Salariile de la stat și dorința românilor de a deveni funcționari publici/ Ce salarii sunt în companiile străine prezente în țară

de Florin Barbuta     HotNews.ro
Joi, 26 septembrie 2019, 10:03 Economie | Finanţe & Bănci


Salariile la stat si la privat
Foto: Pixabay
Un sondaj realizat recent de INSCOP arăta că 2 din 3 români cred că e mai bine să lucrezi la stat. Acesta nu arată și motivele pentru care există acest răspuns. Le putem intui. Probabil se gândesc că sunt salarii mai mari, fără stres pe principiul „timpul trece, leafa merge” și prezintă siguranță. Ceea ce mulți probabil nu conștientizează este că persoanele relaxate sunt în general cele care intră „pe pile” prin concursuri aranjate, cu salarii mai mari și opțiuni de promovare. Ceilalți, muncesc, chiar mai mult decât ar face-o la privat, pentru că trebuie să suplinească lipsa muncii celorlalți. Acesta este și motivul pentru care pot aduna frustrări, mai ales dacă „pila” ajunge să fie promovată, chiar dacă nu a făcut mare lucru. Ca salarii, da, sunt mai mari, pe medie. Dacă merită sau nu merită, depinde de fiecare.

Salariile funcționarilor publici sunt mai mari decât media pe total țară. În 2018, de exemplu, media pe administrația publică era de peste 4407 lei (fără învățământ, sănătate și armata), iar media pe țară era de 2642 lei, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS). Practic, mai mare cu aproape 60%. Nu e de mirare că sondajul INSCOP a arătat că românii își doresc să lucreze la stat, că e „mai bine”.



*Sursa: INSCOP


În administrația publică lucrează peste 1,2 milioane persoane, din care aproape 800.000 în administrația centrală.

În anul 2018, rata de ocupare a populaţiei în vârstă de muncă (15-64 ani) a fost de 64,8%, în creştere faţă de anul anterior cu 0,9 puncte procentuale. Populaţia activă a României era de 9,069 milioane persoane, din care 8,689 milioane erau persoane ocupate şi 380.000 erau şomeri.

Efectivul salariaţilor la sfârşitul anului 2018 a fost 5,426 milioane persoane, potrivit datelor publicate joi – 26 septembrie.

Câștigul salarial anul trecut la stat:
  • În administrația publică câștigul salarial mediu brut era de 7.314 lei, cu un net de 4.407 lei.
  • Învățământ - un brut de 4.722 lei și un net de 2.821 lei
  • La sănătate și asistență socială un brut de 5.654 lei și un net de 3.388 lei.
Pe total economie, câștigul salarial mediu brut era de 4.357 lei, cu un net de 2.642 lei.

Cele mai mari salarii nete, adică „în mână”, se regăseau în producția și furnizarea de energie electrică – 3.815 lei, IT – 5.202 lei, sectorul financiar – 4.532 lei. La polul opus erau Hoteluri și restaurante – 1.565 lei (probabil pentru că nu intră și bacșișul), tranzacții imobiliare – 2.125 lei, construcții – 1.924 lei (astăzi este mai mare datorită facilităților acordate – a ajuns la peste 3.000 lei net), salubritate, distribuția apei etc. – 2.221 lei.


Salariile prin companiile străine

Consiliul Investitorilor Străini a realizat recent un document în care vorbește, printre altele, despre salariile pe care le dau companiile membre angajaților. Datele se referă la anul 2017, nu și la 2018. De precizat că, potrivit datelor Institutului Național de Statistică, în administrația publică câștigul salarial mediu brut era de 5.354 lei, cu un net de 3.842 lei (nu au fost incluse învatamantul, sanatatea și armata).

În 2017, un angajat, al uneia dintre cele 46 de companii străine analizate, câștiga în medie un salariu net de 3.831 lei pe lună, cu peste 60% față de salariul mediu net pe economie de 2.338 lei.

În anul 2017, pentru a plăti un salariu mediu net lunar din România în valoare de 2.338 lei, angajatorul avea un cost total de 4.100 lei. În cazul unei companii FIC, costul total al unui salariu mediu net de 3.831 lei era de 6.700 lei.

Aceste sume includeau atât taxele și contribuțiile plătite de angajat, cât și cele plătite de angajator, peste salariul brut al angajatului.

Contribuția lunară pentru pensii a fiecărui angajat FIC depășește suma de 1.069 lei, echivalentul pensiei medii din România în anul 2017.

Companiile analizate au plătit lunar peste 180 milioane lei contribuții pentru pensii, pentru cei 130.000 de angajați. Suma poate fi tradusă în plata pensiilor medii pentru mai mult de 150.000 de pensionari din România.

Pentru un angajat FIC, care câștiga un salariu net de 3.831 RON pe lună în 2017, compania a virat statului peste 2.800 RON, constând în toate taxele și contribuțiile necesare. Această sumă reprezenta mai mult decât salariul mediu net pe economie din anul 2017.



Citeste mai multe despre   







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





12239 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    mda (Joi, 26 septembrie 2019, 11:36)

    SoulSearcher [utilizator]

    un post caldut la stat costa intre 5000 si 15.000 euro

    depinde de unde vreti sa alegeti, oferta e destul de variata si gasiti peste tot posturi la buget care se pot inventa pe loc

    imi povestea cineva ca a fost sa depuna niste acte la directia de asistenta sociala pt indemnizatia de crestere a copilului, si intr-un birou de 20mp erau inghesuite 18 functionare....

    una iti lua dosarul
    alta iti verifica dosarul
    alta iti punea stampila
    alta iti cerea date
    alta iti oferea informatia
    etc...

    si evident ca raspunsul il primeai dupa 1-2 saptamani in plic acasa :))))))))))))))

    am zis ca nu e posibil asa ceva....

    cand poti face o aplicatie online pentru depunere si validare acte care ar fi inlocuit toate cele 18 cucoane
  • 0 (14 voturi)    
    1,2 milioane de bugetari (Joi, 26 septembrie 2019, 11:56)

    vodatepes [utilizator]

    1,2 milioane de bugetari din care 800000 sunt in zona administratiei centrale.OK pana la 1.200 000 sunt :190.000 profesori, 36.600 preoti, 57.300 medici, 73.000 militari,60 000 politisti Astia adunati fac cam 400.000 de anagajati la stat. Unde sunt bugetari de la deconcentrate? Unde sunt bugetari de la SRI, SIE si alte servicii care nu sunt admnistratie centrala. Nu mai punem cei de la nivelul admnistratiei locale, a adminstratiei judetene. Cifra de 800.000 este nu se justifica. In admnistratia centrala sunt mult mai putin sau poate aici sunt inclusi si baieti cu ochi albastri.SRI, SIE,STS, ssssssssssss ca sunt multi.
    • +4 (10 voturi)    
      Hooo, brrrr, eu zic că sunt mai mulți de 1,2 mil. (Joi, 26 septembrie 2019, 12:29)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui vodatepes

      Mult mai mulți.
      Urgent trebuie zburați 45%!!!
      • +12 (12 voturi)    
        mda (Joi, 26 septembrie 2019, 13:25)

        SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        peste 50% din bugetari pot disparea fara probleme

        avem 50.000 de popi sub statele de plata

        iar jumatate din cei 100.000 de militari ar putea fi trimisi usor in rezerva, cu posiblitatea de a se angaja la privat si fara sa primeasca solda

        apoi pe la primarii si in administratie ar disparea 80% daca s-ar digitaliza absolut orice cerere orice serviciu care necesita interactiune si luari de decizie
        • +2 (4 voturi)    
          armata romana (Joi, 26 septembrie 2019, 17:14)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

          are cam 48000 ofiteri si soldati. De unde ai scos cifra de 100 000?
          Chiar si asa, la armata nu poti renunta. Daca nu era armata, nu intram in Nato si nici in UE. Pe cale militara am fost acceptati in Nato, si de aici in UE> Politic si economic eram slabi pe vremea aceea
  • +11 (15 voturi)    
    PMB (Joi, 26 septembrie 2019, 12:22)

    tudor74 [utilizator]

    Am lucrat la primarie acum multi ani, salariul nu il primeam pe card ci ridicam plicul cu bani si semnam ... evident ca se facea coada la biroul asta si eram unii care ii vedeam in primarie doar in ziua de salariu.
    Nu stiu cine erau sau in ce birou lucrau!

    La un moment dat a aparut la noi in birou o fatuca, tocmai terminase liceul si o angajase ta-su la primarie ca mna ... nu facea nimic, absolut nimic, toate sarcinile ei erau imparite la restul fraierilor din biou care nu erau pila nimanui important.

    Am ajuns in primarie la scurt timp dupa ce am terminat facultatea, am rezistat un an si am plecat ! M-am jurat ca in viata mea nu mai lucrez la stat ! Au trecut 20 de ani de atunci si inca m-am tinut de promisiune :)
    • +3 (3 voturi)    
      Îmi place că recunoști (Joi, 26 septembrie 2019, 16:11)

      Cheie primara [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

      care nu erau pila nimanui important.

      Aveau pile, dar nu importante. Adică tot prin fraudă ai intrat la PMB, dar o fraudă mai micuță.
  • +5 (7 voturi)    
    Trai pe vătrai în Republica Asistaților Bugetari. (Joi, 26 septembrie 2019, 12:32)

    Raoke [utilizator]

    Că așa a ajuns Rrrumânistanul, o republică a hoților, puturoșilor și asistaților.
  • +12 (16 voturi)    
    Nasol (Joi, 26 septembrie 2019, 12:33)

    Jolly Roger [utilizator]

    Urata statistica...
    Dar ce se ascunde in spatele ei e si mai urat.

    Pai va inchipuiti ca pe langa cei cativa care isi fac treaba si chiar stiu ce fac s-au aciuat acum toate rubedeniile si lepadaturile care la privat nu gaseau nici job de manipulant?

    Va inchipuiti ce o fi in sufletul alora de muncesc de le sar capacele ca sa tine in spate cate 10-15 pilosi? Si uite asa o sa mai plece un val spre tarile calde...
    • +1 (13 voturi)    
      NU PLEACĂ!!! (Joi, 26 septembrie 2019, 13:09)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Ai văzut câine care să plece de la măcelărie!? În străinătate se muncește!!!
      • +6 (8 voturi)    
        Pai... (Joi, 26 septembrie 2019, 13:31)

        Jolly Roger [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        Pai pleaca aia care muncesc!
        Ca doar nu o sa transeze vesnic la macelarie pentru cainii de la usa!
        Cu puturosii si incompetentii o sa ne luptam noi cand om avea nevoie de ceva de la stat...
      • +6 (6 voturi)    
        Cei care muncesc pleaca! (Joi, 26 septembrie 2019, 14:57)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

        Am avut si eu o colega de fcultate care s-a angajat la MAE pe pot mic, si incet, incet, a promovat spre o functie mai mare. Ei bine, inca de acum 15 ani ea imi spunea ca la MAE sunt 90% cu pile si 10% fara pile. Iar astia 10% muncesc pe branci sa ii tina pe restul de 90% (pentru ca in MAE a avea pile inseamna a nu face nimic toata ziua, decat daca te plictiseti si vrei tu sa faci ceva). Pana la urma nu a rezistat sa munceasca toata ziua si a plecat in strainatate, acum lucreaza in Marea Britanie.
        Cei cu pile nu pleaca, ca doar nu or fi prosti sa mearga la altii la munca.
        • 0 (0 voturi)    
          corect (Vineri, 27 septembrie 2019, 8:20)

          vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Corect ce spui dar in 15 ani au fost nu stiu cite guverne si din care au facut parte si PNL si PDL, PSD, si etc. De ce nu au facut curat? Pai PNL spune acum ca va face curat. Cum? Ii da afara pe 10 % care muncesc si isi aduc pilele lor. Asta a fost si va fii politica de cadre a partidelor din Romania.
    • +4 (6 voturi)    
      nu pleaca pentru ca s-au indobitocit... (Joi, 26 septembrie 2019, 14:09)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Jolly Roger

      Si nu mai sunt invatati cu adevarat sa gandeasca, sa reactioneze normal si sa deprinda lucruri noi.

      pe de alta parte presiunea celor care vor sa ajunga mai sus, la salarii mai mari, in administratia publica ii obliga la compromisuri care ulteori sunt arme in mainele tortionarilor sa ii santajeze si sa continue sa ii adanceasca in mocirla.

      ceea ce vine din spate - adica noua generatie - este o mare de erori - daca vor intelege cum merge treaba in RO se vor tira din RO de indata ce sunt eligibili pentru o universitate in afara tarii sau chiar din liceu. Raman ciurucurile cu care nu prea ai ce sa mai faci.

      La universitatile din RO - se poate testa afirmatia mea - vin studenti extrem de slab pregatiti si atunci ce sa faci si cum sa ii inveti sa invete??? deja este prea tarziu...

      Reforma ar trebui sa plece de la parinti - dar aici este mare hiba. Parintii ori ii carcalesc pana nu se mai poate, ori le tolereaza toate neghiobiile si asta ii transforma pe tinerii in viitoare masa de manevra asistata.

      Fiecare care are cel putin un copil sau un nepot ar trebui sa isi regandeasca modul in care il creste/educa. De acolo - de acasa - se impute treaba si devine de nesuportat mai departe in viata pentru fiecare dintre cei ramasi in RO.

      Nu am nici un regret ref. cele scrise mai sus.
      Ro va deveni o tara banaiera - si atat.

      Transformarea oamenilor are nevoie de cel putin 10 ani de stabilitate politica si economica, de normalitate - nu cred ca pana in 2030 sa vad transformarea - dar poate ca vad prea negru astazi in fata ochilor.

      M-as bucura enorm sa NU AM DREPTATE.
  • +5 (9 voturi)    
    ad publica (Joi, 26 septembrie 2019, 12:50)

    DrIon [utilizator]

    Avem o administratie publica proasta , corupta si scumpa!
    Si cel mai rau lucru este ca fiind foarte numeroasa este determinanta in in privinta votului , ceea ce duce la rezultate electorale corupte!
  • +1 (5 voturi)    
    bugetari analfabeti functionali (Joi, 26 septembrie 2019, 15:12)

    ionelcoroiu2010 [utilizator]

    lucreaza la stat toate gunoaiele analfabete , care nu au loc in sfera privata ,pentru ca sunt incapabili !
    • 0 (0 voturi)    
      Uite desteptul (Vineri, 27 septembrie 2019, 8:17)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui ionelcoroiu2010

      Uite desteptul. Pai cred ca toata familia ta nu are atati ani de scoala cat are un medic desteptule. Si doctorul e bugetar desteptule. Si cred ca de multe ori ai fost la doctor si ti-a salvat viata. Dar asa unui vb .......daaaaa
  • 0 (0 voturi)    
    parca (Joi, 26 septembrie 2019, 15:41)

    codrean [utilizator]

    numai in Romania ?
    Un amic de-al meu , plecat din Romania,50%-50% neamt e de aceeasi parere. Ca urmare, unul dintre baieti e ofiter iar fiica politista. Le place, se simt mai in siguranta, venit decent, etc
  • +1 (3 voturi)    
    Am fost astazi la Primaria Sector 3... (Joi, 26 septembrie 2019, 22:16)

    Olyx [utilizator]

    sa rezolv o problema legata de locul de parcare...Problema nu am reusit sa o rezolv insa am vazut cum "lucreaza" angajatii statului chiar daca acestia sunt "asistati" de un sistem informatic de ticheting...DEGEABA !...Functionarul Statului a ramas ACELASI ( aceeasi ) IMPETRINENT(A) individ ( individa ) care abia deschide gura sa iti raspunda la intrebari, care te lasa sa astepti CA PROSTUL (!) CHIAR DACA NU E NIMENI PE SCAUN ( nu apasa butonul care sa te invite sa iei loc..) AU ACELASI SICTIR ( cum ne-au obisnuit de pe vremea lui Ceausescu) Tu, cetatean, venit ca Statul sa iti rezolve o problema, esti privit ca un "NEICA NIMENI", nu ca unul care ii platesti DITAMAI salariul NESIMTUTULUI ( NESIMTITEI ) din fata ta !...
    • 0 (0 voturi)    
      multi vb (Vineri, 27 septembrie 2019, 8:14)

      vodatepes [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Aia e angajata primariei, care are in frunte un primar pe care matale l-ai votat. Asa ca .......... Ai fost in alte primarii din tara? Sictir este la nivelul celor din sud unde exista un numar mare de Mitici.
  • 0 (0 voturi)    
    PROBLEMA (Vineri, 27 septembrie 2019, 10:36)

    jidanul [utilizator]

    In cea ce priveste salariile, cele mai mari discriminari si abuzuri sunt in administratia publica locala unde diferentele de salarii, pentru aceasi functie, vechime si atributii, de la un judet la altul sunt enorme, intre 2500-3000 de lei, brut. In administratia publica locala lipseste liniaritatea salariilor pentru aceasi functie, vechime si atributii adica, la un consiliu judetean salariul pentru functia de inspector, de exemplu, este de 6500 de lei, brut si la alt consilu judetean pentru aceasi functie de inspector salariul brut este 9000 de lei, brut, in aceleasi conditii de vechime si atributii, in conditiile care angajatii din administratia publica locala (prefecturi, consilii judetene, primarii) duc greul administratiei in teritoriu administrativ al tarii. Angajatii administratiei publice locale sunt tot timpul intre ciocan si nicovala, adica intre administratia centrala (tot mai indepartata de nevoile oamenilor) si cetateni, societati comerciale si serviciile din sistemul privat, cu problemele si necazurile vietii de zi cu zi.