O sumă precum alocația lunară a copilului investită 18 ani ar fi ajuns la 216.000 lei (administrator de fonduri)/ Topul randamentelor la fondurile de investiții

de F.B.     HotNews.ro
Vineri, 19 iulie 2019, 8:54 Economie | Finanţe & Bănci


Investitie alocatie
Foto: Certinvest
Cu investiții mici pe termen lung putem ținti sume mari de bani, susține Horia Gusta, director general Certinvest. El a avut o prezentare într-o conferință organizată de Asociația Administratorilor de Fonduri (AAF) în care a vorbit despre ce ar fi însemnat, pe alocația actuală, o investiție într-un depozit bancar sau într-un fond de indici bursieri.

„Am simulat ce ar fi însemnat să investești alocația copilului. Cine are copii, știe că astăzi încasează în primii 2 ani 300 de lei. Apoi încă 150 lei până la 18 ani. Un depozit bancar cu o dobândă anualizată de 4,5%, cea mai mare dobândă pe care o dă o bancă la 3 ani, ar aduce după 18 ani 52.685 lei”, a spus el.



Potrivit acestuia, fondurile de indici nu au comisioane când intri și când ieși.

„Cum ar fi sunat să dai copilului la 18 ani 216.000 lei, plecând de la faptul că BET-TR în ultimii 20 de ani a făcut 600%? Doar pe termen lung ajungem la sumele astea. Cu sume mici pe termen lung putem ținti aceste sume”, a spus el.

Trebuie precizat că s-a luat randamentul istoric la actualele date privind alocațiile.

Horia Gusta nu a menționat faptul că BET-TR este un indice nou, dar BVB l-a calculat cam cât ar fi fost astăzi. Vedeți mai jos evoluția la 100 de lei investiți lunar.




Legislația pe online, în urmă cu 10 ani

El se declară nemulțumit de faptul că legislația este în urmă cu 10 ani și nu le permite cetățenilor să achiziționeze fonduri de investiții online în câteva click-uri.

„Astăzi, orice cetățean poate să își cumpere online, cu 3 click-uri aproape orice. De pe unele magazine online poți cumpăra asigurări. La unele bănci poți să îți faci cont bancar online. Totul este online. Poți să îți faci pe Revolut card bancar online. Este în 3 click-uri. Nu cred că ia nimănui mai mult de câteva minute să-și facă un cont și să-și cumpere asigurare sau cont bancar”, a spus el.

Potrivit acestuia, în România, modalitatea de a cumpăra online fonduri de investiții durează aproape 10 zile.

„Legislația noastră este minunată, sunt transpuse toate normele, directivele europene, cu excepția online-ului. Online-ul este în urmă cu 10 ani. 10 zile durează procesul pentru că astăzi dacă vrei să-ți faci contract online și ești acasă, trebuie să completezi datele pe internet, să completezi contractul și să trimiți la societatea de administrare, care primindu-l, ți-l trimite înapoi după ce semnează și face toate căutările necesare, îl trimite înapoi. Primești contractul după ce am confirmarea de primire a faptului că ai primit contractul. Apoi îți trimit al doilea plic cu parolele”, a explicat el.

Gusta propune o modificare legislativă – similară celei din Polonia – prin care angajatorul să fie obligat să aloce lunar o sumă care să fie investită în planul de pensie facultativă sau într-un fond de investiții.
De asemenea, dorește o impozitare diferențiată - în funcție de durata deținerii activelor impozitul se micșorează proporțional cu durata investiției.


Top 10 randamente fonduri de investitii locale pe categorii, la jumătatea anului


Sursa: AAF


Top 10 randamente fonduri de investitii străine pe categorii, la jumătatea anului

Sursa: AAF


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






8531 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    AIG si ING - citius, altius, fortius (Vineri, 19 iulie 2019, 9:20)

    Fides [utilizator]

    Bafta.
  • +5 (9 voturi)    
    Publicitate (Vineri, 19 iulie 2019, 9:30)

    manda [utilizator]

    de ce nu apare (P) in fata articolului?
    • +13 (13 voturi)    
      autorul bate campii (Vineri, 19 iulie 2019, 10:31)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui manda

      eu contribui din 2007 la un fond privat de investitii si nu am strans nici 30 000 RON pana acum.
      adica in 12 ani nu am strans 30 000 RON, iar el vrea ca in 18 sa stranga 216 000 RON din alocatia copilului? Mai sa fie...
      Imposibil...oricat de bine ar merge bursa in unii ani, 18 ani e termen lung, prinzi cel putin 2 crahuri bursiere, crahuri in care suma de reduce la jumatate. Spre exemplu o cadere brusca a bursei a fost in 2008, si abia azi, dupa 11 ani, am revenit la nivelul de atunci. alta cadere mare a fost in noiembrie 2018, odata cu ordonanta lacomiei.
      Nu ai nene cum sa strangi atatia bani, mai bine luati haine si rechizite la copii, iesiti mult mai in castig.
      • +2 (2 voturi)    
        Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 13:11)

        Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui bancher

        • +2 (2 voturi)    
          repet: (Vineri, 19 iulie 2019, 13:42)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

          banii aceia sunt buni daca ii si ajung in buzunar, dupa 18 ani.
          Daca prinde un crah ca cel din oct 2008 (si in 18 ani prinzi unul sau 2 astfel de crahuri), o sa constate ca trebuie sa vina cu bani de acasa ca sa isi ridice alocatia investita acum 18 ani.
      • +1 (1 vot)    
        Exact! (Vineri, 19 iulie 2019, 15:09)

        smc [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Crizele nu sunt ceva "iesit din comun", nu sunt "accidente". Crizele sunt garantate, pentru ca nu se poate avea crestere la infinit ceea ce acesti directori generali se fac ca nu stiu. Ce nu se poate sti este _cand_ va fi urmatoarea criza. Ce se poate sti sigur este ca va fi.

        Cu toate astea, ei fac prezentari de astea pe termen lung ca niste floricele, presupunand ca o sa se incadreze numai pe perioada de crestere. Iar cand apare criza, ei sunt "suprinsi", n-aveam de unde sa stim, uite toate alea au cazut, ce sa facem acum...

        Acum eu nu zic sa nu puna lumea bani deoparte pentru viitor! Doar zic sa nu-i bagati pe toti numai in investitii din fonduri de pe bursa, ci doar o parte.
  • +7 (13 voturi)    
    ce dume sofistice pe capul lui asta (Vineri, 19 iulie 2019, 9:39)

    Je__ [utilizator]

    te uiti pe un istoric bursier de 20 ani, si iti calculezi randamentul bazat pe cele mai bune randamente inregistrate


    ha..ha...ha...prezentare pentru naivi!

    pai mai baieti...problema e ca investitiile se fac in prezent pt viitor, si nu stii care vor fi castigatoare si care pe pierdere. Cu alte cuvinte nu stii cine vor fi unicornii, si unde vei inregistra pierderi....asa ca randamentul mediu al fondurilor de investitii e un pic mai mare decat dobanda la depozite...si alea randamente mancate de comisioanele de administrare

    Si stiu ce vorbesc...dupa 10 ani investitii intr-un astfel de fond, abia am banii care i-am depus, cu cateva sute de lei peste.

    Nu mai aburiti naivii. Ca si piata de capital e umflata cu pompa, si e doar un caritas care sa cosmetizeze si sa tina societatea linistita ca poate o sa doarma linistita la pensie
    • +6 (8 voturi)    
      corect (Vineri, 19 iulie 2019, 10:32)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      cotatiile bursiere sunt procese Ito...adica nu au legatura cu trecutul, ci doar cu prezentul si viitorul.
      Nu conteaza ce s-a castigat acum cativa ani, la bursa conteaza cotatiile de azi si din viitor.
  • -2 (18 voturi)    
    Pilonul VII (Vineri, 19 iulie 2019, 10:08)

    Mazeta [utilizator]

    Cel mai bine ar fi ca alocația copiilor să nu mai fie dată copiilor (care o cheltuie pe bomboane și alte prostii), ci băncilor, care o investesc.
  • +14 (16 voturi)    
    mai bine joci la loto (Vineri, 19 iulie 2019, 10:18)

    manda [utilizator]

    Aceste reclame prezentate ca stire sunt extrem de periculoase. Sunt la fel ca reclamele la credite de genul "provident" cu DAE de 3-400%.
    Nu-mi inchipui ce minte prezinta asta mai ales ca se leaga si de alocatia copilului. Chiar asa de mare este foamea pe la burse ca sa aveti nevoie de amarata aia de alocatie? Daca te uiti la graficul ala cu care se lauda BET-TR vezi ca daca puneai 100.000 in 2007 si vroiai sa-i scoti in 2009 ramaneai cu 20.000 lei.
    Hai veniti cu ceva mai bun....
  • +4 (4 voturi)    
    "angajatorul să fie obligat să aloce" (Vineri, 19 iulie 2019, 10:53)

    Nevermind [utilizator]

    Yupiii... deci firma o sa aiba pensie?
    Asta e una dintre fazele in care capitalismul a batut de departe comunismul. Alte obligatii mai ai in capshor sau te-ai dus sa mituiesti niste parlamentari ca s-o pui pe asta pe hartie?
    • +1 (1 vot)    
      Comment sters de user (Vineri, 19 iulie 2019, 13:13)

      Porumbelul Vidanjor [anonim] i-a raspuns lui Nevermind

      • +2 (2 voturi)    
        exact (Vineri, 19 iulie 2019, 13:44)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Porumbelul Vidanjor

        Asta a propus Biris cu transferul contributiilor, de l-a zburat Ciolos, si asta au facut pesedistii care, bineinteles, infierau masura cand a fost propusa de Biris.

        Bine, iar o sa sara niste triggerati de cur in sus, ca unii nu concep ca si pesedistii pot da o masura ok. Aaaa... ca asa au diminuat cresterile promise la brut bugetarilor, chiar mai bine.
  • +3 (3 voturi)    
    naratiunea e dubioasa (Vineri, 19 iulie 2019, 11:57)

    jorj_bv [utilizator]

    1. Compara indici istorici ai BET-TR cu randamente curente la depozite (din anii 2000, inflatia a scazut de la 40-50% pana la vreo 10% in 2005, apoi s-a cam invartit pe la 5% pe an)

    2. Graficul cu BET-TR la 100/luna mi se pare ca presupune ca aveai toti banii de la inceput.
    • +3 (3 voturi)    
      asa cum am spus mai sus, (Vineri, 19 iulie 2019, 13:44)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      autorul bate campii....e reclama mascata.
      Plus ca, alocatia se varsa lunar, in niciun caz nu se dau inainte banii ptr 18 ani (ca sa ii poti investi)
  • +1 (1 vot)    
    superb (Vineri, 19 iulie 2019, 13:10)

    ContHotnews [utilizator]

    intr-o societate in care toti dau sfaturi bune si de fapt nimeni n-o duce bine, iti doresc mult succes, ajungi tu intr-un final la concluzia potrivita.
  • +5 (5 voturi)    
    DA, DA (Vineri, 19 iulie 2019, 13:22)

    falcoind [utilizator]

    - Mă, Ioane ce e aia bursă ?
    - Mă , Gheorghe cum să iți explic eu. Uită tu iți iei azi o găina și ouăle care le scoate , le pui să le clocească peste juma de an poți avea 20 de găini , iar pui tate ouăle la clocit și după un timp te faci cu 200, de găini și apoi tot asa și ai 1000 de găini. Da atunci vine o ploaie și viitura ti le ia pe toate . Si tu zaci mama măsi că nu luași rate .

    Bursa sună frumos da nu e pentru toți și nu e asa simplu cum pare .
    • +3 (3 voturi)    
      Cel mai bun din ce-am vazut (Vineri, 19 iulie 2019, 15:16)

      smc [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      E greu de dat o definitie a bursei mai buna decat asta!
  • 0 (0 voturi)    
    toti asiguratoriii nu vad decat partea lor !!! (Luni, 22 iulie 2019, 20:51)

    Costi2019 [utilizator]

    sincer nu platiti nimic, nici asig pilon II nici III orice puteti nu, la final daca traiti sau nu primiti un mic nimic din partea lor, hoti hoti hoti , spun ca primiti nu stiu ce, dar initiatiava statului de oprire pilon II chiar orice guvernare ar fi este OK, ei doar cistiga de pe urma noastra, 1-2 % luna comision rezulta dobinda anula de 12-24% ceva la genul card de credit, suntem niste prosti, ei se cred destepti !!!!!!!