Cum reacționează Teodorovici la acuzația că a cerut reducerea numărului de bugetari sau drepturi salariale: Dacă o cheltuială publică poate fi ajustată într-un mod logic, de ce să nu se facă acest lucru?

de CP     HotNews.ro
Marţi, 11 iunie 2019, 15:00 Economie | Finanţe & Bănci


Eugen Teodorovici
Foto: Digi24.ro
Ministrul Finanțelor Eugen Teodorovici susține că există bani la buget, până la sfârșitul anului, pentru plata pensiilor și salariilor, dar și pentru investiții. Pe de altă parte, a spus că "dacă o cheltuială publică poate fi ajustată într-un mod logic, de ce să nu se facă acest lucru?". Astfel a răspuns, marți, ministrul la acuzația potrivit căreia a cerut „reducerea numărului de angajați și/sau reducerea cuantumului unor drepturi salariale”.

Însă, răspunsul ministrului nu este foarte clar. La insistențele jurnaliștilor, a afirmat că nu se vor face reduceri de personal, pentru că "avem bani suficienți". Însă, tot el spune că ministerele trebuie să se încadreze în niște limite, chiar dacă au bani și "să-și stabilească cheltuielile într-o logică normală". Teodorovici a mai spus că fiecare minister în parte, orice agenție publică, trebuie să facă o analiză, și dacă sunt astfel de cheltuieli să și le adapteze în mod corespunzător.

Ministrul susține că "cineva încearcă să încălzească o discuție care a fost deja în prima parte a anului".

Reamintim că senatorul USR Vlad Alexandrescu a postat pe pagina sa de Facebook un document care reprezintă o scrisoare a ministrului finanțelor, transmisă în aprilie, către principalii ordonatori de credite, și prin care solicită „reducerea numărului de angajați și/sau reducerea cuantumului unor drepturi salariale”.

Vezi AICI mai multe amănunte


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






5823 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Mda (Marţi, 11 iunie 2019, 15:12)

    TheFaime [utilizator]

    Bine ma Orlando, dar bugetul de catre cineva a fost realizat si aprobay? Cine sa batea cu pumnul in piept ca sunt bani de pensii si salarii, ca se fac angajari la stat, ca economia e brici, crestere de 5%, etc.. hai sa fim seriosi, voi ati redefinit fabula! Minciuna e la next level bai ciuri buri.
  • -3 (13 voturi)    
    reduceri salariale bugetari (Marţi, 11 iunie 2019, 15:19)

    marin17 [utilizator]

    Guvernul nu da un OUG cum a facut Boc, in schimb incaiera bugetarii intre ei si ii obliga sa ponteze mai putin de 8 ore pentru a acoperi faptul ca MF nu asigura salariul de baza din Legea 153/2017. Recomand celor ce vor fi afectati de scaderea salariului de baza prin pontare sub 8 ore si/sau trimiterea in concediu fara plata sa dea MF in judecata.
    • -2 (12 voturi)    
      si eu recomand (Marţi, 11 iunie 2019, 15:26)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui marin17

      Trecerea in mediul privat. La ce valori lucreaza la stat, nu va fi o problema sa aveti salarii pe masura competentelor.

      In alta ordine de idei, iar ma amuza comunistii de rit nou de la usr+ ca-l ACUZA pe un pesedist pentru o masura de dreapta.
    • -1 (1 vot)    
      <br> (Marţi, 11 iunie 2019, 20:45)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui marin17

      [EDITAT de moderator. Avertisment pentru jigniri.] Numarul bugetarilor a crescut ca ciupercile dupa plooaie sub conducerea PSD-ALDE si nu e vorba de sanatate si invatamant. Ce a facut Boc a facut f. bine ptr. a evita intrarea in incapacitate de plata. Doar ca s-a oprit cu restructurarea la 100.000 in loc de 300.000 ptr. ca nu existau bani la fondul de somaj.
      • +1 (1 vot)    
        yeah, right (Miercuri, 12 iunie 2019, 0:34)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Ilidia

        Lasa ca au fost bani pentru sifonare ANRP, Microsoft, PNDL varianta udrea etc

        Ce ti-e si cu incapacitatea asta de plata. Sau de fapt te refereai la incapacitate de plata pentru oamenii PDL? :D

        PS: legea pensiilor strict dupa contributivitate, in varianta initiala, a fost insa un lucru BUN, probabil singurul, facut de basebocpdl. Bine, au "negociat-o" cu CURtea constitutionala si s-au exceptat magistratii, conta sustinere base.
  • -1 (1 vot)    
    Logică de fanfaron (Marţi, 11 iunie 2019, 22:41)

    Lu48 [utilizator]

    "dacă o cheltuială publică poate fi ajustată într-un mod logic, de ce să nu se facă acest lucru?"
    “să-și stabilească cheltuielile într-o logică normală”
    Dacă există un buget aprobat de ce trebuie să se facă aceste lucruri ? Când se cer aceste lucruri ?
    CAND NU AI BANI ! CAND BUGETUL ESTE IREALIST !
    Eşti prost rău de tot discotecarule ! Te demaşti singur !
    Pupila scăpată din lesă ce spune ? Nu-i târziu nici acum să-şi dea demisia ! Poate scăpa şi de etichetarea ca autoare a îngropării României
  • 0 (0 voturi)    
    CRETINISM CURAT (Miercuri, 12 iunie 2019, 13:10)

    123qwe [utilizator]

    Da bani de indemnizatii la limita de varsta pentru primari aveti?
    Cate pensii speciale ati limitat macar daca nu le-ati taiat?
    Cand a-ti terminat de anulat pensiile speciale (toate), puteti sa ma cautati ca va voi VOTA.