Viorica Dăncilă susține că Executivul își asumă obiectivul de adoptare a monedei euro în 2024

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:02 Economie | Finanţe & Bănci


euro
Foto: Hotnews
Guvernul intenționează să-și asume obiectivul de adoptare a monedei euro de către România în anul 2024, a declarat premierul Viorica Dăncilă, la începutul ședinței Executivului de miercuri. "Astăzi, Guvernul îşi va însuşi aceste documente în vederea asumărilor politice. Ulterior, vor fi transmise Comisiei Europene. Implicit, ne asumăm obiectivul de adoptare a monedei euro de către România în anul 2024", a spus Dăncilă.

Aceasta a precizat că în cadrul ședinței sunt discutate documentele necesare pentru pregătirea trecerii României la moneda unică europeană, elaborate în cadrul comisiei naţionale constituite în acest scop.

"În cursul anului trecut, comisia din care au făcut parte reprezentanţi ai acestor structuri a avut o activitate intensă, cu reuniuni bilunare. În urma acestora au rezultat două documente: planul naţional de adoptare a monedei euro şi raportul de fundamentare al acestui plan", a mai spus Dăncilă.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






2753 vizualizari

  • +14 (20 voturi)    
    ! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:08)

    tudorr [utilizator]

    Eu sper sa va dizolvati pana in 20 20, si voi astia, spionii rusi care vreti sa destabilizati Romania sa intrati la puscarie minim pe viata!
    • +4 (4 voturi)    
      ehh (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:51)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Se pare ca nu mai sunt singurul care doreste
      - desfiintarea PSD pt ca GIO
      si pedepsirea tuturor celor care au fost cozile de topor ale ciumei rosii, inclusiv postacii rusi.

      Ai ajutat GIO? O sa infunzi puscaria cateca decenii. In curand...
    • +3 (3 voturi)    
      ehh (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:51)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Se pare ca nu mai sunt singurul care doreste
      - desfiintarea PSD pt ca GIO
      si pedepsirea tuturor celor care au fost cozile de topor ale ciumei rosii, inclusiv postacii rusi.

      Ai ajutat GIO? O sa infunzi puscaria cateca decenii. In curand...
  • +11 (17 voturi)    
    curios (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:09)

    nahir [utilizator]

    vasilica e sigură că tot ea va fi la guvernare și în 2024.
    Alegerile din 2020 nu mai există? Le-a anulat hamsterul flaușat?
    • +4 (4 voturi)    
      Nu le-a anulat , le-a furat deja! (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 22:54)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      .
  • +12 (16 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:12)

    Radu-Mihai [anonim]

    • +1 (1 vot)    
      cum? (Joi, 31 ianuarie 2019, 8:48)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Radu-Mihai

      Ați uitat?
      hamsterul flaușat a mărit lefuri și pensii, că nu l-a durut pixul. Că trăiești mai prost ca în 2016, asta nu mai e treaba lui.
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:22)

    ak33 [utilizator]

    in 2024 voi nu mai existati
  • +11 (15 voturi)    
    rotfl (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:22)

    pehash [utilizator]

    foarte optimista, viorica vasilica se asteapta sa guverneze inca 5 ani... sau isi asuma obiective pe care le vor executa altii?
    sau poate e putin confuza si a prins din zbor ceva cu asomatul, in care caz ar fi mai aproape de realitate.
  • +13 (15 voturi)    
    Unde??? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:23)

    raulito [utilizator]

    In localitatea in care toaleta școlii este in curte?
    Ești rupta de realitate , femeie.
  • +10 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:26)

    [anonim]

  • +13 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:28)

    complet_ret [anonim]

  • +8 (10 voturi)    
    viorica (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 18:55)

    ------ [utilizator]

    Ca intodeauna nu stii ce vorbesti.2024 cine mai crede in voi, psd.
  • +9 (11 voturi)    
    Tara arde si baba se piaptana (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:16)

    ty [utilizator]

    Gripa, recursul compensatoriu, ordonanta lacomiei PSD-iste cu multiplele ei consecinte negative care tot apar . . .
  • +8 (10 voturi)    
    Cum, ca Grecii sau ca Austriecii? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:36)

    Habermas [utilizator]

    Intreb si eu, ca sa stiu ce urmeaza.
  • +8 (12 voturi)    
    Suna cam asa (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:36)

    tarabost [utilizator]

    Votati-ne in 2020 ca sa trecem la euro in 2024 :).
  • +8 (10 voturi)    
    fraiera (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 19:49)

    gopo2016 [utilizator]

    chiar crede ca va mai fii in 20-24 :) nici macar profesoara sau ce naiba a fost ea in videle nu cred ca mai ajunge
  • +3 (11 voturi)    
    Va asumati... (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:18)

    blackarrow [utilizator]

    pe dr_cu... Voi nu sunteti in stare sa gestionati nimic, euro e prea mare pt palaria voastra , dar si a noastra . Pai daca intram "in retea", la puterea noastra economica, euro ne va cocosa , noi nu suntem competitivi, asa ca s-o lasam mai moale cu asta, mai tarziu, ca leul mai e aparat de BNR , euro ne va sparge...
  • +10 (14 voturi)    
    si valcov a zis ca bugetul va fi public in 2 zile (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 20:19)

    ics_11 [utilizator]

    valcov a zis luni, pe 28 ianuarie ca bugetul va fi public pe 30 ianuarie. si nu a fost.
    acum dancila ne spune ca-si asuma niste chestii pentru peste 5 ani. :)
    ei nu sunt in stare sa se tina de cuvant la interval de 2 zile, dar pentru ceva planuit sa se intample pest ani de zile sigur se vor tine de cuvant :)
    probabil se gandesc ca peste 4 ani vor da un oug cum ca de a doua zi leul se va numi EuRO si gata, am trecut la eur. :)
    • +5 (7 voturi)    
      Bine (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 21:08)

      Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      punctat! +++
  • +5 (5 voturi)    
    cum să faci asta? (Miercuri, 30 ianuarie 2019, 22:43)

    oldman_boy [utilizator]

    fara a colabora cu BNR?
    Pai acolo sunt parghiile politicii monetare.
    Acum trei ani indeplineam aproape toate conditiile pentru a adopta mecanismul de convergenta.
    Astazi mai indeplinim un singur criteriu: stabilitatea cursului leu-euro in limitele impuse pt aderare la euro.
  • +3 (3 voturi)    
    Poate adoptarea rublei! (Joi, 31 ianuarie 2019, 7:57)

    BEDE [utilizator]

    Cu politica economică a P$D, mai curând ar fi realist să adoptăm rubla rusească. Sau lira turcească.