​DOCUMENT Finanțele ar putea lansa titluri de stat pentru populație cu maturitatea la 10 ani. Speră să finanțeze echivalentul a 18% din deficit

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 20 mai 2019, 8:33 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor Publice
Foto: Hotnews
Știm că statul vrea să împrumute 72 miliarde lei, anul acesta, reprezentând, de fapt, necesarul de finanțare pentru 2019, adică deficit bugetar și refinanțare datorie. Această cifră s-a putut vedea în proiectul de buget, unde inițial, până la mărirea alocațiilor, a fost de 70,6 miliarde lei. Din această sumă, circa 5 miliarde lei ar trebui să reprezinte titluri de stat pentru populație prin programul Tezaur. Adică circa 18% din deficitul bugetar prognozat pentru acest an, de 2,76% din PIB. Emisiunile Tezaur nu au mers bine în acest an, cu excepția primei.

Conform bugetului pe 2019 și, mai nou, programului indicativ de emisiuni de titluri de stat pe acest an, statul va încerca, anul acesta, să vândă titlurile Tezaur și prin bănci, pe lângă Poșta Română și unitățile Trezoreriei.

O noutate a documentului, care poate fi văzut aici, o reprezintă ideea de a emite titluri și pe 10 ani. Probabil această idee a venit în urma faptului că de la începutul anului a scăzut mult interesul pentru aceste titluri.

De la începutul anului MFP a atras circa 1,4 miliarde lei. La prima emisiune din 2019 s-au subscris circa 700 milioane lei, la a doua – 500 milioane lei, iar la cea de-a treia, din aprilie, 200 milioane lei.

După cum se poate vedea, interesul a scăzut în pași mari. Acum este în desfășurare emisiunea pe luna mai. Pentru că interesul a scăzut mult, acum nu mai există o sumă maximă ce ar putea fi subscrisă/persoană. Anterior era 200.000 lei.

În luna mai sunt emisiuni cu scadențe la 1, 2, 3 și 5 ani şi dobânzi anuale de 3,5%, 4%, 4,5% și, respectiv, 5%. Există o problemă cu aceste randamente. Sunt mai bune decât la bancă, mai ales că nu este impozitat câștigul, dar dacă ne uităm la inflația prognozată pentru finalul anului, de exemplu, nu prea ieși în câștig. BNR estimează o inflație de 4,2% pentru finalul anului, cu un interval de variație de +/- 1,2 puncte procentuale, așa că primele două scadențe nu prea merită, iar incertitudinea pentru viitor este mare, în privința celorlalte două.

Alte idei din document:
  • Deficitul bugetar prognozat pentru acest an, de 2,76% din PIB, circa 28 miliarde lei, urmează să fie finanțat în proporție de 75% de pe piața internă și 25% de pe piața externă.
  • În ceea ce privește necesarul de finanțare de 72 miliarde lei, maturitățile titlurilor de stat ce urmează a fi emise: 25% vor fi pe termen scurt și 72% pe termen mediu și lung
  • În cazul în care condițiile piețelor financiare sunt favorabile, MFP poate avea în vedere și prefinanțarea necesităților aferente anului 2020, ținând cont totodată și de obiectivul de menținere a unei rezerve financiare în contul Trezoreriei Statului reprezentând echivalentul a circa patru luni de necesar brut de finanțare









5137 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    Mai bine să nu fie deficit. Cheltui cât ai. (Luni, 20 mai 2019, 8:57)

    prec [utilizator]

    Pesedeaua este ca bețivul ăla care se împrumută doar pentru a bea. Decât să dea bani la pensii „speciale”, asistați la 45 de ani, vouchere de vacanță, ADICĂ BĂUTURĂ, nu mai bine se bagă banii în investiții? ADICĂ BEȚIVANUL VA ÎNVĂȚA SĂ MUNCESCĂ.
  • +9 (13 voturi)    
    Cum este tovarasa ? (Luni, 20 mai 2019, 9:16)

    ABBV [utilizator]

    Nu ai furat ! Economia duduie ! In tara e nemaipomenit de bine ! Eu as spune ca tot ce a spus tovarasa Dancila este exact invers. Dar curand va iesi la lumina!
  • +6 (10 voturi)    
    Cine la va lua? (Luni, 20 mai 2019, 9:29)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Doar prostii. RO va fi curând in faliment.
  • +4 (10 voturi)    
    Copiii spun lucruri traznite, versiunea FB (Luni, 20 mai 2019, 10:09)

    Fides [utilizator]

    Citez: „Există o problemă cu aceste randamente. Sunt mai bune decât la bancă, mai ales că nu este impozitat câștigul,..” - poftim cultura economica. Pai inflatia e aceeasi, chiar daca ai economiile la banca. Prin urmare 3,5% pe an de la Stat o fi mai bine decat 2-2,5% oferit de banci?
    • +5 (9 voturi)    
      E grea matematica asta, (Luni, 20 mai 2019, 10:35)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      n-ai ce face, aici ai dreptate, copii spun lucruri traznite!
      • -1 (1 vot)    
        Pt. tine (Luni, 20 mai 2019, 12:48)

        Jar [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        si votantii tai:
        La o inflatie de 5-6% ,ce importanta mai are daca dobanda e de 2.5 sau de 3.5%?
        In economie,voi chiar spuneti lucruri tarsnite.
        Toti spuneti ca sunt bani pentru pensii si salarii,da' uitati sa spuneti ca sunt bani imprumutati.
        Vai de noi!
  • +5 (5 voturi)    
    Cine dracu' finanteaza un hot? (Luni, 20 mai 2019, 11:46)

    Muncitorul [utilizator]

    Vine hotu' iti fura tot din casa si apoi zice ca vrea sa se imprumute cu ce mai ai pe acolo... Cine dracu sa cumpere de la niste infractori?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum se va finanța (Luni, 20 mai 2019, 12:33)

    BEDE [utilizator]

    Se va face TVA cel puțin 20%, dar poate ajunge și 25%...
    Apoi tăieri de pe unde se poate. Numai că P$D vrea să lase următorul guvern să facă tăieri, iar până atunci ei să sporească deficitul dând pomeni și furând. Iar principala lor grijă e cum-necum să-i scape de închisoare pe Dragnea și Vâlcov. Poate-poate ajung să se prescrie faptele...
  • 0 (2 voturi)    
    Pilonul 2 si bondurile de stat romanesti (Luni, 20 mai 2019, 12:39)

    Razvan_M [utilizator]

    - Romania are un deficit bugetar de vreo 3% din PIB (adica vreo 30 miliarde lei pe an la PIB-ul de anul trecut). Deficitul total insa este de peste 350 miliarde lei (aprox. 35% din PIB).
    - Romania imprumuta bani de pe piata pentru a-si finanta aceste deficite si plateste dobanzi de 3-5%.
    - Contributiile la Pilonul 2 se cifreaza la vreo 40 miliarde lei, bani din care minim 70% trebuie sa fie investitii in bonduri de stat, conform legii Pilonului 2 de pensii.
    - Cresterea economica a Romaniei este de 4-5%, peste care, daca adaugam inflatia (care este deflator pentru PIB), obtinem peste 8% randament economic pe ultimii 2 ani (2017 si 2018).

    Asadar, prin lege, Pilonul 2 devine inferior ca randament cresterii economice a economiei romanesti.
  • +2 (2 voturi)    
    Ciudat! (Luni, 20 mai 2019, 13:15)

    asadar... [utilizator]

    Daca economia duduie si cresterea economica e pan'la cer de ce se imprumuta astia ca disperatii?