Guvernul va pune populația să plătească două pensii pentru primari. Discuții aprinse în CES: Încercați să ne credeți proști!

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Marţi, 11 iunie 2019, 16:10 Economie | Finanţe & Bănci


Sedinta CES privind pensiile speciale pentru primari
Foto: Hotnews
Ați auzit de Codul administrativ? Marți, 11 iunie, a primit aviz negativ în Consiliul Economic și Social (CES). Avizul oricum nu contează, dacă e pozitiv sau negativ. Trebuie doar să fie. Este pur consultativ. Guvernul a adoptat multe proiecte în trecut și va mai adopta, cu aviz negativ de la CES.

Printre altele, ce face acest Cod administrativ? Are și câteva lucruri bune, este adevărat, dar și altele rele. Una dintre cele rele este o șpagă mascată pentru primari, pentru că se apropie alegerile.

În cazul de față, șpaga este reprezentată de o pensie specială. Nu este o pensie specială în adevăratul sens al cuvântului. Practic, prin acest Cod, primarii vor primi două pensii. Una este pensia normală, la care se adaugă încă una sub denumirea de „indemnizație pentru limită de vârstă”. Având în vedere că aceasta se acordă la pensie este, de fapt, o pensie. HotNews.ro a mai scris despre asta aici și aici.

Astfel, din banii pe care populația îi plătește prin taxe și impozite, o parte vor merge și în cea de-a doua pensie a primarilor. De remarcat că se va plăti din bugetele locale, la care contribuie și populația care muncește prin impozitul pe venit.

Primarii devin astfel categoria privilegiată cu două pensii. Când statul consumă resurse financiare cu plata acestor pensii, rămân mai puțini bani pentru investiții, e normal.

Având avizul CES, repet - nu contează că este negativ, acest Cod ar urma să intre săptămâna viitoare în ședința de Guvern, potrivit unor surse oficiale.


Cum este justificată de Minister pensia suplimentară: primarii au salariile mici

În planul CES au fost multe discuții. Acest Cod va fi adoptat prin Ordonanță de urgență, dar nimeni nu știe care este urgența. Nici autoritățile nu se descurcă să explice asta.

La ședința de plen a CES a fost și Sirma Caraman, secretar de stat în ministerul Dezvoltării, instituție care a inițiat proiectul, ce inițial a fost în Parlament, a fost respins de Curtea Constituțională, s-au făcut câteva ajustări și în final a ajuns aici.

Un membru al Plenului, din partea patronală: Această reglementare are caracter de lege organică. E aproape o Constituție a administrației și noi vrem să o trecem prin Ordonanță de urgență. Mai sunt și alte lucruri aici. Este mult prea vastă ca să facă obiectul unei comisii de la noi și capacității noastre de a analiza. Ar trebui să respingem ceea ce nu îndeplinește condițiile legale de Ordonanță de urgență, nu să dăm aviz negativ, pentru că ei fac tot ceea ce vor. Au nevoie de un aviz, atât, nu îi interesează ce gândim.

Aceste lucruri au fost spuse și de alți membri, cu alte cuvinte.

Sirma Caraman, secretar de stat, în final a răspuns: Acum este o indemnizație pentru cei care au exercitat numai atribuții de execuție și este o compensație pentru ceea ce s-a întâmplat până în prezent că salariile din administrația publică pentru primari au fost foarte mici. Este o indemnizație care se va acorda din bugetele locale și nu este o pensie specială.

Un sindicalist: Avem mai bine de jumătate din contracte la salariul de bază minim brut. Le dăm tuturor indemnizații speciale? Vă întreb. Dublăm cuantumurile? Țara e distrusă de primari. Nu este constituțional. Cu cine ați discutat? Ministrul Justiției e om politic.


Care este urgența?

A tot fost întrebată care este urgența, așa că în final a răspuns:

Sirma Caraman:
Proiectul a fost în Parlament, a fost declarat neconstituțional din motive de procedură. Urgența este că România și-a asumat niște angajamente față de Uniunea Europeană să implementăm strategiile privind funcția publică și reforma administrației.

A început apoi să dea câteva exemple despre profesionalizarea funcției publice, sistemul național de evidență etc.

A continuat: Acum urgența ar fi situațiile excepționale înregistrate în administrația publică locală privind funcționarea consiliilor locale, inventarul domeniului public, accesarea fondurilor europene pentru că sunt probleme pe administrarea domeniului public, nu se pot accesa fonduri pentru că nu au testat domeniul public pentru motiv de vot în cadrul Consiliului local.

A intervenit un sindicalist: Problema cu pensiile este problemă de fond, nu de procedură, nu încercați să ne credeți proști. Noi facem diferența între procedură și fond. Dumneavoastră încercați să ne credeți proști. Unica autoritate legiuitoare este Parlamentul României. Care este urgența? Să primească primarii pensiile acum că vin alegerile? În penal se numește infracțiune ceea ce încercați să faceți acum.

S-a cerut mult să nu se dea un aviz, pentru că trebuie să fie modificat în Parlament, dar în final s-a dat unul nefavorabil, cu observații. Mulți membri ai plenului CES au spus că această a doua pensie este un lucru anormal.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






26290 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    excroci (Marţi, 11 iunie 2019, 16:28)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    de prima clasa !
  • +31 (33 voturi)    
    pana mea (Marţi, 11 iunie 2019, 16:42)

    liviu_ [utilizator]

    eu propun ca si noi sa ne votam singuri salariile sa vedem ce-o iesi!

    bataia de joc continua... singura diferenta e ca tartoru sef nu are mustata, ci doar o cuafura dubioasa...
    • +4 (4 voturi)    
      păi, (Miercuri, 12 iunie 2019, 8:08)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      vasilicăi, pavianul cu mantie, lui stănescu, fierei, etc., nu le displac ideile dragniano-vâlcoviene, ci doar modul dictatorial în care se aplicau.
      Pe ceaușescu nu l-au omorât pentru a implementa comunismul cu față umană, ci pentru a fura mai bine și mai mult.
      La fel și ăștia, fericiți că au scăpat de hamster.
  • +29 (31 voturi)    
    Guvernul Hotiei Nationale (Marţi, 11 iunie 2019, 16:44)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    furt, furt & furt
    altceva nu stiu
    • -18 (22 voturi)    
      Dati jos guvernul, nu va lamentati! (Marţi, 11 iunie 2019, 17:25)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Dati jos guvernul, nu va lamentati! Iesiti in strada impotriva ordonantei!

      ... dar va feriti ca de dracu sa faceti ceva din cele de mai sus, este? Daca iese?
      • 0 (2 voturi)    
        Neeeee (Miercuri, 12 iunie 2019, 8:29)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        De ce?
      • +5 (5 voturi)    
        Neee, (Miercuri, 12 iunie 2019, 8:31)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        De ce?
        Asa, ca unii sa scoata tara din rahatul in care voi ati bagat-o si dupa aceea sa veniti si sa chetuiti ceea ce altii munsc.
        Nope!
        Sa vada tot ghertoiul ce hram purtati.
        Intrati in rahat cu tot cu alegatorii vostri, stati acolo pana va obisnuiti cu parfumul si dupa aceea, poate cu putin noroc, o sa fiti pamant de flori sau fertilizator.
        Macar atat sa faceti si voi si puturosii vostri!
  • +12 (12 voturi)    
    TUPEU MAXIM (Marţi, 11 iunie 2019, 17:17)

    voxpopulix [utilizator]

    Ce daca au fost salariile foarte mici? Stiau asta cand au candidat?


    Daca salariul era asa mic de ce se inghesuie toti, de ce avem alegeri?

    Stiau cat este salariul, nu i-a interesat asta, ei au venit la furat. TOTI.

    Firea, Falca, Scripcaru, Boc, Mazare, Olguta, negoita - toti candideaza ca sa poata sa fure. Si la sate este la fel.

    Schimburi de terenuri, contracte cu dedicatie, asfaltari.

    Inainte de pensii speciale hai sa vedem daca isi pot justifica averile din pensiile astea mici.

    Acum vreti sa le platim noi spaga ca sa va ajute cand vin alegerile sa nu dispareti ca partid? MIZERABILILOR!
    • +3 (3 voturi)    
      dar nu au salariu mic! (Miercuri, 12 iunie 2019, 9:22)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

      le-a dat posibilitatea sa-si puna ce salariu vor ei, fara niciun criteriu de performanta sau corelare ci bugetul primariei.

      Unii si-au pus salarii care au inghitit tot bugetul primariei si au dat oamenii afara, ca nu mai aveau cu ce sa-i plateasca!
  • +9 (9 voturi)    
    psd (Marţi, 11 iunie 2019, 17:40)

    ------ [utilizator]

    Terminti-o dracului cu pensiile voastre speciale ca nu ati facut nimic special doar ceva ce priveste DNA.
    • -2 (2 voturi)    
      Vrei sa spui USL (Miercuri, 12 iunie 2019, 7:09)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui ------

      Uite aici si un "prieten" din PNL. https://revistapresei.hotnews.ro/stiri-subiectele_zilei-23197226-stirile-protv-primar-pnl-explica-vrea-pensie-speciala-mii-lei-pentru-trai-decent.htm
      Pana nu intelegem ca, daca vrem ceva facut trebuie sa punem mana ...respectiv prin a evacua prin vot toate specimenele care trateaza banul public la fel ca propriul buzunar. Ne vor capusa si ei si BOR-ul. Cu taxe in cuantum de peste 80% din ceea ce producem.
  • +13 (13 voturi)    
    pensii soeciale (Marţi, 11 iunie 2019, 18:03)

    Bradisor [utilizator]

    SI numai din acest motiv guvernul treuie demis.Cei care nu vor vota motiunea de cenzura sunt solidari cu hotii.
  • +12 (12 voturi)    
    Majoritatea primarilor au dosare penale, asa (Marţi, 11 iunie 2019, 18:35)

    ilex2013 [utilizator]

    ca merita din plin niste pensii speciale la care nu au contribuit cu nimc...bravo lor...mai bine ma faceam primar...imi faceam ce salariu vroiam eu, furam ce puteam si la sfarsit o binemeritata pensie speciala.
  • +10 (10 voturi)    
    Guvenantii, ati innebunit? (Marţi, 11 iunie 2019, 19:06)

    tudorLeo [utilizator]

    Nu aveti pic de rusine, ce mai vreti de la noi, viata?
    Chiar atat de nesimtiti sunteti, asta ati inteles din votul nostru de pe 26 mai?
    Hotilor!
    Penalilor!
  • +10 (12 voturi)    
    mafia PSDUDMRALDEPNL mai fura odata de (Marţi, 11 iunie 2019, 19:45)

    hopsinoi [utilizator]

    la nepotii nostri.

    Pensiile speciale sun neconstitutionale, deci e furt
    Nu se sesizeza nici un organ potentent? Poate atunci un ONG.

    Vrem 300 de parlamentari si o singura camera.
    • +5 (5 voturi)    
      Cum sa nu (Miercuri, 12 iunie 2019, 8:37)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui hopsinoi

      Se va sesiza: AVOCATUL (diavolilor) Poporului zis si Ciorbea. Probabil in secolul urmator...
  • +10 (10 voturi)    
    propun ca toti militienii (Miercuri, 12 iunie 2019, 5:13)

    Coco Whistle [utilizator]

    si masonii sa plateasca datoriile statului ca si devalizarile bancilor: vezi ex. bancorex.
  • +5 (5 voturi)    
    Tuturor dupa nevoi? (Miercuri, 12 iunie 2019, 8:14)

    Gogu27 [utilizator]

    Aceast furt din buzunarele nostre are drept scop contolul procesului electoral prin fidelizarea primarilor (care stiu ei cum sa "convinga" cetatenii unde sa puna stampila.
    Dac nu mai merge cu un mic si o bere odata la 4 ani, se rezolva treaba prin sponsorizare lunara.
    Totodata se extinde pepiniera pentru baronii locali ; este foarte interesant cum aceste specimene prolifereaza in special in zonele cele mai sarace ale tarii.
    De ce primarii sa aibe un statut / salariu special fata de restul comunitatii? Ei sunt reprezentantii directi ai oamenilor din respectiva localitate , alesi prin vot (deoarece se presupune ca au o viziune de administrare a localitatii comuna cu cea a alegatorilor) ;nu sunt maharajahi care sunt mai presus de plebe. Vor mai fi interesati sa atraga investitii prin care sa ridice nivelul socio- economic al localitatii sale? Catusi de putin; vor fi interesati doar sa indeplineasca ordinele de la centru ,ca sa nu piarda pomana.
    "Căci, atunci când se ridică sus oamenii de nimic, nelegiuiţii mişună pretutindeni." Psalmul 11
    • +3 (3 voturi)    
      Exact (Miercuri, 12 iunie 2019, 10:56)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      sa-i vezi cum o sa vina si cu legi de reeducare sexuala, in "spirit neconflictual, impaciuitor".
      Apoi vin lagarele.

      Si de la capat...
    • +2 (2 voturi)    
      Sa fie clar (Miercuri, 12 iunie 2019, 13:41)

      ruskimushki [utilizator] i-a raspuns lui Gogu27

      oamenii astia ticalosi, de nimic, nu se vor multumi cu bani.
      Vor strange latzul asa cum l-au strans in anii 40.
      Momentan nu mai pot casapi populatia caci au belit p...a.

      Cine stie peste cativa ani… zeci de ani...