DOCUMENT Finanțele modifică o Hotărâre pentru a putea împrumuta încă 5,25 miliarde euro de pe piețele externe

de F.B.     HotNews.ro
Vineri, 12 aprilie 2019, 15:23 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor Publice
Foto: Hotnews
Ministerul Finanțelor propune înlocuirea unui articol din Hotărârea Guvernului nr. 1264/2010. Astfel în scopul acoperirii necesarului brut de finanţare prin emisiuni de titluri pe pieţele internaţionale de capital pentru perioada 2019 – 2020, suma maximă de 27 miliarde euro sau echivalent în orice valută, va fi înlocuită cu 31 miliarde euro sau echivalent în orice valută.


În forma sa actuală, spune nota de fundamentare, Hotărârea Guvernului nr.1264/2010 pentru aprobarea Programului – cadru de emisiuni de titluri de stat „Medium Term Notes” (MTN), cu modificările ulterioare, reglementează posibilitatea de a emite obligaţiuni pe pieţele externe, în sumă maximă, în orice moment, de 27 miliarde euro sau echivalent în orice valută.

Valoarea obligaţiunilor emise şi nerambursate (în EUR și USD) în cadrul Programului MTN este în prezent de circa 26,98 miliarde euro (valoare calculată la cursul de schimb al Băncii Naționale a României, valabil în data de 01 aprilie 2019), după cum urmează:
2012 - 2,01 miliarde dolari și 1,5 miliarde euro
2013 - 1,5 mld USD și 2 mld EUR
2014 - 2 mld USD și 2,75 mld EUR
2015 – 2 mld EUR
2016 – 3,25 mld EUR
2017 - 2,75 mld EUR
2018- 1,2 mld USD și 3,75 mld EUR
2019 – 3,00 mld EUR.

La momentul prezent, suma disponibilă pentru emisiuni de euroobligațiuni în cadrul Programului este de aproximativ 0,022 miliarde euro.

În contextul implementării planului anual de finanțare a deficitului bugetar și de refinanțare a datoriei publice, pentru perioada 2019 – 2020, Ministerul Finanțelor Publice are în vedere emiterea de euroobligațiuni în valoare de aproximativ 8,25 milirde euro (echivalent) din care 3 miliarde euro au fost emise în data de 3 aprilie 2019.

În consecință, spune MFP, pentru acoperirea nevoilor de finanțare de pe piețele externe pentru perioada 2019-2020 şi luând în considerare suma rămasă disponibilă de 0,022 miliarde euro se impune majorarea valorii totale a Programului MTN, cu suma de 4 miliarde euro.
  • Facem menţiunea că în perioada 2019-2020 vor ajunge la maturitate euroobligaţiuni în valoare de 3,5 mld. EUR (1,5 mld. EUR în noiembrie 2019 şi 2 mld. euro în septembrie 2020).
  • Deoarece plafonul Programului MTN se eliberează la momentul rambursării unor obligaţiuni, în calculul majorării plafonului programului s-a avut în vedere faptul că aceste scadenţe sunt la finalul fiecărui an, iar emisiunile noi de euroobligaţiuni se realizează în funcţie de condiţiile de piaţă, cel mai probabil în prima parte a anului şi în al treilea trimestru.
Conform notei de fundamentare, Ministerul Finanţelor Publice intenţionează să menţină și să consolideze rezerva financiară în valută la un nivel de acoperire a necesarului brut de finanţare care să permită preîntâmpinarea eventualelor şocuri externe sau a fenomenelor de contagiune externă care ar putea genera presiuni asupra costurilor de finanţare şi de refinanţare a datoriei publice din cursul anului.

“În acest sens, Ministerul Finanţelor Publice va continua procesul de finanţare prin emisiuni de obligaţiuni de stat pe pieţele internaţionale de capital, în conformitate cu obiectivele asumate prin strategia de administrare a datoriei publice guvernamentale, prin pregătirea etapelor legale necesare pentru valorificarea optimă a ferestrelor de oportunitate care permit execuţia cu eficienţă şi eficacitate a tranzacţiilor, asigurând în acelaşi timp o prezenţă constantă a României pe aceste pieţe”, se arată în document.









26728 vizualizari

  • +27 (35 voturi)    
    uraaaaa (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:20)

    liviu_ [utilizator]

    inca niste bani imprumutati

    gadea acu o sa zica "foarte bine, ca dezvoltam romanica" sau o sa ignore stirea.... nu conteaza ca atunci cand facea base asta urla ca "ne vindem tara"!

    si apropos se slugi... postacii psd cum comenteaza acest fapt?!
    • +18 (28 voturi)    
      Postacii is in delir (Vineri, 12 aprilie 2019, 17:27)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Poate le pica si lor o firimitura. Oricum, e stiut, banii sunt pt pensii, in special pt cele speciale.
      • +8 (12 voturi)    
        si le urez (Vineri, 12 aprilie 2019, 21:32)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        acelora cu pensii (mai ales speciale) un singur lucru:
        sa traiasca suficient ca sa suporte si nota de plata pentru aceste imprumuturi
        • +4 (12 voturi)    
          Ba să nu le mai pupe de luna viitoare. (Vineri, 12 aprilie 2019, 22:02)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Deoarece, bugetarii fiind, ei nu au știut ce-i munca, producția. Ce notă de plată să suporte? Populația muncitoare o suportă.
          • -6 (12 voturi)    
            las ca siu (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 0:07)

            john06 [utilizator] i-a raspuns lui prec

            hipsterii din privat,care au tiluri pompoase pe hartie,sunt buni de gura si palariile cam mari.
            PS:lucrez in privat.
            • -1 (5 voturi)    
              Analfabet la privat??? (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 17:06)

              Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui john06

              Uauuu, nici privatul nu mai e ce a fost, in Romania.
    • +4 (6 voturi)    
      Hei, opriti-va nenorocitilor.... (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 9:28)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Nici palatul si hotelul lui Dragnea, nici cele 6 case ale lui Teodorovici, nici colectiile de arta ale lui Codrin nu vor putea plati datoriile pe care le face, fara sa-i pese, ciuma rosie. Tot prostii de romani (populimea muncitoare si rabdatoare) vor plati nenorocirile pe care le fac ciuma rosie.
  • +18 (26 voturi)    
    bai, gata, ajunge (Vineri, 12 aprilie 2019, 16:23)

    moka [utilizator]

    imprumut imprumut, dar macar sa stim pt ce.
    gata! Nu pe banii nostri
  • +20 (28 voturi)    
    hotie (Vineri, 12 aprilie 2019, 17:15)

    Jude [utilizator]

    Astia ne fac sclavi ! Se imprumuta ca sa fure si sa plateasca salarii si pensii umflate.
    Sper sa vina si vremea cand vor trebui sa dea socoteala si sa justifice cum si-au facut averile din salariile de bugetari. Si atunci puscarie 20-30 ani sa simta !
  • +11 (15 voturi)    
    Escrocherii pe față (Vineri, 12 aprilie 2019, 20:22)

    mistydo [utilizator]

    Ticăloșii! Ca să poată să se laude că au bani de salariii și pensii... Și nu se opresc în a da pomeni electorale. Care este puterea de cumpărare a unui român cu venituri medii? Nu poate INS să spună adevărul? Dragnea a pus lacăt și pe informații publice? În urma lui Dragnea va fi o gaură neagră ...Tot noi va trebui să plătim oalele sparte!
  • +18 (22 voturi)    
    poate ne explica orlando (Vineri, 12 aprilie 2019, 21:27)

    trandafil [utilizator]

    de ce sunt necesare atatea impumuturi in epoca de aur psd. Cand ecnomia "duduie" cred ca ar trebui sa rambusam din ce am luat, nu sa facem noi imprumuturi. Sau nu duduie? O fi doar o mica fenta psd?
    Ma intreb ce naiba o sa facem cand vine criza?!? ca nu mai e mult...
    • +10 (12 voturi)    
      Cand vine criza... (Vineri, 12 aprilie 2019, 23:41)

      KRL [utilizator] i-a raspuns lui trandafil

      Luam o acadea - ca sa fiu elegant
  • +8 (14 voturi)    
    Alte împrumuturi pentru pomeni, pentru asistați. (Vineri, 12 aprilie 2019, 22:15)

    prec [utilizator]

    Ăștia și votanții lor trebuie reeducați prin muncă.
  • +8 (12 voturi)    
    jos comunistii (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 0:49)

    I [utilizator]

    psd-ul se pregateste sa piarda alegerile. Asa au facut si data trecuta au bagat tara in datorii ca sa nu mai poata face nimic cei care vin dupa ei. E terorism economic ce fac!
  • +8 (12 voturi)    
    unul platea datoriile cu orice consecinte (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 4:22)

    Coco Whistle [utilizator]

    iar altul se imprumuta ca la balamuc fara a se vedea rezultatul investitiilor. iar noi asistam. scoala din romania te invata sa nu reactionezi iar intr-o zi vei participa cu drag la adunari sa gusti un mic si o bere, de la partid...
  • +4 (6 voturi)    
    Nu veti scăpa ! (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 8:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ticăloșilor, nu veți scăpa nici dacă vă ascundeți in gaură de șarpe. Ati distrus ROMANIA si veti plati Nu o sa scapați fără să plătiți pentru ticăloșia si coruptia voastra.
  • -2 (4 voturi)    
    O sa ne vedem și propria înmormântare la TV (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 9:01)

    Neafiliat [utilizator]

    E grav ca ne împrumutăm... De ce l-am dat jos pe Ceaușescu?? Ca sa ne uitam non-stop la TV, sa putem călătorii dar nu în concediu, ci la munca!! Suntem deja sclavi, cu mentalitate de sclavi. Toți, si#johannis și #PSD.. Ne invrajbesc ca să ne conducă.
  • +3 (7 voturi)    
    Suntem captivi (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 9:39)

    marius v [utilizator]

    Indiferent de ce parte ne-am afla, logica spune că ne-am dus dracului cu toții. Dacă anul viitor va câștiga alegerile tot PSD, următorii 3 ani și jumătate vor fi crunți. Va trebui să ia măsuri extrem de impopulare pentru a cârpi sacul. Dacă va câștiga opoziția (orice ar însemna asta), va trebui să repare prostiile pe care le fac pesediștii acum. Dacă cineva are impresia că se mai poate merge mult pe calea aceasta, se înșeală.
    Singura satisfacție (amară, ce-i drept), este că pensionarii vor fi loviți cel mai tare. Dar își vor merita soarta, la cât rău au făcut țării ăsteia.
    Și-acum dați-i tare cu minusurile, că așa se vor rezolva toate!
  • +4 (6 voturi)    
    Excelenta alegere! (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 9:41)

    complet_ret [utilizator]

    Chiparosul ar fi o algere excelenta pentru fotoliul de la Cotrceni, in fiecare lun ar putea aduce in tara cateva miliarde de Euro. Toti vom aveau un salariu bun, fara a mai fi nevoiti sa mergem la munca!

    Asta insemna sa ai VIZIUNE, sa nu fi prost si urat precum oponenetii Dlui. Teodorvici!

    Sa ne traiasca intru multi ani Chiparosul!
  • +3 (5 voturi)    
    salarii si pensii marite pe datorie (Sâmbătă, 13 aprilie 2019, 13:17)

    cugetatorul [utilizator]

    Mai sunt vreo cativa ani in care mai primim imprumuturi ca pe urma sarim de limita; pe urma platim si ce n-am luat (dobanzi si penalitati); sfatul meu pentru cei care sar in sus de bucurie acum e sa-si adune niste rezerve de bani daca planuiesc sa traiasca mai mult de 5-6 ani de acum incolo..
  • +1 (1 vot)    
    Bravo, Daddy!!! (Duminică, 14 aprilie 2019, 20:33)

    complet_ret [utilizator]

    Multe, multe felicitari pedesereului!

    Imprumuturile mari si dese,
    Cheia noilr succese!