pierderile recente urcând la 1,352.00 dolari pe uncie.





Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





13709 vizualizari

  • +25 (29 voturi)    
    Analistul lu' peste care n-a inteles pozitia BNR (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:19)

    lasa [utilizator]

    Care e analistul , extrem de perspicace, de nu a inteles ca BNR ul vinde euro?
    Ce ne facem cu dolaruul?
    Hai, repede cu comisiile, ca nu ne ajung rezervele valutare!!!
    Si aveam o parere foarte buna despre Isarescu! Cum i-au aratat pisica, cum s-a ascuns dupa jilt!
    De ce vinde?,
    Lasa cursul , sa se vada ce poate Orlando si unde ne duce PSD-ul.....
  • -10 (24 voturi)    
    pls nu mai raportati la bani (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:33)

    Anonym [utilizator]

    ca e o mare prostie
    vbiti in procente!!!

    Aceasta depreciere e minora fata de alte valute, faceti comparatie cu alte tari atacate speculativ si va veti ingrozi
    • +7 (9 voturi)    
      E minora, dar cu minore s-a depreciat leul (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:45)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      250% in ultimii 14 ani. Prin 2006 scazuse la 21000 de la 31000 lei vechi.
      • +6 (6 voturi)    
        da, dar sa nu uitam contextul economic: (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:34)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        intrasem in Nato si de la 1 ian 2007 urma sa intram in UE> In aceasta situatie, investitiile straine au explodat...au venit miliarde de euro in tara, care s-au vandut pe lei. Asa s-a ajuns la aprecierea leului de atunci.
        Acum avem deficit comercial de peste 1 miliard euro pe luna, investitori noi nu prea mai vin....si, daca mai punem si ordonanta 114, am ajuns la 1 euro=4.75 ron
        • -6 (6 voturi)    
          De fapt investiile straine au crescut cu 8,56% (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 17:28)

          adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          In primele 11 luni din 2018.

          Dar la cat de mult iti place sa spui doar lucruri neadevarate cred ca ar trebui sa dai un telefon [ana la Moscova, poate te angajeaza ei. Sau poate la USR ca si astia sunt aceasi mancare ca rusii.
          • 0 (0 voturi)    
            Ti-a crescut Phutin salarul (Joi, 24 ianuarie 2019, 0:03)

            Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

            cu 8.56%???
        • 0 (0 voturi)    
          Pai asta spun si eu (Joi, 24 ianuarie 2019, 0:02)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Odata leul statea bine.
  • +26 (32 voturi)    
    Multumim... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:51)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...grupului infractional PSD ptr acest curs minunat !!!
    • -20 (28 voturi)    
      ??? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:20)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      chiar aici au ajuns sorosistii, sa angajeze idioti ca postaci? :))
      • +7 (9 voturi)    
        nici vorba... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:29)

        grongobar [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ...v-a luat pe toti la Savushkina.
      • +5 (5 voturi)    
        ati aparut la serviciu (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:36)

        Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        ?
  • -17 (41 voturi)    
    Cursul va reveni, atacul e pur speculativ (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 13:53)

    animatron [utilizator]

    Daca va uitati pe grafice, veti vedea figurile caracteristice (W) de testare a unui nivel de sustinere (la 4,64-4,65) inainte de incercarea stabilirii unui nou plafon (se intampla acum).

    Imediat ce se va intelege ca BNR-ul nu scapa controlul, traderii isi vor incasa profiturile de azi si cursul se va repozitiona, probabil sub 4,70, acolo unde sta de mult timp.

    Aici nu e vorba de guvernul PSD-ALDE-UDMR, nu are dna Dancila parghiile BNR-ului si a lovi in leu nici macar nu inseamna a lovi in guvern, PSD-ul ramane la putere si isi va amplifica propaganda despre "lacomia" bancilor si speculatorilor.

    Trebuie insa urmarit mai atent jocul BNR, pt ca e "market maker" la noi pe cursul valutar.
    S-ar putea ca dnii de acolo sa considere ca un leu "slabit" sub control ar ajuta la diminuarea deficitului de cont curent, prin avantajarea exporturilor si descurajarea importurilor.

    Romania sta bine la multe criterii macroeconomice (in raport cu majoritatea tarilor UE) dar are o problema grava cu deficitul de cont curent, importam "prea mult" in raport cu exporturile, scoatem banii din economia noastra si-i bagam in buzunarele altora.

    Ori un leu mai "slab" cu doar cativa bani are impact mecanic asupra comertului, ieftineste exporturile si scumpeste importurile.
    Vorbim de miliarde de euro ca efect in balanta comerciala, daca leul s-ar misca cu cateva procente.
    • +12 (20 voturi)    
      nuuuuuu (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:15)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      nu e vina psd... eu nu au dat legi tampite la sf anului trecut

      ok, azi a fost un atac...
      dar euro era deja peste 4.7 si chiar nu cred ca o sa revina sub
    • -3 (9 voturi)    
      Vasilescule, tu esti? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:18)

      lasa [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Ia vezi ce vrea Dragnea, lasa HN!
    • -14 (20 voturi)    
      interesanta explicatia! (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:19)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      rar mai poti citi astfel de comentarii pe HN.
      Multumesc!
      • +3 (7 voturi)    
        normal (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:10)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        ai inghitit-o ca gugustiucul. BNR nu este market maker, omul nici macar nu stie ce inseamna asta dar foloseste termenul pentru d'astia ca tine.
        • -1 (5 voturi)    
          de ce nu explici tu? (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 17:29)

          kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui gogpintenog

          daca tot te priccepi?
          SAu nu te cobori la gugustiuci?
      • +3 (5 voturi)    
        si inca ceva (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:12)

        gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

        importam energie pentru ca guvernul nu a avut grija sa mentina niste stocuri de combustibili. Cam cum zice colegul tau de mai sus ca BNR descurajeaza importurile?
    • +6 (8 voturi)    
      Cea mai saraca tara UE (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:46)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      sta mai bine decat bossii UE. Hilar.
    • +7 (7 voturi)    
      Este corect ce spui... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:47)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Deficitul de cont curent este marea problema a Romaniei in momentul de fata...cumparam produse din import mai mult decat exportam!
      Si lucrul asta a dus la devalorizarea masiva a leului in raport cu valutele importante!
      In noiembrie 2015 euro avea un curs de 4,44 lei...s-a depreciat cu 7% in 3 ani!
      Iar deprecierea se vede in marirea preturilor la benzina, gaz, energie electrica, transport ...si de aici in cascada toate celelalte bunuri de consum!
      BNR ar putea mari rata dobanzilor, pentru a trage lei din piata dar consumul s-ar face tot din importuri ...cererea de euro si usd neschimbandu-se pe piata!

      Ce putea sa faca psd si nu a facut?

      Investitii in infrastructura si in societatile energetice de stat!
      In schimb a cheltuit banii pe mariri de pensii salarii si pensii speciale!
      Zero investiti, zero infrastructura, zero locuri de munca create prin masuri inovative...si cel mai grav 5 milioane de romani plecati din tara, ceeace a dus la lipsa fortei de munca in industriile inca nefalimentate!

      Romania a pierdut multe investitii pentru ca nu a avut infrastructura...acestea oprindu-se in mare parte in Ungaria, Slovacia sau Polonia!
      Fara o industrie competitiva Romania va colapsa!
      Romanii se imprumuta pentru a cumpara produse de uz caznic si bunuri in general...problema este ca in cea mai mare parte acestea sunt din import!

      Polonia nu a intrat in criza in 2008 pentru ca a avut o industrie puternica ce a asigurat necesarul populatiei dar si un sistem bancar puternic capitalizat (cu multe banci poloneze) ce a fost capabil sa sustina economia!

      Romania v-a intra intr-o criza profunda numai datorita masurilor dezastroase luate de psd in plan fiscal, economic si social!!!
    • +4 (6 voturi)    
      te-ai dat destept (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:09)

      gogpintenog [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      te-ai dat destept, ai folosit termeni pe care pulimea nu ii cunoaste si speri tu ca o sa triumezi... cau cum? Afla ca BNR nu a fost, nu este si nici nu va fi vreodata market-maker.
    • +5 (5 voturi)    
      Multumesc,de mult... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:30)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      ...nu m-am distrat asa bine.Faza cu "dna Dancila" a fost super...
  • -14 (24 voturi)    
    Isarescu reales, la viitorul congres (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:23)

    Fides [utilizator]

    Sper sa nu le tremure anul asta mana celor din PSD si sa-i ofere un nou mandat la carma BNR. Sa fie sanctificat pe durata acestui ultim (cine stie?) mandat.
  • +10 (10 voturi)    
    si acum motivele invocate (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 14:52)

    torna_fratre [utilizator]

    de coruptii PSD intr-o ordine aleatorie:
    -Soros
    -Johannis
    -UE
    -Multinationalele
    -Bancile se razbuna ca urmare a taxei pe lacomie
    -de fapt cursul se citeste cu o toleranta de -5%
    -influenta eclipsei de luna
    -Bucegi nu mai emite energie pozitiva
    -etc
  • +8 (10 voturi)    
    Vindeti tot (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:19)

    serbanTeodor [utilizator]

    La Euro 5 nu mai pupa Dragnea amnistie. Vindeti tot dar tineti cursul!
    Isarescule tine cursul sa scape Dragnea ca daca nu, nu-ti mai dau astia nici o podgorie.
    Cica atac speculativ... Ce dracu atac speculativ, leul a fost tinut artificial jos in ultimul an. Cu o gramada de muncitori in privat care au plecat din tara in ultimul an, cu salariu minim crescut, cu pensii marite, cum naiba a stat euro la 4.6? Ce-a produs Romania, vanzari de BlackFriday alea au adus euro in tara?
    Urmariti sa vedeti in feb cat a scazut rezerva de valuta a BNR fata de 2016 si o sa intelegeti.
    Isarescu e mare economist asa cum unul care a primit o mostenire pe mana si-o face terci e mare administrator.
    • +2 (2 voturi)    
      excelent comentariul .... (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 17:34)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui serbanTeodor

      excelent comentariul .... acuma cei indreptatiti de lege, procurori, ciorbica, etc... trebuie sa trimita in judecata pentru distrugerea intentionata a economiei Romaniei pe Dragnea, Tariceanu, Dancila, Tudorel Toader, Teodorovici, Valcov, etc.... si aici nu e nici o gluma e simplu daca vreti sa mai existe Romania trebuie aplicata legea daca nu se face traeaba asta Romania se va imparti in cel putin 3 parti.... o parte va lua Ungaria..... Moldova va trece la rusi dupa ce rusii trec de Ucraina.... iar in sud pasalac tip turcesc sprijinit de turci cu daddy la butoane...... si interlopii la putere.....
  • +9 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 15:48)

    [anonim]

  • +10 (12 voturi)    
    matematica simpla (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 16:01)

    Ingwar [utilizator]

    cine are 1000 de lei acea persoana a pierdut astazi citeva zeci de lei(undeva 20-30) de lei, miine iarasi va pierde ceva, am in vedere ca leul se depreciaza si forta de cumparare scade. si adevarul e ca pierd toti 19 milioane de romani, adica se pierd miliarde zilnic din cauza mafiei de la guvernare. dar se pare ca asta le place acestui popor, ii place sa lucreze pentru vilele lui Vilcov si alui Dragnea, doresc un spor la munca acestui popor mioritic, sa cistige cit mai multi bani pentru mafie
    • +5 (5 voturi)    
      rata credit (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 17:07)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Cine are lei si credit in EUR va incerca sa schimbe pentru cateva rate si sa nu tina leii.
      Devalorizarea leului va continua.
      Cind va ajunge la 4.8 vom vedea cu totii rezultatul in preturi. Combustibilul, gazele, curentul , alimentele, electronicele, toate se vor fi mai scumpe cu 5-10 %
      Culegem ce a semanat PSD
    • -4 (8 voturi)    
      Matematica ta simpla inseamna o depreciere de 2-3% (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 17:32)

      adrianhn [utilizator] i-a raspuns lui Ingwar

      Nu a fost cazul azi... dar asa se intampla cand faci matematica simpla la barul de langa liceu :))

      Poate ar trebui sa te inscrii in USR, acolo e plin de incompetenti cu gura mare, te vei integra perfect :)
      • +1 (5 voturi)    
        Tu clar ai facut mate cu Dancila (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 18:40)

        serbanTeodor [utilizator] i-a raspuns lui adrianhn

        Nici dobanda la depozit la banca pe 1 an nu poti spera sa-ti dea 2%. Si pezed-ul a ras 2% in 2 zile.
        Bine, ai dreptate ca trebuie sa fii prost in ziua de azi sa tii lei la banca sau in certificate de trezorerie la cum o s-o ia inflatia si euro.
  • +1 (1 vot)    
    o fi cel mai eficient approach (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 16:24)

    alex562 [utilizator]

    --
  • 0 (4 voturi)    
    wow (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 17:28)

    andrei1245 [utilizator]

    traderii angajati la bancile straine din romania si au primit ordine de la sefimea suparata ca nu va mai incasa bonusuri nesimtite facute pe spinarea romanilor sa ii pedepseasca un pic pe sclavii de romani cu un curs mai mare
    • -1 (1 vot)    
      ehh (Miercuri, 23 ianuarie 2019, 22:23)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui andrei1245

      Eu zic ca postacii angajati de ambasada Rusiei au primit ordin de la sefii betivi suparati ca nu au niciun spor in Romania si nu se intrevede vreo rubla bonus facuta pe spinarea romanilor. Vezi fides sau tu, cu cele 2 conturiadrianhn si adrianmragnea sau Je_le Ciarli.