Peste un milion de gospodării de români întârzie la plata întreținerii locuinței pentru că nu au bani

de DP     HotNews.ro
Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 5:37 Economie | Finanţe & Bănci


facturile la intretinere dau mari batai de cap romanilor
Foto: sxc.hu
​​Cu toată creșterea economică record, România rămâne încă departe de un nivel de trai decent. Și spunem asta bazându-ne pe o cercetare a Institutului Național de Statistică publicată vineri, din care reiese că peste un milion de gospodării (din cele puțin peste 7 milioane de gospodării câte trăiesc în România) nu și-au putut plăti la timp cheltuielile legate de întreținerea locuinței (facturile la gaze, apă, căldură etc).


Situația diferă în funcție de mărimea gospodăriilor: cel mai greu o duc cele din care fac parte 4, 5, sau 6 persoane (atenție, 6 persoane nu înseamnă doi părinți cu 4 copii, ci poate fi vorba de un bunic, doi părinți și 3 copii care locuiesc împreună sau de doi bunici, doi părinți și doi copii).

”Sub aspectul capacităţii achitării la timp a unor cheltuieli curente importante (întreţinerea locuinţei, rate la împrumuturi, plata utilităţilor etc.) se poate constata că mai puṭin de o treime din gospodării (30,0%) au prezentat restanţe repetate, cauzate în principal de situaţia financiară nesatisfăcătoare”, arată cercetarea INS.

Dintre plăţile pentru care s-au înregistrat restanţe anul trecut, cele mai frecvente cazuri au fost la energia electrică (55,3% din gospodăriile cu restanţe), întreţinerea locuinţei (50,1%) şi abonamentul telefonic (41,7%).

Ponderi reduse s-au înregistrat la restanţele pentru rate la împrumuturi (8,2%), explicabil prin specificul acestor tipuri de plăţi care sancţionează mai sever nerespectarea termenelor de plată, precum şi prin frecvenţa redusă a gospodăriilor care au de restituit împrumuturi, mai arată INS.

Cei mai afectați sunt șomerii, ponderea celor care nu şi-au putut plăti la timp sumele datorate fiind de aproape 60%, proporţie mai mare faţǎ de celelalte categorii de gospodǎrii. Fenomenul restanţelor este de asemenea mai răspândit în cazul gospodăriilor cu copii şi mai ales al celor cu doi adulţi ṣi 3 sau mai mulţi copii în întreţinere (40,2%) sau respectiv în cazul gospodăriilor cu un părinte singur cu cel puţin un copil (30,9%).

Aproape două din cinci gospodării (37,6%) afirmă că suportă cu dificultate sau cu mare dificultate cheltuielile curente ale vieţii, iar dacă se iau în considerare şi cele care declară o oarecare dificultate în acoperirea cheltuielilor de zi cu zi se ajunge la 80,0% din totalul gospodăriilor.

Dacă ne uităm cum ne situăm față de ceilalți europeni, România e pe locul al 4-lea (de la coadă), grecii, italienii și bulgarii fiind într-o situație mai proastă decât românii.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






8316 vizualizari

  • -5 (17 voturi)    
    Cred că jumătate (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 7:38)

    nick24 [utilizator]

    din cei care nu plătesc sunt prost platnici.
    Au o filozofie a lor - nu plătesc nimic dacă nu li se cere cu somații de câteva ori.
  • -10 (20 voturi)    
    Nu e chiar asa... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 8:12)

    tddrg [utilizator]

    Si din milionul ala de gospodarii cati membrii din familii fumeaza si beau de sting? Asta cu nu au bani este asa de volatila ca este irelevanta...
    Sunt suta la suta convins ca daca milionul ala de gospodarii ar primi bomuri valorice pentru plata intretinerii, s-ar umple olx-ul de anunturi de vanzare a bonurilor...
  • -16 (22 voturi)    
    daca era Barna presedinte (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 8:25)

    cucuveauamov [utilizator]

    Klaus si-ar fi putut plati intretinerea la toate cele 6 case
    • +7 (17 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 9:52)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      Daca era Barna presedinte PSD era scos in afara legii si desfiintat iar pizideii infundau temnita pe termen lung si foarte lung. Oh wait.... exact asta se va intampla ;-)
  • -10 (16 voturi)    
    Foarte convenabil (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 8:59)

    TrueBlue [utilizator]

    Dar tigarile si le-au platit la timp? O buna parte nu platesc la timp pentru ca asa au obiceiul. Nimic (rau) nu se intampla daca esti dator la intretinere... Altele sunt consecintele daca nu platesti telefonul, cablul, curentul.
  • +11 (13 voturi)    
    Fake News (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 9:22)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Economia duduie, cresterea economica creste, economia economiseste, finantarile finanteaza...

    PSD a zis ca totul creste: salarii, pensii, datorii, deficit, inflatie, intarzieri la plati, amenzi, dobanzi, comisioane etc.

    Nici acum nu e lumea multumita si tot se plange ca nu are bani cand totul e in crestere? Nu inteleg...
    • +2 (6 voturi)    
      Nici măcar nu minte în totalitate (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 12:02)

      Mart [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Salariile bugetarilor cresc, pensiile speciale se înmulţesc şi cresc, pensiile foştilor bugetari la fel, cresc, cel cu 3000 lei pensie are acum o creştere de 450 lei, cel cu 1000 lei se bucură pentru creşterea cu 150 lei a pensiei, dar creşterea preţului la utilităţi este de 200 lei - da, e creştere pentru foştii bugetari şi scăde pentru marea majoritate.De aici apar şi RĂU PLATNICII !!! Bunii platnici de taxe şi impozite privaţi devin răi platnici la întreţinerea locuinţei şi la asigurarea celor necesare vieţii.
  • +9 (11 voturi)    
    Programul de Guvernare (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 9:39)

    florinos [utilizator]

    Parca altceva scria in Programul de Guvernare al PSD, in cei 3 ani de guvernare s-au ocupat doar sa ii scape pe infractori de puscarie iar populatia a saracit prin scaderea puterii de cumparare si cresterea pretului la utilitati.
  • +4 (6 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 9:41)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    asta e subiect de luni de iarna ...
  • +9 (11 voturi)    
    Aşa este (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 9:47)

    Mart [utilizator]

    Sistemul protejează bugetarii şi pensionarii ieşiţi din sistemul de stat! O cotabilă pensionată de la pompieri, are 3000 lei pensie, o contabilă cu aceeaşi vechime dntr-un SRL care chiar contribuie cu taxe şi impozite la stat, are 1200 lei pensie, deşi poate contabila de la SRL a lucrat mai mult ca cea de la pompieri.Să nu vorbim de contabila din aparatul Parlamentului, care, cu siguranţă, seapropie de 5000 lei pensie.
    Angajaţii activi din sistemul de stat au salarii duble, triple, faţă de angajaţii din privat, cu menţiunea că plusvaloarea şi banii din buget sunt create de acetia.
    • +3 (9 voturi)    
      Păi pizideaua a încurajat parazitismul mereu. (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 11:16)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Mart

      De acea paraziții de bugetari au salarii uriașe la muncă și rentabilitate zero!
      Iar paraziții, drept mulțumire, votează toți ciuma pizidistă. Că doar asistații votează pizideaua!
  • -12 (12 voturi)    
    Si totusi (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 10:04)

    Alex S [utilizator]

    Si totusi 1 milion inseamna doar 5% din populatie. Aia nu platesc probabil pt ca uita sa plateasca la timp sau sunt Gica Contra.
    • +2 (4 voturi)    
      Gospodării, funcționalule mic, gospodării. (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 12:36)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Alex S

      Dă-i o căutare pe net și vezi ce înseamnă o gospodărie.
      Din cele un milion de gospodării mai mult de jumătate sigur se împrumută de la un salariu la altul.
      Dacă nu vor să meargă la vot, să voteze împotriva ciumei pizidiste, să-i lăsăm să se chinuie atunci!
      La liftele asistate de bugetari ciuma pizidistă vrea să le mai dea la vouchere. Cu peste 33% vor crește aceste pomeni plătite de mediul privat, de populimea care muncește și plătește taxe și impozite.
  • +1 (9 voturi)    
    Nu e tocmai relevant (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 10:46)

    Unforgiven [utilizator]

    Ar trebui sa stim si dinamica evolutiei din ultimii ani, ca sa stim daca acum e mai bine sau mai rau.
    In lipsa identificarii unui trend lucrurile sunt total obscure.
  • -3 (7 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 11:03)

    thebblack [utilizator]

    eu nu platesc decat o data la 2 3 luni pentru ca adunarea generala a votat impotriva instalarii unui pos.

    n-am cash si nu am chef sa ma plimb pana la bancomat.
  • +1 (13 voturi)    
    Creșterea veniturilor bugetarilor nu e creștere (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 11:18)

    prec [utilizator]

    economică. Nu, sunt niște bani aruncați pe apa sâmbetei în folosul celei mai inutile catergorii: bugetarii, cei neproductivi și inutili!
    • +1 (7 voturi)    
      Cea mai inutila categorie? (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 13:14)

      SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Stimabile, ai dori desfiintarea politiei, armatei, serviciilor secrete, ministerelor, primariilor etc.
      Spune asa, nu te ascunde dupa deget?
      Asa, si in continuare:
      Cumparam pusti de asalt, privatizam primariile ...
      Da lucrarile publice cum le organizezi?
      Nu uita, profitul este baza unei afaceri. NU INTERESUL CETATEANULUI.

      Se intelege ideea mea.
      In alta ordine de idei ...
      Alooo, PNL, cum e treaba cu reducerea numarului bugetarilor, scaderea pensiilor si salariilor?
      Aveti curajul sa declarati in programul vostru de guvernare chestiile astea?

      MA INDOIESC.
      • -1 (9 voturi)    
        A ălora din Rrrumânistan, da. (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 14:43)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

        Vreau să nu mai existe Șoric din miliție, Oprea din armată, ministrul Mînzatu, părimarul Scripcaru sau Fierea.
        Spune-mi cum mă apără pe mine procurorul ăla din Caracal? Ce servicii îmi oferă primărița Fierea? Generalul Oprea?
        Cu un AKM parcă m-aș simți mai sigur decît cu „protecția” oferită de Loric.
        • +2 (4 voturi)    
          N-ai inteles comentariul meu (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 18:10)

          SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Ma asteptam la una ca asta.
          Cam simplista "viziunea" ta. Prima propozitie din comentariul tau este o absurditate, peste tot in luma larga exista un Soric, un Oprea, un Minzatu, un Scripcaru(Ce-ai cu el nene? Esti brasovean?),o Firea. Esti sigur ca suntem iesiti din tipar?

          Apelezi la "ia-ma nene"? Nu? Esti in siguranta.
          Daca te inarmezi cu AKM, vezi sa nu dai peste unul cu bazooka ...
          • -1 (3 voturi)    
            Ghinionul meu. (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 18:22)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui SCRAMBLED

            Dar aș avea mai multe șanse cu AKM-ul meu în fața ăluia cu AG-ul, nu „bazooka”, decât cu „protecția” pe care mi-o oferă alde Șoric, Godină sau Goarnă.
            Știu că peste tot există alde Șoric, dar sunt puțini. La noi sunt 80%-90% dintre milițieni, alde Oprea la fel.
            Noi nu mai avem stat, avem doar o clică de penali ce s-a făcut șefă pe ce-a mai rămas.
            • +1 (1 vot)    
              Ai deraiat, (Duminică, 8 septembrie 2019, 14:34)

              SCRAMBLED [utilizator] i-a raspuns lui prec

              Nu mai dau replici. Nu intelegi nimic.
  • +3 (7 voturi)    
    O observatie. (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 13:03)

    SCRAMBLED [utilizator]

    Daca sunt dupa noi grecii si italienii rezulta ca e vorba si de nesimtire.
    La noi la bloc cei cu veniturile mici platesc la timp.
    Ceilalti considera ca alte cheltuieli sunt prioritare.
    Ex: Vacantele in strainatate.

    Ma tem ca situatia asta e la majoritatea ascoiatiilor de proprietari.
  • +3 (5 voturi)    
    Pai, ce credeati? (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 16:05)

    Mihail. [utilizator]

    Binefacerile capitalismului sunt doar pentru unii, putini la numar. Iar ceilalti sa nu se planga, pentru ca in Coreea de Nord e mai rau.
    • +1 (3 voturi)    
      Capitalism ... (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 18:40)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui Mihail.

      Doar că jumătate din munca ta se duce la stat pentru niște servicii sub orice critică ... Sau inexistente ...
  • -5 (5 voturi)    
    Daca ar fi fost doar sărăcia cauza, am fi fost mar (Sâmbătă, 7 septembrie 2019, 17:26)

    spirache [utilizator]

    Un procent semnificativ (sa nu zic 50%) sunt restanțieri nu din cauza sărăciei, ci din cauza boschetarelii. Sa nu fim ipocriți, ii cunoaștem. Stau pe aceeași scară cu noi și aruncă chiștoacele pe fereastră, sunt vecinii noștrii pe ulițe sau străzi și vin în fiecare seară cu pet-ul de bere la subțioară. Sunt fumători in procent covârșitor, dar nu își plătesc cheltuielile de întreținere. Deci, dragi co-comentatori ( scuzata- mi fie cacofonia), sa nu fim ipocriți doar așa din corectitudine politică!