Schimbare de atitudine la Vâlcov, care propune BNR modificarea formulei de calcul a ROBOR, pentru a nu se plăti nicio „taxă pe lăcomie”

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2019, 15:02 Economie | Finanţe & Bănci


Darius Valcov
Foto: Guvernul Romaniei
Darius Vâlcov propune Băncii Naționale a României schimbarea modului de calcul a dobânzii interbancare ROBOR astfel încât să nu se ajungă la plata așa-numitei „taxe pe lăcomie”.

Potrivit lui Vâlcov, există o "o modalitate simplă" din partea BNR de a face inofensivă această taxă. Tot ce este de făcut este schimbarea formulei de calcul a dobânzii interbancare ROBOR.

“Sper să avem o schimbare radicală în modul în care este calculat ROBOR sau chiar să fie eliminat,” a declarat Vâlcov, într-un interviu telefonic pentru agenția Bloomberg. “O decizie va fi luată cu banca centrală, care poate modifica regulile interne pe piața dobânzilor fără a avea nevoie de aprobarea parlamentului.”

Concret, scrie Bloomberg, guvernul cere băncii centrale să îl ajute să elimine "taxa pe lăcomie" asupra băncilor, care a condus la o depreciere a leului la un minim istoric.

Bloomberg notează că soluția propusă de consilierul economic al premierului Dăncilă reprezintă un demers neașteptat al guvernului, care a avut mai multe dispute publice cu BNR după anunțarea ordonanței privind taxa pe lăcomie. Iar Vâlcov a mai semnalat o schimbare de atitudine: după ce guvernul a acuzat banca centrală că nu a reușit să apere leul, acum spune că BNR încearcă să protejeze moneda națională de efectele negative.

Potrivit lui Vâlcov, scopul acestei taxe pe lăcomie a fost reducerea costurilor de împrumut pentru cetățeni, și de aceasta în bugetul pe 2019 nu sunt prevăzute venituri din această taxă.

“Nu ne interesează de nivelul taxei sau de venituri suplimentare. Vrem ca costurile de împrumut pentru cetățeni să fie apropiate de cele ale celorlalți europeni, să fie reduse la jumătate față de nivelele actuale”, a mai spus Vâlcov, în declarația pentru Bloomberg.









13752 vizualizari

  • +41 (45 voturi)    
    cine e asta? (Luni, 4 februarie 2019, 15:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    isi aminteste cineva ca in campania din 2016 sa fi fost ales nea asta?
    • +26 (32 voturi)    
      ehh (Luni, 4 februarie 2019, 16:23)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Asta e condamnat la 8 ani de inchisoare. Cu executare, da. Si sta sa faca bugetul Romaniei, sa scrie legi si sa dea TEYAURUL ROMANIEI pe mana Moscovei.
      • +5 (5 voturi)    
        Da, insa cine observa (Luni, 4 februarie 2019, 19:17)

        ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        vede ca nici o instanta nu da sentinte definitive, se feresc de asta ca dracu' de tamaie... din pacate, la nivelul asta, fara epurare nu ai cum.
      • +5 (5 voturi)    
        . (Luni, 4 februarie 2019, 19:54)

        Ingwar [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        asa e, rusii au o lista mare care partial e completa:
        - distrugerea DNA
        - capturarea comandantilor armatei romane si impunerea de marionete docile
        - furtul banilor din buget dupa care sa zica ca nu sunt bani pentru armata(a scazut investitiile de la ~1.8PIB la ceva ~1.7PIB pentru 2019)
        - nu sunt bani pentru serviciile secrete
        - nu sunt bani pentru cele 4 corvete
        - nu sunt pentru autostrazi
        etc..

        Romania e o tara mioritica iar romanii sunt varza daca ramin mai departe condusi de acesti escroci criminali
    • +19 (23 voturi)    
      e de la lipsa de vitamina D (Luni, 4 februarie 2019, 16:40)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      :)
      • +10 (12 voturi)    
        cine-si permite merge la mare (Luni, 4 februarie 2019, 18:20)

        Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

        ca de asta a dus-o dragnea pe aia mica in maldive sa faca vitamina D in mod natural ca era cam rahitica saraca !
  • +11 (15 voturi)    
    Nu este destul sa-i schimbe numele? (Luni, 4 februarie 2019, 15:21)

    ty [utilizator]

    .
    • +3 (9 voturi)    
      Merge si din soft! (Luni, 4 februarie 2019, 16:50)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui ty

      La finalul algoritmului pui ROBOR = ROBOR - 3 si te-ai incadrat...
  • +18 (22 voturi)    
    Cu alte cuvinte sunt impotriva poporului. (Luni, 4 februarie 2019, 15:22)

    Marionette [utilizator]

    Aia care au putere sunt feriti de taxe si impozite, dar poporul sa plateasca inflatia creata de debandada PSD! Acum va dati cu bogatasii, nu mai stiti ce-i aia saracie si suferinta a clasei muncitoare! Doar la vot empatizati cu el si vorbiti despre impozite pe care nu le puneti ulterior. Lasa ca vine el, Ciolos si va matura de la putere!
  • +29 (33 voturi)    
    asa se face un ban "cinstit" (Luni, 4 februarie 2019, 15:22)

    msk [utilizator]

    ... anunti prima data ca pui taxa pe activele bancare - Bursa reactioneaza si pretul actiunilor scade. Atunci cumperi.
    - anunti apoi ca a fost o gluma - Bursa reactioneaza si pretul creste - si atunci vinzi.
    Diferenta - la portmoneu (sau in cavou, dupa gusturi).

    Sper ca cineva urmareste tranzactiile din zilele astea ...... chiar daca Daddy vrea sa le taie din Buget :-)
  • +22 (26 voturi)    
    Cum a ajuns (Luni, 4 februarie 2019, 15:22)

    Anonym [utilizator]

    Valcov asta si dicteze BNRului sa stearga frate ROBOR ca asa vrea el
    Intai le-a bagat strssul (taxa) si acum facem negocieri cu o problema creata de el.
    Asta inseamna sa fii smecher :)
    • +1 (1 vot)    
      Asta inseamna sa fii consilierul unui prim (Luni, 4 februarie 2019, 18:56)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Anonym

      ministru . . .
      Schimbare din temelii a conducerii ASF, care supraveghează pieţele financiare de 20 de miliarde de euro. - nov. 2018
  • +18 (24 voturi)    
    Vise (Luni, 4 februarie 2019, 15:25)

    subcultura [utilizator]

    Cetatenii Romaniei se vor imprumuta la acelasi cost cu cei din vestul Europei atunci cand vor fi condusi de politicieni precum cei din vestul Europei, nu de infractori ajunsi in diverse functii.

    Asta e cruntul adevar, daca ai ghinion sa te nasti in Romania, platesti dobanzi mai mari. Cine are incredere sa isi lase banii in Romania la costuri mici si riscuri mari?
    Raspuns: nici macar politicienii romani.
  • +14 (16 voturi)    
    Cum adică să elimine ROBOR? (Luni, 4 februarie 2019, 16:25)

    BEDE [utilizator]

    Este cumva o greșeală în articol, sau Vâlcov aiurează ca de obicei? Aș crede mai curând varianta a doua. Doar acest ROBOR este luat ca idee după modul cum se calculează, de pildă, LIBOR. Și este instrumentul folosit e bănci ca să stabilească ce dobândă percep la creditele acordate. De regulă se vede în contracte o clauză de genul dobânda este ROBOR+2%. Atunci, dacă se elimină complet ROBOR, ce anume comparație mai ai pentru a aprecia dacă dobânda care ți se percepe pentru credit este mare sau mică și cum va fi să mai varieze dobânda la credite?
    Ce caută insul acesta pe post de consilier pe probleme economice când spune numai prăpăstii?
    Cum era, de pildă chestia că el nu are bani în cont la vreo bancă ci umblă numai cu cash... Adică așa cum fac gangsterii ca să nu se poată urmări tranzacțiile pe care le fac? Sau, cumva, vrea băiatul să se dea om sărac, din popor? Oricum ar fi, mai bine fără el prin guvern.
    • +14 (18 voturi)    
      Valcov e din PSD, deci complet prost. (Luni, 4 februarie 2019, 16:47)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Asta e gainarul care a incercat sa ascunda tablouri ieftine in pereti.
      • +6 (8 voturi)    
        Esti dezinformat :) (Luni, 4 februarie 2019, 17:02)

        Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui emil bobu

        A ascuns peretii in tablouri si cavoul in lingouri. N'ai inteles tu bine, esti dezinformat la fel ca si Comisia Europeana
  • +15 (17 voturi)    
    Incredibil!!!! (Luni, 4 februarie 2019, 16:43)

    Bitzer [utilizator]

    Asta e ceva de genu, "Pai n-ati calculat voi corect..., ca noi la oameni ne-am gandit cand am dat taxa pe lacomie, dar las` ca va zicem noi cum sa o calculati si o sa fie bine, ca sa nu fie rau...". Nu stiu cum ii mai rabda Dumnezeu pe astia, dar pana la Dumnezeu...nu stiu cum ii mai rabdam noi...
  • +13 (17 voturi)    
    o nivelă două nivele - la tâmplarie (Luni, 4 februarie 2019, 16:51)

    clencix [utilizator]

    Când cizmarii conduc România și tâmplarii se pricep la orice fel de bănci. Românește, pluralul de la nivel este niveluri, dar Vîlcov știe ca în rusește, pe limba lui, este altfel.
  • +8 (8 voturi)    
    Vilcov? (Luni, 4 februarie 2019, 16:59)

    Dizidentul [utilizator]

    un sobolan (din comentariile lui Dragnea ) inca nu realizeaza nici Vilcov nici Teodorovici ca sint numai carne de tun pentru Dragnea,
  • +8 (8 voturi)    
    Vaaai.. (Luni, 4 februarie 2019, 17:11)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ăsta a lucrat la buget? Dar e total IDIOT. Cum adică să elimini ROBOR? Se pare ca in pezede sunt numai idioti.
    • +6 (6 voturi)    
      Poti sa renunti (Luni, 4 februarie 2019, 20:42)

      mullard [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Nu asta e problema. Mecanismul ROBOR nu este de cand lumea. Problema este ca daca renunti trebuie sa pui altceva in loc. ne putem intoarce la formula anterioara in care fiecare banca avea dobanda variabila, complet netransparenta (nu pentru ca ar fi hotie, ci pentru ca nu poti intelege de ce e cum e). In plus, va fi ingreunata dezvoltarea intermedierii financiare - de altfel, motivul pentru care au aparut dobanzile tip BOR.

      Valcov este un habarnist puturos si tupeist - nu stie nimic, nu intelege nimic si isi etaleaza ignoranta cu maxim tupeu. E un chior miop in tara orbilor. Pentru ca restul din jurul lui sunt complet cretini in materie de economie il promoveaza pe post de "createur de economie". Vai de capul lui.
      • +1 (1 vot)    
        e loc de mai mult (Marţi, 5 februarie 2019, 5:01)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui mullard

        Da. Dar cand in locul lui Dragnea va veni Codrin Stefanescu, asta il va lua de bun. Ca altul nu-i.

        Iar Socol e destul de smecher sa stea pitit. Poate il gaseste insa Codrin Stefanescu si pe el si il roaga sa il ajute,
  • +8 (8 voturi)    
    Riscul de tzara (Luni, 4 februarie 2019, 17:55)

    Koczka [utilizator]

    intra in formula de calcul al ratei medii oferte bancare pentru orice moneda. Numai faptul că ordonanța a fost emisă fara consultarea BNR și că dl Valcovici vrea să impună BNR sa intervină pe piata monetara interbancară sunt factori care nu fac altceva decât să crească riscul .
    Dl. Valcov a cărui expertiza și nivel de educație ar corespunde unui bulibașe de șatră din sudul României nu are aceste noțiuni și ar face bine să nu mai dea declarații la Bloomberg pentru că este penibil și ne scufunda mai dau in mocirla . Fiecare declarație dată aiurea reprezintă pierderi de miliarde pentru economie și pentru rezerva BNR.

    A gresi este omenește dar comportamentul liderilor de la putere miroase a subminare a economiei naționale și întoarcerea României pe o orbita estică și pune in pericol chiar viitorul acestei țări.
    • +4 (4 voturi)    
      nu cred in prostia nimanui (Marţi, 5 februarie 2019, 5:03)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Doua schimbari pe neasteptate ale politcii bancare.

      Variatii uriase de curs pe termen scurt.

      ///

      Asta nu prea seamana a prostia cuiva,

      Seamana mai degraba a intentie speculativa,

      Diferentele de curs pot conduce la castiguri formidabile daca stii ce miscare urmeaza,
  • +4 (4 voturi)    
    Cu alte cuvinte PSD strica, BNR sa repare (Luni, 4 februarie 2019, 19:14)

    aramos [utilizator]

    Valcov crede ca s-a intalnit hotul cu prostul.
  • +6 (6 voturi)    
    ROBOR trebuie arestat (Luni, 4 februarie 2019, 19:45)

    Dalinar [utilizator]

    Irina Loghin a spus asta destul de clar,
  • +3 (3 voturi)    
    propunere (Marţi, 5 februarie 2019, 4:59)

    Dedalus [utilizator]

    Sa infiinteze taxa BOBOR (ului).
    • +1 (1 vot)    
      Păi asta și este (Marţi, 5 februarie 2019, 16:48)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Orice taxă asupra băncilor este plătită direct și integral de clienți (cu excepția statului, că el pune taxa, el o încasează prin intermediul băncilor, deci se împrumută pe gratis).
      Întrebare la Radio Erevan: Pesediștii în general și finanțiștii lor - Vâlcov în special - sunt proști sau hoți?
      Răspuns: ȘI!