Anunțul lui Vâlcov din Bloomberg, privind taxa pe bănci, crește prețul acțiunilor Băncii Transilvania și BRD

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Luni, 4 februarie 2019, 15:04 Economie | Finanţe & Bănci


Bursa de Valori Bucuresti - BVB
Foto: Hotnews
​​Bursa de Valori București (BVB) a început liniștită ședința de tranzacționare de luni, până când au început să apară informații cu privire la intenția Guvernului de a renunța la taxa pe active din sectorul bancar, prin dispariția Robor. Odată cu apariția informației în Bloomberg, acțiunile Băncii Transilvania și BRD au început să crească.

UPDATE La închiderea ședinței, acțiunile BT afișau un plus de 11,11%, iar ale BRD - 10,89%. Indicele principal a urcat cu 3,75%. Valoarea totală a tranzacțiilor însuma peste 61 milioane lei, iar acțiunile celor două bănci au fost cele mai tranzacționate: BT - 24,4 milioane lei, BRD - 12,8 milioane lei.

Până la această oră (14:40), Banca Transilvania a crescut cu 9,2%, iar BRD cu aproape 7%. Valoarea totală a tranzacțiilor cu acțiuni BT însuma 11,6 milioane lei, iar a celeilalte bănci de 4,1 milioane lei.

Și acțiunile Patria Bank urcau, dar cu aproape 3%.

Indicele principal urca cu 2,6%, cel al SIF-urilor cu 1,33%, iar al energiei aproape un procent. Ceilalți indici afișau creșteri între 1 și 2,8%.

Darius Vâlcov, consilier al premierului, a declarat luni pentru Bloomberg că speră la o schimbare radicală a modului în care este calculat ROBOR.

"Sper că vom avea o schimbare radicală a modului în care este calculat Robor sau chiar să vedem dispariția sa. Decizia va fi luată împreună cu Banca Centrală, care poate modifica normele interne, nu e nevoie de aprobare in parlament", a spus Darius Vâlcov.


După circa două ore și jumătate de discuții aprinse, întâlnirea Comitetului Național pentru Supravegherea Macroprudențială (CNSM) s-a încheiat prin semnarea unui armistițiu de două săptămâni, perioada în care va fi decisă soarta taxei pe activele bancare. Potrivit informațiilor HotNews.ro obținute din surse guvernamentale, în timpul discuțiilor s-a pus problema renunțării la indexarea taxei de ROBOR, Finanțele obținând două săptămâni de gândire. După cele două săptămâni vom afla dacă taxa va rămâne la fel, dacă va fi eliminată sau va rămâne, fără a fi indexată la ROBOR.




Citeste mai multe despre   








11160 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    Asta e cusuta...... (Luni, 4 februarie 2019, 15:18)

    polonyca [utilizator]

    .......... cu ata alba...rau !!! Chiar suntem o tara de tampiti , chiar avem organe si servicii care sunt ....naive ( !!!! ) ca sa ma exprim....elegnat !!?????
    • +1 (9 voturi)    
      Acum nu sunt "declaratii iresponsabile" (Luni, 4 februarie 2019, 17:39)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Nu mai sarim ca "se speculeaza la bursa", acum ca este pro-banci?
      Ce inseamna dubla masura...
    • +1 (7 voturi)    
      Romanii au dat tara PSDului (Luni, 4 februarie 2019, 18:35)

      emil bobu [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Asa s-a votat.

      Dar se va vota din nou.
    • +2 (4 voturi)    
      Non-sens (Luni, 4 februarie 2019, 19:37)

      NoFive [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      Tu ai mai multe semne de punctuatie decit litere in asa zisul comentariu. Ce vrei sa zici, ce vrei sa transmiti, esti ilizibil. Comunicarea se face prin cuvinte care alcatuiesc propozitii, multitudinea de puncte isi avea locul odinioara la transmisiunile in Morse. Ce ar fi daca te-ai duce la munca cimpului, acolo unde iti e locul si sa lasi sa comunice pe cei care stiu sa o faca?
  • +11 (15 voturi)    
    Ce puteri are omul asta . . . (Luni, 4 februarie 2019, 15:28)

    ty [utilizator]

    Cand a zis prima data despre taxa lacomiei au scazut cotatiile la bursa de anul trecut pana anul asta . . .
    Multii au pierdut. Azi zice ca nu mai trebuie ROBOR si cresc cotatiile.
    Pai nu mai bine zicea de la inceput ceva ca sa creasca cotatiile la bursa. Toti ar fi castigat.
    Asa multi au pierdut si cativa au castigat mult.
    • +16 (20 voturi)    
      prietenii lui (Luni, 4 februarie 2019, 15:32)

      subcultura [utilizator] i-a raspuns lui ty

      aia au castigat. iar omu' nu are nici o raspundere, e consilier ...
      • +3 (9 voturi)    
        Oportunitate (Luni, 4 februarie 2019, 16:11)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

        A definit-oi dublul condamnat penal Dragnea: este "oportunitate".
  • +10 (16 voturi)    
    Infractiune (Luni, 4 februarie 2019, 16:23)

    bntransilvania [utilizator]

    Un infractor manipuleaza bursa. Nu se sesizeaza nimeni?
    • +6 (8 voturi)    
      Ba da, noi pe forumuri! (Luni, 4 februarie 2019, 17:01)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui bntransilvania

      Cine altcineva ai vrea sa se sesizeze? Ceilalti infractori? Sau cei carora infractorii le dau pensii speciale, le cresc salariile si le dau tichete de vacanta la pachet cu "punti" in care sa poata sa le consume?
  • +5 (11 voturi)    
    ce tampenie (Luni, 4 februarie 2019, 16:27)

    Razvan_M [utilizator]

    Nu pot sa zic ca ma deranjeaza sa cumpar TLV cu un discount de peste 25% fata de pretul de acum doua luni, dar ma deranjeaza ca ministrii astia ai nostri vorbesc cam mult si prost.
  • +3 (5 voturi)    
    boborul schimba roborul (Luni, 4 februarie 2019, 18:10)

    clencix [utilizator]

    In vremea lui Ceașcă președinții de CAP-uri voiau sa ridice potențialul pământului (în clase primare, la fizica, cei care trec clasa știu ca e mereu ZERO). In vremea Veorica - Vilcov boborul vrea sa schimbe definiția roborului, ca și cum s-ar desființa bursa de către unul care pierde.