Interesul românilor pentru titlurile Tezaur, aproape „la pământ”

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 1 mai 2019, 17:22 Economie | Finanţe & Bănci


Emisiune Tezaur - pagina de Facebook a MFP
Foto: MFP
Ministerul Finanțelor a anunțat noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului Tezaur, care vor putea fi achiziționate de populație începând de joi – 2 mai. Uitându-ne la primele trei serii din acest an, observăm o scădere a interesului de la lună la lună. În prima serie a fost subscrisă o sumă de aproape 700 milioane lei, în cea de-a doua de 500 milioane lei, iar în cea de-a treia (aprilie) de doar 200 milioane lei.

Motivele sunt multe, de la educație financiară precară și procedura greoaie (cea de la Poștă), la neîncredere în economie sau, mai exact, în guvernare.

Totuși, instituția spune, într-un comunicat emis miercuri, că „alternativa de economisire a Ministerului Finanțelor Publice se bucură de un interes crescut al românilor”.

Ce mai spune MFP:

Românii pot subscrie începând de joi, 2 mai 2019, pentru noi emisiuni de titluri de stat destinate exclusiv populației în cadrul Programului Tezaur, cu scadențe la 1, 2, 3 și 5 ani şi dobânzi anuale de 3,5%, 4%, 4,5% și, respectiv, 5%. Veniturile aferente sunt neimpozabile.

Titlurile de stat pot fi cumpărate:
  • în perioada 02 – 31 mai 2019 de la unitățile operative ale Trezoreriei Statului;
  • în perioada 02 – 30 mai 2019 prin rețeaua de oficii poștale ale Companiei Naționale Poșta Română, din mediul urban, iar în perioada 02 – 29 mai 2019 din mediul rural.
Sunt eligibile persoanele fizice care au împlinit vârsta de 18 ani la data efectuării subscrierii. A fost eliminată plafonarea sumelor care pot fi investite de persoanele fizice în cadrul acestor emisiuni. Investitorii au posibilitatea anulării subscrierilor deja efectuate prin depunerea unei cereri doar în perioada de subscriere.

Titlurile de stat sunt în forma dematerializată şi au valoare nominală de 1 leu. Dobânda este plătită la termenele prevăzute în prospectul de emisiune. De asemenea, titlurile de stat emise în cadrul Programului Tezaur sunt transferabile și se pot răscumpăra în avans.

În cazul decesului, dreptul de proprietate asupra titlurilor de stat se transferă moștenitorilor, care prezintă documentele legale care le atestă calitatea.

Emiterea titlurilor de stat pentru populație va continua pe tot parcursul anului 2019. În fiecare lună perioada de subscriere va fi de trei săptămâni, iar maturitățile vor fi stabilite în funcție interesul manifestat de investitori.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






11343 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    Golăneală (Miercuri, 1 mai 2019, 17:40)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Marca Teodorovich Orlandov - P$D. Să si le bage în ... că în statul condus de mafia securista nimeni nu poate avea incredere.
  • +17 (21 voturi)    
    Cum, nu se înghesuie populimea să dea (Miercuri, 1 mai 2019, 18:09)

    prec [utilizator]

    bani ciumei pesedoase ca ăștia să-i arunce pe pensii „speciale”!? Și bani pentru haitele „pensionate” la 45 de ani de unde? Iar ne împrumutăm în valută la cea mai mare dobândă posibilă???
  • +13 (15 voturi)    
    Ce tampenie! (Miercuri, 1 mai 2019, 20:43)

    neagoe [utilizator]

    Sa te imprumuti ca sa platesti pensiile speciale!!!
    Cand Romania da faliment te stergi la c.r cu toate hartiile alea. Nu exista fond care sa le garanteze :-)))). Poate doar vilele lui Dragnea din Brazilia... :-))))))))
  • +9 (13 voturi)    
    Inflatie (Miercuri, 1 mai 2019, 22:16)

    Soljenitin [utilizator]

    Dai 100 de lei si iei 105 peste 5 ani.
    Numai ca ce cumperi acum cu 100 de lei vei cumpara cu 150 de lei in 2024, nu cu 105.
    Inflatia produsa de psd face astfel de actiuni neconvenabile, asa ca teodorovici sa si le bage unde nu il bate soarele.
  • +7 (9 voturi)    
    La cat a distrus psd, in 5 ani (Joi, 2 mai 2019, 6:57)

    Dalinar [utilizator]

    5% va fi kkmk, riscul e de fapt ca toti baniisa nu mai valoreze mai nimic, ca-n early 90’.
  • +7 (9 voturi)    
    Inflatia (Joi, 2 mai 2019, 8:47)

    Florinm11 [utilizator]

    Nu împrumută romanii bani nici la 5%.stiu ca acest guvern va face inflație peste acest procent. Ia sa emită certificate în euro cu dob 5% (la fel cum fac pe piețe externe) și va fi coada. Dar ei vor în lei de la prosti.
    • +4 (4 voturi)    
      Nici asa nu ai garantii (Joi, 2 mai 2019, 10:17)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Florinm11

      ca poate le vine ideea sa puna ceva taxe pe profit ....
      Dar vb aia ce conteaza cel mai tare in Rromania pensie speciala si daca se poate cat mai de tanar. Nu s-ar bucura si ei de plaja pe banul sclavilor ? Si in Rromania e destul de usor sa inrobesti populatia, mai ales cu popii de partea ta.
  • +4 (4 voturi)    
    5% pe an nu suna teribil de rau (Joi, 2 mai 2019, 10:56)

    Cuca [utilizator]

    la prima vedere.dar

    - 5% dobanda nu inseamna 5% dobanda, ci trebuie sa scadem inflatia, deci 5%-4.5% = 0.5% pe an. Nesemnificativ. De-abia daca iti acopera inflatia.

    -nu am incredere ca inflatia va fi sub 5% pe an in urmatorii 5 ani. Asa ca ce faci daca peste un an, daca iese tot pesedeu' la alegeri si da drumul la fabrica de bani ca sa-si acopere promisiunile electorale imbecile, inflatia ajunge la 10% anual ? Inseamna ca ai dobanda negativa.

    Corect ar fi fost sa spuna asa: dobanda anuala este egala cu rata anuala a inflatiei comunicata de BNR + 3%. Ai fi fost asigurat de o dobanda de 3% reala, pozitiva.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Joi, 2 mai 2019, 11:17)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Suna bine 5% dar inflatia poate arunca in aer aceasta dobanda. Cred ca cel mai bine e sa-i tii in valuta. Nu cred ca euro sau dolarul vor scadea in urmatorii ani avand in vedere ca situatia economica pare sa se deterioreze la nivel international. De altfel in valuta te protejezi de prostiile guvernantilor.
    • +1 (3 voturi)    
      Formula de calcul pentru dobanda compusa (Joi, 2 mai 2019, 12:19)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      daca va intereseaza, este

      = S [(1 + d)^n – 1]

      unde S este suma investita
      d = dobanda anuala
      n = numarul de ani

      asadar la 1000 de lei investiti, si la 5% dobanda, castigul este de 157,625 lei

      La 1% dobanda anuala (cel mai probabil, vezi mai sus) obtii 30,301 lei

      30 de lei pentru 5 ani de blocat suma de 1000 de lei la banca.

      Asta daca nu exista si comisioane.
    • +1 (1 vot)    
      Erata (Joi, 2 mai 2019, 12:21)

      Cuca [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Sumele sunt
      276.2815625
      pentru dobanda de 5%
      si respectiv
      51.01
      pentru dobanda de 1%

      Sorry. Calculasem pe 3 ani, nu pe 5.
  • +6 (6 voturi)    
    nu investiti in aceste titluri! (Joi, 2 mai 2019, 10:58)

    rdi_ [utilizator]

    In primul rand cred ca va urma o perioada de devalorizare accentuate a leului care va depasi cu mult dobanda acestor titluri.
    In al doilea rand REFUZATI SA-L IMPRUMUTATI PE DRAGNEA!