ANALIZĂ Scumpirile au fost simțite mai puternic de consumatorii de carne decât de vegani, în ultimii doi ani. Pensionarii, printre cei mai afectați

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2019, 8:18 Economie | Finanţe & Bănci


Legume si fructe in supermarket
Foto: pixabay.com
​Ionuț este un exemplu tipic de român care adoră grătarul, în special micii cu un pahar de vin alături sau unul cu bere. Are avantajul de a locui la casă, undeva spre ieșirea din București, spre nordul Capitalei. Sunt perioade, mai ales vara, în care weekend de weekend încinge cărbunii, iar pe grătar sfârâie micii și fleicile de porc. Nu prea mănâncă legume, cu excepția cartofilor, pe care îi vrea prăjiți, și a fasolei. Cu o bere în mână întoarce carnea de pe o parte pe alta. La polul opus se situează Adriana, îl cunoaște pe Ionuț, dar ea are o problemă de sănătate din copilărie și nu prea are voie să mănânce carne. Așa a devenit vegetariana. Mănâncă doar preparate din legume și fructe pe care și le prepară acasă. Ambele persoane sunt reale, numele sunt diferite.

Foarte pe scurt:
  • O persoană care mănâncă produse din carne are nevoie astăzi de o sumă mai mare cu peste 13% pentru a cumpăra ceea achiziționa la finalul anului 2016
  • La vegani, procentul este de peste 8%
  • Punctul de pensie a crescut cu 20%, în timpul guvernării PSD
  • Prețurile au crescut cu până la 20%, pentru un pensionar care consumă în principal cartofi, pâine, ouă, brânza și mai puțin din celelalte
  • Dacă sunt luate în calcul și creșterile de prețuri la energie și gaze, din ultimii doi ani, atunci pensionarul a suferit mai mult
  • Persoanele care au economist în conturi curente în lei, au făcut o alegere greșită

Să presupunem că, din 2017, ambele persoane (Ionuț și Adriana) aveau un buget de 1.000 de lei lunar pentru a-și cumpăra de mâncare. Am ales aceasă sumă pentru că este una rotundă și este mai ușor de înțeles ce se întâmplă.

Ionuț își cumpără, lunar, din această sumă, pâine, cartofi, fasole, carne de porc și pasăre, pește, ouă și lactate. Dacă în 2017 cumpăra cantitățile de care avea nevoie cu aceasă sumă, acum în ianuarie 2019 lua mai puțin. Astfel, ar mai avea nevoie de încă 132 de lei. Viața i s-a scumpit cu această sumă.

Comportamentul de consum al Adrianei este diferit. Fiind obligată să consume legume, precum legume și conserve de legume (cartofi, fasole, năut etc.), fructe, făină, mălai și miere, ar avea acum nevoie de încă 83 de lei.

Bineînțeles, trebuie luat în calcul că am luat în considerare ponderi egale pe fiecare produs. Dacă Ionuț ar consuma mai mulți bani pe ouă și mai puțin pe celelalte, iar Adriana mai mult pe cartofi, automat ar avea nevoie de mai mulți bani.

Calculele au fost realizate pe baza datelor INS. Astfel, așa cum se vede, "carnivorii" au fost cei mai afectați de efectul creșterii prețurilor. Bineînțeles, veganii au nevoie de produse speciale care costă mai mult, dar ne-am referit fix la un buget cu cifră rotundă, pentru a fi mai ușor de înțeles de toată lumea.

Exemple ale creșterilor de prețuri în ultimii doi ani


Cartofi și fasole + 36%
Ouă +24,2%
Pâine +7,3%
Lactate +7,6%
Carne de porc +6,8%
Carne de pasăre+5,21%


Cum au sărăcit pensionarii: Guvernul le-a dat cu o mână și le-a luat cu două

Zilele trecute am văzut la televizor, la știri, o doamnă în vârstă care era supărată pe ce a făcut PSD. A spus ceva de genul: “Da, mi-au mărit pensia, dar au crescut prețurile de 70 de ori”.

Nu au crescut de 70 de ori, dar s-au majorat în așa fel încât creșterea de pensie să nu se simtă. Dacă acea doamnă consumă în special cartofi, fasole, făină, mălai, pâine, carne de porc și de pasăre, ouă și lactate, acum trebuie să scoată din buzunar, adică din pensie, cu 11,4% în plus. Dacă în coșul ei de consum cartofii, pâinea, ouăle și brânza au ponderi mari (adică consumă în special aceste produse), atunci ea plătește mai mult. Poate chiar cu 15-20% în plus față de cât dădea la finalul lunii decembrie 2016.

Bineînțeles, nu am introdus creșterile de prețuri de la energie electrică și gaze de 13%, respectiv 18%. Cu aproape 8% a crescut și prețul încălzirii, adică a energiei termice.

În loc să o ducă mai bine, deciziile Guvernului au sărăcit-o pe acea pensionară.

Și să ne facem mai bine o idee, să ne uităm la punctul de pensie. Până în iulie 2017 a fost de 917,5 lei (nivel stabilit de fostul Guvern, cel al tehnocraților). Apoi, până în iulie 2018 se situa la 1.000 lei, dată după care a ajuns la 1.100 lei.

Astfel, vorbim de o creștere de aproape 20%, iar prețurile la mâncare, în funcție de consumul fiecăruia, au crescut cu până la 20%, în medie. Asta fără a lua în calcul și încălzirea, curentul și gazele, care au crescut cu 8-18%.

Despre sărăcie am mai scris. Este efectul strategiei de creștere a salariilor peste productivitate, în special de majorările angajaților bugetari. În final, au crescut prețurile, a crescut consumul pe bunuri din import, au scăzut resursele disponibile pentru investiții, au apărut taxe (OUG 114) etc.

Circula zilele trecute un clip al PSD pe internet în care partidul se lăuda că OUG 114 a plafonat prețul la gaze pentru populație, așa că nu vor plăti mai mult.

Ce nu a spus PSD este că firmele care produc mâncare, de exemplu, vor trebui să plătească prețul mărit pentru că au mărit taxele companiilor din sector, astfel că se vor scumpi produsele. Pensionarii vor avea mai puțini bani de mâncare. Vor cumpăra mai puțin. Excepția este a celor care au pensie specială.

Cu alte cuvinte, Guvernul nu mărește prețurile direct la populație, dar crește la firmele de la care cumpărăm produsele. Ele vor mări prețurile, pentru că iau gaze mai scumpe, iar în final tot noi sărăcim. De exemplu, brutăria care ne face nouă pâine folosește gaz. Dacă prețul gazului crește, ce va face brutăria?


Economisirea într-un cont curent în lei, o alegere greșită, în ultimii doi ani

Persoanele care nu au investit în nimic din 2017, dar au păstrat banii în moneda națională, în contul de salariu, au avut doar de pierdut. Cumulând inflația din ultimii doi ani, prețurile au crescut cu aproape 7%, potrivit datelor INS.

Deci, ar fi trebuit ca investițiile făcute să aducă un plus de cel puțin 6,6% pentru că ce puteai cumpăra cu 100 de lei la finalul anului 2016, la începtul acestui an trebuia să achiziționezi cu 106,6 lei. Asta e de fapt o medie pe lista produselor luate în calcul de INS. În realitate unele produse s-au scumpit mai mult, iar în funcție de propriul consum poți da mai mulți bani, așa cum am arătat mai sus.

Oricum ar fi, din cauza creșterii prețurilor, suma adunată, dacă ai economisit în lei, valorează mai puțin.

Dacă economiseai în euro, acum aveai mai mulți bani. Era nevoie doar un schimb valutar simplu. De exemplu, să spunem că în prima zi a lunii ianuarie 2017 cumpărai 2000 euro cu 9.035 lei. Acum, după 2 ani, cei 2.000 euro valorează peste 9.500 lei (cursul din luna febuarie n.r.). E vorba de un randament sau câștig de pste 5% fără să faci nimic. Tot sub inflație, dar mai bine decât în lei.

Guvernarea PSD, în sine, a făcut economiile în lei să își piardă valoarea, așa că o protecție ar fi fost, dacă nu aș fi dorit să investesc pe piața de capital, titluri de stat Tezaur sau în depozite la bancă, să schimb suma în moneda europeană.

Ce am scris aici nu reprezintă o recomandare de investiții. Ne-am referit la cei care au conturi curente în moneda națională pentru că datele BNR arată o sumă de peste 50 miliarde lei, a populației.

În loc de concluzie: vouă nu vi se pare că vă rămân mai puțini bani din salariu la finalul lunii, deși cumpărați aceleași produse?


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






88354 vizualizari

  • -5 (25 voturi)    
    Prostii... (Marţi, 26 martie 2019, 8:22)

    Martha Logu [utilizator]

    S-au scumpit si furajele pentru gaini, veganii au fost afectati...
    • -14 (16 voturi)    
      ba nu domne' (Marţi, 26 martie 2019, 12:06)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      - buna ziua,ce vreme frumoasa!
      - sunt vegan

      astia sunt mai toxici ca puii injectati
  • +11 (17 voturi)    
    Let me guess (Marţi, 26 martie 2019, 8:31)

    transalpinarum [utilizator]

    Ionutz e supraponderal, mereu obosit, gafaie cand urca scarile... nu prea ai cum sa fii altfel cu cumportamentul culinar de mai sus.

    Adriana este slim-fit, face sport, se simte bine si odihnita, se bucura de viatza.

    Sigur, astea sunt supozitiile mele, putem sa vorbim despre scumpiri, pentru ca o alimentatzie echilibrata este ceva intre Ionut si Adriana. Dar parca nu prea-mi place nici extrama asta cu invartitul micilor si a fleicilor la gratar in fiecare weekend...
    • -1 (19 voturi)    
      Ieși din bula ta și nu te mai ... pișa pe vot (Marţi, 26 martie 2019, 8:47)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Romanul tipic este mai degrabă cel care sfârâie micii. O dată pe săptămână e chiar bine, sunt multi care mânca mult mai des carne.
      Compoziția dietei nu garantează gras - slab. Te poți îngrașă in pist dacă mănânci multi carbohidrați și multe grăsimi. Nici fasolea, soia sau năutul nu sunt lipsite de calorii.
      • +5 (5 voturi)    
        Poate (Marţi, 26 martie 2019, 16:24)

        rinox [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Numai ca veganii si vegetarienii sunt mai slabi decat restul.
    • +9 (11 voturi)    
      Toate sunt mai scumpe (Marţi, 26 martie 2019, 9:15)

      CIP03 [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Si abonamentul la sala sa scumpit. O pereche de adidasi ok dar nu wow nu prea gasesti de la 300 ron in jos, un trening la fel. Mancarea vegana e mai scumpa, vegan nu inseamna cartofi si fasole in fiecare zi. Legumele bune (nu alea turcesti stropite cu chimicale) sunt mai scumpe si decat carnea. Azi ce mi-am cumparat niste caju , am dat 15 lei pe o punga de 200gr.

      M3 de apa e mai scump si de proasta calitate, astfel ca te cam obliga statul sa cumperi apa la pet pentru consum.
      Bineinteles ca poti bea apa de la robinet, poti manca numai cartofi si fasole in fiecare zi si eventual sta mai in frig, dar asta inseamna sa economisesti bani pentru spital, care din toata lista, daca nu vrei la stat, costa cel mai mult.
      • +1 (1 vot)    
        corect (Miercuri, 27 martie 2019, 11:17)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

        Articolul pare scris de cineva care crede ca 1kg de carne de pui pentru "carnivori" este echivalent cu 1kg de cartofi si fasole pentru vegani...
        O alimentatie vegana echilibrata este mult mai scumpa decat una vegetariana si ambele mai scumpe decat puiul umflat cu pompa in cusca 45 de zile.

        Pe de alta parte, multi pofticiosi mananca mai mult decat au nevoie, deci sunt sanse ca Ionut sa cheltuie mai multi bani pe mancare doar ca sa traga apa mai des...
    • -2 (14 voturi)    
      adriana (Marţi, 26 martie 2019, 10:07)

      ContHotnews [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Adriana e factor de productie la multinationala, e fertila, locuieste in poluare si are un metabolism asa lent incat daca nu face sport si mananca iarba verde se ingrasa de nu mai incape pe usa.
    • +2 (12 voturi)    
      ! (Marţi, 26 martie 2019, 10:17)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui transalpinarum

      Ionut o sa moara de inima, Adriana desi slim fit, o sa moara de cancer, din cauza poluarii din oras si a soiei stropita cu chestii cangerigene prin America de Sud!
      • +3 (5 voturi)    
        Soia nu e stropita cu nimic cancerigen (Marţi, 26 martie 2019, 16:24)

        rinox [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Alimentele sunt controlate.
        • +1 (1 vot)    
          De cine? De d-aia? (Miercuri, 27 martie 2019, 15:03)

          Spiky [utilizator] i-a raspuns lui rinox

          Să fim serioși! Ia uită-te matale câți funcționare are Ministerul ăla de controlează la vamă alimentele.... pe pariu că sunt mai puțini și decât punctele vamale?
  • +8 (14 voturi)    
    obsesia (Marţi, 26 martie 2019, 9:05)

    Toni_Romania [utilizator]

    Multi romani au obsesia fleicii de porc prajite in tigaie, cu cartofi prajiti si/sau ceapa prajita. De aia sunt multe afectiuni de pancreas/ficat.
    • +9 (11 voturi)    
      ! (Marţi, 26 martie 2019, 11:46)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Nu e obsesie, e zero educatie! Alimentara, financiara, etc.!
      • +6 (10 voturi)    
        cauza (Marţi, 26 martie 2019, 12:42)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Obsesia cu carnea in Ro vine din motive istorice, in Balcani secole intregi a fost saracie si pt.majoritatea carnea era un lux.
  • +11 (11 voturi)    
    venituri (Marţi, 26 martie 2019, 9:06)

    Toni_Romania [utilizator]

    Cam 80% din romani au venit sub 1500 lei, la preturi de UE.
    • +1 (1 vot)    
      mi se pare normal (Miercuri, 27 martie 2019, 11:18)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      cam 20% din romani muncesc.. ;)
  • -4 (18 voturi)    
    orice (Marţi, 26 martie 2019, 10:04)

    ContHotnews [utilizator]

    orice masura ca sa impiedici accesul maselor la hrana.

    povestea cu veganii si raw veganii - pot sa faca ce vor cu viata lor, sa-si creasca si copii in acelasi stil, dar nu-mi baga mie pe gat ideile tale retardate.

    tot ce urmareste capitalismul asta e sa nenoroceasca populatii intregi fara jena.

    1. te duci sa le omori taranilor vacile, puii si porcii, sa-ti cumpere mizeriile modificate genetic - sau sa ajunga sa depinda de mizeriile de supermarketuri cu marfa inferioara importata.

    2. populatia de la oras o indobitocesti sa se hraneasca cu iarba verde - caci doar asa atingi venit mare/cap de locuitor ca stat.

    ce respect sa mai ai?
    • +6 (10 voturi)    
      ! (Marţi, 26 martie 2019, 10:18)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui ContHotnews

      Stai linistit ca taranii si-au omorat singuri animalele, e mai usor sa-si cumpere salam si parizer de la magazinul din sat si paine facuta la fabrica...
    • +4 (4 voturi)    
      Nimeni nu te obliga sa mananci ce nu-ti place (Marţi, 26 martie 2019, 16:27)

      rinox [utilizator] i-a raspuns lui ContHotnews

      Alimentatia proasta este rodul alegerilor personale.
  • +7 (11 voturi)    
    mda (Marţi, 26 martie 2019, 10:19)

    liviu_ [utilizator]

    "Pensionarii, printre cei mai afectați" - foarte bine... macar daca nu pricep ca isi distrug viata si viitorul tarii daca tot voteaza psd, sa maora de foame!
    da stiu, sunt prea cinic, dar frate , chiar m-am saturat!
    voteaza ca tampitii acelasi partid si desi e din ce in ce mai rau ei se asteapta cumva sa fie mai bine!
  • +7 (9 voturi)    
    Nici daca (Marţi, 26 martie 2019, 10:27)

    PowerIon [utilizator]

    economisesti in depozite nu castigi mare lucru. Dobânzile sunt 2% pe an, mult sub inflatie. Mai bine mananci sanatos, ajuta si la minte si votezi rational.
  • -11 (15 voturi)    
    Nu e chiar asa (Marţi, 26 martie 2019, 15:07)

    mentopic [utilizator]

    Inteleg ca trebuie facuta propaganda pentru cei slabi de minte, dar nici chiar asa. Preturile au crescut nu datorita guvernului, mai florin barbuta, ci datorita multinationalelor. In Romania nu prea se mai produce nimic, aproape totul se importa, asa ca multinationalele stabilesc pretul, in lipsa concurentei autohtone. In alte tari preturile la alimente sunt mai mici ca la noi, deoarece acolo exista concurenta adevarata. Un exemplu concret: branza camembert, produsa in Franta (deci nu cu ``gaz scump romanesc``) costa aproape dublu la noi comparativ cu Polonia, desi la polonezi tva-ul este mult mai mare ca la noi. Inteleg, mai florin barbuta, ca trebuie sa acuzi guvernul si sa aperi multinationalele, ca doar de aceea esti platit, dar nici chiar asa.
    • +3 (5 voturi)    
      Pai te obliga cineva sa cumperi branza aia? (Marţi, 26 martie 2019, 17:17)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui mentopic

      Si FYI, de scum[piri Guvernul e de vina oriunde in lume, pt ca politicile sale influenteaza moneda, ulterior preturile.
    • 0 (0 voturi)    
      Ai auzit de inflaţie? (Miercuri, 27 martie 2019, 8:31)

      BlaBla1234 [utilizator] i-a raspuns lui mentopic

      ...
    • +1 (1 vot)    
      Prețurile au crescut datorită Partidului Unic (Miercuri, 27 martie 2019, 15:08)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui mentopic

      PCR-FSN-PDSR-PSD - care are nevoie de proști și de săraci și care a distrus sistematic economia și în special agricultura. Acest Partid-Stat favorizează multinaționalele pe care le blamează histrionic-ipocrit pentru că acestea 1. dau de muncă pe salarii mici românilor și 2. permit interacțiunea la nivel înalt cu guvernanții, adică ȘPAGĂ LA GREU, că una e să sară un director de multinațională cu șpaga și alta e să iei șpagă de la o mie de mici întreprinzători. Îți trebuie un aparat de încasat șpaga compus din mici trepăduși de partid care vor prelua jumătate din șpagă. Așa, marea conducere le dă cât vrea ea și îi ține sub control....
      Deci PSD este partidul sclaviei și delicvenței....
  • 0 (2 voturi)    
    Garry Yourofsky nu a ajuns la Romani! (Marţi, 26 martie 2019, 18:01)

    Namaste [utilizator]

    Veganism este o ideologie, nu o dieta !
    In Romania n-a ajuns discursul autentic veganist (radical) al lui Garry Yourofsky, USA, asadar, nu exista veganism autentic ci un pervers, neconvingator "vegetarianism" biblic, neo-protestant, chipurile de inspiratie Vechi-Testamentara(!?), in rest, nici urma de vegani prin Romania.
    Recunoasteti ca asta e adevarul!
    • -1 (1 vot)    
      adultii da - copiii nu (Miercuri, 27 martie 2019, 9:04)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      adultii pot trai cu spanac si paine, copiii nu se pot dezvolta normal cu carne zero - toti de aici am mancat si snitele in copilarie
  • 0 (2 voturi)    
    Tony Bourdain (Miercuri, 27 martie 2019, 9:02)

    Toni_Romania [utilizator]

    Chef Anthony Bourdain

    "Vegetarienii, precum și secta lor de tip Hezbollah, veganii, sunt o entitate persistentă si suparatoare pentru orice bucătar care are cat de cat competenta in domeniu. Pentru mine, viața fără carne de vită, grăsime de porc, cârnați, carne din organe, “demi-glace” sau chiar brânză care pute este o viață care nu merită să fie trăita. Vegetarienii sunt dușmanul a tot ceea ce este bun și decent în spiritul omului, un afront la tot ceea ce reprezintă bucuria pură a mâncării. Corpul, asa cum isi imagineaza acesti ciudati, este un templu care nu trebuie poluat cu proteine animale. Este mai sănătos sa nu mananci carne, insista ei, deși toți chelnerii vegetarieni cu care am lucrat sunt dărâmați de orice val modest de frig. Dar da, daca ma roaga, o sa le fac pe plac, o să mă duc să le dau sa mănânce ceva cum le place, un "platou vegetarian". Paisprezece dolari pentru câteva felii de vinete la grătar și dovlecei? Imi convine pretul!”.
    • +2 (2 voturi)    
      Saracul era cam satul de carne.. (Miercuri, 27 martie 2019, 11:21)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      Partea buna cand ti-e foame este ca nu ai timp sa te gandesti la suicid.
    • 0 (0 voturi)    
      Un adevarat chef (Joi, 28 martie 2019, 18:12)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

      poate accepta provocarea vegetariana, creativitatea si inventivitatea nu sunt oprite, dimpotriva, e un domeniu foarte vast si diferentiat, intrebati-i pe chef-ii Japonezi, Indieni, Chinezi!
      Veganii sunt diferiti de vegetarieni, insa si ei sunt foarte inventivi si imaginativi, cu mult succes; orice vegan autentic este bine motivat filozofic, politic, environmental ist, ideologic insa stie sa gateasca foarte gustos, nici o grija! :-)
  • +1 (1 vot)    
    nu mai am ce citi in romania (Joi, 28 martie 2019, 8:55)

    ContHotnews [utilizator]

    oficial renunt si la hotnews.ro. daca antenele sunt retardate, si voi aveti targetu vostru. trist cu cenzura comentariilor.

    libertatea de exprimare n-are loc pe un site de stiri care promoveaza capitalismul si democratia.
    • 0 (0 voturi)    
      Pacat, nu (Joi, 28 martie 2019, 18:13)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui ContHotnews

      renuntati, nu va grabiti. :-)