Meyer (Fondul Proprietatea): Investirea în reactoarele 3 şi 4 nu are sens din punct de vedere financiar sub nicio formă

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 4 septembrie 2019, 15:52 Economie | Finanţe & Bănci


Johan Meyer - CEO Franklin Templeton
Foto: Hotnews
Investiţiile în reactoarele 3 şi 4 de la Cernavodă nu se justifică financiar, iar subiectul este extrem de sensibil şi din punct de vedere politic, a declarat, miercuri, într-o conferinţă de presă, Johan Meyer, CEO Franklin Templeton Investments şi manager de Fond, Fondul Proprietatea, potrivit Agerpres. "Investirea în reactoarele 3 şi 4 nu are sens din punct de vedere financiar sub nicio formă” ", a spus Johan Meyer, întrebat despre realizarea reactoarelor 3 şi 4 de la Cernavodă.

În al doilea rând, a adăugat el, faptul că partenerul chinez acum face obiectul unor sancţiuni în Statele Unite ar face ca acest subiect să fie extrem de sensibil din punct de vedere politic pentru Nuclearelectrica şi continuarea acestei acţiuni având în vedere alianţele.

El a afirmat că la un moment dat reactorul 1 va trebui modernizat, pentru că acesta este planul societăţii, şi va trebui bugetat în consecinţă.

Oficialii Ministerului Energiei şi cei ai companiei chineze CGN au semnat în primăvara acestui an acordul investitorilor pentru proiectul reactoarelor 3 şi 4 de la Cernavodă, ceea ce va permite înfiinţarea unei companii de proiect şi demararea efectivă a construcţiei în următorii doi-trei ani, a declarat, atunci, ministrul Energiei, Anton Anton.

E o zi foarte importantă, din punctul meu de vedere. Ce s-a semnat aici sub ochii noştri nu e o etapă formală a unui proces lung şi greu, ci primul semnal concret în direcţia construirii celor două reactoare. Primul pas după 14 ani de dorinţe şi patru ani de negocieri cu partenerii chinezi, care au fost selectaţi în urma unui proces legal în 2014", spunea Anton.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






4966 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Fara invesitii Chinezesti si Rusesti in Romania. (Miercuri, 4 septembrie 2019, 16:01)

    Habermas [utilizator]

    Aceste tari sunt dusmanii Occidentului.
  • +11 (17 voturi)    
    Asta e un idiot uitil (Miercuri, 4 septembrie 2019, 16:28)

    spysoby [utilizator]

    Baiatul se gandeste doar la dividente.Reactoarele 3 si 4 sunt indispensabile,Deja importam energine in mod constant.Daca nu vom puteafolosi complexul Oltenia (din cauza de insolventa financiara si poluare ,carbunele fiind pe lista neagra ).In plus incertitudini de livrarea a gazelor prin Ucraina .Si oricum cand sunt temperaturi foarte scazute presiune la gaze scade.E bine sa avem un producator cu capacitate mare de productie.Ok nu e bun contractul cu Chinezi sau nu ne place compania chinezeasca.Il putem face cu Canadieni cu alti dar sa-l facem.
    • +3 (9 voturi)    
      Cred ca te grabesti cu aprecierile. (Miercuri, 4 septembrie 2019, 18:12)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      El si-a spus pozitia cf. cu responsabilitatea lui, si anume financiara. Nu este responsabilitatea lui sa ia decizii sau sa se exprime asupra oportunitatii reactoarelor.

      Observatia lui trebuie inteleasa in context: un proiect trebuie sa aiba sens, inclusiv financiar. Daca nu, ACEL proiect (sau versiune de proiect) mai bine sa nu se faca. asta nu inseamna ca nu se pot face proiecte mai bune pentru obiectivul Reactoare nucleara.

      Analogie, un medic chirurg observa o problema la un mod de interventie si spune, eu asa ceva nu fac. Asta nu inseamna ca te lasa sa mori sau ca nu ar face altfel. Doar ca vrea sa faca numai asa cum se face.

      In cazul de fata, daca Guvernul spune nu-i bai pun eu subventia pentru ca este interes national, atunci se acopera gaura problema si proiectul va avea sens inclusiv financiar. De altfel cam asa se face peste tot, din motive de securitate energetica nationala. Acu iti este mai clar?

      Sfat: nu sari la concluzii ca ori dai singur cu capul undeva ori te trazneste unu' de nu te vezi.
    • +4 (10 voturi)    
      Daca "baiatul" e idiot util, Anton Anton ce e ? (Miercuri, 4 septembrie 2019, 18:25)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      Idiot utilitar?
      PS Dividendele sunt rezultatul ultim al unei investitii. Daca omul a tras concluzia ca investitia nu va produce profit cel mai probabil aceasta va produce pierderi, si nu mici. Daca tu esti dispus sa faci foamea ca pe vremea lui Ceusescu doar ca sa iti aperi "independenta" energetica sau de alta natura te poti muta in NK
  • +9 (13 voturi)    
    marius.dumitrascu@gmail.com (Miercuri, 4 septembrie 2019, 16:28)

    DumitrascuM [utilizator]

    Poate ne spune Dl Meyer cum fondul Proprietatea gireaza conducerea partial nelegala si dezastruoasa a Complexului Energetic Oltenia...sau cum selecteaza oamenii care fac parte din consiliile de administratie la diverse companii la care fondul este actionar...cum protejeaza interesele companiilor la care este actionar fondul Proprietatea...inteleg profitul legitim dar nu inteleg cum isi permite/si cum este lasat Dl Meyer sa loveasca in sistemul energetic national al Romaniei???????!!!!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Fond (Miercuri, 4 septembrie 2019, 19:49)

    GICOMANU [utilizator]

    Mai urmeaza sa fim sanctionati pentru producerea energiei electrice prin fuziune ca de suntem ,cine.Sa nu cumva sa devenim independenti energetic .Sa nu spuneti ca ia si bani de la noi ca ca consultant.
  • +4 (4 voturi)    
    Avem interese diferite. (Vineri, 6 septembrie 2019, 15:40)

    asavreau [utilizator]

    Meyer vrea energie scumpa ca sa devina rentabil si combinatul CE Oltenia.Noi vrem energie ieftina si suficienta,ca sa nu importam de la unii care ar putea sa ne santajeze.In chestiuni strategice,d-l Meyer nu-i un consultant valoros si onest.
  • -1 (1 vot)    
    Piata Obor (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 10:14)

    Moeko [utilizator]

    Poate intr-un viitor articol,ne spune-ti si noua oamenilor de rand care a fost sensul financiar cand sa infiintat Fondul Proprietatea.Sensul financiar al punerii in functiune a grupurilor 1-2 de la Cernavoda,se vede in zilele noastre.Din datele publice FP este actionar la SNN nu la ELCEN.