Stire actualizata

Finanțele au împrumutat 3 miliarde euro de pe piețele externe/ Teodorovici: Fiecare ţară are nivelul ei de rating

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 27 martie 2019, 17:57 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor Publice
Foto: Hotnews
Ministerul Finanțelor Publice (MFP) a împrumutat de pe piețele externe 3 miliarde euro, prin lansarea unor noi serii de obligațiuni. Suma se va utiliza pentru finanțarea deficitului bugetar, refinanțarea și rambursarea anticipată a datoriei publice guvernamentale.

Emisiunea este administrată de Citigroup Global Markets Limted, Erste Group Bank, ING bank, J.P. Morgan și Societe Generale.

Anunțul a privind intenția de a ieși pe piețele externe a fost publicat în Monitorul Oficial tot miercuri.

Statul trebuie să împrumute în acest an peste 70 miliarde lei, conform bugetului pe 2019.

Ce a spus Eugen Teodorovici:

România a reuşit miercuri să iasă pe pieţele externe cu un volum foarte mare de titluri de stat în euro, cu randamente şi termene diferite, cel mai mare fiind pe 30 de ani, ceea ce înseamnă încrederea investitorilor în această ţară, a declarat ministrul Finanţelor, Eugen Teodorovici, la Digi24, citat de Agerpres.

"Am decis să ne finanţăm, cum fac şi alte state normale, adică să mă împrumut pentru ce am nevoie în acest an în primul semestru, după care să încep să mă împrumut dacă doresc din piaţă şi costurile îmi convin ca şi Minister de Finanţe pentru anul care urmează. Aşa este logica în orice Minister de Finanţe care ştie cum să procedeze vizavi de datoria unei ţări într-un mod responsabil. Faptul că este interes pentru titluri de stat în euro din partea investitorilor străini, asta înseamnă încredere pe termen lung într-o ţară, în Guvenul unei ţări", a spus Teodorovici.

Acesta a subliniat că anul acesta o să avem deficit de 2,76% din PIB, ceea ce înseamnă undeva la 28-29 miliarde lei, şi există necesar de finanţare, acesta este deficitul care trebuie asigurat din piaţă, pe lângă ceea ce trebuie asigurat pentru a refinanţa ce ajunge la scadenţă.

Întrebat de explicaţie are pentru faptul că dobânda la care s-a împrumut România, de 4,65% este mai mare decât cea de 4,29% la care se împrumută Grecia, ministrul Finanţelor a explicat că fiecare ţară are nivelul ei de rating, este percepută într-un fel sau altul, de la caz la caz.

"Dar comparaţi sau verificaţi proporţiile vizavi de ce se împrumuta Grecia puţin mai devreme, anul trecut sau acum doi ani şi aşa mai departe. La România, la fel. Nu e vreo diferenţă de cost, sau România se împrumută mai scump decât altele pentru că noi suntem nu ştiu cum. Nu e adevărat. Suntem văzuţi, percepuţi pozitiv la nivel internaţional şi o să vedeţi în ceea ce urmează că va fi aceeaşi abordare, aceeaşi logică pozitivă din piaţă", a mai spus şeful de la MFP.









9340 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 27 martie 2019, 18:20)

    DiDiRo [anonim]

    • -11 (25 voturi)    
      petrecere la (Miercuri, 27 martie 2019, 22:49)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Citigroup Global Markets Limted, Erste Group Bank, ING bank, J.P. Morgan și Societe Generale.
      • +12 (14 voturi)    
        Daca au de ce, de ce nu? (Joi, 28 martie 2019, 9:14)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Cand esti prost si mai tii si coada sus... te doare.
        Stau si ma intreb, de unde imprumuta nemernicul asta banii? Nu de la banci?
        De unde atata ipocrizie la ei si prostie la voi?
        Jigodii si javre, mana in mana!
        • +2 (2 voturi)    
          well well (Joi, 28 martie 2019, 11:32)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          asta inseamna sa oferi sustinere financiara unor infractori dovediti ..asta inseamna sa oferi sustinere unui partid ca PSD.
          Mai exista o problema uriasa , cea in care Vestul pe de o parte condamna nazismul zi de zi prin mass media dar care are legaturi comericale f stranse cu regimuri autocrate cum ar fi China , tara care are lagare de munca / exterminare
        • 0 (0 voturi)    
          Eu i-aș spune altfel. (Vineri, 29 martie 2019, 13:50)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Fiecare țară are nivelul ei de prostie.Funcție de Guvernul care administrează treburile țării și ministrul de finanțe care dă în gropi de prost.De prost că nu vrea să repare gropile!Că îi încurajează pe toți să fure.Dintre asistații sociali 50% nu merită banii și 80% din 50% primesc ajutor social fiind plecați din țară.De aia nu se văd asistații sociali la muncă în folosul comunității,sunt plecați din țară și primesc ajutor social.
      • +2 (4 voturi)    
        "logica pozitiva".. (Joi, 28 martie 2019, 12:31)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        Petrecere la sediul PSD. Au mai prelungit agonia fiscala cu cateva luni si au in continuare de unde fura..

        Oare de ce nu a folosit Teodorovici cele 2 banci controlate de ministerul lui pentru aceasta emisiune? Eximbank si CEC Bank..
    • +8 (8 voturi)    
      de colectat (Joi, 28 martie 2019, 8:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      datoriile grămadă, nu se preocupă. Las că nu plătește el datoria.
      Pe chiparos îl fezandează amnistia fiscală.
      La ce o mai fi bun ANAF-ul?
    • +5 (7 voturi)    
      Valoarea aurului romanesc, (Joi, 28 martie 2019, 8:45)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Este de 3,6 miliarde. Va da-ti seama ce fac astia acum? In plin Boom economic? Oare cati bani va lua calea rusiei? Din Moldova a disparat in miliard.
    • +8 (8 voturi)    
      "Fiecare tara are nivelul ei de rating" (Joi, 28 martie 2019, 9:02)

      DihoricaVacila [utilizator] i-a raspuns lui DiDiRo

      Tovarasul Teodorovich e obisnuit de pe vremea cand venea cu note de 3 si 4 acasa, corigent fiind de meserie. Inainte de a isi primi bataia care l-a facut omul care-l vedem azi, explica zambind: "Fiecare elev primeste nota lui!".
      • +6 (6 voturi)    
        Deci, ratingul Romaniei este mai prost (Joi, 28 martie 2019, 9:58)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui DihoricaVacila

        decat al Greciei dupa ce a declarat faliment...
        Fiecare tara are ratingul ei
        Gura pacatosului adevar graieste.
        Suntem mai prost cotati decat Grecia din cauza lor.

        Fiecare tara are conducatorii pe care si-i alege.
        • +1 (3 voturi)    
          sa ne bucuram! (Joi, 28 martie 2019, 12:36)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui Inapasevedeinvers

          Exista si vesti bune. Avem dobanzi mai mici decat Mauritius si Botswana, urmatoarele 2 tari in clasament la obligatiuni pe 10 ani.
          http://www.worldgovernmentbonds.com/spread-historical-data/
          • +1 (1 vot)    
            Dar moneda din Botswana se intareste (Joi, 28 martie 2019, 12:58)

            Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui pehash

            cand nu te astepti
  • +26 (28 voturi)    
    Rupt in dos, statul RO are nevoi scumpeeee ! (Miercuri, 27 martie 2019, 19:56)

    Plagarus [utilizator]

    Vom plati dobanzi dureroase pt. buzunarele noastre.
  • +29 (31 voturi)    
    In concluzie, (Miercuri, 27 martie 2019, 20:03)

    Jar [utilizator]

    dragi pesedei,fara banci nu se poate trai...
    Aceste datorii facute pentru traiul vostru bun vor fi platite de copiii si nepoti vostri.
    Astra mandrie si demnitate de roman.
    Halal...!
    • +22 (24 voturi)    
      fii serios.... (Miercuri, 27 martie 2019, 22:22)

      Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui Jar

      ii doare pe ei in koor de nepoti, etc. Si s-ar putea sa plateasca nepotii nostri mai mult decat ai lor care oricum vor toca menta ca strabunii lor :)
  • +27 (29 voturi)    
    Astupam sacul fara fund (Miercuri, 27 martie 2019, 20:40)

    ady77 [utilizator]

    Prin pensii speciale, asistati sociali, si mariri salariale nesustenabile.
  • +22 (24 voturi)    
    Imprumutati... (Miercuri, 27 martie 2019, 21:56)

    ElDiablo [utilizator]

    ...baieti! Peste zeci de ani, populimea va plati transe si dobanzi, iar pesedeii de frunte, dupa o viata de furaciuni, vor fi de mult oale si ulcele prin cavouri aurite sau isi vor trai batranetile prin paradisuri tropicale.
    Votati psd! Votati boschetul cu trei trandafiri!
  • +29 (31 voturi)    
    fiti atenti ce zice idiotul de Orlando... (Miercuri, 27 martie 2019, 22:21)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    „S-a ajuns la 8,7 miliarde de euro dorință de a împrumuta România, asta înseamnă că se bucură de încredere. Am avut de unde să alegem, a fost suprasubscriere. Faptul că există interes pentru titluri de stat în euro înseamnă că există încredere pe termen lung”. ADICA, retardatul ne-a mai bagat in rahat cu 3 miliarde si se lauda cu ceva de genul "si inca aia voiau sa ne dea aproape 9 miliarde, dar i-am refuzat". Jesus. E ca si cum te-ai lauda ca ti-a dat banca bani, uitand ca esti de fapt dator.
    • +2 (2 voturi)    
      dar oare de ce ne împrumutăm? (Joi, 28 martie 2019, 12:31)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui Foxcrawl.com

      din moment ce economia duduie, dezvolarea a depâșit construcția de autostrăzi, veniturile au crescut, am depășit Portugalia, Grecia.
      Vom depăși și Cehia.
      Oare cu cât trebuie să ne împrumutăm ca să depășim Germania?
  • +22 (24 voturi)    
    Nu sunt bani pentru asistații de la buget. (Miercuri, 27 martie 2019, 22:35)

    prec [utilizator]

    Și de aceea se amanetează viitorul bitongilor populimii.
  • +16 (16 voturi)    
    Fidez ai legatura.... (Joi, 28 martie 2019, 0:04)

    John_english [utilizator]

    ce se întâmpla acum?
  • +6 (6 voturi)    
    Interesant (Joi, 28 martie 2019, 9:02)

    ABBV [utilizator]

    rambursarea anticipata....de ce ? Care sunt dobanzile daca platim la zii ? Care sunt dobanzile daca luam imprumut sa rambursam anticipat ?
    Ceva nu miroase a bine aici!
  • +9 (9 voturi)    
    mda (Joi, 28 martie 2019, 9:19)

    SoulSearcher [utilizator]

    pare a fi o logica buna...

    hai sa ne imprumutam si noi ca sa mancam la restaurant in oras, sa mergem in vacante.. etc

    cand o sa vina facturile... poate le platesc altii
  • +3 (3 voturi)    
    pai tocmai de aceea se lauda cu increderea (Joi, 28 martie 2019, 9:42)

    natbl73 [utilizator]

    pe termen lung - ca ei vor fi istorie si de platit vor plati altii
  • +3 (3 voturi)    
    mai aveti paduri!? (Joi, 28 martie 2019, 9:45)

    ...!?! [utilizator]

    viitorul Tepes Voda va fi foarte ocupat.
  • +4 (4 voturi)    
    Datori vanduti la ...straini (Joi, 28 martie 2019, 10:05)

    morometu [utilizator]

    Cam asa s-ar traduce ''succesul marelui strateg''... Dupa ce am vandut tara, am amanetat si titluri de stat iar generatiile viitoare sa se descurce cum vor putea! Dar acum economia duduie, marim salarii fara rost la bugetari, dam privilegii fara motivatie... Huzur pe umerii generatiilor viitoare!
  • +3 (3 voturi)    
    Cum de nu am inteles (Joi, 28 martie 2019, 10:38)

    tarabost [utilizator]

    pana acum ca fiecare tara are nivelul ei de rating.... Bine ca ne-a luminat.
  • -2 (2 voturi)    
    de fapt (Joi, 28 martie 2019, 12:13)

    Toni_Romania [utilizator]

    la o datorie externa de 130 md euro (cifra optimista) ce mai conteaza cateva alte miliarde?
  • 0 (0 voturi)    
    Trageti la saiba mai cu spor! (Joi, 28 martie 2019, 13:39)

    n.dumiritu [utilizator]

    Noi sintem incintati de rating, ei (guvernantii) sint fericiti ce se pot imprumuta. Dupa teoria lui Socol "leafa-mea-babana-se-simte-si-in-buzunarul-tau", ca sa incepi sa simti ceva trebuie sa pui osul la treaba ca sa se sinchiseasca bugetarul bine platit sa te intrebe ce ai sa-i oferi. Asa "se face" propesperitate generala: pe datorie se umple contul contopistului, care dupa aia iese "la oferta" pentru amarastenii care sint stimulati sa dea la saiba mai cu spor. Hai, nu disperati, vremurile de glorie ne asteapta.