Teodorovici, după Ecofin: Prioritatea noastră ar trebui să fie găsirea unei soluții la problema exodului creierelor

de Dan Popa     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 14:17 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Digi24.ro
În viitorul apropiat, prioritatea noastră ar trebui să fie găsirea unei soluții comune la nivel european și implementarea unui instrument care să ne ajute în rezolvarea problemei mobilității selective, care duce la un exod al creierelor și împiedică creșterea potențială”, a spus Eugen Teodorovici, ministrul român de finanțe, președintele Consiliului Ecofin.

”Muncitorii care lucrează în străinătate contribuie la PIB-ul țării de origine. De ani buni, asta se întâmplă și în România. Cu toate aceasta, mobilitatea forței de muncă poate avea și efecte negative. Este cazul mobilității selective, care duce la un exod al creierelor și împiedică creșterea potențială. În viitorul apropiat, prioritatea noastră ar trebui să fie găsirea unei soluții comune la nivel european și implementarea unui instrument care să ne ajute în rezolvarea acestui fenomen”, spune Eugen Teodorovici, ministrul român de finanțe, președintele Consiliului Ecofin.

Impactul mobilității pieței muncii asupra finanțelor publice, rolul impozitării în sprijinirea creșterii economice și pregătirea reuniunilor G20 și FMI din aprilie au fost temele de pe agenda celei de-a doua zile a Ecofinului Informal de la București. Libertatea de mișcare a forței de muncă este una dintre cele mai importante valori europene care poate îmbunătăți viața cetățenilor europeni. Cu toate acestea, statele din Estul și din Sud-Estul Europei se confruntă cu mari provocări legate de mobilitatea forței de muncă în spațiul intra-comunitar, care au atât un impact pozitiv, cât și unul negativ.

Miniștrii de finanțe ai UE au discutat despre necesitatea de a reflecta asupra unei viziuni comune și globale a politicilor fiscale ale statelor membre în secolul XXI, luând în considerare atât provocările actuale, cât și cele emergente și implicațiile lor fiscale. În acest scop, este crucială nu numai găsirea modalităților corecte dar și a nivelului potrivit de acțiune.

Ultimul punct pe agenda miniștrilor de finanțe din UE a fost aprobarea termenilor de referință pentru reuniunea G20 și declarația pentru Comitetul Monetar și Financiar Internațional.

”Aș dori să folosesc acest prilej pentru a face o scurtă trecere în revistă a rezultatelor Președinției române a Consiliului UE în domeniul economic și financiar. Bilanțul nostru la jumătatea mandatului este destul de impresionant: 15 dosare închise după 65 de trialoguri cu Parlamentul European; pentru 6 dosare legislative și pentru unul nelegislativ a fost obținut un acord la nivelul Consiliului. Am organizat 3 Consilii Ecofin și 95 de întâlniri ale grupurilor de lucru pentru a închide aceste dosare și pentru a avansa în acele dosare despre care veți auzi în lunile următoare. Am spus întotdeauna că este mai bine să promiți mai puțin și să faci mai mult și este exact ceea ce am făcut noi la Ministerul Finanțelor Publice”, a concluzionat Eugen Teodorovici, gazda Ecofinului Informal.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





7858 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    domnu orlando se uita.... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 14:36)

    Enofereus [utilizator]

    la simptome in loc de cauze. nimeni nu a plecat de prea mult bine ci pentru ca slehte din care si el face parte, fura si devalizeaza o tara intreaga. cat despre mobilitate, a mai dat cu mucii in fasole - cam asta e unu din principiile fundamentale ale UE :D
    • +20 (28 voturi)    
      rusnacu (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 15:28)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Enofereus

      Urmeaza agenda care i-a fost inmanata in vizitele cu escala la Moscva
      • +2 (2 voturi)    
        Creierul lui Teodorovici a fost primul (Duminică, 7 aprilie 2019, 0:08)

        FMM Dragnea [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        care a participat la exod, lasandu-si gazda in urma.
  • +25 (29 voturi)    
    Orlando... nu-i tarziu sa iti gasesti un job (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 15:03)

    John_english [utilizator]

    lasa gargara.
  • +25 (29 voturi)    
    na,na,na (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 15:06)

    mgs [utilizator]

    Decat sa se tot planga ca-i pleaca slugile din tara... mai bine s-ar interesa sa le faca o tara mai buna.
    Asta care a declarat ca noi romanii am fi mai bine daca am fi legati de glie si sa nu stam prea mult prin strainatate sau daca tot umblam sa ne tot schimbam casa, asa, ca sa nu ne obisnuim prea bine pe acolo.
  • +24 (32 voturi)    
    sa dispara psd _alde (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 15:07)

    iareu [utilizator]

    si oamenii se vor intoarce
  • +24 (28 voturi)    
    daaa (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 15:09)

    iareu [utilizator]

    nu ata vreti??? o tara in care sa nu va deranjeze nimeni
  • +15 (17 voturi)    
    Daca... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 16:15)

    modream [utilizator]

    ...chiar nu-si da seama de ce pleaca lumea, individul este chiar dobitoc. Daca doar se face ca nu stie si continua in acelasi stil, este bun de puscarie.
  • +11 (13 voturi)    
    Pai nu ati gasit? :-))) (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 16:27)

    neagoe [utilizator]

    Viorica, Daea, Nicolicea, Serban Nicolae, Iordache :-))))
  • +7 (13 voturi)    
    un (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 16:28)

    reddry [utilizator]

    analfabet! in Carta ONU scrie:

    ART. 13 1. Orice persoana are dreptul de a circula in mod liber si de a-si alege resedinta in interiorul granitelor unui stat. 2. Orice persoana are dreptul de a parasi orice tara, inclusiv a sa, si de a reveni in tara sa.

    tiganul jidan teodorovici vrea un chibutz in romania;
    nici ceausescu in pseodo lagarul sau nu a reusit sa opreasca emigrarea! shalom
  • +12 (16 voturi)    
    Fățărnicia hoților ajunși legiutori (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 17:05)

    Spiky [utilizator]

    Păi începând cu mineriadele,când țipați lozincile PCR-FSN gen ”Noi muncim, nu gândim”, ”Moarte intelectualilor” și terminând cu momentul de actualitate 10 aug, ați gonit toate valorile reale ale României. Voi sunteți cei care puneți pe fugă creierele și acum te dai voinic că le aduci înapoi? Poate Iliescu să aducă înapoi pe cei care au părăsit țara după 13-15 iunie?
    13-15 iunie 1990-10 august 2018 - să nu ne mințim. Chiar și în opoziție, PCR-FSN-PDSR-PSD, partidul birocraturii komunistoide, așa-zișii aparatcici, au condus România și dacă nu au făcut-o, s-au opus cu succes schimbărilor. Schimbările care s-au făcut, s-au făcut pentru că până și ei și-au dat seama că sunt necesare. Acum văd rezultatele și vor să le anuleze - cazul Justiției este concludent.
  • +9 (13 voturi)    
    solutia e simpla (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 17:13)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    plecati voi astia coruptii
  • +12 (16 voturi)    
    Solutie simpla (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 17:20)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Plecati de la guvernare. Rom = stat de drept cu toti hotii si mafiotii psd+alde+udmr in puscarie. Vinovatii pentru crimele din 89 si brutalitatile+ gazarile din 2018 judecati si condamnati.
  • +15 (17 voturi)    
    orice om cu creier pleaca cand tara e (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 17:25)

    __alex__ [utilizator]

    condusa spre faliment de penali prin intermediul unor toape analfabete. Vreti sa nu mai plece? Desfiintati PSD-ul! Sau desfiintati imunitatea parlamentara si procuratura desfiinteaza puroiul numit PSD.
  • +10 (14 voturi)    
    In viitorul (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 17:38)

    Coco_papagal [utilizator]

    apropiat prioritatea mea e sa-mi schimb cetatenia.
  • +10 (14 voturi)    
    Nu suport sa fiu guvernat de Prosti (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 17:38)

    Dalinar [utilizator]

    Or Guvernul Romaniei colcaie de Prosti, Parlamentul la fel.
  • +12 (14 voturi)    
    Pai,de ce,voi nici nu aveti.... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 17:43)

    gigiN [utilizator]

    ...si nici nu va trebuie oameni cu creier !!!
  • +7 (11 voturi)    
    Nu mai faceți pe deștepții. (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 17:43)

    asavreau [utilizator]

    Făcând numai prostii și răutăți.Nu mai promovați analfabeți funcționali în funcții publice.Puneți în funcții miniștri care să fie respectați pentru opiniile lor,deschiși la dialog,să explice măsurile luate,fără emfază și să nu creadă că sunt mai deștepți decât îi credem noi.Obligați membrii PSD-ALDE să nu mai mintă și amenințe.Nu cred-că sunt în PSD-ALDE astfel de oameni.
  • -5 (15 voturi)    
    IQ mediu -viitorRO (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 17:48)

    raducelfrumos [utilizator]

    De 30 de ani, sute de mii de tineri au facut facultatea pe bani publici apoi au zis 'mersi fraierilor' si au parasit tara. Cei mai inteligenti, cei care trebuiau sa fie viitoarea elita romaneasca, nou generatie de lideri.

    Romania devine astfel treptat o tara cu un coeficient de inteligenta mediu ca si cel al tarilor africane prin acest fenomen de contraselectie. Ne asteapta un viitor african pe masura, in toate aspectele- civilizatie/cultura, economie, politica.
    • +4 (8 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 21:18)

      [anonim] i-a raspuns lui raducelfrumos

      • 0 (2 voturi)    
        dar? (Duminică, 7 aprilie 2019, 13:08)

        Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui

        Cam asa e. Dar ce cauta Johanis printre cei enumerati? Se pare ca esti obsedat si obsesiile sunt provocate de o boala, prostia...
    • +7 (7 voturi)    
      Schimba legile, inchide granitele (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:26)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui raducelfrumos

      Si da liber la Comunism. Fyi, banii publici is banii din taxele platite de parintii tai, ai mei, etc. Cine pleaca nu spune bye bye fraierilor ci bye bye prostilor!!!
    • +2 (2 voturi)    
      pe bune? bani publici? (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:47)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui raducelfrumos

      Una la mana, nu exista bani publici, exista banii cetatenilor care platesc taxe si impozite. Asa cum platim Jandarmeria ca sa ne ia la bataie, ne permitem sa platim ca 10% din absolventii de studii superioare sa plece in afara tarii.
      Nu inteleg de unde concluzia ca IQ-ul e legat de nivelul de studii al unei persoane sau al unui popor?
      Cred ca totusi inteleg, in ideologia PSD-ului cu cat ai mai multe studii si doctorate furate cu cat iti creste IQ-ul. Am o veste proasta pentru voi, tot la coada vacii sunteti cu IQ-ul. Exemplu notabil - Veorica.
    • +2 (2 voturi)    
      buey moron (Luni, 8 aprilie 2019, 9:48)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui raducelfrumos

      Tara trebuie sa lupte sa-si tina oamenii capabili. Tu ai idee cat de mult cheltuieste un parinte pe asa zisa scolarizare gratuita??? ai idee??? ce vrei sa faca ? saramana sa ingroase turma "dobitocilor" care nu au plecat din dragoste de tara sau din alte motive??? voi regreta toata viata decizia de a nu pleca ... imi cresteam copilul intr-o tara care poate nu ma vedea ca pe unul de al lor dar macar ii oferea copilului meu sansa de a fi liber ...
  • +9 (11 voturi)    
    TEO (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 18:25)

    brifcor [utilizator]

    Atâta timp cât faceti legi si OUG doar cu dedicatie pt borfasi, nu va mai asteptati sa stea cineva dupa voi.
    Doar prostii, borfasii si complicii lor va mai voteaza. sunt îna prea multi ? Vor ramâne singuri, pacat de tara asta frumoasa si plina de daruri de la Dzeu...
  • +8 (10 voturi)    
    Fara nepotism, (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 18:42)

    dincannes [utilizator]

    … fara numiri politice !
    Toate posturile scoase la concurs !
    Cit mai multi roboti si programme informatice (adica fara "spaga") !
    Nu mai furati la voturi !
    In decizii sa primeze binele colectiv, nu al unui partid sau al unei bresle !
    TEHNOCRATIE !
  • +9 (13 voturi)    
    Adica... (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 19:31)

    gugurila [utilizator]

    ... plecati din tara mai repede pana nu va leaga pesedistii de glie...
  • +7 (9 voturi)    
    Orlando " impacheteaza " mobilitatea ! (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 19:34)

    Plagarus [utilizator]

    Un “pachet agresiv” care să limiteze plecarea românilor în alte ţări.???
  • -12 (16 voturi)    
    daa (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 19:54)

    cucuveauamov [utilizator]

    de aceea nu ar trebui sa plece Cucuveaua comisar european, de un asemenea creier e nevoie pe Dimbovita
    • +9 (9 voturi)    
      Tu de ce nu pleci??? (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:27)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Ca Porcarii is la mare cautare totusi, nu te califici?
      • +2 (2 voturi)    
        Unde mai gaseste el job la Stat (Duminică, 7 aprilie 2019, 14:41)

        John_english [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        si in plus sa mai aiba timp sa scrie baliverne pe Internet.
    • +3 (3 voturi)    
      greu (Duminică, 7 aprilie 2019, 13:10)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Greu e sa gandesti cu un creeras de cucuvea, sub un gram...
  • +10 (10 voturi)    
    itzi spun eu, chiparosulecum sta treaba: (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 19:59)

    ostrogotul [utilizator]

    fa sa merite sa stai in Romania, mai mult decat Germania, Italia, Olanda etc. si atunci creierele din Ro o sa ramana in Ro. Daca atata te duce mintea, incat sa dai lege ca trebuie permis de munca pt. tarile europene, asa cum spuneai mai demult, (ca mai mult nu te duce capu' sa intelegi ca trebuie sa combati cauza, nu efectu'), creierele o sa plece in America, Australia, mai nou UK, ca tot ies din UE. Da cred ca itzi spun degeaba, ca nu pricepi. E prea complicat pt.tine.
  • +9 (9 voturi)    
    pai (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 20:55)

    User53221 [utilizator]

    Cea mai mare problema cu exodul creierelor e chiar in interiorul PSD. Dintre toate creaturile ce se maimutaresc pe acolo, zau ca n-am vazut nici unul sa mai aiba un dram de creier...
  • +8 (8 voturi)    
    Solutia (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:02)

    Akylas [utilizator]

    Solutia e foarte simpla: Parasiti imediat guvernarea si lasati poporul asta sa traiasca linistit, cu un nivel de trai mai ridicat decat in prezent, intr-o tara democratica, europeana, si nu intr-o tara din lumea a treia, condusa de o gasca de infractori/oligarhi/dictatori. Fara ca populatia sa fie gazata la demonstratii, si fara dosare fabricate la comanda. Ne-am saturat de ciuma rosie dictatoriala si neocomunista !!!
  • +5 (7 voturi)    
    prrioritatea nmoastra ar fi sa va luam gatul (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:10)

    revo [utilizator]

    cred ca ar ajunge vreo 100000 si acest pamant ar renaste din cenusa.
  • +3 (3 voturi)    
    frumosule chiparosule (Sâmbătă, 6 aprilie 2019, 22:44)

    Drago65 [utilizator]

    Norocul tau este ca esti foarte dar foarte prost ca altfel te lua lumea in serios si maine mai plecau 2 milioane.
    Cand banii din buget vor fi folositi pentru adevarata lor destinatie probabil ca vor pleca mai putini. Asta inseamna scoli, gradinite, spitale strazi.... si mai ales imunitate egala pentru toti si o justitie corecta. Asta visam si in 1989 dar a ramas doar un vis. Si sa va fie clar, de intors nu se mai intoarce nimeni - vorbesc de creiere. Am asteptat destul. Va pupa tata.
  • +3 (3 voturi)    
    orlando (Duminică, 7 aprilie 2019, 9:23)

    hamurabi [utilizator]

    despre exodul "creierelor" nu cred ca poate sa vorbeasca unul fara "creier " !
  • +1 (1 vot)    
    Demisia Orlando ! (Duminică, 7 aprilie 2019, 19:46)

    John_english [utilizator]

    Nu erai tu ala ce voiai o lege sa limiteze oamenii la X ani sa poata lucra intr-o tara dupa care sa fie dati afara?

    Nemernicule.
  • +2 (2 voturi)    
    BV ORLANDO (Duminică, 7 aprilie 2019, 20:35)

    Toreador [utilizator]

    asa fratiorul meu ... ce mama naibii inseamna asta??? pleaca oamenii din tara cand la noi curge miere si lapte la robinet ??? rusine sa le fie ... am crescut pensiile, am marit salariul ... am dublat alocatiile ... asa ceva este de neconceput .... du-te bah acasa si arunca-te de pe bloc ... cat tupeu are mizeria asta de om