Cinteză, BNR: Și acum dau telefoane în bănci, dacă văd că se împrumută peste Lombard. De asta sunt plătit- ca să mă asigur că, în activitatea lor, băncile se ghidează după regulie unei practici bancare prudente și sănătoase

de Dan Popa     HotNews.ro
Marţi, 29 ianuarie 2019, 19:48 Economie | Finanţe & Bănci


Nicolae Cinteza, seful Supravegherii din Banca Centrala
Foto: Hotnews
”Văd cum un telefon dat de mine în 2008 a ajuns să fie interpretat ca instrument de manipulare a ROBORului, ceea ce e total greșit”, explică pentru HotNews Nicolae Cinteză, directorul Direcției de Supraveghere din BNR. Lucrul ăsta îl fac și acum- cel mai recent telefon l-am dat chiar ieri. Păi de asta sunt plătit- ca să mă asigur că, în activitatea lor, băncile se ghidează după regulie unei practici bancare prudente și sănătoase, mai spune șeful Supravegherii din BNR.

”Este vorba de art 101, alin 2 din Ordonanța 99/2006. Și să vă explic ce înseamnă asta. Azi, dobânda de referință a BNR e 2,5%, da? Băncile pot să împrumute de la BNR, la așa-numitul Lombard, care e 3.5%. O bancă care ar cota pe piața interbancară și s-ar împrumuta la o dobândă de 3.8% nu ar potea ascunde o posibilă problemă de lichiditate sau de necunoaștere? Nu e asta o periclitare a credibilității și viabilității băncii? Păi dacă s-ar fi împrumutat la 3.50% la Lombard și nu de pe interbancar la 3.80%, banca ar fi plătit o dobândă mai puțină, nu? Păi asta nu înseamnă că, împrumutându-te mai scump, cauzezi de fapt o pierdere băncii? Mai mult, orice cotație pe care o face banca și orice depozit atras la o dobândă mai mare decât putea obține în mod normal e ”citită” de ceilalți din piață, care văd pe ecran cotețiile. În momentul în care ai cotat frecvent peste Lombard, ceilalți văd și pot gândi că poate ai o problemă de lichiditate. În momentul ăla se poate duce zvonul în piață că banca respectivă ar putea avea probleme. Ei, asta s-a întâmplat în 2008!, spune Cinteză.

O astfel de practică poate ascunde și o structură a activelor băncii care să genereze în viitor probleme serioase de lichiditate (lipsa titlurilor de stat libere de gaj), consideră supraveghetorul șef din Banca Națională.

Băncile care au cotat peste Lombard și au atras la dobânzi mai mare decât puteau atrage de la BNR au fost sunate. ”Și, ca să mă înțelegeți și mai bine, există un articol în Ordonanța 99/2006, articolul 229 indice 1, litera d, care spune că periclitarea credibilităţii si/sau viabilităţii instituţiei de credit prin administrarea necorespunzătoare a ondurilor, BNR trebuie să aplice sancțiuni. Păi un trezorier care ar putea lua la 3.5% dar ia la 3.80%, fără măcar să încerce să solicite un credit...Știți ce îmi spunea un președinte de bancă pe care l-am sunat în 2008 și l-am întrebat de ce nu vine la Lombard? Mi-a spus că e rușinos să vii la Lombard, la autoritatea monetară!”, mai arată șeful Supravegherii.

Problema e că se lansează pe piață diverse fumigene iar cei care le lansează ar trebui să cunoască legea! Ultimul telefon l-am dat ieri unei bănci care a luat din piață la o dobândă peste Lombard. E o sucursală a unei bănci străine. Și am sunat și i-am întrebat de ce nu au venit la Lombard. Și mi-a spus că nu e membru SAFIR. Cu alte cuvinte, titlurile de stat pe care le are nu sunt evidențiate în registrul BNR pentru a fi acceptate drept garanție. Avea dreptate, dar eu trebuie să mă uit atent la asemenea mișcări pentru că ele pot ascunde o problemă de lichiditate. De asta sunt aici, de asta sunt plătit! Nu cred că ce am făcut și voi continua să fac este manipulare! Mă obligă legea să identific o problemă atunci când ea se manifestă ca tendință. Dacă aștept să devină cronică, poate fi imposibil de rezolvat!” , mai spune Cinteză.

Declarațiile sale vin în contextul în care o serie de reprezentanți ai coaliției de guvernământ și foști trezorieri din băncile comerciale acuză BNR că manipulează indicele ROBOR, ceea ce a și dus la decizia aplicării taxei pe activele bancare în funcție de evoluția acestui indice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





16640 vizualizari

  • -6 (24 voturi)    
    e bine ca recunoaste (Marţi, 29 ianuarie 2019, 20:03)

    Humbert [utilizator]

    e bine ca recunoaste ca da telefoane la banci

    desigur, desigur, le da numai cu intentia de a asigura respectarea unor "practici bancare prudente și sănătoase" - adica cu alte cuvinte, aia care conduc bancile sunt prosti, noroc de Cinteza ca sta si vegheaza sa nu faca actionarii bancilor pierdere :))

    Cinteza vegheaza, stati linistiti! A vegheat si la Bancorex, si la Banca religilor, si la Dacia Felix si la celelalte, ca doar e in BNR din 1978.

    (iti vine sa te prapadesti de ras)
    • -3 (9 voturi)    
      Corect (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 9:22)

      Morometele2 [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

      Dar romanu uita repede.... uite-i pe astia de pe aici....
    • +3 (9 voturi)    
      ... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 9:23)

      sictireanu [utilizator] i-a raspuns lui Humbert

      Troll-ul pesede in actiune
      • +1 (9 voturi)    
        troll psd, da, sigur (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 10:19)

        Humbert [utilizator] i-a raspuns lui sictireanu

        urasc PSD-ul cu pasiune, dar problema e ca uneori chiar si un mincinos poate spune adevarul.

        m-am saturat de aroganta si de lipsa de transparenta a BNR, in conditiile in care singurul lor obiectiv, adica tinta de inflatie anuala, pe care tot ei si l-au stabilit, a fost ratat in majoritatea anilor.
  • +9 (17 voturi)    
    PSD nu sunt nici prudenti, nici sanatosi. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 20:12)

    emil bobu [utilizator]

    Ce sa-i explici unui comunist despre economie?

    Nu, frate. Mergi la vot si il dai jos pe PCRist/PSDist.
    • -3 (13 voturi)    
      dar opozitia din ce e compusă? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 7:56)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

      ----
      • +3 (3 voturi)    
        în nici un caz creier lipsă precum (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:10)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        Veorika, hoțomârlănia lui Vâlcov, supermârlănia lui Ciordacke, Nicolicea, jmekeria de doi bani a lui Dragnea....
  • +7 (17 voturi)    
    Idiotii din PSD. (Marţi, 29 ianuarie 2019, 20:29)

    Stef_and [utilizator]

    Sau mai bine zis penalii comentatori.
    Astia nu stiu cum sa puna mana pe aurul de la BNR si atunci sa vezi tu destrabalare?!?
    Un Valcov si in Dancila semianalfabeti care adiministreaza leul - s-a dus pe apa sambetei orice speranta.
    Teleormanul si Oltenia vor distruge Romania.
  • -8 (16 voturi)    
    A-nceput de ieri sa cada... (Marţi, 29 ianuarie 2019, 21:22)

    Fides [utilizator]

    Ce mai conteaza un telefon incoace incolo? Suntem niste domni. Robor sa creasca si ne traiasca!
  • -8 (12 voturi)    
    Alt (Marţi, 29 ianuarie 2019, 22:02)

    Coco_papagal [utilizator]

    agramat.
  • -4 (20 voturi)    
    Nu cred (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 6:28)

    Mirobo [utilizator]

    În implicarea celor din BNR pentru o corectitudine a funcționării pieței bancare.Din contră.
    De ce nu i-a sunat domnul Cinteză pe bancheri când acordau credite în CHF si JPY și să-i întrebe DACĂ AU ÎN CONT ACESTE MONEDE. Nu avea s e m n a l la telefon? Câtă prosteală !!!!
    • +5 (9 voturi)    
      Tocmai pentru asta e Libor și ROBOR (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 9:40)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mirobo

      Să te împrumute in ce vrei tu.
      In momentul in care sunt doar vreo 10% care au crezut ca-s mai dastepti ca restul, cred că e și vina celui imprumutat.
      Isărescu a ieșit de câteva ori, tardiv ce-i drept. Și nu a explicat suficient că nu poate manevra cursul altor valute fata de euro. Ce-i drept doar roubini a prezis criza și a avut și ceva "noroc".
      Oricum îl linșau cetatenii dacă schimba condițiile de acordare in valute exotice (avans mai mare și grad de îndatorare mai mic).
  • -3 (7 voturi)    
    serios? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 7:57)

    Toni_Romania [utilizator]

    https://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-21600876-isarescu-multinationalele-trebuie-intre-legislatia-romaneasca-respecte-fiscalitatea-regulile-noastre-cate-multinationale-sunt-fapt-romania-afaceri-deruleaza-cati-angajati.htm
  • -2 (16 voturi)    
    BNR (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 8:08)

    Cris1305 [utilizator]

    Gasca BNR cu Isarescu in frunte si de-alde Cinteza puppets, se joaca cu nesimtire ordinara cu dobanzile (robor) oamenilor, spre bucuria altor jigodii de banci, majoritatea austriece. Ba' BNR, nu esti o banca romaneasca?? Ba Isarescu, te consideri prea destept/superior fata de romanai ca sa te prezinti in Parlament (Comisia economica, etc)??
    nesimtitule, te-am cunoscut acum vreo 25 de ani, erai cu sarumana. Intre timp, tu si Mihai Tanasescu ati devenit membri, unicii din Romania, ai Comisiei Trilaterale/Binenberg, super-mafia bancara internationala. Parlamentule, da dati-i afara, sa se duca in Olanda sau SUA. Conteaza romanul simplu pt jigodiile astea??
    • -3 (7 voturi)    
      Cinteza BNR (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 9:57)

      Cris1305 [utilizator] i-a raspuns lui Cris1305

      Bildenberg si Romania a mai avut un membru acolo, imi scapa numele, mi voi aduce aminte. Intrati pe google si cautati Comisia Trilaterala/Bildenberg, merita o incercare...
  • -2 (6 voturi)    
    Creditul Lombard e altceva (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 9:03)

    Lucian Ilea [utilizator]

    vad ca nu cunoaste realitatea
    se iau in considerare
    -veniturile
    -dividendele si actiunile
    -firmele si alte activitati
    -toate proprietatile fiscalizate
    deci nu calculatoare,masini,etc

    asta e creditul lombard
    • +4 (4 voturi)    
      Nici tu, caută pe Google/Wikipedia (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 9:50)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Lucian Ilea

      E o dobândă garantata de credit care asigura că banca centrală da bani evitând creșterea ROBOR peste banda din jurul dobânzi de referință.
  • 0 (12 voturi)    
    Telefoane (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 9:20)

    Morometele2 [utilizator]

    Sa fim seriosi, ce rol are BNR? Sa pazeasca tzepe gen Bancorex, FNI, Banca Internationala a religiilor, Banca Dacia Felix, CreditBank, etc. Ce pazea atunci BNR? Toate tzepele astea s-au facut sub atenta supraveghere a BNR! Ce telefoane dadea baiatu asta atunci? Dar Mugurel, marele bancher? Relax, romanii oricum uita repede, altfel nu imi explic cum sunt atatia partinitori ai bancilor pe aici. Probabil comentariul va fi cenzurat, dupa directiva HN, ca oricum nu e primul cenzurat negativ la adresa bancilor.
  • -3 (11 voturi)    
    Banci (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 9:24)

    Morometele2 [utilizator]

    PSD si BNR aceeasi mizerie!