​DOCUMENT Noua variantă a proiectului pentru reglementarea Bolt, Uber și Clever

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Joi, 20 iunie 2019, 8:55 Economie | Finanţe & Bănci


Uber
Foto: Stirile ProTV
Autoritățile au modificat proiectul inițial care reglementează aplicațiile Uber, Bolt și Clever. Această variantă va fi discutată în ședința de guvern de astăzi (joi- 20 iunie) într-o primă lectură. Potrivit noului proiect consultat de HotNews.ro, transportul alternativ de persoane se poate efectua numai prin intermediul unei platforme digitale avizate tehnic de către Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale.


Versiunea anterioară a proiectului spunea că intermedierea transportului alternativ pe teritoriul României este supusă autorizării de către Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale.

Conform noului proiect, MCSI va emite avizul tehnic pentru platformele digitale în termen de 30 de zile lucrătoare de la depunerea documentației complete, iar acesta va fi valabil 12 luni. (Anterior era vorba de o autorizație pe 3 ani).

Anual, companiile vor trebui să achite o taxă de 50.000 de lei la bugetul de stat.

În trafic, autoturismele acceptate pe platforma digitală vor avea afișat la vedere în partea din față și din spate a autoturismului un ecuson cu o dimensiune de 10 cm x 10 cm, care va conține numărul de înmatriculare, denumirea platformei folosite. Ecusonul este emis de ARR. În proiectul anterior se specifica un ecuson rotund cu diametrul de 10 cm.

În termen de 35 de zile de la data intrării în vigoare a ordonanței, MCSI va emite un ordin de ministru cu norme și proceduri pentru obținerea avizului tehnic pentru platformele digitale.

Important: Persoanele fizice și juridice care derulează operațiuni ce intră sub incidența acestei OUG beneficiază de o perioadă de tranziție de 60 de zile de la data la care autoritățile și-au îndeplinit obligațiile (adică cele 35 de zile ale MCSI și 30 de zile ale Autorității Rutiere Române de a publica modelele documentelor necesare îndeplinirii atribuțiilor ce îi revin).

Citește și:


Citeste mai multe despre   








15462 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    sa vezi apoi huliganism (Joi, 20 iunie 2019, 9:27)

    Captain Obvious [utilizator]

    dupa ce vad taximetristii ecusonul
    • +19 (19 voturi)    
      nu au ce sa mai faca... (Joi, 20 iunie 2019, 10:07)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      deja tehnologia vine ca un tavalug peste ei. NU mai pot impiedica firmele de ridesharing sa intre pe piata. Vor ramane putini taximetristi in adevaratul sens al cuvantului, unii vor trece la Uber altii se apuca de alte treburi .
      • +10 (10 voturi)    
        Nu cred ca vor trece prea multi la Bolt/Uber (Joi, 20 iunie 2019, 12:19)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Pentru ca o mare parte din taximetristi trebuie sa-si schimbe si comportamentul ceea ce e greu, greu de tot, e vorba de alta lume, alta mentalitate. O lume in care atat furnizorul cat si clientul primesc note e ceva greu de acceptat. In plus, exista destui oameni care habar n-au de tehnologie si vor merge to pe taxi.
      • +7 (7 voturi)    
        Daca ar fi fost in stare, ar fi facut-o deja (Joi, 20 iunie 2019, 13:31)

        Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Sunt deja multi care au trecut la "uber".
        Insa unora nu le convine, sau nu sunt capabili sa presteze servicii civilizate, cu respect pentru client si, implicit, si pentru sine.
        Cine opreste firmele de taximetrie sa ofere aceeasi calitate a serviciilor si aceeasi transparenta a tarifelor si platilor?
    • +11 (15 voturi)    
      la asta ma gandeam si eu (Joi, 20 iunie 2019, 10:20)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      sicanari in trafic, poate chiar bake-check si batai...
      adica la naiba s-au batut ei acu vreo 10 ani cu politia... nu le pasa de cativa uberisti!
    • -11 (19 voturi)    
      Au uitat sa precizeze (Joi, 20 iunie 2019, 12:38)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Au uitat sa precizeze: studentii, ONG-istii si IT-istii au gratuitate la ridesharing. Platile corespunzatoare vor fi varsate direct catre Uber de catre Guvernul Romaniei.

      In acest mod se elimina discriminarea studentilor care nu folosesc gratuit trenurile patriei decat pana la de 40x pe luna.
      Raman mai multe locuri si pentru platitorii de bilete la tren, deoarece, evident, pana la Sinaia sau chiar pana pe litoral, multi studenti vor prefera Uber, decongestionad CFR-ul.

      In plus, studentilor, ONG-istilor si it-istilor li se va asigura o platforma media - platita si intretinuta de statul roman - unde sa depuna plangeri privind lipsa aerului conditionat, racoritoarelor sau semnalului Wi-Fi in masinile Uber folosite gratuit.
  • +17 (17 voturi)    
    dragutz... (Joi, 20 iunie 2019, 10:20)

    liviu_ [utilizator]

    "transportul alternativ de persoane se poate efectua numai prin intermediul unei platforme digitale avizate tehnic de către Ministerul Comunicațiilor și Societății Informaționale." -> cu alte cuvinte: VREM SPAGA !!!
    "iar acesta va fi valabil 12 luni" -> e clar... spaga la guvern babana odata la 12 luni

    frumos hotilor , frumos!

    ma bucur ca si dispeceratele taximetristilor, aparatele lor si aplicatiile lor sunt avizate tot la fel... oh... wait!

    ce sa zic... macar e bine ca se legalizeaza sa-si bage taximetristii unghia-n gat :P
    nu am nimic cu unii dintre ei... am mers cu oameni f ok (de obicei chemati prin clever), dar sunt niste specimele (gen un burtos nu tocmai alb de la spitalu pantelimon)...
    • -17 (23 voturi)    
      daca (Joi, 20 iunie 2019, 10:42)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      asta e problema,ca nu e tocmai alb,atunci e problema mai mare e la tine sau doar la tine,si nu la taximetrist.Mentalitatile comuniste trebuie sa dispara!
      • +14 (18 voturi)    
        ba chiar asa este: (Joi, 20 iunie 2019, 11:13)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui john06

        feriti-va de taximetristii nu tocmai albi ptr ca va enervati degeaba. Au treaba cu civilizatia la volan cu am eu treaba cu sanscrita veche.
        • -12 (18 voturi)    
          pai asa (Joi, 20 iunie 2019, 12:10)

          john06 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          zic si europenii,feriti-va de romani ca toti fura,asa-i ca e bine sa generalizam?!
          • +11 (11 voturi)    
            nu generaliza nimeni (Joi, 20 iunie 2019, 13:00)

            liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui john06

            am specificat 1 (UN) caz. am zis inainte ca am mes si cu taximetristi ok (o parte din ei nu erau "tocmai albi")

            serios... repet, tu atat ai inteles din tot ce am scris?!
            adevaru e ca majoritatea mutrelor dubioase s-au dovedit a fi dubiosi cu "50 de lei boss". evident nu toti. dar ma seaca sa scriu de fiecare data "nu toti sunt asa" pentru ca se crizeaza cineva ca "generalizez"
          • +3 (5 voturi)    
            asa-i ca n-ai mers cu taxiul de mult? (Joi, 20 iunie 2019, 20:09)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui john06

            Fa, te rugam frumos, minim 10 drumuri cu taxiul in Bucuresti si apoi vino sa ne spui cum e cu generalizarea si particularizarea.
            • 0 (2 voturi)    
              dar eu nu stau (Vineri, 21 iunie 2019, 14:10)

              john06 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              in Bucuresti,asta e problema,
      • +11 (11 voturi)    
        mda... (Joi, 20 iunie 2019, 12:57)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui john06

        asta ai inteles tu din ce am scris?!

        ma apropii
        "unde mergi?"
        "alba iulia"
        "25" (parca)
        am zambit ironic si am plecat

        zilele urmatoare era tot acolo!

        eu nu eram disperat. vedeam de la cineva, dar EU eram in regula, puteam linistit sa merg pe jos pana gasesc un taxi ok (12 lei cu spaga am dat daca nu ma insel). dar sunt oameni disperati, speriati, nu tocmai sanatori etc (ca doar e spital) care sunt obligati sa-l ia pe ala.
        crezi ca e normal?! nuuu asta nu e o problema problema ta e ca am zis "nu tocmai alb". am avut astfel de prieteni nu-ti face griji, da nu erau ticalosi ca tipul descris de mine!

        mi se pare o MARE ticalosie sa te folosesti de disperarea oamenilor ca sa-i storci de bani! dar din nou... asta nu e problema ta, problema ta e cum l-am descris!
        • +11 (11 voturi)    
          dupa ce se legalizeaza UBER-ul stiu ce fac: (Joi, 20 iunie 2019, 14:12)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          ma aduc in fata la McDonald's Unirii si cantaresc din ochi toti cei 20 taximetristi asezati acolo. Apoi chem UBER-ul prin aplicatie si, fara sa le zic nimic, ma sui in UBER si pe taximetristi ii las cu ochii in soare.
          De ce fac asta? Pentru ca, ori de cate ori am vrut sa iau un taxi de la Unirii pana la aeroport, toti m-au refuzat (ba ca nu au rovignieta, ba ca nu au anvelope de sezon, va ca au anvelopele tocite, ba ca nu au hartie in aparatul de marcat etc). Acum a venit randul sa ii refuz eu pe ei.
  • +12 (16 voturi)    
    de fapt (Joi, 20 iunie 2019, 11:48)

    moka [utilizator]

    problema taximetristilor este ca se sparge monopulul de care ei dispun in momentul de fata.
    pe de alta parte, nici noi ca consumatori nu dorim sa inlocuim un monopol cu un alt monopol.
    • +9 (9 voturi)    
      Mai degraba monopolul firmelor de taximetrie (Joi, 20 iunie 2019, 12:20)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Care incalcau mai toate regulile
    • +9 (11 voturi)    
      nu taximetristii sunt problema (Joi, 20 iunie 2019, 12:23)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      aia normali la cap pot face ride -sharing daca vor , problema e ce face patronul lui? se angajeaza patron la uber ?Despre asta e toata vanzoleala asta!
    • +2 (2 voturi)    
      cina a vorbit de alt monopol? (Joi, 20 iunie 2019, 20:11)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Crezi ca UBER-ul si Bolt-ul sunt mana in mana? sau bot in bit? Si mai sunt multi alti care nu au venit in Romania.
  • +5 (5 voturi)    
    atat?! (Joi, 20 iunie 2019, 12:26)

    noi2013 [utilizator]

    Numai atat prevede ordonanta? Poate ne informati complet.... Nimic despre licente, ITP, RCA?

    Ca de fapt de acolo vin diferentele de reglementare, nu de la platforma avizata de MCSI....
    • 0 (0 voturi)    
      posibil ca ITP-ul si RCA (Luni, 24 iunie 2019, 13:55)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui noi2013

      sa fie la fel ca la orice masina, iar licenta e clara: 50 000 ron care se varsa anual la bugetul statului.
  • +8 (10 voturi)    
    vor (Joi, 20 iunie 2019, 13:17)

    andrei1232000 [utilizator]

    veni in cativa ani masinile autonome. Incercati sa chemati un taxi obisnuit prin operator pentru 3 dimineata. Vreti sa ajungeti la aeroport si vreti masina programata, sa fiti siguri ca ajungeti. Nu este posibil. Firmele de taxi nu fac "precomenzi". Taximetristilor galbeni le convine sa stea la colt de strada cateva ore si sa prinda un fraier din cand in cand. De aceea sunt burtosi. Si sunt si prea multi. Cred ca problema nu e la cei de pe masini ci mai degraba la liderri de sindicat. Ei traiesc din munca soferilor. Si si-ar pierde functiile. Oricum masinile autonome nu vor avea nevoie de lideri de sindicat.
    • 0 (6 voturi)    
      uber (Joi, 20 iunie 2019, 15:22)

      noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Nici Uber nu face precomenzi.... Am incercat o data pt aeroport si fix la 3 dimineata am ramas fara masina
    • +1 (3 voturi)    
      Precomanda (Joi, 20 iunie 2019, 18:35)

      reme_alina [utilizator] i-a raspuns lui andrei1232000

      Pe site-ul Meridian Taxi ai optiunea de precomanda. E foarte OK. Eu o folosesc de fiecare data cand merg la aeroport si nu am avut niciodata probleme. Trebuie sa mentionezi la observatii ca mergi la aeroport. Te suna un operator cu 5-10 minute inainte de ora pe care ai trecut-o sa iti zica indicativul si in cat timp ajunge masina.
  • +9 (9 voturi)    
    Sa bage si taximetristii placute 10X10 (Joi, 20 iunie 2019, 16:36)

    Dalinar [utilizator]

    pe care sa scrie Croncan, ca sa stim si noi, sa ne ferim buzunarele si sanatatea!!!
  • +2 (2 voturi)    
    Ar mai trebui prevăzută și... (Vineri, 21 iunie 2019, 15:59)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... o circumstanță agravantă legală pentru taximetriștii care agresează fizic șoferii de pe aceste aplicații. Altfel nu se va sfârși bine cu plăcuțele acelea pe caroserie.