Isărescu: Bugetul e tensionat. Ponderea cheltuielilor cu salarii și pensii- cheltuielile rigide- e de peste 70%. Nu îți mai lasă câmp de manevră

de DP     HotNews.ro
Joi, 8 august 2019, 11:14 Economie | Finanţe & Bănci


Mugur Isarescu, guvernatorul BNR
Foto: Hotnews
Guvernatorul Băncii Naţionale a României, Mugur Isărescu, prezintă joi Raportul asupra inflaţiei, într-o conferinţă la sediul băncii centrale. Rata anuală a inflaţiei a coborât la 3,84% în luna iunie, pe fondul diminuării preţurilor la alimente cu 0,47% şi la mărfurile nealimentare cu 0,24% şi al scumpirii serviciilor cu 0,17%, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică. HotNews a transmis LIVE VIDEO conferința Guvernatorului

Vezi mai jos intervenția Guvernatorului Mugur Isărescu:



Banca Naţională a României (BNR) a majorat, la jumătatea lunii mai, la 4,2% prognoza de inflaţie pentru finalul acestui an şi estimează o inflaţie de 3,3% pentru 2020.

Cele mai importante declarații ale lui Mugur Isărescu:

  • Avem această problemă de fond, anume că inflația de bază a accelerat. Deocamdată prețurile sunt împinse în sus de o cerere în exces . Și avem și din cauza costurilor salariale tot o presiune în sus
  • Activitatea economică s-a intensificat în mod oarecum surprinzător. Din punctul de vedere al echilibrelor macro, consumul final total este componenta care trage în sus activitatea economică


  • Consumul populației crește pe toate segmentele. Nu ca în 2017, e adevărat, dar ele se adaugă presiunii asupra prețurilor.
  • Salariul real crește și în sectorul bugetar dar și în cel real
  • Avem condiții tensionate pe piața muncii
  • Avem o rată a șomajului în scădere, rata locurilor de muncă vacante în stagnare. Și mai avem și o problemă structurală: necorelări între cererea de pe piața muncii și calificări
  • Cererea robustă a cererii de consum a sporit presiunea asupra balanței comerciale
  • Ar trebui să corelăm consumul cu cât poate da economia
  • Investițiile s-au revigorat, dar mai mult pe seama lucrărilor din construcții.
  • Investițiile străine directe tind să se atenueze
  • Creditarea și-a temperat ușor creșterea. Avem nu o scădere a creditării ci a ritmului de creștere sub 8% în dinamică anuală.
  • Probabil că scăderea ponderii creditului în PIB va continua să scadă. Și nu cred că ar trebui să majorăm dobânda cheie pentru a descuraja și mai mult creditarea.
  • La un moment dat s-ar putea să apelăm și la această pedală, dar deocamdată am avut alte pedale pe care am putut apăsa...
  • Am avut și mai avem probleme structurale în privința creditării: creșterea creditării în favoarea populației în detrimentul creditarii firmelor
  • DAE la creditele de consum la noi sunt mai mici decât în statele cu care ne putem compara- Polonia sau Ungaria. Toate poveștile cu creditul de la noi că am avea cele mai scumpe credite din Europa nu sunt reale...
  • La creditele pentru locuinte, s-a sărit relativ calul datorită creșterii dobânzilor din piața monetară.
  • În privința creditului în valută trebuie ținut cont și de costul cu cursul valutar, cel puțin până trecem la euro.
  • Noi nu apărăm băncile, ci stabilitatea economică și creditul
  • Dacă nu-i dai creditorului posibilitatea să-și recupereze banii, cine va mai da credite în țara asta? Bani care, repet, nu sunt ai băncilor ci ai deponenților. Băncile sunt intermediari
  • Inflația este ținută sub control pe termen mediu, chiar dacă urmează doi ani electorali
  • De la anul, prognoza noastră este pozitivă, în partea de sus a coridorului țintit -3,4% în decembrie 2020
  • Pe partea externă nu avem perspective optimiste. Vedem un război comercial cu o importantă componentă de răzvoi valutar. Stăm cu arma la picior și suntem atenți. FED a redus dobânzile, BCE promite noi relaxări, ca și Banca Angliei...Nu vedem cât spațiu de manevră au, dar....
  • În prognoza noastră nu am luat în calcul creșteri de accize, așa cum nu am luat în calcul scăderea prețului țițeiului ca urmare a unui recul economic mondial.
  • Și accizele astea le văd mai mult la televizor discutate. Ba e acciza, ba nu e acciza...
  • Salut această hotărâre a Guvernului de a menține deficitul la 2,75%. Bugetul e totuși, tensionat. Ponderea cheltuielilor cu salarii și pensii- cheltuielile rigide- e peste 70%. Nu îți mai lasă câmp de manevră. Pe partea de venituri ai o problemă și mai mare. Atât dreapta cât și stânga s-au întrecut în reduceri de taxe și impozite. Veniturile fiscale au coborât la sub 27%.
  • Înțeleg că azi Opiniul Fiscal va transmite opinia sa legată de rectificarea bugetară. Aceea e opinia care contează. Avem încredere în experiența d-lui Dăianu, fost membru în CA al BNR și consilier pe probleme de aderare la zona Euro al Guvernatorului


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






7021 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Iluzie: Exista crestere pe consum. (Joi, 8 august 2019, 11:28)

    Lok [utilizator]

    Produsul intern brut (prescurtat PIB) este un indicator macroeconomic care reflectă suma valorii de piață a tuturor mărfurilor și serviciilor destinate consumului final, produse în toate ramurile economiei în interiorul unei țări în decurs de un an.
    Daca nu produci nimic nu o sa ai crestere. Fara agricultura, industrie, minier, etc ajungi intr-un an ca Venezuela.
    • 0 (4 voturi)    
      e gata ! (Joi, 8 august 2019, 14:32)

      Dimijoarei_Obt [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Cretinii au preluat tara !
    • -1 (3 voturi)    
      Venezuela o ducea bine... (Joi, 8 august 2019, 15:53)

      taro [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      daca putea lua imprumuturi externe cum ia Romania.

      Fara imprumuturi in Romania nu se mai platesc salariile la stat sau pensiile. Probabil ca ar fi ceva bani pentru pensii daca le-ar elimina pe cele speciale dar vorbim de PSD...

      Vezi ca PSD-ul a mai pus tara pe butuci in '92-96 cand toate firmele de stat "duduiau" cu productia care se acumula pe stoc si nu vindeau nimic.

      Acum PSD-ul pompeaza PIB-ul "pe hartie" sa iasa bine macar inca un an pana cand vin alegerile.
      • 0 (2 voturi)    
        Macar tu incerci. (Joi, 8 august 2019, 23:50)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui taro

        La Dimijik nu am ce sa ii zic, nu stie nimic.
        Venezuela avea doar exportul de produse petroliere la PIB. Cade pretul petroului prin 2014 (candva), le cade PIB-ul, sare datoria ca % din PIB, la care isi raporteaza toti riscul. Nu mai imprumuta nimeni. Problema lor e ca nu produceau nimic altceva.
        Ai vreo dovada ca s-au imprumutat PeSeDeii pentru salarii?
        Tara era pe butuci in 92-96, nici PNTCD-ul nu a reusit ceva? Abea la Nastase s-au linistit apele si au mers relativ ok pana la criza.
        PIB-ul pompat pe hartie? Funny.
  • 0 (12 voturi)    
    Totu-i roz cand ne conduc borfasii. (Joi, 8 august 2019, 11:30)

    Marionette [utilizator]

    Cand va veni USR la fraie va deveni si domnul Mugur Isarescu vocal si acid. Atunci va trebui sa strangem cureaua!
  • +7 (7 voturi)    
    PIB-ul, inflatia (Joi, 8 august 2019, 12:07)

    Razvan_M [utilizator]

    PIB-ul este suma tuturor bunurilor si serviciilor produse intr-un an de zile, din care se scad sumele reprezentand deficitul comercial (atunci cand importurile sunt mai mari ca exporturile). Din acest PIB se scade si inflatia, considerandu-se ca efectul inflatiei este uniform (nu este).

    Care indicator mai are relevanta in the big picture? Am putea sa ne uitam la ponderea datoriei publice in PIB. Aceasta a scazut ca pondere, chiar daca a crescut ca suma totala - ceea ce inseamna ca PIB-ul a crescut mai repede decat a crescut datoria publica.

    Ca un exemplu concret, sa zicem ca familia X-ulescu are un venit anual de 50.000 euro si o datorie de 25.000, reprezentand 50% din venitul anual.
    Daca venitul creste cu 10% (dupa inflatie, unde inflatia este de 5%), iar datoria creste cu 10% => veniturile ajung la 57.500 euro, iar datoria la 27.500. Datoria este mai putin de 50% din venituri. Putem dezbate mai departe impactul inflatiei asupra cheltuielilor curente ale familiei X-ulescu, in functie de structura de cheltuieli - dar este un subiect relativ complicat pentru a fi povestit in 3 randuri. Pe scurt, voi spune doar ca inflatia nu afecteaza uniform familii diferite. In fapt, inflatia nu afecteaza la fel pe nimeni din Romania.

    Parerea mea este ca sunt multe articole pe tema unde autorii vor in primul rand sa lanseze o naratiune, apoi cauta argumente sa o sustina, ignorand argumentele care-i contrazic. Realitatea obiectiva este insa aceeasi.
  • -4 (8 voturi)    
    Dar (Joi, 8 august 2019, 12:30)

    mopsu [utilizator]

    acest bugetar de lux cu pensie imensa si salariu imens nu produce pagube ?Toti cei din benere nu produc nimic , numai consuma... Acest personaj sinistru nu se lasa dus acasa, sa lase locul altora mai capabili si mai putin patati !!!!
    • +1 (5 voturi)    
      ei nu produc nimic... (Joi, 8 august 2019, 14:00)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      Productia nu inseamna numai agricultura (productie primara) sau industrie (productie secundara). Mai exista si sector tertiar.
      Serviciile bancare se incadreaza la aceste servicii tertiare...si, BNR plateste o gramada de bani la stat.
      Hai sa lasam antipatiile personale ale unora dintre noi si sa ne uitam strict pe cifre:
      In 2018, conform raportului anual al BNR, profitul brut al BNR a fost de 1.183 mld RON. Din acest bani, BNR a platit 80% ca impozit pe profit, adica 946 mil RON (sau 200 mil euro)....
      Cand platesti statului un impozit pe profit de 200 mil euro nu poti sa spui ca nu produci nimic...
      • -1 (5 voturi)    
        Mi-e (Joi, 8 august 2019, 15:56)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        jenă de comentariul tău, nu-i posibil ca un securist să fie în continuare la cîrma benere , cu sume imense ca salariu+ pensie....De treizeci de ani ?
  • -2 (8 voturi)    
    Manole, la pedală de 30 de ani (Joi, 8 august 2019, 13:07)

    Fides [utilizator]

    Citez. „Noi nu apărăm băncile, ci stabilitatea economică și creditul” si contiua omul prin ”Dacă nu-i dai creditorului posibilitatea să-și recupereze banii, cine va mai da credite în țara asta? Bani care, repet, nu sunt ai băncilor ci ai deponenților. Băncile sunt intermediari” - Păi Bobită, care deponenți, tu nu ai auzit că Raiffeisen renunță la depozitele în euro? Atât pers. fizice cât și IMM?
    • +2 (6 voturi)    
      mda (Joi, 8 august 2019, 14:10)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      Mai treci pe la scoala ca esti sub orice critica, viermus. Bobita, ca sa dai creite in euro nu trebuie sa aieuro, poti sa iei imprumut la randul tau sau sa faci conversie din valuta pe care o ai in euro. Bobita psd
      • -2 (4 voturi)    
        Revigorant, ca si Manole (Joi, 8 august 2019, 15:36)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Hai sa iti indulcesc viata: striga cu mine nue PSD. Nue Rusia.
        Si acum special pt. tine - Raiffeisen renunta la depozitele in euro tocmai pt. ca sta pe un munte de euro, iar noi sub Manole nu vom trecem niciodata la euro. Din contra, BNR se pregateste sa ne traga din nou presul de sub picioare. 30 de ani a tot murmurat ba ca se ocupa, ba cu alta, ca noi suntem in antecamera euro nu de azi-ieri, idem este el pensionar, desi e la butoane since 1989.
        P.S.Nu uita de aia cu davai si cu rublele. Chiar ti-am dus dorul. Not.
        • +1 (3 voturi)    
          si tu chiar crezi ca din cauza BNR (Joi, 8 august 2019, 16:43)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Fides

          nu trecem la euro? Stii ce consecinte ar avea o trecere fortata le euro, cand economia nu e pregatita? uita-te la ce au patit grecii, si ai raspunsul la intrebarea ce se intampla daca aderi la euro si nu esti pregatit.
          Tarile mari din Europa de est inca nu au aderat...adica nu au aderat la euro nici cehii, nici ungurii si nici polonezii (PIB-ul lor pe cap de locuitor e mai mare decat la noi).
          Au aderat in schimb tarile baltice (care, de teama Rusiei vor sa isi creasca dependenta fata de UE) si alte tari mici.
          • +1 (1 vot)    
            Mai nasol decat cu el la conducere nu exista (Vineri, 9 august 2019, 9:11)

            Fides [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Va veni o zi, iar eu sper sa o prind, cand Manole va fi dat jos si atunci toti o sa rostiti in cor - Imparatul a fost gol. Problema e ca de 30 de ani isi bate joc de painea noastra, nu ca e gol, ca in starea asta de gratie e de pe vremea cand semna note la Securitate.
      • +1 (5 voturi)    
        Dupa cum (Joi, 8 august 2019, 15:58)

        mopsu [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        te ,,esprimi,, ar trebui să mergi urgent la afabetizare !!!!!
    • +1 (3 voturi)    
      Raiffeisen primeste sume (Joi, 8 august 2019, 16:39)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Fides

      colosale de euro de la firma mama din Austria...nu e neaparat nevoie sa dea cu imprumut banii deponentilor, cand se poate imprumuta ieftin de afara.
      Insa nu toate bancile primesc astfel de bani; ce se intampla cu Raiffeisen e ma degraba exceptia decat regula.
      • 0 (0 voturi)    
        Da clar colosale, de aia dau credite Prima Casa (Vineri, 9 august 2019, 9:22)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Bai voi va auziti? Raiffeisen da credite pe banda rulanta Prima Casa - garantia Statului e o forma de ajutor pt. banca.
        Raiffeisen Banca pentru Locuinte a primit bani de la buget ani de zile, pentru ca in final sa nu dea credite pentru cumpararea de locuinte.
        In 2016, in contextul Legii Darii in Plata a amenintata ca da Statul in judecata. Anul asta, recent a amenintat ca pleaca din tara, ca vezi Domnle a fost amendata de ANPC pentru practici ilegale, care ce sa vezi se bazau pe documentele interne ale bancii, ce dorea cresterea ratelor la creditele in franci elvetieni.
        Banca nu renunta la depozitele in euro ale multinationalele. Va spune ceva acest detaliu?
        PS.
        Apropo Transpenibilus, cum a dat Raiffeisen credite in franci, cand nu avea in conturi moneda?
  • +3 (5 voturi)    
    "Bugetul e tensionat" (Joi, 8 august 2019, 14:06)

    justin puscasu [utilizator]

    Pai acu vazusi, tataie?
    Bugetul e prastie demult, de cand ati lasat-o pe Mulguta sa se joace cu salariile si cu pensiile,
    Si, da. Nu prea mai aveti loc de manevra si de abureli. Veti vedea la vot!
  • -1 (7 voturi)    
    E SIMPLU ... (Joi, 8 august 2019, 14:37)

    jidanul [utilizator]

    E simplu Manole, sa se elimine, urgent, toate salariile "nesimtite", incepand cu salariul guvernatorului, salariile "nesimtite" de la ASF, Eximbank, agentii, companii de stat, magistrati si de la toti cei privilegiati salarial din toate institutile Statului Roman. Sa se elimine, urgent, toate pensile "nesimtite", adica, speciale, de serviciu, in asa fel incat nicio pensie sa nu depaseasca 10000 de lei net, pentru cei ce au iesit la pensie din toate institutile Statului Roman. Sa se elimine, urgent, cumulul salariu-pensie, ori salariu, ori pensie in toate institutile Statului Roman. Vom face un soc, ce sume imense vor aparea, daca se elimina salariile si pensiile "nemernice" ale privilegiatilor.
    • +1 (5 voturi)    
      Ca să vezi (Joi, 8 august 2019, 16:00)

      mopsu [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      că-i evident că minusurile sunt ale postacilor plătiți de viermuși cum spunea un intelectual , mai sus !!!! Adică de cei cu salarii si pensii extrem de nesimțite ....
  • 0 (0 voturi)    
    o chestie (Vineri, 9 august 2019, 11:36)

    codrean [utilizator]

    aruncata asa, cum ca salariile reprezinta 70% din buget. Si MI ii inflameaza pe multi. Cat o fi optim, intr-un stat normal, unitar ? Nu in cele federale sau unde autoritatile locale platesc o gramada de salarii (din impozite locale) ci la noi unde sutele de mii de lucratori in invatamant, sanatate, armata si politie, cercetare, autoritati si institutii guvernamentale ca si salariatii administratiilor locale precum si pensionarii de tot felul sunt platiti din aceeasi punga ? Asta pe un buget deficitar !