UPDATE Bloch, BRD: Pe viitor, dacă măsurile fiscale introduse de Ordonanța 114 se vor confirma, consecințele pentru economia românească vor fi clar negative. BRD a făcut un profit net de 1.54 miliarde de lei anul trecut

de DP     HotNews.ro
Joi, 7 februarie 2019, 8:20 Economie | Finanţe & Bănci


Francois Bloch, PDG al BRD-GSG
Foto: Hotnews
Potrivit comunicatului transmis joi Bursei de Valori, BRD a realizat în 2018 un profit net de 1.54 miliarde de lei, în creștere cu peste 11% față de 2017. Depozitele clienților au urcat cu circa un miliard de lei în 2018, iar veniturile din dobânzi au depășit două miliarde de lei (față de 1.7 miliarde în 2017). De asemenea, veniturile operaționale obținute anul trecut se apropie de 3 miliarde de lei, la un volum total al cheltuielilor operaționale de 1.4 miliarde de lei. Activele băncii au depășit de asemenea pragul de 54 miliarde de lei.

  • Portofoliul de credite a crescut atât pe segmentul de retail (3.7%) cât și pe corporate (4.6%)
  • Costul net al riscului de 230 milioane de euro, determinat de recuperările din portofoliile de credite neperformante și control bun al riscului la acordarea de credite noi.
  • ”Pe viitor, dacă măsurile fiscale introduse de Ordonanța 114/2018 se vor confirma, consecințele pentru economia românească vor fi clar negative”, a declarat Francois Bloch, directorul general al BRD.
Valoarea taxelor și cheltuielilor sociale plătite de BRD în ultimii 10 ani totalizează 4.4 miliarde de lei, adică 73% din profitul brut al băncii. În ultimul deceniu, BRD a avut în medie un profit reprezentând 1.2% din activele sale. Introducerea unei taxe pe active ar afecta în mod substațial capacitatea băncii de a genera profit pe parcursul unui ciclu economic. . Iar la nivelul sistemului bancar, care a înregistrat în medie o rentabilitate a activelor de 0.4%, situația ar fi și mai gravă.

Odata cu publicarea pe 29 decembrie 2018 a Ordonantei de Urgenta a Guvernului 114/2018, a fost introdusa o noua taxa ce vizeaza in mod special sectorul bancar.

Astfel, incepand din 2019, bancilor li s-ar aplica o taxa pe active financiare daca ROBOR este peste nivelul de referinta de 2%, cuantumul taxei anuale crescand incremental in functie de intervalul in care se afla ROBOR. Luand in considerare nivelurile curente ale ROBOR, in cazul in care normele de aplicare ar defini rata de taxare ca fiind trimestriala, bancile ar fi supuse unei taxe anuale de 1,2% din activele lor financiare*.

Cu alte cuvinte, inseamna ca bancile ar trebui sa plateasca o taxa de 1,2% pe toate creditele pe care le acorda.

In primul rand, consideram ca este necesar sa reamintim ca indicii ROBOR reprezinta referintele pietei monetare. Acestia au la baza ratele de dobanda interbancare ce se formeaza ca rezultat al cererii si ofertei, la fel ca pe orice alta piata. Factorii care determina nivelul de lichiditate si, prin urmare, indicii ROBOR, sunt variati, printre ei cei mai importanti fiind politica fiscala, executia bugetului public si gestiunea datoriei publice, evolutia mediului macroeconomic si, in particular, a inflatiei, si politica monetara. Toti acesti factori sunt in mod clar in afara controlului bancilor.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






2689 vizualizari

  • -3 (19 voturi)    
    Pai cum bah, ca erau pe pierdere!!! (Joi, 7 februarie 2019, 8:25)

    asistat [utilizator]

    Asa a zis si somelieru in parlament! Chiar ma gandeam sa donez ajutorul meu la banci, ca-mi venea sa si plang, cum lucreaza ele pro bono pentru amaratii de romani...
    • 0 (10 voturi)    
      lol (Joi, 7 februarie 2019, 8:54)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      Pe ultimii 10 ani au cam fost în pierdere, da.

      Oricum, profitul ăsta de 1,5 miliarde de lei e mititel, ținând cont de mărimea activelor, nici măcar 3%.
      Iar alte bănci din sistem au profituri și mai mici.
      • +1 (5 voturi)    
        Cat sa faca profit? (Joi, 7 februarie 2019, 12:10)

        banel [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        Nu poti face profit mare cu dobanzi mici. Iar in Romania dobanzile sunt mici daca tii cont de inflatie, riscul de tara si lipsa de predictibilitate a legislatiei.

        Apoi, mai sunt si provizioanele care mananca tare din profit. Iar la noi provizioanele sunt maricele pentru ca nu exista o educatie financiara, la care se adauga si predispozitia romanului de a trage pe altii in piept.
      • -1 (5 voturi)    
        rata profit (Joi, 7 februarie 2019, 13:07)

        Emancipatorul [utilizator] i-a raspuns lui zavalitaa

        rata profit se calculeaza raportandu-se la capital, nu la active.

        La banci, o datorie/creditare inseamna active, nu capital.

        Bancile in Romania au avut profituri imense.
        Nu le mai plangeti de mila.


        Emancipati-va!
        Poate ca sinteti saraci caci nu reusiti sa scapati de anumite preconceptii.

        Vasilescu de la BNR le zicea romanilor sa isi mai ia un servici da inca 8 ore eventual daca dupa 8-10 ore de munca nu reusesti sa te intretii.
        Adica 70-80% din romani sint lenesi si ineficienti, dar firmele la care lucreaza au profit.

        El, Vasilescu, la 100 ani, este eficient si harnic in BNR.

        Dupa ce vedeti marsavia lui Vasielescu apoi, poate, va dati seama de ce sinteti saraci.
        Daca vi se pare corect ce a zis Vasilescu, o sa ramaneti saraci.
    • +3 (5 voturi)    
      :-) (Joi, 7 februarie 2019, 9:33)

      msk [utilizator] i-a raspuns lui asistat

      uite aici, ca sa inveti si tu ceva:
      O banca poate fi pe pierdere intr-un an datorita provizioanelor-astea reprezinta sumele pe care legea le oblige sa le puna deoparte in cazul in care creditele cu probleme nu se mai ramburseaza. Si le pune deoparte din profitul lor. Si sumele nu sunt mici deloc. Asa ca se intampla ca, chiar daca au profit operational, datorita provizioanelor - rezultatul final sa fie pierdere.
      In anul urmator, daca creditele s-au rambursat sau situatia lor s-a imbunatatit - provizioanele se trec pe venituri si duc la profit. Uneori chiar daca au pierdere operationala.
      Stiu ca e complicat, dar crede-ma.... asa functioneaza :-)
      La mancat pufuleti cu gura deschisa nu ne intrece nimeni....
  • -5 (21 voturi)    
    saracuta....plang cu lacrimi de crocodil (Joi, 7 februarie 2019, 8:26)

    Je__ [utilizator]

    Deci cum saraca BRD mama a manipulat LIBOR prin vest, patria moralitatii si pietelor libere
    Cum a refuzat biata BRD locala sa fie investigata....14 miloane lei amenda.....asa de un pepsi


    Si cum plange acum ca nu cumva gugustiucii pe 20 ani sa nu plateasca mai putin de 9-10% dobanda. Nici o grija...BNR are grija de profitul lor....sa stea linistita


    Si-mi mai place cum sclavetii vor si mai multa jumuleala...ca e piata libera, capitalism feroce....si sunt masochisti si mai vor
    • +3 (7 voturi)    
      nu chiar (Joi, 7 februarie 2019, 8:52)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Dobânzile din RO sunt exact la nivelul Occidentului, minus diferențialul de inflație plus costul... impredictibilității afacerilor.

      Știi tu, mai un OUG nediscutat cu nimeni, deși nu era nici o urgență, mai niște plafonări ale prețului de vânzare a kilowatului, deși oricum prețul final la consumator e triplu, și alte aspecte tembele ale realităților din RO.

      Cât despre rentabilitatea capitalurilor sistemului bancar din ultimii 10 ani, mă abțin de la comentarii.
  • +2 (4 voturi)    
    Lei, nu euro (Joi, 7 februarie 2019, 8:34)

    jorj_bv [utilizator]

    Că nu-s chiar cămătari.
    • -1 (5 voturi)    
      dacă era euro... (Joi, 7 februarie 2019, 8:58)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      ... era ceva decent.

      Așa, la nici 3% rentabilitate capitaluri, e la jumate față de chiria mea, ca să zic așa.
  • +5 (9 voturi)    
    parcă multinaționalele își mascau profiturile (Joi, 7 februarie 2019, 8:47)

    zavalitaa [utilizator]

    Ca să vezi, mai sunt fime private care fac profituri frumușele, și le declară, mai și plătesc impozite pe ele...
    Ce-i drept, dacă PSD mai reduce din el, așa cum a făcut-o înainte (de la 16 la 10), s-ar putea ca încasările de genul ăsta să devină... simbolice.
  • -3 (3 voturi)    
    ce e prostia asta? (Joi, 7 februarie 2019, 13:14)

    Emancipatorul [utilizator]

    "Valoarea taxelor și cheltuielilor sociale plătite de BRD în ultimii 10 ani totalizează 4.4 miliarde de lei, adică 73% din profitul brut al băncii."

    Adica acest director raporteaza taxele platite de angajati, asigurari sociale, etc. la profit?????

    Asta arata de fapt ca salariile sint foarte mici fata de profit.
    Ptr oricine are pic de interes, poate vedea ca profitul BRD este peste sum tuturor salariilor din BRD.
    Deci BRD ar putea dubla salariile si tot ar fi in profit.

    Acolo, in acel profit imens, este munca neplatita a oamenilor de la ghiseu, analisti credite, etc.
    Cit timp angajatii nu isi vor da seama de acest lucru, practic isi accepta saracia si raman indoctrinati, ne-emancipati de propaganda capitalista.
    • 0 (0 voturi)    
      în realitate (Joi, 7 februarie 2019, 17:45)

      zavalitaa [utilizator] i-a raspuns lui Emancipatorul

      ... da, costul muncii este mereu raportat la profitul obținut, indiferent că vb de bănci, buticari etc.

      Raportul de 73% este imens, și asta confirmă ceea ce orice economist știe, și anume costul mare pe muncă din RO.

      E vina capitalului privat că PSDul a dus în derizoriu taxa pe profit, de la 16 la 10%, pt. a-i cumpăra complicitatea, de a juns Florin Georgescu să vb deschis de o impozitare progresivă pe salarii, ca să crească sumele la buget ?

      Dublarea lefurilor la salariații din sucursale, pe lângă că ar goli de sens ideea de profit net, ar duce la situația unor lefuri reale egale cu cele din Occident (raportat la puterea de cumpărare). Mai trebuie să demonstrez imbecilitatea sugestiei ?
  • 0 (0 voturi)    
    cifrele vorbește (Joi, 7 februarie 2019, 17:50)

    zavalitaa [utilizator]

    - Valoarea taxelor și cheltuielilor sociale plătite de BRD în ultimii 10 ani totalizează 4.4 miliarde de lei, adică 73% din profitul brut al băncii. Cost imens al muncii din RO, în ciuda salariilor mici.

    - În ultimul deceniu, BRD a avut în medie un profit reprezentând 1.2% din activele sale. La o chirie se încasează 7% dacă ești neglijent. Și da, randamentele astea se calcuelază la 10 ani, nu lunar, ca la întreținere.

    - La nivelul sistemului bancar, s-a înregistrat în medie o rentabilitate a activelor de 0.4%.

    Deci, și prin urmare, despre ce vorbim ?
  • 0 (0 voturi)    
    aviz... amatorilor (Joi, 7 februarie 2019, 19:55)

    zavalitaa [utilizator]

    "Este mai sever, pentru că am încercat să evaluăm şi efectele de runda a doua. Noi nu putem să negăm dreptul Guvernului de a impune impozit, dar când taxăm activele, să ne uităm. În activele băncilor sunt şi rezervele minime obligatorii. Ăla deja e un cost masiv. Ele plătesc deja dobânzi pentru toate disponibilităţile de lei, dacă le mai şi taxezi... Apoi tot la active mai sunt creditele legate de Prima Casă sau chiar titlurile de stat. Cine a avut ideea să lege acest impozit de ROBOR, e tare. Şah mat!”, a comentat Mugur Isărescu.