Teodorovici: CEC Bank va deschide sucursale în străinătate, pentru ca românii plecați să poată trimite bani mai ușor acasă

de DP     HotNews.ro
Marţi, 21 mai 2019, 14:08 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Digi24.ro
CEC va deschide, în următoarea perioadă, sucursale în străinătate, în țările unde există comunități importante de români, pentru ca aceștia să poată trimite mai ușor bani acasă, fără comisioaane, a declarat marți la Frasin, în jud. Suceava, ministrul Finanțelor Eugen Teodorovici, potrivit Mediafax.

„Prin intermediul CEC-ului se va lansa foarte curând un pachet de măsuri care să vizeze deschiderea de sucursale, birouri în afara țării acolo unde trăiesc comunități importante de români, pentru ca românii de acolo să poată trimite, dacă doresc, într-un mod mai facil, bani”, a spus ministrul.

Și fără comisioane, asta e foarte important, să nu mai plătească acele comisioane care se plătesc astăzi”, a mai adăugat Teodorovici. Ministul spune că acțiunea se va concretiza la sfârșitul lui mai sau începutul lunii iunie.


Citeste mai multe despre   








6434 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    Ha, ha , ha .... (Marţi, 21 mai 2019, 14:15)

    Amad [utilizator]

    Dar cu impozite si taxe... :)
    • +6 (8 voturi)    
      .. exact. (Marţi, 21 mai 2019, 14:21)

      gdcos [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      .. la asta ma gandeam si eu.
      Sau aflam cine ce bani are.
    • +7 (9 voturi)    
      Teodorovici bate campii.. (Marţi, 21 mai 2019, 14:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Banii, chiar daca sunt depusi la ghiseele CEC Bank din strainatate, sunt transferati in tara printr-o firma de transfer de bani: Money Ghram, Western Union, Smith and Smith. Iar aceste firme isi au comisioanele lor pentru efectuarea transferului. Aceste firme de transfer de bani lucreaza in intelegere cu banci din Romania si din afara.,..dar ele efectueaza transferul si nu CEC Bank. Practic tu te duci la ghiseul Unicredit din Italia si apelezi la serviciile Western union de pe langa Unicredit sa iti transfere banii in Romania. Apoi destinatarul se duce la Westernunion din Romnia si incaseaza banii...transferul din Italia in Romania l-a facut Wester Union si nu Unicredit, comisionul e acelasi.
      • +2 (6 voturi)    
        Degeaba semnezi bancher ... nu ai inteles nimic. (Marţi, 21 mai 2019, 15:00)

        SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Unicredit Italia nu este filiala bancii Unicredit din Romania. Sunt doua banci DIFERITE, de aia se face transfer prin Western Union.
        Ministrul respectiv zice că va propune înființarea unei filiale a băncii CEC BANK. Între filiale nu e necesar transferul banilor, sunt în același cont și în țara respectivă(ex. Italia) și în Romania.
        • +2 (4 voturi)    
          si tu crezi ca oamenii de la tara (Marţi, 21 mai 2019, 15:46)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

          au cont bancar??? Iti spune eu ca nu au, gradul de bancarizare in Romania este de sub 50% (grad de bancarizare=procentul persoanelor care detin cel putin un produs bancar).
          Tocmai din acest motiv s-au creat Western Union, Money Gram si alte firme de transfer international de bani....ca sa poti trimite bani din Italia in Romania sau alte tari fara sa ai cont bancar...te duci cu buletinul la orice banca care lucreaza cu ele, si iti incasezi banii.
          daca toti romanii ar avea cont bancar la CEC, ideea lui Teodorovici ar fi insemnat ceva....dar nu au, de asta se apeleaza la Money Gram si Western Union.
      • +6 (8 voturi)    
        Western Union? (Marţi, 21 mai 2019, 15:06)

        dandantheman [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Mi-e teama ca si dvs. bateti campii foarte bine? Ati auzit de SEPA? SWIFT? Bancile NU au nevoie de niciun WU sau MG sau S&S sau alti intermediari scumpi, pot foarte bine sa transfere banii prin propriile canale.
        • +3 (5 voturi)    
          am auzit de asa ceva, (Marţi, 21 mai 2019, 15:50)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui dandantheman

          doar ca trebuie sa ai cont bancar ca sa faci un transfer SWIFT. Asta se face intre 2 conturi bancare...si romanii nu prea au cont bancar, mai ales cei de la tara, de aceea recurg la firme care transfera bani doar cu buletinul.
          asa au proliferat Western Union si Moneu Gram: se bazeaza pe faptul ca cei mai multi romani nu au cont bancar, transfera bani doar cu buletinul , dar cu comision.
          In plus de asta, si un transfer SWIFT este comisionat.
          • +5 (5 voturi)    
            ca sa trag o concluzie, (Marţi, 21 mai 2019, 16:39)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            idee lui Teodorovici mi se pare strict reclama inainte de alegeri. Ca sa creezi sucursale ale CEC in strainatate costa, mai ales daca vrei sa le aduci si angajati romani (ptr ca romanul care vrea sa trimita bani in tara prefera sa i se vorbeasca in romaneste la CEC, nu?)
            In plus de asta romanii sunt dispersati, multi lucreaza in agricultura ...ce va face Teodorovici, face CEC Bank in fiecare comuna unde culeg romanii capsuni?
            Ideea ar fi buna daca romanii ar trai in 2-3 localitati din Italia si 2-3 din Spania....dar asa ma indoiesc ca va merge cineva din Andaluzia pana la suc CEC din Madrid sau Barcelona strict ca sa ii trimita lui mamaie 200 euro.
            In plus, asa cum am mentionat mai sus, ca sa incasezi banii trimisi prin SWIFT, ai nevoie de cont bancar la CEC. Si atunci ce ne facem? deschidem in mod automat un cont la toti romanii cu rude in strainatate??
    • +11 (11 voturi)    
      :-) (Marţi, 21 mai 2019, 15:15)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Acum nu va mai p!$ati pe diaspora? Aaa, sunt buni banii lor, nu-i asa?
    • +4 (4 voturi)    
      Să fii tâmpit să ai încredere. (Marţi, 21 mai 2019, 17:19)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Amad

      Cine are încredere într-o bancă a statului PSD-ALDE.care este cu ochii să ia din banii celor care muncesc prin străinătate.Pensiile speciale și mahării PSD-ALDE nu mai fac față din ce se produce în România.
  • +9 (9 voturi)    
    Inovatie financiara, nu gluma (Marţi, 21 mai 2019, 14:26)

    moka [utilizator]

    din ciclul ce sa mai facem ca sa mai sifonam nishte bani
    facem filiale in strainatate.

    Mai bine faceati si voi mai multe sectii de votare in strainatate sau vot electronic.
  • +6 (10 voturi)    
    asta in ce secol traieste (Marţi, 21 mai 2019, 14:26)

    un oarecare [utilizator]

    cand vreau sa fac un transfer dintr-un cont in altul, am nevoie de telefon si 60 de secunde de liniste.
    nu conteaza unde sunt, internet sa am.

    alta masura marca PSD. rezolva probleme care nu exista.

    cand CEC o sa faca competitie unor institutii financiare precum.... ING de exemplu, sa ma anunte careva
    • +7 (9 voturi)    
      Pai el de unde sa stie? N-are nici card! (Marţi, 21 mai 2019, 15:10)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui un oarecare

      N-a zis el ca el lucreaza numai cu cheș?

      El crede ca banii aia se pun in niste pachetele si vin la nea gheorghe acasa, cu factorul postal pe bicicleta., sau cu șareta
  • +9 (9 voturi)    
    sunt alternative (Marţi, 21 mai 2019, 14:26)

    rpd [utilizator]

    Deja foarte multi romani s-au adaptat. Folosesc solutii alternative fara comisioan. Sunt aplicatiile fintech (gen Revolut) ce prind din ce in ce mai mult in ultimul timp.
  • +8 (8 voturi)    
    Orlando crede ca-s mai prosti decat votacii psd? (Marţi, 21 mai 2019, 14:29)

    Plagarus [utilizator]

    O sa va trimita prin CEC,praful de pe toba.!
  • +11 (11 voturi)    
    DEGEABA ! exista SEPA deja pentru transferuri ! (Marţi, 21 mai 2019, 14:30)

    mirceacr [utilizator]

    Da da...in baza carui studiu de nevoie si eficienta ?!

    De aceea l-ati mazilit pe Radu Ghetea de la CEC ?! Ca sa va puteti implementa masurile de capusare ?!
    Trebuie inventate niste posturi calde si bine platite in strainatate pentru clientela PSD , rubedenii si preteni si care sa ajute la scrugerea de bani in strainatate ?!

    Sa-i spuna cineva lu' Teodorovici ca inca suntem o tara membra UE drept pentru care toate platile din strainatate catre banci din Romania sunt comisionate la tarife locale, gratie mecanismului SEPA care interconecteaza toate bancile din Europa si ajusteaza comisioanele la valoril locale !
    Doar din Romania catre banci din strainate sunt inca unele comisioane , dar si alea au fost micsoarate semnificativ.
    • +7 (7 voturi)    
      Omul e complet dus... (Marţi, 21 mai 2019, 16:10)

      BibiAfricanul [utilizator] i-a raspuns lui mirceacr

      Ai vazut vreodata ca psd face vreun studiu inainte sa arunce vreo "bomba"? Ei cred ca e ghiseul pentru plata taxelor locale?
      Se discuta o gramada pe o chestiune fara fond.
      Din cand in cand, creierul mic si fara circumvolutiuni mai face cate o declaratie ca sa deruteze lumea...nimic mai mult....
  • +7 (7 voturi)    
    Siguuuuur mai Todorovich (Marţi, 21 mai 2019, 14:37)

    Dalinar [utilizator]

    Si dupa aia le trimiti Anaful la poarta!!!
  • +9 (9 voturi)    
    ba tampitule (Marţi, 21 mai 2019, 14:38)

    cetateanulmodern [utilizator]

    tu de carduri ai auzit? pentru asta exista servicii gen revolut, transferwise etc.Tu crezi ca in 2019 mai trimite cineva bani cu mandat postal?
  • +8 (8 voturi)    
    La ce crestere economica are Romania (Marţi, 21 mai 2019, 14:40)

    Martinezu [utilizator]

    Acum banii se trimit invers, catre cei din strainatate.
  • +4 (4 voturi)    
    nu (Marţi, 21 mai 2019, 14:44)

    Ary 10 [utilizator]

    cum adica cu mandat postal? se poate asa ceva? N am stiut....
  • +8 (8 voturi)    
    hmm, Teodorovici strikes back (Marţi, 21 mai 2019, 14:48)

    simonn [utilizator]

    Asta nu e individul ala care zica ca cei plecati afara sa stea maxim 5 ani intr-o tara straina?

    Acum ma intreb, asa zisa, facilitate e pentru romani sau pentru el?

    Am inteles ca se cauta surse de bani pentru ca bugetu e cam gol. Ultima oara cautau sa emita obligatiuni de stat ca sa mai acopere din gauri.

    Omuletu asta e un dezastru ca ministru. Asemenea sucursale costa (chirie spatiu, salarii ...) si romanii care au de trimis bani au deja solutii, unele foarte ieftine (nu vreau sa fac reclama). Deci financiar o sa fie o mare pierdere de bani, dar deh, asa e cand pui de astia la conducerea unui mister.
  • +9 (9 voturi)    
    am inteles (Marţi, 21 mai 2019, 15:04)

    Kosmos [utilizator]

    CEC care a garantat depozitele FNI
    Apoi voi o anchetati pe Kovesi pt ca l-a adus in tara pe Popa.
    Cum indraznesti bah?
  • +3 (5 voturi)    
    M-am distrat copios, ce de comentarii aiurea... (Marţi, 21 mai 2019, 15:05)

    SCRAMBLED [utilizator]

    M-am distrat citind comentariile.
    Se vede de la o posta ca nu aveti cont bancar sau nu ati transferat bani intre conturi din banci afltate in tari diferite .

    @Un oarecare; Era vorba de transfer fara comisioane ...
    Poate nu ai citit articolul ...
  • +10 (10 voturi)    
    in urma masurilor psd (Marţi, 21 mai 2019, 15:14)

    mos ion roata [utilizator]

    de cresterea economiei,toti romanii o sa se intoarca acasa .Tara nu mai este in noroi,satele romanesti sunt mai frumoase decat cele din occident,ratele la banci se injumatatesc,pensiile se maresc zilnic (la televizor).Deci romani se intorc in tara ba mai aduc cu ei si multi belgieni,luxemburghezi,suedezi nemti etc. Ce rost mai are sa infiintam filiale CEC?
  • +7 (7 voturi)    
    Revolut (Marţi, 21 mai 2019, 15:23)

    Sebastian. [utilizator]

    Nici o banca din RO nu transfera valuta fara comisioane grase. Pana a aparut Revolut nu aveam de ales si trebuia sa le platim.
  • +6 (6 voturi)    
    Aoleu (Marţi, 21 mai 2019, 15:24)

    Alexa.99. [utilizator]

    Si vor avea aceleasi angajate comuniste, atehnice si impertinente, cum au si in Romania? Zici ca sunt o adunatura de ospatarite din anii '70 puse in banca din greseala. Mi-e groaza de CEC.
  • +5 (5 voturi)    
    nu exista comisioane la transferuri spre romania (Marţi, 21 mai 2019, 17:12)

    mirceacr [utilizator]

    Bai boule Teodorovici, pute de la o posta a capusare !!! Ai auzit de SEPA ?!

    De vreo 2-3 ani au disparut comisioanele de transfer catre Romania, datorita mecanismului SEPA care a inrolat toate bancile din Europa , comisioanele de transfer intre bancile din UE fiind asimilate celor locale !

    Doar din Romania catre Europa inca mai sunt comisioane, dar si alea mult diminuate, iar in urmatorii ani vor disparea cu totul !

    Rostul acestei masuri este sifonarea unor bani in afara si inventarea unor posturi caldutze in strainatate ! Asta e treaba !