Corespondență de la Strasbourg

Teodorovici: Taxa de solidaritate se va aplica tuturor pensiilor peste un anumit plafon, nu doar pensiilor speciale

de Claudiu Zamfir     HotNews.ro
Marţi, 16 iulie 2019, 15:43 Economie | Finanţe & Bănci


Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici
Foto: AGERPRES
Viitoarea taxă de solidaritate, plănuită de PSD, ar urma să se aplice nu doar pensiilor speciale, ci tuturor pensiilor mari, peste un anumit plafon care urmează să fie decis, a declarat, marți, pentru HotNews.ro, ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici.

El a afirmat că taxa nu se va putea aplica doar pensiilor speciale, pentru că ar avea probleme de constituționalitate. Ministrul a precizat că se mai discută la pachet plafonul peste care pensiile vor fi considerate mari astfel încât să fie taxate, precum și procentul taxei de solidaritate.

„Tot ce înseamnă pensii, pentru că trebuie să fie constituțională. Discutăm plafonul și procentul, sunt la pachet”, a spus Teodorovici, răspunzând unei întrebări din partea HotNews.

El a venit la Strasbourg, la Parlamentul European, împreună cu premierul Viorica Dăncilă și alți miniștri.

Ministrul Finanţelor Eugen Teodorovici a anunţat, luni, că în şedinţa Comitetului Executiv Naţional PSD, a fost convenit, de principiu, un plafon de 10.000 de lei pentru pensiile speciale, celora care depăşesc această sumă urmând a le fi aplicată o „taxă de solidaritate”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






26450 vizualizari

  • +47 (55 voturi)    
    dar de ce nu eliminati de tot (Marţi, 16 iulie 2019, 15:47)

    moka [utilizator]

    pensiile speciale?
    • -22 (34 voturi)    
      pentru ca sunt pensii ... (Marţi, 16 iulie 2019, 16:46)

      VaseaV [utilizator] i-a raspuns lui moka

      si sunt un bun castigat, daca ar fi fost indemnizatii, atunci guvernul ar fi putut sa le suspende sau sa le micsoreze sau orice ti-ar fi trecut prin cap ...
      • +28 (30 voturi)    
        .... (Marţi, 16 iulie 2019, 17:05)

        ak33 [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        castigate cum? s-au batut la verdun pentru ele? ca nu inteleg ce inseamna castigate
      • +7 (13 voturi)    
        Nu sunt sigur, dar... (Marţi, 16 iulie 2019, 17:16)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        Nu sunt sigur, dar cred ca decizia CCR NU se referea la pensiile speciale, ci la cele bazate pe contributivitate.
      • +9 (9 voturi)    
        ba pardon, (Marţi, 16 iulie 2019, 17:30)

        Cezy [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        parlamentarii s-au batut cu caramida in piept ca sunt indemnizatii!!!
      • +23 (25 voturi)    
        sunt speciale (Marţi, 16 iulie 2019, 18:13)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        nu sunt un bun castigat... sunt un bun acordat ne nedrept!
      • +16 (16 voturi)    
        pensia (Marţi, 16 iulie 2019, 18:58)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        este un drept câștigat prin contributivitate.
        Ce kkt de contributivitate este în pensiile speciale? Nimic. Nada. Nicht. Nothing.
        Pensiile speciale sunt în fapt niște indemnizații nemeritate. Nu sunt un bun câștigat pentru că respectivul nu a făcut nimic deosebit pentru asta. E mită mascată.
        Pentru activități deosebite ești plătit deosebit, din banii ăia plătindu-ți contribuția la pensii (cum sunt polițiștii, pompierii, etc.)
        Să le ia contribuții de pensii din indemnizațiile colosale pe care le au parlamentarii și atunci mai putem vorbi de pensii speciale.
        • +6 (6 voturi)    
          PSD-isti au dat pensiile speciale si tot ei le (Marţi, 16 iulie 2019, 23:16)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          impoziteaza. Asta-i marea performanta PSD-ista. Mamăăăăă . . . .
          • +3 (5 voturi)    
            Nu tocmai (Miercuri, 17 iulie 2019, 8:18)

            bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui ty

            Impozitează și pensiile care sînt mari pentru că titularii lor au contribuit mai mult. Bagă taxarea progresivă, atît de dragă lor, pe ușa din dos. Dacă se poate la pensii, de ce nu și la salarii și la celelalte venituyri?
      • +11 (13 voturi)    
        mananci cu polonicul! (Marţi, 16 iulie 2019, 19:37)

        Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        anumite categorii de pensii speciale au mai fost desfiintate de boc in 2010 si reinfiintate de pontalau in 2012!
        dimpotriva, nedreptatea impotriva celor cu pensii contributive se adanceste odata cu impozitarea!
      • +2 (2 voturi)    
        hahaha! (Miercuri, 17 iulie 2019, 8:22)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui VaseaV

        Buna gluma!
    • 0 (10 voturi)    
      Ca atunci cand situatia permite ... (Marţi, 16 iulie 2019, 16:47)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui moka

      ... sa continue jaful.
    • +10 (12 voturi)    
      Mda (Marţi, 16 iulie 2019, 17:02)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Suntem noi obligati sa platim toti moscovetii cu pensii grase luate special,nu pe contributie
    • -20 (26 voturi)    
      pentru că (Marţi, 16 iulie 2019, 17:03)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Coldea, Kovesi, Lazar.
    • +6 (10 voturi)    
      Dar de ce (Marţi, 16 iulie 2019, 21:15)

      mimiloi [utilizator] i-a raspuns lui moka

      nu sinteti voi, politicienii solidari cu bugetul tarii saracit tot de voi si sa va donati averile facute din furt de la noi. N-a fost de ajuns ca ne-ati furat 30 de ani si ca aveti averi fabuloase, vreti acum sa supraimpozitati pensiile bazate pe contributivitate pentru care oamenii au platit deja. Si parca bre orlando matale erai ala de ziceai ca pensia de la stat are "randament" mai bun.
      Asta in timp ce oamenii vostri fura pe fata. Se fac lucrari stradale in Bucuresti fara niciun motiv, borduriadele sint in floare in toata tara. Da, stie toata lumea ca luati spagi de 20-30% din toata mascarada asta si voi vreti sa luati din banii pensoinarilor? Sictir lepre imputite!
  • +36 (42 voturi)    
    Pensiile speciale trebuie sa dispara!!! (Marţi, 16 iulie 2019, 15:57)

    taro [utilizator]

    Numai in regimul PSD-ist sunt unii oamenii mai "egali" decat altii si pot sa primeasca doua pensii sau pensie si salar de la stat
    • -1 (19 voturi)    
      nu e problema, vine USR si le taie (Marţi, 16 iulie 2019, 16:30)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui taro

      ai putintica rabdare.
      dar faci pariu ca nu au tupeu sa le taie pe cele cai importante?
      https://www.hotnews.ro/stiri-esential-23040041-peste-9-200-persoane-primesc-pensii-serviciu-pensia-medie-unui-fost-magistrat-este-18-000-lei.htm
  • +35 (39 voturi)    
    mda (Marţi, 16 iulie 2019, 16:02)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    Unii au primit pensii speciale iar ceilalti o sa fie solidari cu ei. Maxim.
  • +17 (21 voturi)    
    Deci gaura de la buget e mai mai mare (Marţi, 16 iulie 2019, 16:07)

    snowflake [utilizator]

    Deci gaura de la buget e mai mai mare decat o estimasera initial, ce surpriza
    • +6 (8 voturi)    
      de fapt (Marţi, 16 iulie 2019, 19:03)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

      nu e nicio surpriză.
      Surpriză ar fi fost să spună de unde vor fi plătiți banii respectivi, dar nu au făcut-o (”de la buget” e expresia care place cel mai mult psd, pt. că nu angajează nicio răspundere).
  • +13 (17 voturi)    
    Plafon (Marţi, 16 iulie 2019, 16:07)

    finutza [utilizator]

    Ar surpinde pe cineva dacă plafonul va fi fixat la 950 lei? Sau, hai să nu fiu rea, ar putea fi fixat la 1000 lei.
  • +19 (27 voturi)    
    Pensiile „speciale” sunt ilegale!!! (Marţi, 16 iulie 2019, 16:08)

    prec [utilizator]

    Desființați-le de urgență!!!!!
    • -8 (12 voturi)    
      hehe (Marţi, 16 iulie 2019, 18:04)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Viermus, nu ti-ai facut numarul cu 45 de ani, iar ramai fara toiul de votca. Te oftici de-ti crapa teasta..
  • +16 (22 voturi)    
    propunere (Marţi, 16 iulie 2019, 16:15)

    Nevermind [utilizator]

    Doua taxe solidaritate:
    1- taxa solidaritate "contributiva" - procent 0.01% din pensiile bazate pe contributivitate
    2 - taxa solidaritate "speciala" - procent 99.99% din pensiile speciale

    Nu ar fi nicio discriminare, zic eu :D
  • +9 (13 voturi)    
    probabil vor reintroduce CASS pe pensii (Marţi, 16 iulie 2019, 16:15)

    jorj_bv [utilizator]

    Doar un praf in ochi, ca marea majoritate a pensiilor speciale sunt in servicii si in militie.
    Nu conteaza cati bani vin in plus, ci ca sunt nemunciti.

    PSD isi reneaga "masurile"? Doar PSD/USL se batea cu pumnul in piept ca a scos CASS, PSD a scazut impozit (pe pensii chiar s-a vazut), a ridicat pragul la 2000 lei. Cine a beneficiat? Cei cu pensii mari, adica mai ales specialii.
  • +13 (17 voturi)    
    Pensii Speciale (Marţi, 16 iulie 2019, 16:20)

    CipE [utilizator]

    Ati uitat cum se procedeaza ... astazi sunt pensii, maine in ordonanta vor fi salarii; astazi discuta despre pensii peste un anumit plafon; maine in ordonanta vor fi impozitate suplimentar toate salariile peste salariul minim... Pentru ca puterea nu a dat doar pensii suplimentare, ci a si marit disproportionat salariile in sistemul de stat, si nu se ajung daca taie doar pensiile speciale, fie si cu 50%...

    Nu pot sa impoziteze pensiile fara sa creasca celelate impozite, pensionarii sunt electoratul lor fidel. In plus, ce-or sa rontaie ei in 2-3ani?

    Doar n-o sa lase dulaul Grivei osul din gura pentru catelul Azorica...
  • +2 (8 voturi)    
    Dar cum a iesit dl Teodorovici din (Marţi, 16 iulie 2019, 16:26)

    bancher [utilizator]

    conflictul de sambata, cu protestatarii din piata Victoriei?
    Piata Victoriei era inchisa de politie ptr ca era un meeting, iar dl Teodorovici a fortat barajul politiei cu masina sa, Volkswagen Touareg culoare neagra. Cativa protestatari l-au filmat (nestiind la incpeut cine este in masina), apoi s-au dus la geamul masinii sa il filmeze mai bine si, stupoare, inauntru era Teodorovici.
    ,,Aa...ce placere, ce faceti domnu Orlando? zice protestatarul in timp ce il filma''
    La care Teodorovici il intampina cu ,,m..ie ba''.
    apoi a venit politia, care ar fi trebuit sa il amendeze pe Olrando...
    Ei, asta nu stiu, daca chiar i-a dat amenda sau l-a lasat sa plece.
  • +16 (20 voturi)    
    jaful facut populatiei prin pensii speciale (Marţi, 16 iulie 2019, 16:41)

    hopsinoi [utilizator]

    facut de mafia PSDUDMRALDEPNL trebuie oprit
    Acum astea vor distraga atentia de la furt..

    vrem oprirea furtului prin prensii speciale.
    vrem 300 de parlamentari.
  • +8 (16 voturi)    
    ok (Marţi, 16 iulie 2019, 16:43)

    gj [utilizator]

    Sunt de acord cu solutia PSD iar taxa sa fie 99% din ce depaseste 10.000 lei. Pot accepta exceptii pentru laureatii premiului Nobel, pentru descoperitorul medicamentului ce vindeca cancerul, diabetul si a altor boli asemanatoare, precum si descoperitorului motorului ce merge cu apa de robinet. Cam atat! Pentru alte exceptii, las colegii de comentarii sa vina cu completari.
  • +4 (14 voturi)    
    Nu exista pensii (Marţi, 16 iulie 2019, 16:48)

    Cuca [utilizator]

    ne-speciale care sa depaseasca 10.000 pe luna, eu asa cred.....
    • +3 (5 voturi)    
      pai.... (Marţi, 16 iulie 2019, 17:36)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      chiar sunt, in special la cei ce au lucrat in strainatate pe bani buni si au avut destula minte sa cotizeze!
      • +3 (5 voturi)    
        ??? (Miercuri, 17 iulie 2019, 0:48)

        Lu48 [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        Pentru veniturile realizate în străinătate nu cred că au primit pensia în România !
        • 0 (0 voturi)    
          o poti incasa in Romania, (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:31)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Lu48

          si la mine la tara sunt oameni care isi primesc pensie din Spania. Adica statul spaniol o calculeaza, doar ca o vireaza in cont in Romania.
          Ma intreb cum o va impozita Teodorovici si pe asta...oare va retine banii la banca platitoare?
          sau te pune sa completezi declaratia unica??
    • +3 (3 voturi)    
      ba da, exista. (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:29)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Cuca

      Sunt fosti presedinti de banci, vicepresedinti de banci si companii multinationale care functioneaza in Romania.
      Cine a avut salariu peste 10 000 euro are pensie de peste 10 000 ron.
      Problema este ca nu toate se bazeaza pe principiul contributivitatii....adica, in anii 1990-2000 si chiar mai tarziu, pensia se stabilea in functie de ultimele 3 salarii. Asa ca era saltat omul in schema cam cu 6 luni inainte de iesirea la pensie, i se facea ditamai salariu, astfel incat ultimele 3 salarii incasate erau anormal de mari. Ei bine, pensia i se stabilea in functie de acestea 3, si multi s-au trezit cu pensii nemeritate.
  • +15 (23 voturi)    
    un adevarat cocalar .... (Marţi, 16 iulie 2019, 16:52)

    msk [utilizator]

    Teodorovici asta ... adica daca ai o pensie bazata pe contributiile lunare din salariu trebuie sa fii solidar cu niste unii care au primit moka niste sume aiuritoare doar ptr ca au vrut muschii lor ?
    Asta e complet ticnit ... furci si topoare- doar asa inteleg ratatii astia !!!
    • +2 (2 voturi)    
      eu sunt de parere ca pensiile bazate (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:33)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui msk

      pe contributivitate nu trebuie impozitate? De ce? Pentru ca deja s-a platit o data impozit la stat, atunci cand s-a platit impozitul pe salariu.
      Insa, restul de pensii mari ar trebui impozitate (cele speciale, pensiile mari ale parlametarilor din anii 1990-2000, alte pensii mari nebazate pe principiul contributivitatii).
  • +7 (9 voturi)    
    Romanii care conteaza (Marţi, 16 iulie 2019, 17:11)

    Dalinar [utilizator]

    Sunt *utt *ucked de acest Mosh Discotecar care le cere sa le si placa!!! Classic psd style.
  • -9 (17 voturi)    
    tax income, not pensions... (Marţi, 16 iulie 2019, 17:41)

    demaGOGU [utilizator]

    ...stupid people.
    • -1 (1 vot)    
      political stupid party ! (Marţi, 16 iulie 2019, 19:44)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      .
    • +1 (1 vot)    
      Atâta doar ca își ratează propriile pensii (Marţi, 16 iulie 2019, 22:10)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ale parlamentarilor sunt... Indemnizații
  • +13 (15 voturi)    
    incet incet... (Marţi, 16 iulie 2019, 18:14)

    liviu_ [utilizator]

    impozit progresiv...

    intai pensiile mari... apoi pensiile mai mici
    apoi salariile mari si tot asa....
    • +10 (10 voturi)    
      păi (Marţi, 16 iulie 2019, 19:09)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      de ce?
      Nu zicea și chiparosul că economia duduie? Că ne dau banii afară din casă?
      • 0 (2 voturi)    
        de aia s-a imprumutat 2 mld euro (Miercuri, 17 iulie 2019, 10:34)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        in o luna? Ca duduie economia?
        Poate consumul duduie, economia in niciun caz...daca duduia, Chiparosul nu se mai imprumuta.
  • -5 (5 voturi)    
    a fi sau a nu fi (Marţi, 16 iulie 2019, 19:43)

    ConstantinAndreescu1 [anonim]

    Daca se aplica doar la pensii iar este neconstitutional. Mai deunazi madama Vasilescu clama faptul ca noua lege a pensiilor aduce pensile prin contributie la nivelul pensiilor speciale. Asadar este vorba despre toate pensile care, prin aceasta masura vor fi diminuate , ceea ce iar este neconstitutional. Se reia metoda cu trecerea contributiilor la angajat.
  • +2 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 17 iulie 2019, 8:54)

    [anonim]

  • -4 (10 voturi)    
    impozitare progresiva (Miercuri, 17 iulie 2019, 11:18)

    anion [utilizator]

    Gata dezmatul; 0% pentru pensiile pana la 2000 lei; 10% pentru pensiile intre 2001 si 4000 lei; 400 lei plus 20% ce depasesc 4001 la 6000 lei; 800 lei plus 30% ce depasesc 6001-8000 lei; 1400 plus 40% ce depasesc 8001 la 10000 lei; 2200 plus 60% ce depasesc 10001 lei
    • +2 (2 voturi)    
      wet dream of communists (Miercuri, 17 iulie 2019, 13:44)

      omul.rau [utilizator] i-a raspuns lui anion

      other people's money