​SONDAJ Ați cumpăra titluri de stat emise de Ministerul Finanțelor?

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2019, 11:29 Economie | Finanţe & Bănci


Sondaj titluri de stat
Foto: Hotnews
Statul încearcă să atragă bani de la populație cu ajutorul unor emisiuni de titluri de stat lansate luni, cu dobânzi anuale de 4-5%. Ați cumpăra titlui de stat emise de Ministerul Finanțelor?

  • Participă la sondajul HotNews.ro









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





11224 vizualizari

  • -30 (50 voturi)    
    Cum ma sa n-ai incredere (Luni, 4 februarie 2019, 11:33)

    Mekanee [utilizator]

    Cat de prost sa fii sa n-ai incredere in titlurile de stat? Intreb si eu ptr un prieten.
    • +26 (40 voturi)    
      Pentru Un Prieten, sa ii spui asa: (Luni, 4 februarie 2019, 11:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      P$D este la “butoanele” Romaniei din Duminica Orbului aferenta anului 1990, a generat o Paguba Romaniei de sute miliarde euro, paguba care a devenit Profit in buzunarele proprii de minim 50 miliarde euro
      Or, acum sa cumperi titluri de stat, inseamna sa alimentezi buzunarele P$D
      • +12 (14 voturi)    
        de aceea am raspuns (Luni, 4 februarie 2019, 12:21)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        ca poate mai tarziu - m-as fi bucurat sa pot sa investesc in niscavai drumuri, spitale dar cu astia de la putere nu se intampla nimic altceva decat sunt papati banii si drumul sau spitalul mai la anu'si la multi ani.
    • +21 (25 voturi)    
      Bani blocati (Luni, 4 februarie 2019, 12:08)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      Daca conditiile de piata se schimba foarte puternic, dobanda de 5% poate fi insuficienta - titlurile sunt nominale, banii sunt blocati pentru 2-3-5 ani.
      Poti rata o oportunitate sa te cari din tara, sau sa faci o investitie/afacere.
      • +8 (16 voturi)    
        niciun "daca"! (Luni, 4 februarie 2019, 13:11)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Cu pedesereul la putere, avem CERTITUDINEA ca Euro va ajunge la 7 lei, poate chiar la 20.
        Asa ca peste 3 sau 5 ani nici nu mai meriat sa te duci sa iti scoati banii investiti, suma nu mai acopera nici costul benzinei sau al unui bilet STB ...
        • +6 (10 voturi)    
          Un Motiv Temeinic pentru Inlaturarea (Luni, 4 februarie 2019, 13:28)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

          P$D dupa Modelul Maduro !

          UE este Cu Noi ! S a spus la Athenee ! Ne au auzit Protestul din Acea seara !

          In Romania Maduro de Teleorman si klika Lui Tradatorii Neamului !
          • -6 (12 voturi)    
            ai inviat ? (Luni, 4 februarie 2019, 14:02)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            te-au primit ?
            • +2 (4 voturi)    
              câteodată, (Luni, 4 februarie 2019, 18:51)

              nahir [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

              când vreți să vă dați telectuali și spirituali, sunteți chiar amuzanți.
    • +13 (17 voturi)    
      daea (Luni, 4 februarie 2019, 12:19)

      .Cris.Tian [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      ca sunt in ron si vine inflatia
      • -4 (6 voturi)    
        la cei (Luni, 4 februarie 2019, 14:50)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui .Cris.Tian

        depusi in banca ,in roni , cu dobanda de 1,176 nu vine inflatia ?
        • +6 (6 voturi)    
          daea (Luni, 4 februarie 2019, 16:50)

          .Cris.Tian [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          depusi in eur, e mai sanatos pentru mine

          pentru lei, va doresc succesuri si depozite grase, oriunde vi se pare ok, of course
          • -4 (4 voturi)    
            e mai sanatos (Luni, 4 februarie 2019, 17:24)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui .Cris.Tian

            daca realizezi venituri in euro.
    • -8 (20 voturi)    
      hm.. (Luni, 4 februarie 2019, 12:20)

      Stefan534324 [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      daca nu ai incredere in titlurile de stat, n-ar trebui sa ai incredere nici in fondurile private de pensii care au in portofoliu in proportie de 70% fix titluri de stat.
      • +7 (11 voturi)    
        Pensii private (Luni, 4 februarie 2019, 13:15)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

        Diferenta e ca fondul de pensii nu il poti accesa decat la pensie, gradul de inlocuire a fondurilor noi e destul de mare datorita cresterii salariilor si a procentelor mici de la inceput.
        Fondul de pensii trebuie sa investeasca banii macar ca sa fie peste inflatie, nu sa joace la FOREX pe derivate cu ei.
        Pilonul 2 e pe punctul de a fi nationalizat, tot ca urmare a OUG 114/2018
      • +6 (10 voturi)    
        Grecia cel mai recent ex. de faliment de stat (Luni, 4 februarie 2019, 13:56)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

        In Ro se impun deja bugetele ipotecate.
        Asta înseamnă că fiecare sursă de venit este asociată unui singur tip de cheltuială.
        De exemplu, toţi banii strânşi din acciza pe benzină merg pentru întreţinerea drumurilor sau ajutoarele sociale sunt plătite exclusiv din impozitul pe profit şi în limita sumelor încasate din el.
        Dancilii împovărează economia cu noi taxe, fapt ce atrage după sine recesiunea, nu deficite mai mici
      • 0 (2 voturi)    
        vorbește (Luni, 4 februarie 2019, 18:53)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Stefan534324

        gura fără voi. D-aia (sau daea?) nici nu cred că realizezi inepția pe care ai debitat-o.
    • +13 (25 voturi)    
      Corect (Luni, 4 februarie 2019, 12:22)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      Titlurile de stat sunt o investiție relativ sigură. Până ajung penalii sa controleze BNR și îți dau dobândă 5% cu inflație 10%...

      Lipsește varianta "nu sunt suficient de prost încât sa împrumut #ciumaroșie cu bani și tot eu să plătesc datoria din taxe". Eu pe aia aș fi votat-o.
    • +13 (21 voturi)    
      Comentariul sarcastic nu prinde... (Luni, 4 februarie 2019, 12:24)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      Un rationament simplu:
      1. Bancile se pricep sa faca bani
      2. Eu nu inteleg chiar atat de bine finantele
      3. Bancile refuza sa crediteze masiv statul, or fi stiind ele de ce.
      4. In lipsa altor informatii o sa fac si eu ce fac bancile - refuz plasamente riscante.
      5. Depozitele la banci sunt asigurate, deci riscul de a pierde bruma de bani e mica.....

      Si acuma cata incredere sa am eu in "stat" cand vad cine si cum administreaza bugetul?!
      • +1 (5 voturi)    
        R: (Luni, 4 februarie 2019, 13:14)

        AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        Bancile nu cred ca refuza sa crediteze statul. Titlurile de stat din portofoliu bancilor joaca un rol important in stabilitatea lor putandu-se imprumuta inclusiv la BNR daca le pun garantie.
        Problema este ca statul este dispus sa le dea dobanzi mici, dobanzi care nu includ taxa pe lacomie (care este un cost pentru banca, cost greu de estimat pe 5 ani in avans cand nu stii cat va fi ROBOR)).
        Am inteles, desi nu exista cifre oficiale, ca dobanda pe care MF ar fi vrut-o de la banci este mult sub aceasta de 5% vehiculata pentru populatie. Deci si asta e tot un fel de pomana sau ambitie a MF, costurile oricum nu le vor suporta ei ci cei care vor plati rascumpararea bonurilor peste 5 ani.
      • -5 (11 voturi)    
        da ! (Luni, 4 februarie 2019, 14:31)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        1.bancile se pricep sa faca bani ptr ele !
        marfa bancilor sunt banii ,pe care ii cumpara ieftin de la populatie -1,176% si sa-i vanda scump 7% dobanda perceputa !
        2.daca nu te pricepi sa nu te bagi , dar cel mai usor e sa dai sfaturi altora ce sa faca !
        3.bancile refuza sa crediteze statul la dobanda oferita de stat ; ele doresc o dobanda lacoma , iar guverenul a oferit o dobanda sub cea oferita populatiei !
        4.tu poti sa faci ce vrei cu banii tai :
        a)sa-i tii la ciorap
        b)sa-i ti la banca in lei , cu dobanda de 1,176 %
        c) sa cumperi euro la cursul speculativ din aceste zile , unde diferenta de curs intre vanzare s cumparare este de 13,32 bani pentru un euro ,in favoarea bancii .Adica , cumperi azi euro cu 4,8214 lei si trebuie sa astepti mult si bine o depreciere de 2.84% a euro ca sa recuperezi leii investiti ; daca vrei sa pleci definitiv din tara sau sa cumperi ceva din afara tarii poate fi aleasa optiunea asta .
        5.si titlurile de stat sunt garantate de stat !
        banii de la pilonul doi de pensii sunt plasate in proportie de 70% in titluri de stat ,la fel ca o mare parte din lichiditatile bancilor ! si astia se pricep la finante , nu ca tine !
        restul e propaganda !
        • +3 (7 voturi)    
          ai uitat pct. 4 alin d) (Luni, 4 februarie 2019, 14:57)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Baga banii in tablouri si tine-i in pereti.
          Cu d') - primeste salariul in plic si mandreste-te u asta.
          Bai ce destepti e comunistii astia cand e vorba de banii altora.
          Intrebarea este? de ce are nevoie Guvernul de bani?
          Are in proiect vreo autostrada de la Iasi la Turnu Severin?
          A construit juma din alea 8 spitale regionale si nu ii ajung banii pentru urmatoarele 4?
          • -7 (9 voturi)    
            oo , (Luni, 4 februarie 2019, 15:33)

            miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            ia spune , tu ce faci cu banii tai ?
            unde ii investesti ?
            sau nu iti mai ramane nimic dupa ce platesti mortgage-ul sau chiria ?!
            • +2 (2 voturi)    
              Medicamente si food (Luni, 4 februarie 2019, 20:02)

              Savitar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

              Up to 8% per year in dividends.
              O mica parte in oil business.
              PS: nu uita ca nu vorbesc de lei!!!!
            • +3 (3 voturi)    
              i-am schimbat de asta vara in euro (Marţi, 5 februarie 2019, 9:51)

              AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

              Nu platesc nici chirie, nici rata la banca. Incasez in schimb chirie.
              Nu-i asa ca fierbe proletaru'in tine?
        • +3 (3 voturi)    
          Romparkin cu vodca (Luni, 4 februarie 2019, 18:43)

          Anjo [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          Cred ca asta servesti dimineata domnule miculescu-rucar...
          1. dobanzile la depozite pe 36 de luni de exemplu variaza 4% (CEC) si 1.5% (Unicredit). Deci 1.176% cam zboara din schema.
          2. tu nici nu te pricepi la finante si de bagat informatii false cam bagi...
          3. bancile prefera sa nu cumpere titluri de stat pentru ca astea devin active si sunt impozitate. Cu alte cuvinte statul da o dobanda infecta si apoi te mai si impoziteaza. E un fel de struto-camila financiara marca Valcov.
          4. revenim la punctul 1 (dobanda oferita de banci este simtitor mai mare) iar despre investirea capitalului, in caz ca nu stiai, se pot face tranzactii pe pietele externe, sau se poate cumpara aur sau ceasuri de colectie, etc. Conteaza doar sa fie bani.
          5. si in Grecia erau garantate de stat. Si stateau grecii la coada la ATM sa retraga 100 de euro/persoana din banii PROPRII.
          Cat despre investitiile fondurilor de pensii private, ce este cumparat este bun cumparat. Ca titlurile alea sunt doar vreo 62% e alta mancare de peste. Problema lui Teodorovici si Valcov este ca nici bancile si nici fondurile de pensii nu mai sunt dispuse sa imprumute Romania sa isi plateasca pensionarii si asistatii sociali. Si din ce am vazut eu, acest an MF a cam incercat sa vanda titluri de stat inclusiv pentru populatie: 2, 3 si 5 ani cu dobanzi NEIMPOZITABILE de 4%, 4.5% si 5% (dobanzi superioare decat cele oferite bancilor si neimpozitabile).
      • 0 (2 voturi)    
        Subscriu (Luni, 4 februarie 2019, 17:13)

        munuc [utilizator] i-a raspuns lui Andor74

        ”Dacă-i copil să se joace, dacă-i cal să tragă, dacă-i popă să citească!” Nu-i treaba ministerului de finanțe să se ocupe de economiile populației. Sunt atâtea instituții financiare pentru care finanțele trebuie să creeze cadrul corect de funcționare. Nu cu haiducisme. Și ce-i cu milioanele alea de conturi pe care zice că le-au deschis la trezorerie? POLITICA FISCALĂ! Asta e treaba MF-ului.
    • +2 (4 voturi)    
      au destui "speciali" care au incredere in ei (Luni, 4 februarie 2019, 12:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      .Nici un partid de la moi nu a creat in societatea noastra diferente atat de mari intre oameni in cea ce priveste veniturile de la stat.
    • +4 (6 voturi)    
      He he he (Luni, 4 februarie 2019, 13:09)

      AndreiSe [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      Incredere am, ca sigur vor plati la rascumparare. Dar si daca as avea un milion de euro la ciorap nu as finanta guvernul asta, orice dobanda mi-ar da. Nici nu se pune problema sa fac vrun calcul de rentabilitate, raspunsul din principiu este NU.
      Poate....cu o conditie, asa cum zicea in editorialul ZF de astazi: daca statul ar acorda imprumuturi cu 4%, garantate eventual cu titluri de stat cu dobanda de 5%. Si perioada de gratie 5ani si rambursarea imprumutului intr-o singura transa, la final.
    • +5 (7 voturi)    
      Cum sa ai incredere in titlurile unui stat mafiot (Luni, 4 februarie 2019, 14:21)

      deval [utilizator] i-a raspuns lui Mekanee

      ?????????????!!!!!!!!!!!!!!
  • +22 (36 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 4 februarie 2019, 11:37)

    qwerasdf [anonim]

    • -6 (16 voturi)    
      Exact, ce e in capul bancilor? (Luni, 4 februarie 2019, 11:46)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Parca bancile cumparau, nu?
      • 0 (8 voturi)    
        Bani virtuali (Luni, 4 februarie 2019, 12:10)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        Bancile nu investesc banii lor, ci banii luati de la populatie la 1% sau banii virtuali rezultati din procesul invers al RMO - multiplicarea banilor.
        • +1 (1 vot)    
          Deci nu bancile, ci deponentii (Luni, 4 februarie 2019, 13:31)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Pai or fi din randul nostru aia care tin banii in banci? Ba da medicii aia de la SMURD de unde isi iau salariile? De la Stat? Stat care se imprumuta oriunde in lume? Cine stie?
          Poate ne aflam intr-un cerc vicios. O fi ceva conspiratie a bubulilor din Ursa Major?
    • -2 (6 voturi)    
      Bancile (Luni, 4 februarie 2019, 12:33)

      Morometele2 [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Lasa ca iti protejeaza bancile contul ala unde iti tii banii :)))))))))))))))
    • -5 (7 voturi)    
      "Cat de prost sa fiu?!" (Luni, 4 februarie 2019, 14:33)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      exact atat cat esti !
  • +18 (26 voturi)    
    nu merita (Luni, 4 februarie 2019, 11:50)

    TDragos [utilizator]

    Avand in vedere ca nu poti sa le vinzi riscul este prea mare sa ramai cu banii blocati in RON si inflatia sa-i "macine"...in termeni reali sunt sanse mari sa pierzi.
    Dezechilibrele macro vor fi "echilibrate" prin inflatie si deprecierea RON-ului.
    • +4 (6 voturi)    
      Euro va creste cu mai mult de cinci la suta pe an (Luni, 4 februarie 2019, 12:09)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      Deci e mai bine sa investesti in euro
    • +4 (8 voturi)    
      Exact. Pesedeaua vrea sa dea pomeni (Luni, 4 februarie 2019, 12:13)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui TDragos

      anul asta ca sa iasa si la anul la Alegeri. Dupa aia Potopul, la ce inflatie o fi prin tara, in 3 ani realizezi ca iesi in pierdere si plangi dupa bani pt ca la 5 ani posibil sa nu mai vezi nimic inapoi. E o operatiune stil Caritas, sa nu uitam ca acolo au bagat si scos bani de cateva ori cam toti de prin FSN. Dupa aia sa ne amintim de falimentul Bancorex pt care si acum platesti cand alimentezi la pompa, sa nu uitam de Safi si de FNI....alte modele de sifonat bani de la oameni.
      Tara ar fi aratat mai bine daca psd o sugea de bani systematic.
  • +8 (22 voturi)    
    titluri de stat... (Luni, 4 februarie 2019, 11:57)

    unAlterEgo [utilizator]

    Mai bine cumpar bitcoin, decat hartia igienica emisa de astia...
    • -5 (9 voturi)    
      Banca (Luni, 4 februarie 2019, 12:32)

      Morometele2 [utilizator] i-a raspuns lui unAlterEgo

      Dar iti tii banii in banci (stii tu, institutiile alea care le protejezi) ca ti-s garantate conturile in limita a 100.000 de euro, de cine, de banci??? Tot de astia....deci mi se pare deja ca te-ai protejat mai ceva decat un prezervativ spart.
      • 0 (8 voturi)    
        Fondul de garantare (Luni, 4 februarie 2019, 13:18)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Morometele2

        e o institutie independenta cu banii pusi la comun de banci, si cu supervizare si sef de la ASF.
        • +4 (6 voturi)    
          ASF si Fondul de Garantare (Luni, 4 februarie 2019, 15:07)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

          Doua chestiuni Diferite
          ASF este cu Pensii si Asigurari
          fondul de garantare bancar NU are treaba cu ASF
  • -13 (19 voturi)    
    Da (Luni, 4 februarie 2019, 12:08)

    galeo [utilizator]

    Sunt cea mai buna optiune la acest moment.
    Sa vina bancile cu dobanzi mai mari
    • +3 (5 voturi)    
      decât (Luni, 4 februarie 2019, 19:05)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      să-i dau lui vâlcov/dragnea/teodorovici, mai bine ori la bănci ori la ciorap.
      Voi postacii pesedaci sunteți și grei de cap.
  • -7 (13 voturi)    
    Poti sa spui ca dobanda e mica, (Luni, 4 februarie 2019, 12:32)

    salvatore [utilizator]

    ... ca tu consideri ca 4-5% pe an nu e suficient, poti sa spui ca n-ai bani acum si poate subscrii data viitore, dar sa spui ca n-ai incredere in titlurile de stat inseamna ca ai creierasul de hastagist foarte afumat. Atunci depuneti bai nene la Reiffeisen sau la cei ca ei la 1,5% pe an din care mai platiti si taxe si comisioane.
  • -10 (18 voturi)    
    Nu cumparati fratilor (Luni, 4 februarie 2019, 12:34)

    Incomod3 [utilizator]

    tineti in banci, la un sfert de dobanda sau chiar mai putin... :) :) :) nasol sa fii atat de raschetat pe creier... Doare ? :) :) :)
    • -7 (13 voturi)    
      Corect (Luni, 4 februarie 2019, 13:02)

      Morometele2 [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Pare ca nu doare, altfel nu imi explic de ce sunt atat de multi pe aici?
    • +6 (10 voturi)    
      investeste tu in calitate de "destept" (Luni, 4 februarie 2019, 13:07)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      In banci poti sa-i schimbi cand vrei in alta valuta, poti sa-i transferi in alta tara, poti sa-i scoti cand ai nevoie etc.

      De exemplu daca scad preturile la imobiliare in urmatorii 2-3 ani poti sa faci o investitie imobiliara, in titluri ai banii blocati (din punctul meu de vedere acesta este principalul element negativ).

      Poti sa investesti in titluri, dar sa te asiguri ca aceasta dobanda iti acopera riscurile pentru urmatori 5 ani, chiar daca excludem riscul de credit...lichiditate, inflatie, curs...din punctul meu de vedere nu acopera, asa ca o sa-i dau ignore.
  • -5 (11 voturi)    
    multi si destepti (Luni, 4 februarie 2019, 12:59)

    vodatepes [utilizator]

    Multi si destepti. Vad aici unui indivizi care vb fara sa stie. Titulurile de stat sunt hartie de sters la fund , etc. Ma baieti inseaman ca aceste titluri de stat dupa voi nu valoreaza nimic. Bun atunci aia care gestioneaza pilonul II de pensi sunt niste tampiti ( pilon pe care multi de aici il apara) , 70 la sunt din bani stransi au fost investiti in tituluri de stat. Deci domnilor cine sunt tampiti? Aia care gestioneaza pilonul II pe care toata lumea il lauda sau voi care o faceti asa de Gica contra. Informati-va si apoi scrieti. E greu sa gandesti. Daca domnul unAlterEgo a cotizat la pilonul II atunci va primi de acolo hartie igienica, dupa rationamentul lui.
    • -6 (12 voturi)    
      Corect (Luni, 4 februarie 2019, 13:12)

      Morometele2 [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Dar cum sa fie informati, daca citesc zilnic "stiri" pe platforma asta?
      • -1 (5 voturi)    
        vrei să (Luni, 4 februarie 2019, 19:07)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Morometele2

        spui ”cum să-i fraierești dacă-și folosesc mintea și gândesc în loc să caște gura la inepțiile pe care le vărsăm cu polonicul în scăfârlia căscaților de la a3?”
    • +2 (8 voturi)    
      o diferenta (Luni, 4 februarie 2019, 13:45)

      TDragos [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Fondurile de pensii pot sa vanda/cumpere titluri de stat pe piata secundara...deci nu poti sa compari cu situatia unui investitor pers fizica care va fi blocat cu banii pana la maturitate.
  • +8 (14 voturi)    
    Lipseste optiunea (Luni, 4 februarie 2019, 13:02)

    pseudoce [utilizator]

    Nu vreau sa finantez guvernul PSD.
    Foarte importanta optiunea asta...
    • 0 (10 voturi)    
      Pastreaza banii in banca (Luni, 4 februarie 2019, 13:33)

      Fides [utilizator] i-a raspuns lui pseudoce

      Lasa banca sa imprumute statul cu 5%.
      P.S.
      E doar o sugestie, nu chiar o optiune.
      • +1 (5 voturi)    
        iar banca, (Luni, 4 februarie 2019, 19:09)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Fides

        după cum ai văzut, îi dă cu flit lui dragnea care, prin gura lui teodorovici, zice că vrea să apeleze la buffer. Hai că sunteți în faliment.
        • 0 (0 voturi)    
          Nu banca da flit, ci Statul eject (Marţi, 5 februarie 2019, 15:40)

          Fides [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Nu poti sa te lasi santajat la infinit de banci, mai dai si tu cate una asa mai cotita, cum e OUG 114. Pana si faptul ca au apelat la buffer irita bancile. Dar mai exista banci si prin exterior, dar si cateva fonduri care ar dori sa-si bage banii undeva unde se mai plateste dobanda, nu doar negativa cum a ajuns prin Vest.
          Prin urmare, romanilor verzi le recomand - lasati banii in banci, la dobanda de 1% pe an, nu luati titluri de la Stat, ce va aduc 5%. Ca doar 5% e mai putin ca 1%. Asa macar veti dovedi PSD-ului cat sunteti de revolutionari. Iar la urmatoarele alegeri uitati iar sa votati - ca doar si 1 vot lipsa se pune cat 5 like-uri, iar in final se castiga alegerile doar prin share la milioane de like-uri.
  • -1 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 4 februarie 2019, 16:36)

    [anonim]

    • +1 (7 voturi)    
      ratingul RO (Luni, 4 februarie 2019, 17:18)

      Kornell [utilizator] i-a raspuns lui

      era BBB- (pe Finch si S&P) inainte de ordonanta 114, care o sa-l scada mai tare. Ori sub nu exista decat speculative, junk
      • 0 (2 voturi)