Teodorovici, despre sporul de 15% pentru condiții vătămătoare: E bine, corect și moral față de colegii mei de la Finanțe și ANAF să primească acest spor

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 12 august 2019, 17:15 Economie | Finanţe & Bănci


Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici
Foto: AGERPRES
HotNews.ro a scris luni, aici, că angajații din Ministerul de Finanțe vor avea salariile mărite cu 15% prin introducerea sporului pentru condiții vătămătoare, actul normativ fiind deja în Monitorul Oficial. Ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici, a spus că este bine ca aceștia să primească sporul, deoarece ANAF și MFP duc greul acestei economii.

"Până când se va decide anularea acestui spor, e bine, corect și moral față de colegii mei de la Finanțe și ANAF să primească acest spor. Să nu uităm că ANAF și Ministerul de Finanțe duc greul acestei economii", a spus Teodorovici, la Palatul Victoria.

Potrivit acestuia, de la ei se așteaptă și încasări mai mari față de cele planificate.

"Pe ei vor fi, probabil, ochii ațintiți pentru a-și face planul, a se conforma față de planul impus de noi prin lege, așa că este corect să avem o astfel de abordare", a afirmat el.

Într-o Ordonanță privind reforma în domeniul sănătății, publicată vineri în Monitorul Oficial, a fost introdusă o prevedere, care inițial se afla în proiectul care prevedea introducerea taxei pe zahăr și reducerea numărului de secretari de stat. Este vorba despre creșterea salariilor angajaților din Ministerul Finanțelor Publice (MFP). Practic, se introduce sporul pentru condiții vătămătoare, prezent și în alte instituții de stat, care adăugă 15% la salariu.

Citește mai multe aici:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






9808 vizualizari

  • +24 (24 voturi)    
    Mda (Luni, 12 august 2019, 17:19)

    TheFaime [utilizator]

    Iar cumperi voturi? stim bine ca e o miscare ieftina de a le aduce aminte bugetarilor inainte de alegeri cate ati facut voi pt ei, cum le-au crescut salariile, etc..si sa voteze corect! ...orlando
    • +23 (25 voturi)    
      aia care sapa santuri ce sporuri au ? (Luni, 12 august 2019, 17:29)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui TheFaime

      ca anual se inregistreaza decese cu oameni peste care se surpa pamantul ?
      Tara nesimtirii.
  • +22 (24 voturi)    
    Banii e toxici? Cauzeaza sindromul ciordelii? (Luni, 12 august 2019, 17:24)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Sau de ce trebuie dat spor de 15% pentru toti smecherii de la finante?

    Da dom-le stiu ca banii e murdari, dar la fel este si clanta de la usa. De aici si pana la acordarea unui spor e cale lunga... foarte lunga... si pavata cu mult rahat.
  • +19 (19 voturi)    
    Pai da, bravo (Luni, 12 august 2019, 18:26)

    Paleopterix [utilizator]

    Eu zic ca banii sa ii luati de la "nesimtitii" care lucreaza in subteran, sau de la cei sau care isi risca viata in fiecare zi in spitalele pline de bacterii si de nebuni violenti, sau chiar de la profesorii care isi distrug neuronii cu generatii din ce in ce mai needucabile... Deci da-i dracului pe astia si da dom'le spor de conditii grele alora care numara banii, mi se pare foarte corect! A plecat toxicul de Valcov, a plecat dementul de dragnea.. mai ramane sa scapam si de maimutoiul asta handicapat si poate, POATE, mai are tara vreo sansa sa nu intre in coma economica.
    • 0 (0 voturi)    
      teodorovici, spor 15% (Miercuri, 14 august 2019, 11:33)

      nicnicnic [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      Cam aveti dreptate. Doar o mica necunoastere: fiscul nu numara banii, ci stie cat trebuie sa plateasca legal fiecare (persoana juridica sau fizica), cat plateste, in cazuri aparte stabileste cat e corect sa plateasca, si inca ... In Germania, Franta, etc., nu numai doctorii sunt bine platiti(asa cum, fara a avea banii necesari, a legiferat si in Romania fosta ministresa a muncii, favorita infractorului dragnea) ci si cei din fisc, tocmai pentru ca, desi nu produc banii, ei ii aduc in bugetul statului. E drept, candva, demult, se putea trai si fara organizare statala, nu era nevoie de bani pentru doctorii de care vorbiti si nici de doctori, nici de spitale, nici de profesori, nici de scoli, de politie, armata, drumuri, etc., si sigur nu se fura din acesti bani pentru ca nu existau, dar azi ... E drept ca la noi se fura enorm din banii adusi de fisc.
  • +14 (14 voturi)    
    k (Luni, 12 august 2019, 20:11)

    cartofiprajiti [utilizator]

    astia sunt bolnavi!!!!!!!!!!!!!!!! cum spor de 15 % si tai sporuri din psihiatrie ??????asta ati facut!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    Ei duc (Luni, 12 august 2019, 22:41)

    Coco_papagal [utilizator]

    greul???? Ce naiba valoare adaugata aduc?
    • +4 (4 voturi)    
      Pai (Marţi, 13 august 2019, 7:26)

      Cetateanu [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Ia zi matale: taxe, taxulici si alte chestii nu e valoare adaugata pentru ciordeala si risipa? Sa nu mai zic cat de greu e sa misti neuronu amortit sa mai le inventezi..
  • +5 (5 voturi)    
    un gand bun pentru eroii natiei (Marţi, 13 august 2019, 7:56)

    young_e [utilizator]

    "Să nu uităm că ANAF și Ministerul de Finanțe duc greul acestei economii", a spus Teodorovici..
  • +4 (4 voturi)    
    Nu stiu de ce sunteti rai (Marţi, 13 august 2019, 8:07)

    varavara [utilizator]

    Pai daca cineva de la finante se tale intr-o foaie de hartie? Normal ca lucreaza in conditii grele si are nevoie de un spor, ca nu le-au crescut deja salariile cu mult peste media nationala.
    Sa aiba psd-ul pe cine critica dupa ce vine un guvern nou (dupa alegerile de anul viitor) care va desfiinta aceste aberatii.
  • +5 (5 voturi)    
    Teodorovici se dă muncitor. (Marţi, 13 august 2019, 9:07)

    asavreau [utilizator]

    Cică colegii lui de la finanțe,ANAF.Băi Orlando ai uitat că ești ministru?Păăi dacă te punem să lucrezi pe la finanțe ori ANAF încurci treburile de tot.Acolo nu-i discotecă.
  • +4 (4 voturi)    
    intrati (Marţi, 13 august 2019, 9:37)

    andrei1232000 [utilizator]

    in birourile ANAF Ilfov. Numai femei si o mizerie de nedescris, Dosare vraiste, praf, mochete ferfenita. Normal ca sunt conditii vatamatoare penru puturosenia angajatilor de acolo. Ca ei duc greul economiei, nu cei care platesc taxe si impozite ca sa poata acest gigolo de doi bani sa le dea sporuri.
    Pentru ca bugetul este facut pe baza taxelor si impozitelor platite de mine si altii ca mine, solicit public acestui dandy de la finante sa nu mai risipeasca banii pe pomeni, sa elimine in totalitate sporurile de conditiii "grele" pentru functionari si sa treaca la salarizarea functionarilor pe baza principiilor unei companii particulare. In fond actionarii companiei care se numeste stat suntem noi si avem dreptul sa-i cerem socoteala.
  • +5 (5 voturi)    
    Teodorovici încalcă legea. (Marţi, 13 august 2019, 9:54)

    asavreau [utilizator]

    Este interzis să pui oamenii să lucreze în condiții vătămătoare.Orlando este pasibil de pușcărie.Sper să se găsească cineva care să-i intenteze un proces în care Orlando să fie condamnat pe baza propriilor declarații.Prostești!Dacă sunt condiții vătămătoare este obligat să ia măsuri pentru înlăturarea cauzelor care produc condițiile vătămătoare.Dacă nu ia măsuri este pasibil de pușcărie pentru atentat la viața și securitatea salariaților.Dacă nu sunt condiții vătămătoare constatate,Teodorovici este vinovat de furt din bani publici,invocând o situație nereală pentru a suplimenta ilegal salariile unor funcționari.
  • +5 (5 voturi)    
    NU! (Marţi, 13 august 2019, 10:11)

    revo [utilizator]

    Rste profund imoral si incorect, pentru ca este vorba despre MITA!
    Sunt mituiti pentru a tacea si a nu lua aqtitudine impotriva politicii aberante a MAFIEI PSD-ALDE-UDMR, pentru a nu informa opinia publica despre gaurile imense, deturnarile si furturile din buget, despre bugetul fantezist si total rupt de realitate pe care il promoveaza crima organizata PSD-ALDE-UDMR.

    Ministerul de Finante, cu toate agentiile lui, este intr-o dezorganizatre totala, un haos incredibil, plin de oameni nepregatiti, indiferenti obraznici si pur si simplu rai, care nu te informeaza si nu te indruma in rezolvarea problemelor, care nu stiu decat sa apese maimuteste pe niste butoane. Cine a avut de-aface cu ANAF stie despre ce vorbesc.
    • +3 (3 voturi)    
      Știu despre ce vorbiți. (Marţi, 13 august 2019, 11:48)

      Rescator [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Am avut proasta inspirație să deschid un PFA.
      M-au jupuit la sânge percepindu-mi de patru ori suma pentru CASS.Au să-mi returneze,după
      regularizări suma de 2011 lei,incă din septembrie
      2016.Se fac că plouă și ,bineînțeles,nu am primit
      niciun ban.Nu răspund la niciun memoriu,la nicio
      reclamație și se uită la tine ca prin sticlă.
      Adăugați la nesimțire,lene,sictir și mizeria cruntă
      din toate sediile ANAF.
  • +4 (4 voturi)    
    Acest nefericit bolșevic de rit stalinist, (Marţi, 13 august 2019, 11:39)

    Rescator [utilizator]

    controlat la sânge de la Moscova își bate zilnic joc
    de noi și face tot ce poate pentru a distruge România.
    Amintiți-vă că nu de mult le-a dat putorilor hrăpărețe
    de la ANAF bonusuri din incasări pentru ,zicea Orlando, a le *crește satisfacția*.Acum le mai crește
    o dată,prin 15% pentru condiții vătămătoare.
    Singurele condiții vătămătoare sunt cele datorate
    puturoșeniei lor.Cunosc un singur Sediu ANAF,cel
    al Sectorului 3,care seamănă cu un grajd din secolul
    al XVI-lea.Dacă nu scăpăm rapid de Orlando vom
    inrece Venezuela la *performanță*.
  • +2 (2 voturi)    
    cata ignoranta ... (Marţi, 13 august 2019, 15:26)

    gica_ultra [utilizator]

    sa mirosi bani care au trecut prin maini "putin" spalate (nu mai zi sa-i si primesti: ofensa maxima !!) : cum sa nu acorzi spor de pericole ?!?! ce, e usor sa primesti bani de provenienta necunoscuta ?!?!