Lucian Anghel (BVB): Două țări africane sunt înaintea României la capitolul educație financiară

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2019, 10:10 Economie | Finanţe & Bănci


Lucian Anghel, presedinte BVB
Foto: AGERPRES
​Se spune că piața are întotdeauna dreptate, iar scăderile de la finalul anului trecut semnalează perspectivele economice care ar trebui să ne îngrijoreze, este de părere Lucian Anghel, președintele Bursei de Valori București (BVB), în cadrul Romanian Stock Market Summit.

"Am văzut la finele anului trecut o scădere extrem de puternică. Probabil acest șir de scăderi a fost cel mai mare din ultimii 10 ani ai pieței de capital, după 6 ani de creștere a indicelui principal BET. Se spune ca piața are întotdeauna dreptate. Acestă scădere semnalează că perspectivele economice ar trebui să ne îngrijoreze. Sunt mult analiști și investitori care au dat acest semnal. Acest lucru ar trebui să fie extrem de serios luat în calcul", a explicat Anghel.

El a precizat că politicul și economicul trebuie să facă o alianță, să încheie un pact pentru prosperitate.

"Pachetul pentru prosperitate este soluția. Trebuie să construim viitorul împreună cu mediul politic. Dacă dorim prosperitate pentru români, mediul privat nu poate fi ignorat. Mediul privat în România generează aproape 80% din valoarea adăugată în aceasta țară. PIB înseamnă valoare adăugată. Dacă dorim prosperitate nu poate fi ignorat", a mai spus oficialul BVB.

Potrivit acestuia, un parteneriat între politic și economic susținut ar putea crea locuri de muncă și bunăstare, iar bugetul câștigă încasând taxe și impozite.

El a vorbit și despre nivelul scăzut de educație financiară din România, amintind că Rwanda și Ciad sunt înaintea noastră la acest capitol.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





1928 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    altul care a descoperit apa calda... (Luni, 25 februarie 2019, 10:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ...exista tari afrikane _ Maghreb in special dar nu numai - care sunt inaintea Ro la aproape toate capitolele: economie, educatie, sanatate, infra etc.
  • +2 (4 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 25 februarie 2019, 10:45)

    polonyca [anonim]

  • +1 (5 voturi)    
    Sigur... (Luni, 25 februarie 2019, 11:48)

    Incomod3 [utilizator]

    aia au mai multa educatie financiara... de ce ? ca asa zice un neica nimeni, care se crede mare finantist... mai degrba, aia pun botul mai usor la aburelile borfasilor astora care se cred elita financiara... la romani incepe sa nu mai tina figura :) :)
    • +1 (1 vot)    
      zici ca incepe sa nu mai tina? (Luni, 25 februarie 2019, 14:13)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

      Foarte bine, ca pana acum romanul a bagat botul la credite in franci, apartamente cumparate in timpul bulei financiare, supraindatorare de 70% din venit si peste.
      Avem educatie financiara pana la genunchiul broastei, dar doamne fereste sa vina unul sa spuna ca nu suntem educati, ca tot felul de somitati in ale finantelor se inflameaza!
  • +1 (5 voturi)    
    Cam aiurea afirmatia dumneavoastra... (Luni, 25 februarie 2019, 13:59)

    SCRAMBLED [utilizator]

    De ce?
    Citez din Wikipedia:
    "În ciuda resurselor naturale ale țării, economia Ciadului este una dintre cele mai sărace ale lumii. Ciadul este a cincea cea mai saracă țară din lume, iar nivelul de trai al populației se află printre cele mai scăzute din lume. Printre factorii generali care determină această situație extrem de precară, se pot enumera: izolarea geografică a țării, infrastructura aproape inexistentă și situația politică extrem de instabilă din ultimele decenii care au intervenit după independența Ciadului din 1960. În 1987 Ciadul avea doar 30 km de șosele asfaltate. Recent, au fost aprobate noi proiecte și s-a ajuns la 550 km de șosea asfaltată in 2004. Drumurile sunt deseori impracticabile pentru mai multe luni din an."

    Deci locuitorii Ciadului asta "bogat" au o educatie financiara superioara noua. Deci cativa bogatasi din Ciad(si nu numai din Ciad) fac speculatii intense la Bursa din Ciad.
    Aha.
    Dumneavoastra nu sunteti multumit cu nivelul speculatiilor la BVB?
    Gat, am inteles.
    Trebuia sa fiti mai explicit.

    PS. Vorbiti de pactul pentru prosperitate... Ha ha, mergeti in Ciad si invatati-i pe cei de acolo!
    • 0 (0 voturi)    
      educatia financiara nu inseamna ca esti bogat (Luni, 25 februarie 2019, 14:28)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

      Poti foate bine sa ai salar minim pe economie, dar sa stii exact la cat sa-ti limitezi cheltuielile, sa stii cand sa pui deoparte, sa stii cat te tine plapuma la imprumuturi, sa ai un cont bancar, card si internet banking si sa iti reduci costurile cu ele.
      • -1 (1 vot)    
        Hai ca m-ai naucit... (Luni, 25 februarie 2019, 15:42)

        SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui t_beriu

        Internet banking in Ciad.