DOCUMENT Criza forței de muncă - Autoritățile vor mai mulți muncitori asiatici în România: încă 10.000 / Statul speră să încaseze 1 milion de euro

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Joi, 22 august 2019, 20:45 Economie | Finanţe & Bănci


Muncitor din Asia
Foto: Pixabay
Criza de pe piața forței de muncă îndeamnă autoritățile să suplimenteze, pentru anul 2019, contingentul de lucrători nou - admişi pe piaţa forţei de muncă din România cu 10.000, conform unui proiect consultat de HotNews.ro. Astfel, contingentul pentru acest an ar crește la 30.000.


Conform documentului, în prima jumătate din acest an, au fost înregistrate 13.138 cereri pentru eliberarea avizului pentru angajare/detașare în muncă.

Au fost eliberate 10.840 avize de angajare/detașare:
  • lucrători permanenți – 9554;
  • lucrători detașați – 760;
  • lucrători înalt calificați – 130;
  • persoane transferate în cadrul aceleiași companii - ICT– 287;
  • lucrători transfrontalieri – 62;
  • lucrători sezonieri – 45;
  • lucrători au pair – 1;
  • lucrători stagiari – 1.

Totodată, potrivit celor comunicate de către Inspectoratul General pentru Imigrări, în comparație cu aceeași perioadă a anului 2018, când au fost eliberate 4091 avize de muncă/detașare, se observă o creștere cu 165% a numărului de avize de muncă/detașare eliberate.

În primele cinci luni din acest an, angajatorii au declarat în mod repetat ca neocupate peste 64.000 de locuri de muncă, potrivit ANOFM.

Străinii care ar putea fi încadraţi în muncă sau detaşați în România la un singur angajator, urmare suplimentării pentru anul 2019 a contingentului de lucrători nou - admişi pe piaţa forţei de muncă din România, ar reprezenta aproximativ 0,46 din numărul persoanelor salariate, care, în primul trimestru al anului 2019, era de 6,48 milioane, conform INS.


Cât va câștiga bugetul de stat

Nota de fundamentare spune că eliberarea celor 10.000 de avize suplimentare de angajare/detașare pentru lucrători nou - admişi pe piaţa forţei de muncă din România reprezintă un plus de 1 milion de euro venit la bugetul de stat, având în vedere că, la eliberarea avizelor de angajare/detaşare, angajatorul/beneficiarul prestării de servicii plăteşte un tarif în lei, echivalent a 100 euro raportat la cursul oficial al Băncii Naţionale a României la data efectuării plății.

De asemenea pentru lucrătorii permanenţi sau asimilaţi lucrătorilor permanenţi, angajatorii vor plăti taxele, impozitele şi alte contribuţii prevăzute de legislaţia română în vigoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





8111 vizualizari

  • -6 (22 voturi)    
    Măcar sunt vietnamezi budiști, comuniști sau atei (Joi, 22 august 2019, 20:55)

    Nyk1 [utilizator]

    Românii procedează prudent și inteligent aici. E bine că nu ne vom trezi cu vreo câteva sute de mii de potențiali teroriști peste noapte pe străzile țării, precum este cazul în alte state europene.
      #showComment#showComment#showComment
  • +18 (32 voturi)    
    Normal (Joi, 22 august 2019, 21:02)

    CipCC [utilizator]

    Pe romani ii alungati prin toate nemerniciile voastre si aduceti asiatici, ptr. ca astia sunt mai domoli si nu va injura! Pe astia puteti sa-i munciti cum vreti voi si apoi sa le aruncati in fata romanilor care au mai ramas" daca nu-ti convin conditiile avem mii de asiatici care ar face munca asta pe jumatate din salariul tau"
    Sclavagismul nu a disparut!!! Are doar o alta forma!
      #showComment#showComment
  • +1 (7 voturi)    
    Bravo ma! (Joi, 22 august 2019, 21:03)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Siberia deja e acaparata! Se comporta ca jupanul pe propria mosie. Sa vedem cum o fi in Romanica...
  • -5 (11 voturi)    
    Nu (Joi, 22 august 2019, 21:11)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Nu sunt bineveniti.
  • +10 (12 voturi)    
    Relocarea poporului roman va continua,la asa...... (Joi, 22 august 2019, 21:15)

    Plagarus [utilizator]

    ......"guvernare " a bunilor romani patrioti si mandrii,dupa mintiuca politicienilor de stransura,psdei,aldisti proromanisti,samd.
  • +7 (7 voturi)    
    Intradevar, e o criza a fortei de munca (Joi, 22 august 2019, 21:48)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Dar mai tragic este ca nu mai sunt scoli profesionale pt. meseriile care sunt cautate pe piata muncii.
    Problema e mai complexa, tine si de legislatia prea impovaratoare pt. privat, taxe si impozite, dar tine si de mentalitatea romanului, atat a patronului cat si a angajatului.
      #showComment#showComment
  • -2 (8 voturi)    
    Nu dormiti, prsionati guvernul ! (Joi, 22 august 2019, 21:52)

    Vlad-I [utilizator]

    Trebuie adusi doar emigranti care se pot integra in cultura europeana, in primul rand crestini, apoi budisti, hindusi.
  • -5 (5 voturi)    
    in conditiile in care romanii au plebiscitat... (Joi, 22 august 2019, 22:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ....masiv Occidentul, Ro poate absorbi fara probleme 4-5 milioane de migranti in putere de munca si cu proiect de a re-popula spatiul carpato-danubiano-pontic.

    long overdue!
  • +3 (11 voturi)    
    Forta de munca e destula (Joi, 22 august 2019, 22:50)

    Irina25 [utilizator]

    Dar hahaie noaptea prin parcuri...
  • +2 (4 voturi)    
    Mda (Joi, 22 august 2019, 22:59)

    Fanel01 [utilizator]

    Usor usor pleaca toata lumea din tara, pacat...
  • -2 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 august 2019, 8:18)

    [anonim]

  • +1 (3 voturi)    
    da sa-i si educe putin... (Vineri, 23 august 2019, 9:14)

    frum [utilizator]

    de adus ii aduce, dar sa-i si educe ... sa le faca un curs de cultura si civilizatie
    m-am nimerit cu un grup din acestia pe avion, cursa lunga... nu puteau rezista taranoii fara fumat, pe toata durata zborului au sunat alarmele din toalete ca se duceau sa fumeze in wc-uri, cum nu erau nici bine izolate... a fost minunat drumul alaturi de ei...
  • +3 (3 voturi)    
    Sa adune (Vineri, 23 august 2019, 9:44)

    Alexa.99. [utilizator]

    toti asistatii social+cei care lenevesc pe banii trimisi de parinti din strainatate si sa-i invete meserie. Prea multa puturoseala.
  • +6 (6 voturi)    
    Nu tine mult nici asta (Vineri, 23 august 2019, 10:35)

    ankido [utilizator]

    Pana si asiaticii astia isi vor da seama ca in Vest se plateste mai bine si intr-un an-doi isi vor lua talpasita.
  • 0 (6 voturi)    
    IMBECILITATE MAXIMA (Vineri, 23 august 2019, 11:35)

    jidanul [utilizator]

    In loc sa valorificam la maximum forta de munca din Romania, adica sa lucreze romanii din Romania in Romania, cum ar fi logic si normal, aducem strainii sa lucreze in Romania. Acest lucru este o imbecilitate maxima si totala. In loc sa-i calificam, recalificam, profesionalizam si specializam pe romanii din Romania, incepand cu generatiile tinere, cu tinerii din orfelinate si sa le dam salarii, cel putin decente, de minim, 500 de euro echivalent in lei, conducatorii Romaniei dau banii strainilor. Alta imbecilitate maxima si totala. In loc sa incepem si sa crestem continuu nivelul de repatriere a fortetei de munca, a romanilor, plecati din Romania la lucru, conducatorii Romaniei dau banii strainilor. Alta imbecilitate maxima si totala. Se impune un control medical psihiatric pentru toti conducatorii Romaniei, pentru ca creierele lor prezinta afectiuni grave in modul in care gandesc si pentru a vedea daca decizile luate in acest sens sunt facute cu discernamant, ca atunci se impune acuzatia de tradare.
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 23 august 2019, 15:34)

    [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    Forta de munca (Vineri, 23 august 2019, 16:20)

    nicknolteanu [utilizator]

    Avem forta de munca ,berechet , dar e asistata social.