Teodorovici: BNR își cam depășește din atribuții

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2019, 12:23 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Guvernul Romaniei
Declarațiile care au ieșit în ultima perioadă din zona Băncii Naționale l-au cam supărat pe ministrul Finanțelor Publice, Eugen Teodorovici, în special ultimele afirmații ale lui Valentin Lazea, economistul șef al Bănii Centrale, cu privire la administratorii Pilonului II. De asemenea, a precizat că va invita administratorii de fonduri la o discuție, iar invitația va fi trimisă în cursul zilei de miercuri.

"Domnul Lazea este economistul-șef al Băncii Centrale. Nu cred că are în sarcina și atribuții astfel de acțiuni. Nu cred că reprezintă punctul de vedere al Băncii Centrale. Eu cred că BNR își cam depășește o parte din atribuții pentru că sunt fel de fel de declarații de discuții care nu-și au rostul, mai ales în zona publică. O să invităm pe cei din zona de Pilon II să vedem care sunt argumentele, se confirmă sau nu, dacă este o temere", a spus Teodorovici.

Valentin Lazea, economist-șef al BNR, a declarat luni că marea majoritate, dacă nu toate cele 7 societăți de administrare ale Pilonului II se gândesc să se retragă din România,.

”Din ce înțeleg eu din discuția cu Asociația Pensiilor administrate privat, marea majoritate, dacă nu toate cele 7 societăți de administrare ale Pilonului II se gândesc să se retragă din România, deoarece condițiile li se par excesiv de oneroase. Un efort financiar mare pentru un câștig inexistent. 7,25 milioane persoane ar avea de suferit”, a spus Lazea. Efectele Ordonanței de Urgență 114/2018 ar putea să inverseze procesul de atingere a bursei a statutului de piață emergentă, fiind afectate investițiile, pensiile și finanțarea Guvernului, a mai adăugat Lazea.

Vezi mai multe aici:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






4278 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    E dus! (Miercuri, 27 februarie 2019, 12:27)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    El chiar crede ca adm. pilonului II vor veni să piardă bani in Ro? Cât despre implicații, o importanta masa monetara care nu va mai fi investita, da, e treaba BNR sa atraga atentia asupra consecintelor. Dn pacata se adreseaza unui mafiot incompetent si unuia care umbla noaptea orin cimitire după spaga. Adică doi ticalosi,
    • -2 (2 voturi)    
      adm. pil II nu vor veni să piardă bani in Ro? (Miercuri, 27 februarie 2019, 18:52)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Aunci poate ca nici romanii nu vor sa piarda bani cu administratorii de pilon 2 platindu-le comisioane grase
      • +1 (1 vot)    
        Cu cât sunt mai grase comisioanele (Miercuri, 27 februarie 2019, 22:55)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        cu atât înseamnă că activele vor aduce pensii mai mari.
        Așa că eu îi doresc fodului meu de pensii să încaseze o sumă cât mai mare din comisioane, pentru că o face ca procent din cât voi încasa eu.
    • -2 (2 voturi)    
      gura pacatosului (Miercuri, 27 februarie 2019, 18:54)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Ai zis corect ca administratorii de pilon 2 au venit in Romania sa faca bani.
      Dar nici noi care cotizam la pilonul 2 nu ar trebui sa fim obligati sa-i sponsorizam din contributiile noastre
  • -6 (12 voturi)    
    BNR (Miercuri, 27 februarie 2019, 12:29)

    Martinezu [utilizator]

    doarme pe 35 miliarde.
    bani buni pentru pensii si salarii.
    PSD are planuri pentru romani. Numai cine voteaza cu javrele si strainii nu va primi nimic din placinta.
    Dragnea va lua o portie mai mare ca el imparte.
    • +5 (5 voturi)    
      Ca sa intelegi... (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:30)

      TheBlizzard [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Nu ti-am dat minus pt ca presupun ca esti sarcastic...
      • +4 (6 voturi)    
        Ce altceva ne -a mai ramas? (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:54)

        Martinezu [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

        Hazul si sarcasmul.
      • +1 (3 voturi)    
        nu (Miercuri, 27 februarie 2019, 14:06)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui TheBlizzard

        Nu, nu e ssrcastic, e ori postac, ori prost...
    • +1 (3 voturi)    
      tampenie (Miercuri, 27 februarie 2019, 14:05)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Esti dus rau cu pluta. Toate bancile statelor au un astfel de fond. De FED, rezervele federale, ale SUA, n-ai auzit prostovane?
    • +1 (1 vot)    
      din ce crezi ca a scazut cursul cu 2 bani? (Miercuri, 27 februarie 2019, 17:51)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Pentru ca au intrat in rezervele alea ... o parte sunt rezerva de aur, hai s-o vindem sa luam boni-bon si topi-top.
      O parte sunt rezerva minima obligatorie din depozite, alta sunt provizioane, nu-s banii lu' Valcov, desi stiu ca i-ar vrea
  • +8 (8 voturi)    
    La Justiție e unul Rudotel (Miercuri, 27 februarie 2019, 12:31)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Care a facut praf legile justiției.
  • +6 (8 voturi)    
    hehe (Miercuri, 27 februarie 2019, 12:37)

    Soljenitin [utilizator]

    Dar bineinteles ca pupincuristul Teodorovici stie, el se pricepe la economii, chestii d-astea. Nu ca mutzuflanii aia de la BNR, care fac asta de 30 de ani.
  • +9 (9 voturi)    
    aham (Miercuri, 27 februarie 2019, 12:39)

    liviu_ [utilizator]

    pentru ca psd nu si-a depasit nici o atributie, nici ccr, toti respecta 100% legea!

    hai sictir! eu (care-s praf la economie) m-as descurca mai bine ca ministru decat tine... si asta dintr-un singur motiv: NU FUR!!!!
    • +5 (5 voturi)    
      Pai, vezi tu, (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:36)

      2016 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de aceea nu poti ministru! Daca te apuci de furat si ai cotiza la PSDragneev, te iau imediat in colimator si, cine stie, te pun in locul lui "cap de pluta"!
      Glumesc, in PSDragnea ajung doar mafiotii!
  • +8 (8 voturi)    
    Marioneta lui Valcov - tupeu de borfas (Miercuri, 27 februarie 2019, 12:48)

    jorj_bv [utilizator]

    Pe bune, reduci veniturile de aproape 3 ori si ceri din senin 1 miliard de euro, dar urmeaza sa vedem.
    Orice stat condus responsabil intreaba macar pe altul preferabil care nu le e subordonat daca masurile par ok. Toata economia vuieste de 2 luni, dar discotecarul n-are griji.
  • +4 (6 voturi)    
    bine ca (Miercuri, 27 februarie 2019, 13:01)

    zicsieu [utilizator]

    are BNR limite nu ca prostia ta care ... nu cunoaste limite. prostia e la tine precum linia orizontului pe mare: peste tot.