Bill Gates își recunoaște „cea mai mare greșeală”

de A.Th.C.     HotNews.ro
Marţi, 25 iunie 2019, 4:41 Economie | Finanţe & Bănci


Bill Gates
Foto: Comisia Europeana
Pierderea unei piețe de 400 de miliarde de dolari îl face să sufere și acum pe unul din cei mai bogați oameni din lume. Bill Gates își recunoaște „cea mai mare greșeală”, potrivit The Independent. Fondatorul lui Microsoft poate fi unul din cei mai mari antreprenori tech ai tuturor timpurilor, dar nu înseamnă că nu a făcut și greșeli în carieră: la un eveniment găzduit de Village Global a spus că pe una o regretă încă – aceea de a o fi lăsat pe Google să lanseze Android. Comentând cum „lumea software, în special pentru platforme, este una a piețelor în care câștigătorul ia totul”, Gates a spus: „Cea mai mare eroare dintotdeauna este cea de management care a condus ca Microsoft să nu fie ceea ce este Android”.

„Asta este, Android este platforma standard pentru telefoane non-Apple. Ar fi fost natural ca Microsoft să și-o adjudece”. Gates a continuat, adăugând: „Este chiar o situație în care învingătorul ia totul. Este loc numai pentru un singur sistem de operare non-Apple. Cât valorează? 400 de miliarde de dolari care ar fi fost transferați de la compania G la compania M”. În ciuda erorii, miliardarul tech a apreciat că Microsoft este încă „foarte puternică”, dar dacă nu ar fi făcut greșeala ar fi fost „compania-lider”, nu „unul dintre lideri”.

Anterior în expunere, a vorbit ca la 63 de ani despre sacrificiile pe care le-a făcut la începuturi în echilibrul muncă/viață, printre care acela de a „nu fi crezut” în weekenduri sau vacanțe. Dar mai târziu și-a relaxat modul de viață, dezvăluind că, odată ajuns la 30 de ani, „își putea cu greu imagina cum trăise înainte. Pentru că atunci și-au făcut loc obiceiuri naturale și am început să iubesc weekendurile”.

Google a achiziționat Android în 2005 pentru cel puțin 50 de milioane de dolari. Conform revistei Forbes, Bill Gates este a doua cea mai bogată persoană din lume, cu o avere netă estimată la 102,9 miliarde de dolari.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






16739 vizualizari

  • -3 (25 voturi)    
    Nu-i mai satură nici dreaqu de bani. (Marţi, 25 iunie 2019, 7:37)

    prec [utilizator]

    Alde ăștia distrug planeta. Nu el, direct și personal, ci cei ca el, care, în afară de bani, nu prețuiesc altceva.
  • +10 (24 voturi)    
    doamne apara si fer.... (Marţi, 25 iunie 2019, 8:03)

    Martha Logu [utilizator]

    .... sa fi fost windows in locul android... eram in groapa acuma.
  • +23 (23 voturi)    
    pe vremea aia, Microsoft facea "misto" (Marţi, 25 iunie 2019, 8:17)

    Crup [utilizator]

    Nu pot sa-l uit pe unul dintre cei mai prosti strategi din lumea corporatista, numitul Steve Ballmer, directorul (CEO) de pe atunci al Microsoft. Atunci era inceputul smartphone-urilor, iar acest Steve facea "misto" intr-o emisiune TV cu celebra intrebare "cine sa foloseasca e-mail-ul de pe telefon?", in sensul ca evident, nimeni, deci - in logica lui - nu era nevoie ca Microsoft sa intre pe aceasta piata (a sistemelor de operare mobile).
    N-o sa uit cat traiesc o faza. Pe vremea aia, cand Microsoft facea "misto" de smartphone-uri, la o sedinta de "stimulare" a managemenentului Microsoft, fidel cartilor de duzina despre motivarea angajatilor, intr-o sala plina de oameni, Steve Bellmer urla "we can", la care sala, din ce in ce mai entuziasmata (ca asa trebuia), ii raspundea prin urlete colective "yes, we can!" Si tot asa, asta urla si mai tare "we can", sala trebuia sa se entuziasmeze in racnete colective tot mai salbatice, "yes, we can". Si tot urland, a inceput sa transpire, iar la subsiori, camasa lui Steve Bellmer era leoarca de transpiratie, creand un contrast scarbos cu restul camasii uscate. Nimeni nu era prea lamurit ce anume pot, dar toti urlau ca la atacul de la Waterloo, ca ei pot! In timp asta, Google isi vedea linistit de dezvoltarea Androidului: fara urlete si fara camasi ude de transpiratie in public.
    • +4 (8 voturi)    
      Microsoft si Bill Gates (Marţi, 25 iunie 2019, 11:53)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      au fost genii in publicitate si nu in programare. I-au facut pe toti sa creada ca ei au cele mai bune softuri, si toti au cumparat de la ei.
      Insa pe piata au fost si altii mai buni, dar nu se prea pricepeau la marketing si publicitate.
      • +5 (9 voturi)    
        sa nu uitam nici de campania de preluare (Marţi, 25 iunie 2019, 15:39)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        a firmei Nokia de catre Microsoft. Nokia a dominat piata mondiala a telefoanelor mobile, insa au inceput sa aiba mari probleme din cauza sistemului de operare Symbian. Atunci a venit Microsoft cu ideea de a le da pe vicepresedintele lor, care ar fi trebuit sa repuna Nokia pe picioare. Ei bine, acest nenorocit a afundat-o si mai rau in mediocritate, ducand-o in pragul falimentului....totul cu scopul vadit de a fi preluata de Microsoft.
        Asta arata lipsa totala de moralitate a Microsoft, care sunt bogati dar s-au suparat ca nu s-au imbogatit si mai rau. Felul in care s-au purtat cu Nokia e marsav si lipsit de orice etica.
        • +3 (3 voturi)    
          renasterea (Miercuri, 26 iunie 2019, 2:04)

          outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Telefoanele Nokia folosesc azi sistemul de operare Android, multumita companiei finlandeze HMD Global care le duce mai departe renumele (si care a fost fondata de fostii angajati concediati de calul troian Balmer).
  • +8 (8 voturi)    
    exact (Marţi, 25 iunie 2019, 11:35)

    levierul [utilizator]

    acel moment in care bogatii regreta ca nu au ajuns si mai bogati
  • +5 (5 voturi)    
    Comment sters de user (Marţi, 25 iunie 2019, 13:23)

    complet_ret [anonim]

    • +3 (7 voturi)    
      cum au facut cu Nokia: (Marţi, 25 iunie 2019, 15:41)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui complet_ret

      isi infiltrau proprii oameni la Google, care apoi falimentau compania (pe care o prelua apoi Microsoft la pret de nimic).
      • +1 (1 vot)    
        nu stiam! (Miercuri, 26 iunie 2019, 21:44)

        Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Sinistru sistem!

        Nu doar profund imoral, ci si devastator pentru utilizatori: dupa ce "cumpara compania rivala la pret de nimic", detine monopolm absolut, deci nu are motivatie sa scoata produse mai bune, sa aiba preturi competitive!
  • +2 (10 voturi)    
    Asta mai lipsea (Marţi, 25 iunie 2019, 13:31)

    Paleopterix [utilizator]

    ...nu e de ajuns ca au umplut PC-urile cu cacatul numit windows 10, jegul asta de gates ar fi dorit sa ne bage fortat cacat marca micro$oft si pe telefoane? Nu ca nu ar fi incercat, dar lumea le-a dat cu flit, pentru ca a existat o alternativa, cu android-ul! Ceea ce insa nu se aplica, din pacate, inca, la PC-uri. Nu sunt un mare fan google, dar in cazul asta le multumesc pentru ca au creat android-ul, cu toate lacunele si defectele lui. Macar prin asta ne-au scapat de ciuma de micro$oft!
    • -1 (3 voturi)    
      Las-o cu Androidul că e prea de tot (Marţi, 25 iunie 2019, 23:31)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      Pe PC-ul pe care am Windows 10 pot oricând să formatez SSD-ul și să instalez Ubuntu. Pot pe telefon să fac asta? Nu! Doar în cel mai fericit caz, dacă-mi hackuiesc propriul telefon, am șanse (chiar dacă slabe) să scap de Goagăl, acest ochi al lui Sauron al deceniului 2 al sec. 21.

      În plus, pe Android nu pot să fac nimic util, nu pot să instalez versiunea full de la Photoshop și să meargă bine (măcar la concurența Apple acest lucru a devenit posibil) și trebuie să mă mulțumesc cu câteva jocuri mobile și aplicații proaste din magazinul Play, dintre care unele pot veni la pachet cu viruși sau spyware. Doar pe Windows 10 pot rula cea mai complexă simulare a unei societăți create vreodată: Workers and Resources: Soviet Republic. La care mai adăugăm Metro Exodus sau Atomic Heart, care îți dau libertatea de a nu juca cu un protagonist yankeu în același cadru american răsuflat.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce comentarii mizerabile (Miercuri, 26 iunie 2019, 15:14)

    soundtrack [utilizator]

    la adresa unui geniu!
    Educatia precara, invidia si mentalitatea comunista mostenite de la niste nulitati bolsevice, ale caror lideri aveau placerea de a trai ca aristocratii, desi erau mancurti de la coada vacii, ii face pe romani si pe rusi sa clocoteasca de manie proletara de doi bani!!
    Bill Gates va ramane in istorie, nu ca un miliardar, ci ca fondatorul unui sistem extraordinar folosit de toata lumea, incluzand mitocanimea!