Articol actualizat

Teodorovici, despre schimbarea mecanismului ROBOR: Pot să vă spun, ca persoană mai în vârstă decât Isărescu, privind lucrul în administrație, că nimic nu este imposibil

de F.B.     HotNews.ro
Vineri, 8 februarie 2019, 15:54 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: AGERPRES
Discuțiile cu privire la Ordonanța 114/2018 se poartă pe fiecare sector în parte, dar nu aș vrea să anticipez o modificare, a declarat vineri Eugen Teodorovici, ministrul Finanțelor Publice.

"Discuțiile au fost pe fiecare sector în parte. Am avut discuții și săptămâna asta la BNR pe efectele OUG. BNR ne-a pus la dispoziție un studiu de impact, pe care îl știam în mare măsură atunci când am adoptat Ordonanța în Guvern. Măsurile pe care le-am luat sunt cele corecte. Nu aș vrea să anticipez o modificare. Legislația este modificabilă, dacă argumentele există", a spus Teodorovici.

Potrivit acestuia, nimeni nu pleacă de la o idee preconcepută de a modifica sau nu.

"Discuția se va purta în următoare ședință pe 18 februarie (în Consiliul de Supraveghere Macroprudențială n.r.). Acel grup de lucru (care a fost constituit n.r.) va trebui să prezinte câteva scenarii, alternative. Să vedem clar dacă modul de calcul al ROBOR este cel mai bun, cel mai corect. Discuțiile au avut loc, au loc și credința mea este că lucrurle se vor așeza așa cum le dorim cu toții", a spus ministrul Finanțelor.

În ceea ce privește celelalte sectoare afectate de Ordonanță, el a spus că discuția se poartă cu celelalte ministere.

"Vom vedea dacă va fi cazul sau nu (să fie modificată legislația n.r.)", a afirmat Teodorovici.

Referitor la declarațiile Guvernatorului de joi cu privire la faptul că nu se poate modifica modul de calcul al ROBOR, el a spus că nimic nu este imposibil

"Nimic nu este complicat. Pot să vă spun, ca persoană mai în vârstă decât dumnia sa, în ceea ce înseamnă lucrurl în administrație că nimic nu este imposibil".

Potrivit acestuia, contează ca discuția din 18 februarie să fie una care să se ia o decizie pe un nou mecanism.

Alte declarații:
  • Mă așteptam, că așa mi-a sps domnul Guvernator, dar nu am văzut în conferința de presă, că va spune și ceva legat de modul în care ministerul de finanțe a lasant trei noi emisiuni de titluri de stat pentru populație cu dobânzi foarte atractive. L-aș fi rugat să infirme sau nu ceea ce spun eu acum, că e o inițiativă foarte bună a guvernului de a ieși cu o astfel de emisunid e titluri de stat pentru populație, dobânzile sunt foarte atractive nefiind impozabile, reprezintă instrumente sigure de a investi din partea populației.
  • Pe 18 acest Comitet va decide într-un fel sau altul. Speranța mea e că acea propunere va fi cea pe care românii o așteaptă astfel încât în urma acestei decizii să scadă costurile cu ceea ce ei au de plăttit către bănci pentru împrumuturile pe care le au în lei. După 18 februarie se poate discuta de o eventuală adaptare a unui cadru legislativ azi în vigoare.
Ce a spus joi guvernatorul BNR, Mugur Isărescu:
  • Ar fi jenant să îi schimbi denumirea, pentru că nu se știe despre ce este vorba. Pentru piața monetară, (ROBOR - n.red.) este un indice perfect. Problema este că s-au legat sentimente, viața de zi cu zi a românilor”
  • ROBOR este folosit la calcularea creditelor din 2010, când s-a considerat că este cea mai bună soluție, deoarece băncile foloseau diverse formule. „Dacă se dorește să se dea credite mai ieftine, aceasta este o discuție cu băncile. (...) Dacă vine cineva și vrea să strângă ROBOR-ul, sugrumă toată economia. Ce ne-a apucat? (...) Acum, cu ajutorul dumneavoastră (al ziariștilor - n.red), care cu nonșalanță spuneți ROBOR, rata la care se calculează dobânda la creditele acordate populației, săracul de el nu mai are funcția aceea vitală, de piață monetară, a căpătat altă funcție.
Vezi mai multe aici:


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






8649 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Daca exista argumente suficiente (Vineri, 8 februarie 2019, 15:57)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    sunt si ministrii remaniabili?
    • +3 (3 voturi)    
      Pacaliciul Teodorovici E. (Vineri, 8 februarie 2019, 18:27)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      a declarat ca Romania este pregatita din punct de vedere fotbalistic pentru Euro 2020. Deci suntem deja calificati in finala stie Teodorovici. Cu privire la restul listei de necesar UEFA pentru Euro 2020 doar minciuni ca o sa fie bine... deci adio Uefa 2020
  • +21 (21 voturi)    
    orlandoooooo (Vineri, 8 februarie 2019, 16:04)

    Nevermind [utilizator]

    Daca tot esti pus pe modificat modificari, ocupa-te si de urmatoarele tampenii:
    - split tva
    - salariu minim diferentiat studii
    - salariu minim constructii
    - obligatii contracte part time ca pentru full
    - existenta CAM la salarii si revenirea la forma initiala
    - bonus: prelungire program ANAF :D

    Asta asa, la repezeala.
    • +3 (5 voturi)    
      salariu minim diferentiat studii ?? (Vineri, 8 februarie 2019, 18:11)

      GeorgeT [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      Cumperi o diploma si apoi astepti sa primesti bani pentru ca ai studiat ??
      Ce planeta e aia
      • +3 (3 voturi)    
        neah (Vineri, 8 februarie 2019, 18:46)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui GeorgeT

        Trebuie sa dai obligatoriu alt salariu minim daca are studii sup si locul presupune studii sup. O tampenie care presupun ca a fost data pentru lucrazarii de la stat.

        A mai fost la un moment dat ceva asemanator, tot de la psd citire, cu un coeficient multiplicare minim: 1.2 la calificati si 2.0 la studii sup.

        In mediul privat, piata da nivelul salarial. La stat, pixul sau cumetria.
  • +13 (15 voturi)    
    tovarase... (Vineri, 8 februarie 2019, 16:06)

    liviu_ [utilizator]

    faptul ca a scazut bursa cu 10% nu e argument?!
    faltul ca TOTI privatii sunt impotriva acestei ordinante?!
    ca a crescut euro cu 1 ban intr-o luna?!
    • +3 (5 voturi)    
      Cred ca ai scapat un 0 , (Vineri, 8 februarie 2019, 18:15)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      a crescut cu 10 bani.
  • +9 (9 voturi)    
    lol (Vineri, 8 februarie 2019, 17:21)

    liviu_ [utilizator]

    "Măsurile pe care le-am luat sunt cele corecte" - baaaaa daca ceea ce faci tu este bine sau rau... nu judeci tu, ci altcineva IMPARTIAL!!! ca daca judeci tu... normal : conform tie, masurile pe care le-ai facut tu sunt excelente

    "ca persoană mai în vârstă decât dumnia sa" - sunt putin sceptic ca Teodorovici e mai in varsta decat Isarescu DAR... anyway VARSTA NU ESTE UN CRITERIU DE COMPETENTA !!! nu dealta dar in cazu asta bunicamea (Care are doar liceul) este mai competenta ca mine sau ca dom ministru sau ca isarescu etc etc etc!
    cred ca s-a exprimat gresit tovarasu teodorovici, dar oricum dovedeste, inca o data, ca este un bou!
  • +4 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Vineri, 8 februarie 2019, 17:33)

    DiDiRo [anonim]

  • +3 (3 voturi)    
    nemuritorul din clanul MacLeod (Vineri, 8 februarie 2019, 17:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    are peste 300 de ani!
  • +5 (5 voturi)    
    Bai Orlando, 1 cu 1 "FACE" 2 oaie (Vineri, 8 februarie 2019, 18:16)

    Pasarea_PuieMontix [utilizator]

    (a+b)/2 e media aritmetica si va ramane asa forever. Dar ca sa te multumim pe tine o sa o rescriem (a+b)/(1+1) si o sa o numim media Orlandometica :). Baaah Pitagora
  • +6 (6 voturi)    
    Varsta la PSD-isti prosteste (Vineri, 8 februarie 2019, 18:30)

    Muncitorul [utilizator]

    Cu cat esti mai in varsta, ca psd-ist, cu atat esti mai prost si mai mincinos... Nu uitati ca in comunism valorile sunt inversate, deci astia avanseaza in mitocanie si marsavie ...
  • +5 (5 voturi)    
    Pt. Dancili doar competentza este imposibila !! (Vineri, 8 februarie 2019, 18:55)

    Plagarus [utilizator]

    RO "defileaza " cu niste trogloditi cu ifose cat Palatul Parlamentului.
  • +3 (5 voturi)    
    datorul (Vineri, 8 februarie 2019, 21:14)

    ------ [utilizator]

    Nimic nu este imposibil nici chiar sa parasesti postul de ministru- theo....
  • +4 (4 voturi)    
    Bunicu-miu, (Sâmbătă, 9 februarie 2019, 22:26)

    ostrogotul [utilizator]

    ca persoana mai in varsta decat tine, spune ca esti un pacalici.