Mihai Marcu (MedLife): Invățământul ar trebui să-i conecteze pe copii la viața reală / Oprescu (Alpha Bank): Tinerii vor să muncească pentru un scop

de F.B.     HotNews.ro
Marţi, 26 martie 2019, 12:52 Economie | Finanţe & Bănci


Mihai Marcu
Foto: MedLife
Niciunul din generația copiilor noștri nu va înțelege mecanica de ce să stea peste program, iar acest lucru este dat de ceea ce înseamnă această digitizare, pentru că ei sunt foarte conectați la lucruri foarte precise și clare, a declarat Mihai Marcu, CEO MedLife, în cadrul unui eveniment organizat de PwC. La rândul său, Sergiu Oprescu, CEO al Alpha Bank, a susținut că tinerii vor să muncească pentru un scop.

“Nu cred că eu aș putea să-mi blamez băiatul, de care sunt convins că niciodată nu va sta peste ora 6:01 la serviciu. Niciunul din generația copiilor noștri nu va înțelege mecanica de ce să stea (peste program n.r.). Este dată de ceea ce înseamnă această digitizare, pentru că ei sunt foarte conectați la lucruri foarte precise și clare. Chestiunea veche cu loialitatea, acel angajat minunat, japonezul lifetime job, la ei nu știu dacă va dispărea, dar la noi sigur dispare rapid”, a spus Marcu.

El a povestit despre ce învață copiii săi la școală.

“Fiica nu este într-o școală românească. De ce? Am fost împotrivă, dar acum înțeleg de ce. Vine și spune: „You know I am doing public speaking, these days?”. Are 9 ani. „Ia povestește-mi, mă”.
Răspunde: „I am speaking in the front of the class”.
  • E schimbare de mentalitate. Noi nu vorbim acum de a schimba învățământul în momentul ăsta. Nici nu se poate așa ceva. Trebuie să schimbăm mentalitatea prin care te duci la piață și spui: Dragul meu, această roșie costă 10 lei acuma pentru că e iarnă și trebuie să o aduci din Grecia cu mașina.
El este de părere că învățământul ar trebui să-i conecteze pe copii de viața reală economică pentru că vor trăi în ea.

La rândul său, Sergiu Oprescu, CEO la Alpha Bank, a vorbit și el despre generația tânără.

“Din punctul meu de vedere, generația tânără vrea să muncească pentru un scop. Acești tineri au o toleranță mult mai mică la bullshit. Noi aveam o toleranță mult, mult mai mare la formele politically corect. Adică să stăm să ascultăm tot felul de teze și parateze și să nu credem în ele, dar să ne facem că… Eu cred că generația tânără nu mai are această toleranță. E mult mai radicală în opinii. Radicalismul lor este permis și de faptul că au o lume întreagă să-și manifeste oportunitățile. Ei, în fiecare clipă, sunt cetățeni globali. E o generație diferită față de generația mea”, a spus Oprescu.

El a mai afirmat că generația este mai globală decât am fost a sa vreodată.

“În generația asta, oportunitatea este globală. Normal că toleranța la ceea ce înseamnă discursul dublu pe care noi ca și corporatiști putem să-l adoptăm, sau noi la nivel de societate, această toleranță este mai mică. Nu trebuie să-i pedepsim pe ei pentru faptul că noi nu reușim să ne schimbăm discursul suficient de repede”, a explicat oficialul Alpha Bank.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






8359 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    Sa nu incurcam lucrurile (Marţi, 26 martie 2019, 13:12)

    Daniel Stan [anonim]

    Domnii in cauza generalizeaza experienta copiilor proprii. "Public speaking" in fata clasei sau a scolii se face de cand lumea, doar ca nu-i zicea asa.

    Celelalte lucruri privind loialitatea sunt legate de natura umana. Daca nu ti-e frica sa-ti pierzi job-ul pt ca nu arati niciun fel de implicare in ce faci si rupi usa la 18:00 atunci inseamna ca ai un job de 2 lei si ar trebui sa-ti cauti ceva mai interesant sau mai bine platit.

    Plus ca si sefii sunt pragmatici, nimeni nu-si doreste angajatul ala pe care nu te poti baza sa stea cateva ore in plus cand "arde".

    Genul asta de afirmatii de la persoane publice sunt ultimul lucru de care au nevoie tinerii romani acum. Le doresc domnilor in cauza numai angajati care pleaca la 6:00 :)
    • +4 (6 voturi)    
      una e sa se stea (Marţi, 26 martie 2019, 13:45)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Stan

      cateva ore cand arde iar alta sa devina o regula ca se sta mai tot timpul minim 1 ora peste program. Trebuie un echilibru intre cele 2 care acum de multe ori in Romania nu prea exista.
    • 0 (6 voturi)    
      hmm (Marţi, 26 martie 2019, 14:08)

      getmyextip [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Stan

      De ce trebuie sa stai peste 18:01 in primul rand?
      Cui si ce trebuie sa demonstrezi? Daca in contract ai programul 09-18 de ce trebuie sa stai peste program?
      Dupa ce ca ai foarte putin timp liber si timp putin in general, de ce sa mai stai si peste program?
      Aa, daca iti place nespus ce faci sau lucrezi la NASA si ai ocazia sa schimbi lumea poate.
      Dar altfel, nu vad niciun alt motiv.
    • 0 (4 voturi)    
      rent (Marţi, 26 martie 2019, 14:51)

      mumuishere [utilizator] i-a raspuns lui Daniel Stan

      Angajatorul imi inchiriaza timpul meu pentru 40 de ore pe saptamana. Daca angajatorul isi extinde chiria pentru mai multe ore acesta trebuie sa-si extinda si oferta financiara. Odata acoperita aceasta cerinta am dreptul sa accept extensia sau nu. Adica plata orelor suplimentare. Lucrez de 20 de ani, imi place ce fac si rup usa la 18.00 sau, mai des la 17.00 pentru ca mai trebuie sa am grija si de familie. Si in acelasi timp reusesc sa-mi indeplinesc toate sarcinile de la serviciu si chiar mai mult decat mi se cere. Munca efectiva intr-un program de lucru de 9 ore nu trebuie sa ocupe mai mult de 6 ore pentru ca altfel nici angajatul nu mai are timp de dezvoltare profesionala (cursuri, update-uri in tehnologie si in industria in care lucreaza) sau de relaxare pentru a fi cu adevarat eficient.
      S-a terminat vremea patronilor de butic ce isi exploateaza angajatii la nesfarsit! Bine, in anumite cazuri, din cate imi dau seama din comentariul D-stra.
  • +5 (7 voturi)    
    Nu merge bullshit (Marţi, 26 martie 2019, 13:17)

    Anonym [utilizator]

    Nici la aia mai in varsta, doar daca sunt niste fricosi si nu au curajul sa spuna ca exista, sa isi apere valorile si demnitatea.
    Poti bullshita si un tanar daca nu are coloana vertebrala educata de scoala, parinti, viata
  • 0 (6 voturi)    
    Am zis si o repet (Marţi, 26 martie 2019, 14:09)

    Zummm [utilizator]

    Pamantul nu are nevoie de economisti. Astia au vrut si vor sa se munceasca mai mult si pe nimic doar ptr propriile avantaje.
  • +2 (2 voturi)    
    nu prea (Marţi, 26 martie 2019, 20:28)

    Dedalus [utilizator]

    "Trebuie să schimbăm mentalitatea prin care te duci la piață și spui: Dragul meu, această roșie costă 10 lei acuma pentru că e iarnă și trebuie să o aduci din Grecia cu mașina."

    Nu prea e asa :-))).

    Pretul nu este dat de cat costa sa produci ceva ci de cat este dispus cineva sa plateasca.

    Rosiile se vand cu 10 lei kg pentru ca oamenii sunt dispusi sa plateasca atat. Daca ar incerca cineva sa le dea cu 20 de lei nu s-ar vinde si prin urmare, vanzatorul respectiv ar da faliment.

    Daca, dimpotriva, ar incerca cineva sa le vand sub pretul de cost, asta ar insemna ca doar atat e dispus cineva sa plateasca.

    In nici un caz nu voi explica vreodata eroant unui copil ca un produs e scump pentru ca e scump sa il produci!

    Nu vor raspunde la comentarii la aceasta postare, pentru ca detalii despre ce spun se gasesc in orice carte serioasa de economie.

    Vreau doar sa atrag atentia ca "schimbarea de menalitate" (idee in sine aberanta, dar e o alta discutie) ar cam trebui sa inceapa cu parintii.
  • 0 (2 voturi)    
    cateva consdieratii (Marţi, 26 martie 2019, 20:35)

    Dedalus [utilizator]

    Timpul de munca este o notiune pe cale de disparitie. Din ce in ce mai mult se folosesc alte tipuri de contracte.

    Daca ramanem la aceasta idee a "timpului de munca" ea ar trebui vazuta in legatura cu organizarea unitatii respective.

    O unitate in care se sta regulat "peste program" are serioase problme sau va avea serioase probleme, chiar si in cazul in care timpul suplimentar este platit, chiat si cand vorbim despre pasiune.

    Asta pentru ca problema organizarii este "de cat timp ai nevoie casa faci cutare lucru", nicidecum "cum sa facem ca sa nu stam mai mult la program sau dimpotriva, "cum sa facem sa stea altii mai mult".

    Chiar discutia despre timpul de lucru denota o mare deruta in organizatia respectiva. "Statul peste program" ar trebui sa fie o chestiune de supravietuire
    ocazionala dar in asa fel incat sa fie de la sine inteleasa de toata lumea, nu impusa.
  • 0 (2 voturi)    
    ...si o subliniere (Marţi, 26 martie 2019, 20:39)

    Dedalus [utilizator]

    Mi-a placut articolul foarte mult!

    ***

    “Din punctul meu de vedere, generația tânără vrea să muncească pentru un scop.".

    De fapt, oricine - tanar sau batran- vrea sa lucreze (nu sa munceasca, termenul e chiar depasit) pentru un rezultat relevant (nu pentru un scop, scopul exista intotdeuana :-)).

    Vorbim despre semnificatia personala si relevanta sociala a activitatii unui om, chestiune de la sine inteleasa in orice abordare sanatoasa (in special in cele de dreapta lberala).

    Neglijarea necesitatii unei semnificatii conduce la "a munci pentru bani" cu rezultate catastrofale pentru bunastarea unei persoane, indiferent cat de mult castiga in aceasta abordare.
  • 0 (0 voturi)    
    LOOOOL (Duminică, 31 martie 2019, 17:01)

    beeeeeenar [utilizator]

    Marcule, baiatul nu va sta pana la 6:01 la birou pentru ca e fiu de bogatan. ai idee la cat pleaca angajatii PWC acasa?