UPDATE Teodorovici: ​OUG 114 este actul normativ cel mai curajos și îndrăzneț de după Revoluție. Sunt mulți măscărici plătiți din bani publici

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 25 februarie 2019, 16:43 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici, ministrul finantelor
Foto: Guvern
Ora Guvernului s-a lasat cu jigniri din partea ministrului finanțelor, Eugen Teodorovici, la adresa opozitiei. În plenul Camerei Deputaților, unde a fost chemat sa dea explicatii cu privire la efectele OUG 114/2018, el a folosit un limbaj care nu face cinste funcției de ministru. Astfel referindu-se la membrii opoziției, în special la cei din USR, a folosit cuvinte ca "măscărici" sau a "năsui", făcând referire la Claudiu Năsui.

"Există această deschidere pentru dialog din partea tuturor miniștrilor din Guvern. (...) OUG 114 este actul normativ cel mai curajos și îndrăzneț de după Revoluție. (...)
OUG susține autoritătile publice locale. Am creat fondul de dezvoltare și investiții. Alocăm 10 miliarde euro. (...) Ordonanța susține sectorul construcțiilor. Am crescut salariul minim brut la 3.000 lei", a afirmat ministrul Finanțelor.
  • .Sunt mulți măscărici, din păcate plătiți din bani publici. E atat de simplu să te uiti printre... (cei din Parlament n.r.) ca să-i numești... ”A năsui” (aluzie la deputatul USR Năsui-n.red), spune DEXul, e ”a se obrăznici, a-și lua nasul la purtare, a se compara cu cineva mai mare și mai puternic”. Nu aveți nicio logică și nicio înțelegere. Cum se poate ca multinaționalele să aibă profit de sub 1%?
  • Romania are cea mai mare diferență între rata dobânzii la credite și cea la depozite. (...) Dublu față de media la nivel european. (...) Cu 40% mai mare decât cea din Polonia. Nu o spun eu, ci Autoritatea bancară europeană. Băncile comerciale nu mai creditează economia reală. (...) ROBOR la 3 luni aproape s-a dublat de la o lună la alta în 2017. În 2018 sistemul bancar a avut un profit record de 7 mld lei, potrivit Ziarului Financiar.
  • Vom promova, dacă este cazul, alternative (pentru a se modifica ordonanța n.r.), doar dacă acestea vor fi echitabile pentru cetățeni, față de economia romanească.
Varujan Vosganian (ALDE) a spus că are două vești, una bună că OUG 114 este un act îndrăzneț și curajos, iar vestea proasta este tot că e un act îndrăzneț și curajos. El a precizat că nu merge pe ideea anulării OUG, ci ameliorării ei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





18634 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    clar (Luni, 25 februarie 2019, 16:47)

    bili_coiosu [utilizator]

    in curand o sa primesti si premiul nobel pentru stiinte economice.
    • +7 (13 voturi)    
      La Teodorovici prostie = curaj si indrazneala (Luni, 25 februarie 2019, 23:03)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui bili_coiosu

      Coafatul a intrat la facultate de-abia la patru ani de la terminarea liceului, iar examenele le-a trecut cu chiu cu vai, re-examinari, re-re-examinari, amanate medical, sesiuni speciale. Greu, intre doua vizite la cluburi, sa citesti un curs. Asta ne face noua, acum , viitorul.
      • +4 (10 voturi)    
        Mare mare.. (Marţi, 26 februarie 2019, 8:41)

        Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        ...mare dreptate a avu ala de spuse: prostul nu-i prost destul daca nu e si fudul!
        Pana una alta dobi, recunoaste ca n-a discutat cu nimeni din cei afectati OG114. Sunt capul lui, a lui dragnev si a lui necrofagul 100% care-s coautori la mizerie.
  • +15 (23 voturi)    
    da (Luni, 25 februarie 2019, 16:49)

    ati [utilizator]

    dar si cel mai inept, inconstient si dezastruos economic act de pana acum, discotecarule
  • +18 (22 voturi)    
    Pe bune? (Luni, 25 februarie 2019, 16:50)

    ctrlm [utilizator]

    Daca prin "indraznet" intelegi "tupeist" atunci poate ca ai dreptate. Plus, de ce trebuie alocate cele 10 mld de euro daca sunt fonduri europene nerambursabile? Pentru ca fondurile europene nu se pot deturna, pe cand cele de la bugetul de stat le puteti baga in buzunar?
  • +12 (20 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 25 februarie 2019, 16:53)

    DiDiRo [anonim]

  • +8 (14 voturi)    
    desigur, (Luni, 25 februarie 2019, 16:54)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    aproape sinucigas ! hahaha !
  • +9 (15 voturi)    
    Exista deschidere pentru dialog... (Luni, 25 februarie 2019, 16:57)

    aladdin [utilizator]

    Desigur, toata ziua dialogheaza... intre ei.
  • +12 (20 voturi)    
    Curajos si indraznet a fost.. (Luni, 25 februarie 2019, 16:57)

    gabone [utilizator]

    .. si Hitler!!! A omorat milioane de evrei prin curajul si indrazneala sa!
    Toti infractorii sunt curajosi si indrazneti, altfel nu ar fi infractori!
    aceasta indrazneala se numeste in jargon TUPEU. E o ordonanta tupeista! Fara bun simt, fara simt de raspundere, fara calcul de efecte.. doar tupeu pesedist!
  • +12 (18 voturi)    
    Fara vrajeala viata e trist (Luni, 25 februarie 2019, 16:58)

    Ion Popa [utilizator]

    Inconstient nu curajos.Adevarul e ca atunci cand esti prost acest lucru nu te deranjeaza pe tine ci pe ceilalti.
  • +13 (19 voturi)    
    Vorba lui nenea Iancu (Luni, 25 februarie 2019, 17:00)

    mimiloi [utilizator]

    "Amice esti idiot".
  • +7 (13 voturi)    
    Asta-i tot ce ați realizat: (Luni, 25 februarie 2019, 17:03)

    patrick_higher [utilizator]

    Hoția de la Parlament și Guvern până la biserică și înapoi.

    https://youtu.be/PXOf_mJRFSg
  • +12 (18 voturi)    
    Anunt pentru prostii care voteaza PSD.... (Luni, 25 februarie 2019, 17:06)

    taro [utilizator]

    Au mutat impozitul de la angajator la angajat ca sa apara salarul brut mai mare.

    In plus PSD-ul au lasat mii de oameni fara locuri de munca dupa "revolutia" fiscala
  • +9 (15 voturi)    
    Vai de noi (Luni, 25 februarie 2019, 17:10)

    omezu [utilizator]

    Multa imbecilitate a putut sa incapa in Teo ManiMani Discoteca!
  • +16 (22 voturi)    
    exact (Luni, 25 februarie 2019, 17:11)

    murangura [utilizator]

    el e primul mascarici platiti din bani publici care trebuie sa zboare
  • +12 (18 voturi)    
    Cata dreptate poti sa ai! (Luni, 25 februarie 2019, 17:11)

    2016 [utilizator]

    Esti unul dintre ei, chiar ai fata de clown!
  • +16 (22 voturi)    
    Sunt mulți măscărici, din păcate plătiți din bani (Luni, 25 februarie 2019, 17:13)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Exceptionala remarca!!

    Inseamna ca dimineata, cu mintea limpede, s-a uitat cu atentie in oglinda.

    Bai nene cum le mai zboara porumbelul din gura :).
  • +11 (17 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 februarie 2019, 17:13)

    [anonim]

  • +11 (17 voturi)    
    Daca... (Luni, 25 februarie 2019, 17:13)

    ElDiablo [utilizator]

    ...te uiti in oglinda, il poti vedea pe primul mascarici al țării!
  • +12 (18 voturi)    
    na dracie, (Luni, 25 februarie 2019, 17:14)

    nesuferitu [utilizator]

    si el era primul dintre mascarici!
  • +13 (19 voturi)    
    Sunt mulți măscărici plătiți din bani publici (Luni, 25 februarie 2019, 17:14)

    IoPaNet [utilizator]

    Perfect de acord. Chiar poza atasata acestui articol ne arata unul.
    Si mai era unul care ne spunea un pic mai devreme: "Nu renunţăm la OUG pe legile justiţiei".
  • +4 (12 voturi)    
    Cea mai mare ticalosie care arunca economia in (Luni, 25 februarie 2019, 17:14)

    Criscat [utilizator]

    ..bratele Rusiei!..practic scoate Romania din Europa si va saraci tara prin imprumuturile contractate pe zeci de ani. Nu au facut nicio investitie care sa produca, totul merge pe consum, si o sa vina si nota de plata.
  • +4 (10 voturi)    
    mascarici (Luni, 25 februarie 2019, 17:20)

    levierul [utilizator]

    are knowledge zero absolut in materie de economie
  • -13 (21 voturi)    
    curaj doar pe sfert... (Luni, 25 februarie 2019, 17:21)

    demaGOGU [utilizator]

    ...cu acest OUG ne-am ridicat de pe burta in genunchi, mai e mult pana vom sta pe doua picioare in fata stapanului!
  • +8 (14 voturi)    
    finally! (Luni, 25 februarie 2019, 17:23)

    Arlecchino [utilizator]

    Sunt si eu de acord cu ceva spus de Teodorovici! Da, e ingrozitor, sunt multi mascarici platiti din bani publici! Unul dintre ei este domnul Orlando care in loc sa fie noapte de noapte un excelent clubber este zi de zi un extrem de slab ministru de finante.
  • +11 (17 voturi)    
    Delirium tremens (Luni, 25 februarie 2019, 17:32)

    bigbrother [utilizator]

    Astia cred ca s-au lasat de baut si acum vad elefantei roz peste tot..altfel nu-mi explic declaratii de genul asta.

    Au venit aia de la BNR si le-au spus ca nu au inteles nimic din economie si finante. Au trimis scrisori si au luat pozitie zeci de asociatii profesionale..sunt Sorosisti, nu-i bagati in seama. Au sarit firmele si bancile ca e o nebunie ce face guvernul..e clar, e mana lui Iohannis.

    Bre nea Teo, cand doi iti spun ca esti beat, te duci si te culci, nu te apuci de dat OUG! Nu f..ti viitorul unei tari pentru experimente financiare, nu-ti acoperi incompetenta cu taxe si impozite, nu te dai rotund la tv cu glume de santier ci iti dai DEMISIA, boule!
  • +6 (12 voturi)    
    Cum esti tu. (Luni, 25 februarie 2019, 17:34)

    DT34 [utilizator]

    Cum esti tu, mascariciule!
    Noi va platim sa va bateti joc de noi, nu ti-e rushine, caricatura ce esti.
  • +4 (10 voturi)    
    ... (Luni, 25 februarie 2019, 17:34)

    ht3 [utilizator]

    cu guvernul in frunte
  • +7 (13 voturi)    
    Unul din mascarici (Luni, 25 februarie 2019, 17:42)

    Frank777 [utilizator]

    este chiar Teodorovici.Altul este Valcov.Sun mascaricii lui Dragnea.care este si el mascariciul Moskowei.
  • +7 (13 voturi)    
    sunt sigur ca is multi (Luni, 25 februarie 2019, 17:45)

    ostrogotul [utilizator]

    mascarici platiti din bani publici. Da' tu esti cel mai mare.
  • +29 (35 voturi)    
    Da, de acord (Luni, 25 februarie 2019, 17:45)

    Pink Z [anonim]

    Aici sunt total de acord cu Domnia Sa, Domnul Sinistru. Sunt multi mascarici platiti din bani publici !
    • +4 (10 voturi)    
      Decat ca Orly, in tara aia de mascarichi (Luni, 25 februarie 2019, 18:27)

      Savitar [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      El este printer primii, la mare bataie cu Daia, Pavi, TuDorel, Mitraliera, Budalau, Borcan, Cap de Guma, Abrambri, Plumb, and so on.
    • +4 (10 voturi)    
      asa este (Luni, 25 februarie 2019, 19:25)

      ADan [utilizator] i-a raspuns lui Pink Z

      majoritatea parlamentara de exemplu
  • +5 (11 voturi)    
    ete unde era chiparosul dreptății!! (Luni, 25 februarie 2019, 17:46)

    MG [utilizator]

    și "frumos" și "deștept"

    Simplu fapt că-ți conive ție, nu înseamnă că este și corect, dăncilule - bacilule!

    sunteți o molimă pe trupul României!
  • +6 (12 voturi)    
    prostul fudul (Luni, 25 februarie 2019, 17:47)

    jorj_bv [utilizator]

    Alo, Orlando! Tu esti un politruc vesnic angajat la stat, mai ales prin numire politica - fara concurs sau competente.
    Regula 1 din economie legata de taxe e sa fie acceptabile. Altfel celalalt contracareaza: nu mai finanteaza, se retrage, face optimizare fiscala sau chiar evaziune, contrabanda etc.
    Daca taxele sunt menite pentru a acoperi niste gauri produse de guvernare populista PSD - ghice ce, ele vor fi platite tot de populatie.
  • +28 (36 voturi)    
    *Dragul* nostru Orlando, (Luni, 25 februarie 2019, 17:47)

    Rescator [utilizator]

    Ești măscărici bugetar și hoțoman incă din Liceu.
    Celebra tâmpenie numită OUG 114 ne scoate direct și sigur banii din buzunar,la servicii și utilități.
    Sunteți toți o gașcă de interlopi care distrug,in mod
    planificat Țara,pentru o putere străină și veșnic *prietenă*.
    • -7 (11 voturi)    
      puterea straina fiind Israel (Luni, 25 februarie 2019, 18:17)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      ca de acolo sunt consilierii PSD
  • +6 (12 voturi)    
    " Băncile comerciale nu mai creditează... (Luni, 25 februarie 2019, 17:55)

    mircea_cjn [utilizator]

    ...economia reala "

    Pai da. Că bancile au un client gras si permanent - statul. Si nu-i mai intere sa crediteze economia reala.
    Ia sa nu se mai imprumute statul. Si sa consume cât câștiga.
  • +4 (10 voturi)    
    ... (Luni, 25 februarie 2019, 18:02)

    a.nonim [utilizator]

    Nu se poate spune ca nu-i asa. Iti trebuie un curaj de om nebun sau iresponsabil ca sa dai o asemenea lege.
  • +6 (12 voturi)    
    Haha (Luni, 25 februarie 2019, 18:02)

    florinos [utilizator]

    Cum sa spună Teodorovici ca sunt mulți măscărici plătiți din bani publici, păi el a fost concediat pentru incompetenta iar acum ne da lectii de economie, cine este măscăriciul ?
  • +5 (11 voturi)    
    Mascarici penibil... (Luni, 25 februarie 2019, 18:06)

    morometu [utilizator]

    Omiti ca orice crestere de taxa se plateste de catre consumatorul final. Pentru banii cu care te platim pe tine, functionar public, ar trebui sa stii macar cum se face o calculatie de pret sau de tarif, papagalule! A, la carciuma nu se invata asa ceva? Pentru incalzirea unui apartament de 2 camere, gazele au ajuns deja la jumatatea unui salariu minim pe economie! De unde se vor plati urmatoarele cresteri, aventurierilor? Bine ca aveti voi privilegii!!!
  • +3 (9 voturi)    
    da orlando (Luni, 25 februarie 2019, 18:06)

    Captain Obvious [utilizator]

    sunteti multi, si platiti ai dracu de bine
  • +1 (5 voturi)    
    teo (Luni, 25 februarie 2019, 18:08)

    ------ [utilizator]

    Ai grija sa nu fii tu unul dintre ei!
  • -4 (8 voturi)    
    Este hotnews prorus? (Luni, 25 februarie 2019, 18:25)

    Criscat [utilizator]

    Am postat un comentariu (primul) in care-mi exprimam convingerea ca ord.114 favorizeaza Rusia dpvd economic si nu face decat sa ne scoata din UE si sa favorizeze ingenucherea economica a RO in favoarea estului si nu a aparut!
  • +3 (9 voturi)    
    normal (Luni, 25 februarie 2019, 18:32)

    nuculet [utilizator]

    Da, unul din ei esti tu!
  • +4 (10 voturi)    
    Al mai mare mascarici esti chiar tu (Luni, 25 februarie 2019, 18:37)

    sile_v [utilizator]

    Ati facut praf economia cu OUG-al asta "indraznet si curajos", ca si cu romana ai probleme, ca habar nu ai ce e ala un pleonasm.

    Ce e curajos aici? Ati ramas fara bani, asa ca ati marit dramatic taxele pentru sectoare majore din economie si ati desfiintat Pilonul II, ca sa ajungeti si la banii aia.

    Bine, daca ma gandesc bine se poate spune despre un talhar ca e indraznet cand isi trage cagula pe fata si baga cartus pe teava inainte de a face spargerea.
  • +2 (10 voturi)    
    Pe scurt (Luni, 25 februarie 2019, 18:51)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    (....) incurabil
  • +2 (10 voturi)    
    Comment sters de user (Luni, 25 februarie 2019, 19:00)

    tenere [anonim]

  • +6 (12 voturi)    
    Asta-i tot ce ați realizat: (Luni, 25 februarie 2019, 20:24)

    patrick_higher [utilizator]

    Hoția standardizată, de la Parlament și Guvern până la Biserică:

    https://www.youtube.com/watch?v=PXOf_mJRFSg
  • +3 (11 voturi)    
    Sunt mulți măscărici plătiți din bani publici (Luni, 25 februarie 2019, 20:29)

    spin [utilizator]

    bine zis tov. ministru,hai sa vedem ,impreuna , unde se duc o groaza de bani din buget. sa luam PARLAMENTARII! 600 SI CEVA ,PARCA, NU?ce fac d_nealor in parlament, nu comentam! dar....sase sute de birouri in teritoriu din bani publici(?bifat.... sase sute de secretare ,soferi ,si mai stiu eu ce cumetri?check.... sase sute de masini ? s-a consemnat... si acum va dau ,gratuit SOLUTIA!!! sa luam un judet la intampalre ,ipotetic ,vb.....30 de parlamentari din judetul X ,din patru partide diferite...patru secretare, patru soferi ,patru cumetri patru masini(nr de partide pe judet) etc. etc. un fost camin internat de la nustiu ce liceu care si asa sta in paragina,transformat intrun miniparlament judetean!!!!!.....calculeaza ,tov ministru, cam ce de banet s-ar strange!!!sa ai grija sa nu-ti iasa SCOCOTEALA PE STRADA,SAU FEREASCA SA IASA SI SOLUTIA!!!
  • 0 (6 voturi)    
    corect orliando (Luni, 25 februarie 2019, 21:48)

    alllx [utilizator]

    cu precizarea ca primul MAS-CARICI platit inutil din bani publici esti tu!
    ai oglinda acasa, la birou? ia arunca o privire in oglinda, vezi ce spune!
    fkin tard!
  • +1 (5 voturi)    
    Orlando... demisia (Marţi, 26 februarie 2019, 1:24)

    John_english [utilizator]

    Incredibil de necioplit e omul asta.

    A terminat si el facultatea la Balti?
  • 0 (4 voturi)    
    ayai, chico! (Marţi, 26 februarie 2019, 6:46)

    kthor7 [utilizator]

    Mascariciul suprem esti tu!
  • +1 (1 vot)    
    Orly (Marţi, 26 februarie 2019, 10:46)

    andrei1232000 [utilizator]

    s-a uitat in oglinda si a constatat ca vede un mascarici. S-a hotarat sa-si faca autocritica in Parlament.