Anastasiu, către patronii germani din România: Pregătiţi-vă, cota unică va fi anulată şi 400.000 de bugetari vor fi daţi afară. Ce mai prevede

de F.B.     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2019, 7:48 Economie | Finanţe & Bănci


Dragos Anastasiu
Foto: Hotnews
Un Guvern cu prim-ministru tehnocrat va ajunge la putere în 2020 în România, care iniţial va lua măsura disponibilizării a 400.000 de bugetari, iar ulterior se va lua decizia renunţării la cota unică de impozitare şi adoptarea impozitării progresive, le-a transmis marţi seară preşedintele Camerei de Comerţ Româno-Germane, Dragoş Anastasiu, oamenilor de afaceri germani din România, scrie Agerpres.

Acesta a argumentat aceste posibile măsuri prin faptul că în următorii cel puţin trei ani nu vor exista bani pentru plata pensiilor şi salariilor bugetarilor conform actualelor Legi a Pensiilor şi a Salarizării Unitare, iar politicienii nu se vor atinge de pensii şi de salariile bugetarilor, astfel că singura măsură pentru Guvern de a obţine bani la buget ar rămâne renunţarea la cota unică de impozitare.

Deşi s-a adresat oamenilor de afaceri germani din România în calitatea sa de preşedinte al Camerei de Comerţ Româno-Germane, Dragoş Anastasiu a subliniat că vorbeşte în nume personal, deşi aceste informaţii nu includ "nimic ascuns".

"Cota unică: e o părere personală, eu sunt susţinătorul cotei unice, dar cota unică n-are nicio şansă să supravieţuiască. Repet, nu pot să spun de unde vin discuţiile, dar după părerea mea personală cota unică nu are nicio şansă să supravieţuiască. C-o fi bine, c-o fi rău, nu sunt banii în România! În anii 2020, 2021, 2022 şi aşa mai departe, nu sunt bani pentru a plăti salariile şi pensiile conform actualei Legi a Pensiilor şi a Salarizării Unitare. Nu sunt bani! Eu personal cred că niciun partid nu se va atinge de această zonă, o vor lăsa aşa, şi atunci întrebarea este 'cum facem (Guvernul, n.r.) rost de bani? Adică avem o cheltuială fixă (pensiile şi salariile bugetarilor n.r.), şi de asta nu ne atingem'", a susţinut Dragoş Anastasiu.

Preşedintele Camerei de Comerţ Româno-Germane a apreciat că primele măsuri de austeritate ale următorului Guvern vor viza pensiile speciale şi salarizarea unitară, după care va urma disponibilizarea a 400.000 de bugetari.

"O să încerce să se atingă, unii de ei, în următorul an, dacă se poate, printr-un Guvern care nu o să aibă la vârf coloratură politică, să se atingă de Legea Pensiilor, cu pensiile speciale şi cu salarizarea unitară, dar în special prin diminuarea numărului de bugetari de la 1.200.000 la 800.000, printr-o schimbare la nivel de administraţie. Nu o să mai fie 42 de judeţe, ci 8 regiuni, n-o să mai fie 3.000 de unităţi administrativ-teritoriale, ci 1.000, şi de acolo dăm afară 400.000 de oameni, de care mediul privat are nevoie, ca să zic aşa. Depinde cine iese de acolo, că de unii s-ar putea să n-avem nevoie, că va fi mai rău decât aşa", a afirmat Dragoş Anastasiu.

Acesta a avertizat că va fi greu pentru antreprenorii germani din România să argumenteze faţă de Guvern împotriva introducerii impozitării progresive, deoarece acest sistem de taxare este aplicat în Germania.

"Şi atunci următoarea măsură şi singura care va putea fi cu sustenabilitate pentru noi (pentru România, n.r.) va fi cotă progresivă ca în Germania. Nouă (Camerei de Comerţ Româno-Germane, n.r.) ne va fi foarte greu să argumentăm că în Germania e bună şi în România nu. Taxarea inversă generalizată ar fi soluţia, dar nici la aia nu ne calificăm. Deci ne vom califica la cota progresivă. Eu nu vreau să fiu Oracolul din Bălceşti, să aruncaţi în mine cu roşii, dar nu văd altă soluţie decât asta. Să dea Dumnezeu să nu fie, însă e bine să vă pregătiţi. Şi sigur că e foarte populist să spui că ăia care câştigă mult să plătească mult, ăia care câştigă puţin să plătească puţin, şi mai ales că în multe state din Europa şi în Germania aşa e. Acum, Camera de Comerţ Româno-Germană să argumenteze împotriva! Vom argumenta, dar nu ştiu câtă credibilitate vom reuşi să avem", a declarat Dragoş Anastasiu.

Acesta a dezvăluit că toţi politicienii cu care a discutat au în vedere renunţarea la cota unică, însă în prezent niciunul din aceşti oameni politici nu are curaj să renunţe la actualul sistem de impozitare.

"Deocamdată nimeni nu are curaj, cu excepţia unui singur politician, a lui Ponta, în rest nimeni nu are curaj să se atingă de (renunţarea la cota unică de impozitare, n.r.). Pe de altă parte, toată Banca Naţională, Florin Georgescu, Croitoru, toată lumea la BNR e cu cota progresivă, dar în rest dintre politicieni nimeni nu are curaj, cu excepţia lui Ponta, dar toată lumea o are în minte, vă spun din discuţiile cu ei, nu din altceva", a adăugat Dragoş Anastasiu.

Camera de Comerţ şi Industrie Româno-Germană (AHK) organizează, marţi, întâlnirea lunară a membrilor organizaţiei, în cadrul căreia subiectele principale de discuţie vor fi modificările legislative din Dreptul Muncii şi consecinţele acestora, în special asupra fiscalităţii în afaceri, informează AHK.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






48587 vizualizari

  • -14 (64 voturi)    
    Bravo! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:10)

    tudurache [utilizator]

    Un om serios care vede bine lucrurile.
    Nici un partdid politic nu-si poate permite sa taie salariile sau pensile.Din contra salariile bugetarilor ,mai ales a celor din parte de jos trebuie crescute.
    Impozitul progresiv e cheia succesului din occoident.
    • +25 (53 voturi)    
      Ba chiar triplate salariile bugetarilor, așa-i! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:45)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui tudurache

      Și, în compensare, triplate impozitele.Că să fie bani de salarii la bugetari.
      • +7 (21 voturi)    
        Ministrul muncii (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:19)

        Cuca [utilizator] i-a raspuns lui prec

        spunea ieri ca dimpotriva, este nevoie de noi angajari la stat, ca de exemplu Ministerul Muncii are un mare deficit de personal.

        Mai spunea ca bugetarii sunt "scheletul economic al tarii".

        Nu cred ca vor avea astia curajul sa se ia de jdemiile de pierzatori de vreme.
    • +6 (24 voturi)    
      Sa reformulam un pic ce spui tu... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:01)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui tudurache

      Sa crestem veniturile celor care nu produc nimic, luand de la cei care produc ceva in tara asta!
      Cei care produc ceva in tara asta va vor arata degetul din mijloc, desteptule! Si o vor face de peste granita! Adica.. veti muri de foame bah, ca nu veti mai avea de la cine sa luati.
    • +7 (23 voturi)    
      mda (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:03)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui tudurache

      ignori un singur fapt:
      daca imi scad salariu, va pup pe botic si ma car... la fel o sa faca multi altii si voi o sa ramaneti cu impozite mai mari din nimic , pentur ca o sa fie si mai mare migratia

      dar na... capra vecinului! invidia este boala lenesilor , incompetentilor si prostilor!
    • +3 (5 voturi)    
      Mai usor cu pianul pe scari (Joi, 3 octombrie 2019, 8:31)

      Maspp [utilizator] i-a raspuns lui tudurache

      Eu nu cred ca numarul de bugetari e problema ci calitatea managementului si , eventual, distribuirea lor gresita. Ca presedinte de asociatie de locatari, va pot spune ca am avut dialog cu angajatii din primarii si oamenii sunt foarte ok. Problema apare la nivelul mananagementului superior din primarii, ministere, deconcentrate. Acolo factorul politic e determinant in luarea unor decizii. Deci sa arunci asa numere fara sa faci o minima analiza , arata ca ne indreptam spre o noua guvernare CDR unde haosul si arbitrariul va predomina sau catre o guvernare de tip PDL unde mai intra si hotia.
    • +1 (1 vot)    
      Impozitul progresiv vs emigratie (Joi, 3 octombrie 2019, 9:22)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui tudurache

      Într o țară în care oamenii vor să trăiască, impozitul progresiv e suportabil și chiar acceptabil.
      la noi te duci cu ontul la mare pe banii prostilor
      , dacă vrei un pic mai mult trebuie să muncești pentru asta.
      dacă mergi la doctor și nu ești mulțumit de patul mizer trebuie să scoți bani din buzunar ca să nu te întorci cu mai multe boli decât ai venit
      Asta înseamnă impozit aparent unic.
      dacă se aplică creșterea cu 40% a pensiilor e total aberant să nu existe contribuție de sănătate iar impozitul să fiu unitar ca la angajați PSD a crescut aberant Pensiile speciale și prin asta reducerea impozitului prin transferul contribuțiilor și reducerea procentului datoria pica impozit dar și prin ne datorarea de cass., se ajunge ca un pensionar mediu să o ducă mai bine decât un angajat mediu
  • +28 (54 voturi)    
    Aferim. (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:24)

    Raoke [utilizator]

    Deși ar trebui măcar 500.000 de lifte bugetare zburate! Iar salariile acestora înjumătățite și toate „stimulentele” (vouchere,„sporuri”...) desființate!
    Și de la anul desființate toate pensiile „speciale”, interzicerea „pensionării” la 40 de ani. Minimul vîrstei de pensionare să fie la 60 de ani!!!! Cei pensionați înainte de vreme să primească minimul pensiei naționale până la atingerea vîrstei normale de pensionare!
    ABIA ATUNCI RRRRUMÂNISTANUL VA PUTEA TRAGE SPERANȚĂ CĂ VA SCĂPA DE PRĂPĂDUL CE NE BATE LA UȘĂ!!!!
  • +27 (41 voturi)    
    DE CINE ARE NEVOIE MEDIUL PRIVAT ??? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 8:52)

    Tiberiu Marian Teodorescu [anonim]

    De beizadele ??? De curve ??? De specialiști în frecat menta ??? Râd cu lacrimi !!!!!
    :::::::))))))
  • -4 (42 voturi)    
    Tatal Omidul (Miercuri, 2 octombrie 2019, 9:04)

    ww [utilizator]

    De data asta nu ne mai spune cat sunt de puturosi romanii, cat e de neatractiva România pentru investitori si cat ar trebui crescuta "productivitatea", ci a trecut baiatu' la profetii. Auzi: scaderi de pensii si disponibilizari la bugetari. Asta cu un Parlament si cu CC sub deplina stapanire a restauratiei.
    Mesajul pentru fraieri e altul: sustineti motiunea, "dati jos guvernul psd", faceti prapad pe piata muncii, numai asa putem fi siguri ca la alegeri vin tot slugoii nostri fesenisti pentru alti patru ani.
    De remarcat exprimarea la persoana I plural "noi", deci omul vorbeste, fara menajamente, exact ca un stapan de plantatie care vrea sa ne arate sub directivele cui va "actiona" viitorul guvern "tehnocrat" (care, desigur, nu va fi condus de Ciolos).
    • +14 (44 voturi)    
      Și ce-i rău în disponibilizări de bugetari!!!??? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 9:30)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Ce-i rău în a reduce cu 90% sau a desființa pensiile „speciale”? E minunat, e mană cerească pentru țară!!! A da afară paraziți de la buget este o binefacere pe piața muncii, nu „prăpăd”, să știi și tu.
      • -12 (38 voturi)    
        Ei, ce va mai plac gogosile! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:28)

        ww [utilizator] i-a raspuns lui prec

        ... mai ales cele cu cacao.

        Aste-s problemele majore ale României? Pensiile speciale, bugetarii si ... reorganizarea teritoriala? Nu cumva e nevoie de o reformare urgenta si profunda a institutiilor fundamentale si a clasei politice, reforma constitutionala, reforma in justitie, invatamant, sanatate, siguranta cetateanului, imbunatatirea nivelului de trai, oprirea migratiei?
        Ce sunt pensiile astea speciale pentru a tara bogata cum e România? Din cauza lor e saracita si flamanda populatia din tara asta, nu din cauza zecilor de miliarde de euro pe care le scot de aici multinationalele cainate de talentatul domn Anastasiu? Din cauza pensiilor speciale plateste mediul privat salariile de mizerie pe care le plateste?
        Sunt multi bugetari? Cum ii dam afara: tragem la sorti sau numaram din zece in zece, cum faceau bolsevicii executiile? Crezi ca daca s-ar dubla sau tripla angajatii din Politie, magistratura, sanatate sau penitenciare ar fi bine sau rau? Dar daca in loc de disponibilizari am vorbi de profesionalizare si responsabilizare?
        Sigur ca intr-o tara pusa la pamant "totul trebuie facut", dar problema nu se pune in termeni de bine sau rau ci de oportun-inoportun, prioritar-neprioritar.
        In rest, e pacat ca inca nu ne-am vaccinat si nu am invatat nimic din trecut, asa ca putem fi in continuare manipulati si asmutiti unii impotriva altora de smecherii astia: bugetari contra angajati din mediul privat, pupulatie activa contra pensionarilor, tineri contra varstnici, mediul urban impotriva celui rural, credinciosi contra atei etc.
        Asa e cand nu avem obiective comune si idealuri ca popor: e important ce ni se spune in seara asta la TV ca e important.
        • +20 (40 voturi)    
          Da, din cauza pensiilor speciale (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:41)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ww

          Pentru ca sistemul ticalosit isi creeaza o categorie de protejati inclusiv la nivel inalt, care se opun cu indarjire la tot ce zici tu ca ar fi rezolvarea: reformarea, si toate alea nu se pot face atata timp cat astia trag de timp numai ca sa-si pastreze privilegiile (de la cel mai mic functionar dintr-o primarie pana la cel mai inalt demnitar al partidului-stat).
        • +8 (22 voturi)    
          Dupa (Miercuri, 2 octombrie 2019, 11:10)

          Jar [utilizator] i-a raspuns lui ww

          ce facem ce zice Prec,facem si ce zici tu.
          Iar in legatura cu multinationalele,uita-te la Mioveni:au aia salarii decente,fac spitale etc.
        • +6 (28 voturi)    
          RRrrumânistanul nu-i o țară bogată! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 11:48)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui ww

          Pensiile „speciale”, numărul uriaș de bugetari, pensionările iresponsabile și salariile de nababi ale bugetărimii pur și simplu ruinează țara asta. Și desființarea acestui jaf național este deja exagerat de mult întârziată. Ieri trebuia făcută ordine, nu azi și nu mâine!
          • +1 (15 voturi)    
            "Ieri", (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:15)

            Jar [utilizator] i-a raspuns lui prec

            prin 2009,Tiriac si Patriciu propuneau "eliberarea" a 600 000 de bugetari.
            Ce-ar fi fost...!
            • -4 (12 voturi)    
              foarte bine (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:59)

              mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui Jar

              foarte,foarte bine.
            • -4 (12 voturi)    
              Mai bine 600.000. (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:01)

              Raoke [utilizator] i-a raspuns lui Jar

              Minunat! La restul salariile la jumătate și puși la muncă. Dar la muncă, precum se lucrează în mediul privat!
              • +1 (15 voturi)    
                Cum se lucreaza in mediul privat, zici? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:48)

                ww [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

                Care mediu privat, cel sclavagist din România, sau cel din Germania, Austria sau Franta? Tu pe care il cunosti?
                • -6 (8 voturi)    
                  Din Rrrumânistanul pizidist, bine-nțeles! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:11)

                  Raoke [utilizator] i-a raspuns lui ww

                  Nu ca-n Geremania.
              • +5 (11 voturi)    
                adica la postat pe hn la ora 13.01? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 17:26)

                kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

                dar stiu ca muncesti, nu gluma!
          • +2 (2 voturi)    
            Batjocorirea numelui tarii e fapta penala (Joi, 3 octombrie 2019, 11:22)

            D-or [utilizator] i-a raspuns lui prec

            Daca ti-as batjocori eu tie neamul, ai zice ca te discriminez.
        • +1 (15 voturi)    
          Prietene eu când mă uit pe fluturaș, văd (Miercuri, 2 octombrie 2019, 17:19)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui ww

          Cum aproximativ 43% din salariul meu se duce la stat, când mă duc la cumpărături văd cum statul îmi ia între 5% și 19% din coșul de cumpărături prin TVA, când fac plinul la mașină văd cum jumătate din ce plătesc se duce statului prin acciză și TVA ...
          Dar cumva multinaționalele alea rele ne sărăcesc ...
    • +3 (25 voturi)    
      "noi" este vorba despre ei, cei de fata (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:14)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui ww

      adica membrii Camerei de Comerţ Româno-Germane.
      El nu poate sa mearga undeva, in alta parte si sa-si sustina punctul personal de vedere, doar aici.
      Deci nu-i nimic gresit si arogant in exprimare. Omul spune care este parerea lui si ce crede ca ar trebui si ce ar putea, sa faca ei membrii Camerei in aceasta situatie.

      Mai bine incerci sa intelegi, in liniste.
      btw:
      A zis si de calitatea oamenilor - din aia 400.000 crede ca multi nu vor fi chiar utili/utilizabili in mediul privat (oare de ce-o fi zis asta? arogantul !)
    • +1 (27 voturi)    
      Mosule, stim, esti sluga psd (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:25)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Nu e nicio noutate.
      Dar, da, cel mai corupt si cel mai iresponsabil guvern de dupa 1990, cel condus de veorika, trebuie sa plece.
  • -6 (26 voturi)    
    Tovarase, (Miercuri, 2 octombrie 2019, 9:31)

    ABBV [utilizator]

    o fi implementa in Germania impozitarea progresiva, dar......cat e procentul impozitat in Romania? Garantat 1000% orice ati face mai multi bani nu veti lua de la cei ce produc. Orice masura de a ne jefui extra, se va solda cu:mai multe tranzactii ascunse de stat, diminuarea afacerilor mici si mijlocii, accelerarea migratiei, migrarea capitalului, etc.
    Poate sa vina guvernul guvernelor, ajunge. Ati luat tot ce se poate de pe cei cinstiti. Faceti lege, si aplicati-o! Raspunzi proprie si cu averea familiei in funtiile publice.
  • -5 (23 voturi)    
    Bate câmpii. (Miercuri, 2 octombrie 2019, 9:38)

    asavreau [utilizator]

    Un guvern PSD ar face ce spune Atanasiu.Ar fi obligat să o facă să-și poată onora promisiunile.Orice alt guvern și cu atât mai mult unul tehnocrat,care nu va fi,va face ordine în modul de cheltuire a banului public.Spunem bugetari și la medici,profesori,militari,pompieri.Trebuie clar definit cine poate ocupa o funcție publică,făcut un nomenclator care să arate sarcinile,calificarea necesară și modul de salarizare.Să se termine cu stilul actual al angajării și vedem noi ce face,dacă face ceva.Pe mulți funcționari publici dacă îi întrebi ce fac și dacă este necesar pentru societate ceia ce face,pleacă singuri.Prea multe dulapuri pline cu hârtii la care nu se uită nimeni.
  • -3 (29 voturi)    
    mi se pare (Miercuri, 2 octombrie 2019, 9:39)

    codrean [utilizator]

    o interventie cu caracter politic. Nu era cazul sa se faca, nu se face politica in cadrul unor asemenea reuniuni ! Dl.Atanasiu nu are cum sa stie ce va face un viitor guvern ; presupuneam, eu naivul, ca datul cu presupusul e "apanajul" oamenilor iresponsabili dar uite ca ...
  • -2 (20 voturi)    
    ăm afară 400.000 de oameni, (Miercuri, 2 octombrie 2019, 9:55)

    Je__ [utilizator]

    de care mediul privat are nevoie

    acum aflam si de unde lobby-ul cu lipsa locurilor de munca la privati

    de fapt se pregatesc cutitele sa se felieze tortul

    :) si-mi place si sintagma "noi", indica ca are stapani ori grup de interese

    in rest, impozit progresiv....oricum e doar o taxa mai mare pe munca, pe cei ce muncesc la talpa....pentru firme nu conteaza tipul de impozitare...pentru ca profitul se optimizeaza, se exporta, etc.....sa fim seriosi nu se incaseaza nici o ciunga din impozite pe profit

    in schimb impozitul pe munca va creste, iar mesajul pentru patroni e...fiti linistiti....bariera de intrare in antreprenoriat se mareste....statutul vostru social este protejat....puteti merge linistiti in paradisuri fiscale sa va rontaiti averea
  • -4 (26 voturi)    
    se crede la Arena Leilor (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:10)

    beeeeeenar [utilizator]

    emisiunea cu decor ieftin, in care se credea zeu.

    un fel de mini_Tiriac care nu a trait niciodata in Romania reala.

    pareri din avion.
    • -2 (4 voturi)    
      stai in fotoliu (Joi, 3 octombrie 2019, 7:13)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui beeeeeenar

      Daca atat ai inteles din Arena Leilor, mai bine stai la Antena 1 si asteapta-ti pensia in liniste.
  • +9 (35 voturi)    
    prioritate nationala: salariul net ca-n Ungaria (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:13)

    ics_11 [utilizator]

    oricine vine la putere trebuie sa aiba ca prioritate cresterea salariului mediu net la nivelul celui din Ungaria. nu exista nici un motiv ca romanii sa aiba salarii mai mici decat vecinii unguri. mai mult, trebuie sa fie un act de mandrie nationala sa-i depasim ca bunastare pe cei care ne-au fost exploatat sute de ani.
    Scaderea salariilor (cum a facut idiotul de Basescu) duce automat la scaderea PIB-ului.
    Cresterea salarilor genereaza cerere stimuland astfel productia si dezvolatrea serviciilor. In formula de calcul a pib-ului este o componenta (cheltuielile gospodariilor) care, daca creste, face ca pib-ul nominal sa fie mai mare.
    O solutie interesanta, dar aplicata desantat de psd, a fost incasarea de catre dividende de la firmele profitabile de stat : transgaz, romgaz, hidroelectrica s.a.m.d.
    Cu siguranta cresterea salariilor nu poate fi facuta oricum, asa cum a facut-o psd-ul, trebuie tinut cont de 3 indicatori :
    - deficitul balantei comerciale (oricum va creste initial dar apoi ar trebui sa se regleze)
    - inflatie (2% este dorit de BCE si Trezoreria SUA, 4% pt. Romania este ok avand in vedere cresterile de salarii)
    - deficitul bugetar (3% e o prostie in unele cazuri, ar putea fi depasit)
    Indiferent de nivelul acestor indicatori (de care trebuie tinut cont), un indicator mai important care trebuie atins de oricine este la putere este sa avem salariul mediu net la nivelul celui din Ungaria.
    Desigur ca trebuie autostrazi, reducerea birocratiei etc. si acestea trebuie facute, dar in paralel.
    Suntem inca in vremuri de crestere economica, daca drept trebuie o masura anticilica, aceasta ar fi cresterea tva-ului cu 1%.
    Reducerea personalui bugetar care freaca menta (cati de din astia mai exista ?) si taierea pensiilor speciale (de ce sa aiba cineva pensie mai mare decat a contribuit, daca a avut functie importanta atunci a avut si salariul mai mare, deci automat va avea si pensie mai mare) sunt masuri de bun simt.
    • -3 (19 voturi)    
      hmm (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:20)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Practic tu mergi pe wage led growth promovat de Socol si Valcov, cand au majorat salariile la bugetari, doar ca vrei inclusiv la privat. Pai abordarea pesedista, desi nu sunt de acord cu ea, chiar daca ii inteleg partea economica, a fost mai decenta in cazul asta, aplicandu-se doar la stat.

      Fa si tu o diferenta intre producatorul privat X din RO fata de Y din HU, care vinde in iuropa. Unul are infrastructura, celalalt nu, unul este mai aproape de piata, celalalt nu. Oare cine are comenzi si cum mai poti concura fara avantaj pret versus alte lipsuri?

      Aia cu 1pp la TVA ar fi trebuit s-o aplice boc/base in criza, nu sa duca economia la negru cu 5pp. Deh, au vrut lovele pentru clanul pdl, traiasca sutele de meleoane praduite cu anrp-ul. Mi-am amintit si de forfetar la cifra zero de afaceri...
      Ar merge si acum 1pp, combinat cu taxare inversa in mai multe domenii. Se "produc" bani din TVA, chiar si cu incasarea/frauda existenta, si s-ar simti 1pp. Partea proasta ca masura anti-ciclica este ca astia, oricare ar fi la putere, nu ar strange/investi banii, asa cum ar trebui, ci i-ar toca.
    • +2 (22 voturi)    
      motive (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:21)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Nivelul salariului deriva din productivitatea muncii.

      Nu stiu daca ti-a cazut privirea pe cateva stiri, aparute in ultimele zile: BMW deschide fabrica in Ungaria; iar acum cativa, ungurii ani au scos masina cu numarul 250.000 de la Mercedes - investitie pentru care Mercedes a prospectat si Romania, dar a ales Ungaria datorita infrastructurii.
      MOL construieste o platforma chimica pentru producerea de materiale plastice (in conditiile in care Ungaria nu are petrol si gaze proprii... si face lobby la americani pt. rezervele romanilor...).

      Statul ungar a investit miliarde pentru a crea infrastructura in zonele respective si pentru a atrage investitori. Noi dam OUG 114 si pretul la energia interna este dublu decat cel de pe Bursa, fapt ce va antrena consecinte in cascada. De investitii, nu mai zic nimic.

      Deci, cum poti sa compari un cal cu un magar? De ce ar trebui Romania sa acorde acelasi salariu mediu ca Ungaria? Din ce? De unde?
      Zici de PIB?! Bai, ala e crescut datorita consumului, care e generat de salariile bugetarilor si pensiile mentinute artificial in viata din imprumuturi.
      PIB = consum privat + consumul statului+ investiții + (exporturi − importuri).
      Consumul privat = consumul in gospodaria individuala.
      Consumul statului supradimensionat include si masinile de lux ale Parlamentului (15 tip 4x4, de cumparat urgent) si salariile bugetarilor, intre altele.
      Investitii = 0, desi, de ex., Renault, principalul exportator, a zis ca evalueaza situatia infrastructurii rutiere in 2021 si vede daca mai ramane sau nu, aici.
      S.a.m.d.
      • +6 (12 voturi)    
        care productivitate a muncii ?! (Joi, 3 octombrie 2019, 1:17)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui revo

        ce formula aplici tu cand calculezi productivitatea muncii ?! nu cumva aplicand formula aia, pe care poti sa n-o spui si noua, ai sa constati ca productivitarea muncii in romania a crescut in ultimii ani tocmai datorita cresterii salariilor ?! de exemplu daca te referi la productivitatea muncii ca PIB/cap de locuitor, asa cum ai remarcat si tu pib-ul a crescut ca urmare a cresterii salariilor, deci, in cazul acestei formule, cresterea salariilor duce direct la cresterea productivitatii muncii, q.e.d.
        in plus ar trebui sa tii cont ca, de exemplu, la pib-ul germaniei contribuie de exemplu firma mercedes, care produce diverse componente si in ungaria, romania, coreea s.a.m.d . sunt foarte multe persoane care lucreaza in lume pentru mercede,s fara a fi angajati direct la mercedes. cum calculezi in acest caz productivitatea muncii in germania ?! spune-ne formula.
        investitii sunt si in romania, chiar daca nu sunt atat de rasumatoare ca cele prezentate de tine in ungaria, dovada ca, desi salariile au crescut, leul s-a devalorizat mai putin decat inflatia : devalorizare de aprox. 2% la inflatie de 4% , in conditiile cresterii masive a rezervelor valutare ale bnr in ultimul an (crestere de aprox. 10%) !!.
        am spus ca trebuie luate si alte masuri, nu doar cresterea salariilor. am mentionat ca sunt necesare autostrazi, reducerea birocratiei s.a.m.d.
        de aceea vorbesc de un proiect national si nu doar de cresterea brusca a salariului. acesta ar trebui sa fie obiectivul oricarei conduceri : sa avem saalriul mediu net la fel cu cel din ungaria.
        • -7 (9 voturi)    
          nu vreau fascismul tau (Joi, 3 octombrie 2019, 7:24)

          Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          Niciodata nu creste productivitata muncii cu cresterea salariului, Absolut niciodata.

          In educatie a crescut salariul. Rezultatul? O si mai slaba calitate a educatiei.

          Productivitatea muncii este consecinta antreprizei capitaliste, pentru ca ea depinde de ce se vinde. Cand competitivitatea firmei creste, creste si productivitatea muncii. Dar asta este consecinta reglajelor de piata, nu a politicii de salarii la nivel micro-economic,

          +++

          Cresterea productivitatii muncii are loc in urma posibilitatii fiecarui lucrator de a-si gasi pe piata muncii un loc in care considera ca salariul este cel dorit.

          +++

          Nu, nu sunt necesare autostrazi, daca nu ai pentru ce le face, Investitiile nu depind de autostrazi, asta e o mare aiureala.

          +++

          Reducerea birocratiei nu se poate face din pix, pentru ca vrei asta. Reducerea poate avea loc daca si numai daca statul isi reduce rolul. Invers nu merge (adica sa reduci birocratia si sa te astpti ca statul sa devina liberal),

          +++
          Ca ce chestie sa avem salariul mediu precum cel din Ungaria? Astfel de comparatii nu au niciun sens,
          • +4 (4 voturi)    
            cine e fascist ? care productivitate ?! (Joi, 3 octombrie 2019, 10:09)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

            am propus sa avem salariul mediu net la nivelul celui din ungaria su tu numesti asta fascism ?! :)

            cu ce parte a corpului gandesti ?! :)

            pai atunci si polonezii, olandezii sunt fascisti, pentru ca ei au deja salariul mediu net mai mare decat al ungurilor. da, trebuie sa-i ajungem si pe ei din urma, dar trebuei sa incpem cu primul pas. egalizarea salariilor este efectul unei globalizarii normale, nu a celei de tip sclavagist.

            +++
            in ce priveste poductivitatea muncii, daca o calculezi ca PIB/Cap de locuitor, atunci odata cu cresterea salariilor cresc cheltuielile populatiei care contribuie, conform formulei de calcul la cresterea PIB-ului, deci creste PIB-ul pe cap de locuitor, deci creste productivitatea muncii daca o calculezi astfel.
            in cazul in care o calculezi productivitatea muncii ca nr. de suruburi pe care le strange un muncitor in unitatea de timp, sa nu-mi spui ca un muncitor olandez (de exemplu) le strange mai repede !

            ++++
            ma opresc aici sa raspund unui individ care aduce acuze tampite . probabil esti reprezentantul unei fime care are nevoie de sclavi in Romani, indiferent de nationalitate.
            ++++
          • +4 (4 voturi)    
            fascism ? (Joi, 3 octombrie 2019, 10:39)

            enache22 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

            productivitatea creste cu salariile pentru ca oamenii sunt mai motivati sa munceasca

            in educatie salariile au fost mizerabile timp de 30 de ani, cand au crescut, acum 1 an ? Toate economiile avansate au grija de medici si profesori, le asigura salarii decente si investesc in educatie si sanatate, pentru ca viitorul economiei depinde de oameni bine pregatiti si sanatosi. Cum poate avansa o natiune cu profesori platiti mizerabil si medici care fac foamea ?

            daca productivitatea este rezultatul "antreprizei capitaliste" atunci productivitatea scazuta din Romania este din cauza patronilor si nu a angajatilor. De fapt angajatii romani sunt foarte productivi in tarile in care emigreaza. Dar pe salarii mari.

            nu sunt necesare autostrazi....asa ziea si Basescu si uite unde suntem. Autostrazile sunt vitale, toate marfurile si materiile prime sunt transportate pe autostrazi, turismul necesita autostrazi...toate tarile dezvoltate au retele serioase de autostrazi.
    • -5 (9 voturi)    
      Stalin si poporul cubanez (Joi, 3 octombrie 2019, 7:16)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

      Salariul mediu net este o imbecilitate statistica fara absolut niciun sens economic.

      Omul mediu are un ovar si un testicul.

      +++

      Niciun guvern cu oameni sanatosi la cap (indifernt de culoare politica) nu va avea drept obiectiv cresterea salariului net.

      Asemenea obiective sunt in Cuba, Venezuela si Coreea de Nord.

      Salariul se formeaza pe piata muncii in democratie, nu in birouri.
      • +2 (4 voturi)    
        germania a stabilit salariul minim din birou (Joi, 3 octombrie 2019, 10:20)

        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        Germania a stabilit salariul minim pe ora la 9.19 eur/ora. Va fi 9.35 eur/ora din 2020. Tu zici ca noi sa nu stabilim un salariu minin pentru ca am fi ca in Coreea ?!!!
        La noi salariul minim este undeva la la 2.7 eur/ora. Pai ce strang germanii de 3-4 ori mai multe suruburi pe ora ?!
        Ai calculat PIB-ul Romaniei luand in calcul cheltuielile gospodariile daca cresti salariile de 3 ori ?!
        Ai nevoie de scalvi care sa lucreze pentru tine ?!
        Hai pa !
        • -2 (2 voturi)    
          cerere si oferta (Joi, 3 octombrie 2019, 12:01)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

          Nici dracu nu da minim daca nu are oameni si nici dracu nu sta pe minim daca e bun.

          Ai platit vreodata vreun salariu cuiva, ca sa nu mai zic de suportat ifose, sau astepti sa intre banii pe card la sfarsit de luna?
          • +1 (3 voturi)    
            exact : cerere si oferta (Joi, 3 octombrie 2019, 13:20)

            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            daca veniturile populatiei sunt mici, cereeea de produse si servicii este mica. daca cererea este mica , nu se produce, nu se ofera servici. este un cerc vicios : nu se produce, salariile sunt mici
            cercul oneros este astfel : salariile cresc, creste cererea de produse si servicii, deci creste productia si oferta de servicii, iar asta duce la cresterea salariilor.

            firme care sunt si in romania si in ungaria au venituri mai mari in ungaria decat in romania, desi populatia ungariei este jumatate din cea a romaniei. pur si simplu pentru ca cetatenii din tara vecina au capacitate de cumparare mai mare. nu mai vorbesc de austria, pe care poti s-o compari cu ungaria , la acelasi numar de locuitori.

            pe de alta parte, pe piata munciii din Romania situatia este urmatoarea : salariile sunt mici, muncitorii pleaca in alte tari, firmele locale nu gasesc oameni care sa munceasca. mai mult, prin plecarea oamenlor, scade numarul de consumatori din tara care sa cumpere produse si servicii.

            eu sunt convins ca putem fi la fel de competitivi ca ungurii si ca suntem o tara cu mai multi consumatori potentiali decat ei.
            • -1 (3 voturi)    
              yeah, right (Joi, 3 octombrie 2019, 15:04)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

              O alta abordare wage led growth. Socol, tu esti?

              Cand firmele locale nu gasesc oameni, platesc mai mult. Este unul dintre motivele pentru care au crescut salariile de la privat fara sa intervina statul. A intervenit piata.

              Partea funny e ca la tine toate cresc: salariile, piata etc, mai putin preturile, cum ar fi la chirii. Eh, o dam in purchasing power si deja 100eur in HU nu mai este egal cu 100eur in RO. Detalii...
              • 0 (0 voturi)    
                am vorbit si de inflatie (Joi, 3 octombrie 2019, 17:14)

                ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                ... nu ma mai repet.
                am vorbit si care sunt indicatorii care trebuie tinuti sub control.
                citeste tot daca vrei sa faci comentarii pertinente.

                in fond : de ce e rau sa avem salariul mediu ca-n ungaria (trepatat, nu dintr-odata) ?! o sa ne-nbolnavim sau ce ?!

                eu sustin ca bunastarea cetatenilor ar trebui sa fie obiectivul oricarui guvern. si ca sa nu fie doar un termen generic, am propus un nivel concret pentru "bunastare" : salariul mediu din tara vecina.
                doar pentru inceput :)
                • 0 (0 voturi)    
                  nu zau (Joi, 3 octombrie 2019, 21:47)

                  Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                  Ce treaba are inflatia cu purchasing power? Sunt segmente de costuri in care suntem departe de vest, un exemplu fiind chiriile. Ce indicator sa tii sub control aici? Crezi ca astia sunt dobitoci ca analizeaza GDP inclusiv prin prisma PPI? Da da da

                  Ca tinta, e ok sa tintim cat mai sus. Problema este cum o facem. Salariul minim mi se pare o aberatie care te ajuta doar sa-ti cresti si previzionezi bugetul inmultind lejer nr cim pe minim cu procent crestere. Piata trebuie lasata libera, inclusiv a muncii. Patronii pluseaza si singuri la salarii, in functie de piata muncii. Iar daca le pleaca un om _bun_ din cauza banilor, invata sa nu le plece si al doilea. And so on.
                  • 0 (0 voturi)    
                    da zau (Vineri, 4 octombrie 2019, 10:07)

                    ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                    1. legatura intre inflatia si puterea de cumparare este evidenta
                    2. daca am avea salarii si preturi ca in vest am duce-o ca in vest. avem salarii mult mai mici si multe preturi sunt chiar mai mari decat in vest
                    3. se analizeaza multi indicatori. PPI este unul din ei, dar nu cel mai important.
                    4. exact : cum facem sa avem salariul mediu net ca in alte tari mai dezvoltate ?!
                    5. vorbesti de angajati buni, dar majoriatea sunt medicori. de ce un angajat mediocru dintr-o farmacie din germania castiga de 3-4 ori mai mult decat unul din romania ? nu cumva din cauza ca medicamentele sut mai scumpe in germania ?! diferenta este cum zici tu : purchasing power. cum o crestem in romania ?! ei si le permit sa le cumpere pentru ca au salarii mai mari. romanii nu si le-ar permite avand salarii mici. daca am avea salarii si preturi ca in germania foarte probabil am duce-o ca in germania.
                    dar macar ca in ungaria sa fie. cum facem ? asteptam sa creasca patronii salariile la medici si profesori ? dand salarii de nimic la angajatii mediocrii, la fel de medicori ca in germania (ca nu sunt genii angajatii lor) ?
                    poti veni cu idei. doar sa astepti mie nu mi se pare o solutie n-o sa-i ajungem niciodata din urma pe vecinii nostri, pentru c asi lei functioneaza aceleasi mecanisme de piata care-i duc inainte in acelasi ritm (nu mai pun la socoteala autostrazile..).
                    • 0 (0 voturi)    
                      nope (Vineri, 4 octombrie 2019, 11:18)

                      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                      1. in economia spetei, este marginala.
                      2. nu chiar. Un exemplu este UK. Preturi si salarii peste DE, insa lumea a inceput sa realizeze ca degeaba face 2000gbp cand 1000 da pe chirie. Ma refer la migrantii economici, nu la rezidenti care sunt "trapped" orarecum. De acord la multe preturi ca in vest, dar nu toate si acolo sunt diferentele. Te incalzeste sa castigi 300 in plus si sa dai 300 pe mariri preturi in zone gen chirie? Doar avantaj la nivel rulat bani ca stat
                      3. yeah, right. Tema e prin prisma OMULUI, nu? Ghici ce conteaza
                      4. cresti economia organic, nu artificial. Cadru fiscal stabil, incentive, infrastructura, birocratie
                      5. :)))) in Romania ai PP mai bun. Gizas. Habar n-ai, nu?
                      https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Romania&country2=Germany&city1=Bucharest&city2=Frankfurt

                      Unele idei le ai la pct 4. Desi mi-e greu s-o spun, pe zona de fiscalitate psd si orlando s-au miscat ok, chiar de dreapta la multe chestii. Nu la toate, ca deh.
                      • 0 (0 voturi)    
                        faci confuzii (Vineri, 4 octombrie 2019, 13:10)

                        ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                        puterea de cumparare nu este tot una cu costul de trai ! (las la o parte ca statistisca la care faci referire nu este una oficiala).
                        trebuie sa iei in calcul si salariu ca sa determini puterea de cumparare.
                        din link-ul dat de tine, rezulta cu daca ai salariu net de 8800 lei, adica vreo 2.82 salarii medii nete romanesti (3119 lei/luna este salariul mediu in romania conform insse), traiesti ca un neamt din frankfurt care un venit de 3840 eur/luna, adica 1.59 salarii medii nemtesti (2409 eur/luna este salariul mediu net la nemti conform wikipedia).
                        Deci un roman care are salariul mediu si traieste in Bucuresti traieste la fel ca un neamt din Frankfurt care are 0.56 salarii medii nemtesti. (1.59 / 2.82 = 0.56)
                        De aici rezulta ca, din punct de vedere al veniturilor si cheltuielilor, este mai bine sa ai salariul mediu net din germania si sa stai in frankfurt decat sa ai salariul mediu net din romania si sa traiesti in bucuresti.
                        Era de bun simt, nu era nevoie de nici un calcul.
                        • 0 (0 voturi)    
                          ihi (Vineri, 4 octombrie 2019, 13:51)

                          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ics_11

                          Ti-am dat la nimereala primul link, fara sa stau pe eurostat. Esti constient ca la ppi despre asta este vorba.

                          Vezi ca ai uitat ca discutia a plecat de la salarii minime impuse si uite asa se duc dracu calculele;) Eu n-am o problema cu a misca economia pentru a se mari _organic_ salariul mediu, ci cat cu impunerea de minim
                          • 0 (0 voturi)    
                            eu amvorbit doar de slarii medii (Vineri, 4 octombrie 2019, 14:39)

                            ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

                            ok, tu ai o problema cu salariul minim. eu am o problema cu salariul mediu. :)
                            in toate postarile mele de mai sus eu am vorbit doar de salariu mediu net. daca am mentionat "salariu mediu" tot la cel net ma refeream.
                            ppi stiu ca inseamna production purchase index care masoara intentiile de achizitie in industrie.
                            cred ca tu prin ppi intelegi power purchase index , dar nu stiu daca exista indicatorul asta cu ppi ca abreviere. poate ai un link cu datele de la eurostat sau un site serios.
                            mersi.
  • +4 (24 voturi)    
    Campanie (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:14)

    finutza [utilizator]

    Nimeni nu observă că omul lansează niște bombe cu efect întârziat dar cu țintă precisă. Vin alegerile, trei la număr într-un an, și ăsta încearcă să deschidă ochii celor care se simt cu musca pe căciulă, că dacă se schimbă ceva în țara asta, ori vor fi dați afară, ori li se vor impozita din ce în ce mai mult salariile atunci când câștigă suplimentar. Dovadă e și faptul că e numit Ponta, la ora actuală cea mai mare sperietoare pentru pesediști, fiindcă nu e săptămână să nu aflăm că a mai atras unu-doi parlamentari de la putere.
  • +2 (34 voturi)    
    Interesant (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:16)

    Alexos [utilizator]

    Cred ca ar trebui pur si simplu marita cota de impozitare. 10% este o aberatie, aparuta din alta aberatie, legea salarizarii. Cota a fost redusa de la 16% in momentul in care si-au dat seama ca spun prostii, si nu pot mari salariile cu cat au promis, asa ca au implementat porcaria cu transferul taxelor si au jonglat cu cota de impozitare, pentru a nu scadea veniturile. Este nevoie urgent de o noua lege a salarizarii, una scrisa de specialisti, nu de idioti, iar o cota de impozitare de 20% ar fi absolut decenta. Si sunt o gramada de bugetari care ciar nu fac nimic, impinsi in posturi caldute pe criterii politice. Cum faci insa sa te asiguri ca nu-i dai afara pe specialisti si ramai cu beizadelele...
    • +8 (38 voturi)    
      Ma tu stii ce vorbesti ? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:53)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      Sau vorbesti din beci de la parinti ? De unde extra impozit cand statul ia de pe tine 80% ? Hai sa ne gandim folosesti calculatorul ? Cu ce energie merge ? Stii ca energia electrica din factura e capusata de stat cu 70% ? Mergi cu masina ? Stii ca mai bine de jumatate din pretul carburantului e al statului? Ai idee ca taxele astea se afla in tot ce cumperi consumi etc ? Iesi din beci! Documenteazate!
    • -2 (16 voturi)    
      si (Miercuri, 2 octombrie 2019, 11:11)

      codrean [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      ce le spui investitorilor straini, actuali si potentiali, care si-au facut niste planuri ?
    • -2 (20 voturi)    
      da da da (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:24)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      De ce este porcarie transferul contributiilor? Ai platit vreodata un salariu in viata ta, ca sa intelegi notiunea de COST salariu fata de teoria frumi salariu brut ,de pe fluturas, cum era inainte? Pacat ca au adaugat tampenia de CAM, la presiunea sindicatelor. Macar acum ai aflat si tu cat papa statul din "brutul" tau.
    • +2 (14 voturi)    
      in primul rand (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:05)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      s-au marit celelalte cotizatii si cota a fost scazuta de la 16% la 10% pentru ca banii primiti de angajati sa nu SCADA (in cele mai multe cazuri, pentur ca la unii oricum au scazut)

      nu conteaza doar impozitul, conteaza TOATE darile la stat...

      eu pot sa-ti fac impozit 0% dar CAS de 90% ... o sa castigi mai mult sau mai putin ca acum desteptule?!
    • +1 (13 voturi)    
      Vezi ca ala 10% e doar impozitul (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:09)

      t4v1 [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      Mai ai si contributia la pensii 25% si sanatatea 10%.

      Cum le calculezi fata de costul total cu angajatul e un detaliu contabilicesc.

      Acum e mai bine, vede fiecare angajat negru pe alb cat produce el (burtul ala mare nou) si cat ii opreste statul (25%+10%+10% din ce-a ramas).
    • -4 (4 voturi)    
      la f... altuia (Joi, 3 octombrie 2019, 7:25)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Alexos

      Ok, sunt de acord sa ti se aplice tie o cota marita de impozit, spre ezemplu ce spui de 50% din cat castigi?
  • -5 (35 voturi)    
    Un narcisist iresponsabil cu iz de sociopatie (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:27)

    andipetre [utilizator]

    Cam asta se vede ca ar fi individul. Si nu, nu e o insulta, ci o constatare: omul se crede, realmente, profet, altfel nu ar arunca cu verdicte senzationaliste inspre investitori. Ii lipseste simtul masurii si inteligenta diplomatica de care e nevoie cand discuti in asemenea contexte, iar faptul ca evident i se rupe de ce se intampla cu toti ceilalti, e un semn destul de evident de sociopatie.

    A, sigur, o sa imi ziceti ca e "antreprenor". Da, antreprenor de Dambovita, probabil un fel de Gigi Becali al autobuzelor.
  • -2 (16 voturi)    
    Vrajeala. Chiar nu putem avea o discutie (Miercuri, 2 octombrie 2019, 11:43)

    clint [utilizator]

    echilibrata in tara asta ?

    Eu cred ca sunt 2 extreme in atitudinea angajatorului : daca esti la munca de jos ( spalat farfurii, calificare spre 0 ) esti tratat la modul : sunt atatia afara - take it or leave it. Mie mi se pare normal. NU e problema angajatorului ca tu nu stii/poti sa faci o munca mai bine platita, nu trebuie sa plateasca salarii "bune" oricarui imbecil care nu produce valoare adaugata si care cand trebuia sa invete a ars-o cine stie cum si nici nu e obligat sa plateasca calificarea angajatilor.
    E problema angajatului ce face cu viata lui.

    Daca in schimb esti un individ cu skill-uri greu de format si gasit, spre cercetator, atitudinea angajatilor este diferita, cauta sa te apropie, nu numai salarial ci si in alte moduri.

    Acum vine problema grea: are nevoie economia noastra ( si ma refer chiar la ramurile de top, gen IT ) cu adevarat de angajati super-calificati ? Facem noi cercetare cu adevarat sau avem nevoie mai degraba de executanti ?

    Ce vreau sa zic: nu prea cred ca atitudinea angajatorilor trebuie sa fie automat una extraordinara fata de toate loazele, cum probabil inteleg unii mesajul de mai sus.

    Mai degraba antreprenorii sa se uite ce fel de joburi ofera aici in Romania: de executant low cost ( chiar si in IT ) sau de cercetare/inovare/ownership. In special pentru astia din IT: sa intelegem cat risca antreprenorii de fapt cand "aduc un proiect de afara" si angajaeaza oameni ( de obicei si-i fura intre ei ) - cat le cere clientul, ii dau afara daca clientul nu ii mai vrea - fata de cat risca clientii lor care investesc bani in idei, concepte, samd.

    Cu alte cuvinte, la noi business-ul este de obicei cu risc mic - castig mic - angajati pe masura.
    • -1 (15 voturi)    
      n-ai cu cine (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:26)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui clint

      Cand discuti pe argumente si dpdv economic/juridic, iti sare turma-n cap, fie pesedista, fie rezist.
  • -1 (19 voturi)    
    hai s-o vad si pe asta (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:08)

    Itsoc [utilizator]

    sa vad cum bugetarii depun CV-urile pentru a lucra la privat.
    Oamenii aia au trait toata viata in huzur, cafelute, vineri scurte, lipsa criterii de competenta...cum naiba sa treaca la deadline-uri, la timesheet, la KPI personali? la concurenta? munca multa, stat peste program. Cred ca mai repede vor alege sa se faca cersetori sau dupa caz sa lucreze in saloane de videochat.
    • +4 (10 voturi)    
      e ora 12 si tu postezi... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 17:29)

      kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      semn ca n-ai nici deadline, nici timesheet...
    • +2 (2 voturi)    
      ponderat (Joi, 3 octombrie 2019, 7:33)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Ia-o mai incet.

      Bugetar e si medicul din spital, Invatoarea ce iti invata copiii. Politistul. Militarul.

      Desigur, multe din functiile statului pot fi predate sectorului privat si ar fi bine.

      Dar asta nu inseamna ca toti bugetarii "traiesc in huzur". Un contra-exemplu sunt angajatii de la Trezorieria Statului sau cei de la ghiseele ANAF.

      Acestia numai in huzur nu traiesc,
      • +1 (1 vot)    
        dar nici munca nu fac la ANAF (Joi, 3 octombrie 2019, 15:00)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        doar invart hartii. Sa vezi ce huzur e prin provincie, mai ales in orasele ... e trai pe vatrai
  • -7 (17 voturi)    
    Anastasiu - agent P$D (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:11)

    Velma Kelly [utilizator]

    Nu va este clar ?
  • -7 (17 voturi)    
    reudcerea aparatului bugetar (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:15)

    CIP03 [utilizator]

    Sper ca Dragoş Anastasiu sa fie printre cei 400.000 bugetari concediati.
    • +1 (15 voturi)    
      eu sper (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:04)

      mos ion roata [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

      sa fie mai mult de 400.000 disponibilizati
    • -1 (11 voturi)    
      De acord. (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:04)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

      Dar să fie cel puțin 400.000!!!!
    • +5 (9 voturi)    
      esti ireal de prost (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:24)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

      .
    • +2 (4 voturi)    
      Omul detine Eurolines si TUI.ro (Miercuri, 2 octombrie 2019, 16:34)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui CIP03

      Probabil are si alte afaceri. Deci nu e bugetar.
      • +2 (2 voturi)    
        da (Joi, 3 octombrie 2019, 7:34)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Nu mai detine Eurolines.

        Dar , da! Nu e bugetar. Nici nu a fost si nici nu va fi,
      • 0 (0 voturi)    
        Eurolines nu e o filiala a SNCF? E deci bugetar (Vineri, 4 octombrie 2019, 13:38)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

        Eurolines a fost infiintata ca o divizie de transport international auto a SNCF (Calea ferata franceza) care era actionar unic.
  • +6 (8 voturi)    
    inteleg analiza lui (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:08)

    liviu_ [utilizator]

    dar nici un guvern cat de cat cu creier (deci excludem psd, alde, udmr) nu o sa faca asta

    impozitare nu este un proces matematic... daca dublezi impozitele e posibil sa ai mai putini bani la buget (migratie, platit la negru etc etc)!
    si guvernele macar partial competente stiu asta!

    adevarul este ca maririle ABERANTE ale psd au bagat tara in rahat... e doar o chestiune de timp pana cand o sa vada asta si prostul de rand. Momentan se vad doar in cresterea ENORMA a imprumuturilor !

    Toti vrem venituri mai mari, dar o parte dintre noi realizeaza ca maririle fara sustinere economica ne fac, de fapt , rau!
  • +6 (22 voturi)    
    Cine are cota unica? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:08)

    polca [utilizator]

    Romania e in compania selecta a Rusiei, Belarusului, Kazakstanului, Transnistriei. Tarile dezvoltate au cota progresiva. Problema e ca la noi dreapta a sustinut o idee neregasita in lumea civilizata si PSD sustine o taxare regasita in aceste tari. De aici opozitia cetatenilor fata de cota progresiva.

    Trebuie depasit acest moment de atasare afectiva fata de cota unica si recunoscut faptul ca produce inegalitate sociala. Sigur PSD nu e capabil sa introduca o cota progresiva, dreapta ar trebui sa-si revizuiasca politica fiscala si sa depaseasca mentalitatea caduca a Aliantei DA care a produs acest model de taxare.
    • -8 (16 voturi)    
      Corect (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:53)

      Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui polca

      Impozitarea progresiva e solutia de aur. Uite ce bine ne mergea inainte de 89 cand functiona la turatie maxima. Dar unde mai gasim un ceausescu, asta nu zice nimeni.
      • +2 (2 voturi)    
        Baba si mitraliera (Joi, 3 octombrie 2019, 9:35)

        polca [utilizator] i-a raspuns lui Reticentul

        Ce are impozitul progresiv cu comunismul si Ceausescu numai o minte confuza ca a ta poate sti. Impozitul asta a construit America.
        • -1 (1 vot)    
          Cum adica? (Joi, 3 octombrie 2019, 18:28)

          Reticentul [utilizator] i-a raspuns lui polca

          Ideea e ca a fost aprig aplicat de catre TOATE tarile socialiste, China il aplica si azi. Si Germania. Si a mers bine. Pai cine au fost imbecilii care au zis ca cota unica e buna?! Eu am fost impotriva dar ce, m-a ascultat cineva din PDL? Ca ei ne-au bagat-o confuzule.
    • +10 (12 voturi)    
      Republica Moldova (Miercuri, 2 octombrie 2019, 23:50)

      Ellis [utilizator] i-a raspuns lui polca

      Pana si acolo salariile de pana in 2500mdl/luna sunt taxate cu 7% si cele peste cu 18%. Astept hotii de la USR sa-mi dea minusuri.
      • -4 (10 voturi)    
        puturosii vor pomana (Joi, 3 octombrie 2019, 7:40)

        Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Ellis

        Mergi in Coreea de Nord. Acolo fiecare ia dupa nevoi.

        Sau hai sa facem altfel: sa ti se aplica cota progresiva tie si astfel sa iti scada veniturile cu 25%.

        +++

        Cand sustin impozitul progresiv, toti se refera la crestera impozitelor altora. Optica se schimba radical daca e vorba despre scaderea veniturilor lor.

        Asta pentr uca de fapt impozitul progresiv este un mod alambicat de a spune: "Da-mi si mie pomana din ce obtii tu!"
        • -3 (3 voturi)    
          Dar nevoile devin zi de zi mai mici (Joi, 3 octombrie 2019, 8:36)

          Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          Fiindca li se strange stomacul de la o zi la alta...
          (despre coreea de nord)
        • +4 (6 voturi)    
          Esti pe dinafara (Joi, 3 octombrie 2019, 9:36)

          polca [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

          Impozitul progresiv este mic pentru veniturile mici si mari pentru veniturile mari, vor plati mai mult cei care au mai mult, cei care castiga putin si mediu raman cu mai multi bani.
    • -2 (6 voturi)    
      progresiv = sustinerea lenei (Joi, 3 octombrie 2019, 7:37)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui polca

      Cota unica sustine si stimuleaza munca si antrepriza.

      Puturosii stangisti insa ar dori ca persoanele care lucreaza mai mult sa fie impozitate mai mult, pentru a da puturosilor din munca lor.

      Asta inseamna impozitarea progresiva: incurajarea puturoseniei.

      In intreaga lume exista opozitie fata de impozitarea progresiva. Se opun cei putini care lucreaza mult pentru ca ei ii finanteaza astfel pe puturosi.

      Dar cum puturosii voteaza, e cam greu sa le iei pomana de la gura.
      • -2 (4 voturi)    
        corect (Joi, 3 octombrie 2019, 8:30)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        explica-le unora ca 10% din xxxxx inseamna o suma mai mare ca 10% din xx. Nu e vorba numai de puturosi si lucrazari entitled, ci si de interesul unora de la putere ca sa aiba cascaval de cheltuit "cum trebuie". Si asta nu ere legatura (numai) cu Romania, ca si-n alte parti se fura la un stil mult mai mare din banii statului.
      • +3 (5 voturi)    
        Clisee rupte de realitate (Joi, 3 octombrie 2019, 9:44)

        polca [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        America are impozit progresiv. Acest impozit a contribuit la cresterea economica si la bogatia Americii. Cota unica are Rusia, du-te acolo sa vezi dezvoltare.

        Trump a taiat impozitele pentru bogati. Rezultatul: miliarde mai putin la buget, cresterea deficitului, cresterea inegalitatii sociale care a ajuns la cel mai inalt nivel de cand se fac aceste statistici. Cea mai buna buna perioada a Americii a fost cand economia era puternica si inegalitatile sociale reduse, adica cand impozitele progresive erau ridicate pentru castigurile foarte mari si reduse pentru cele mici si medii.
        • -2 (4 voturi)    
          serios? (Joi, 3 octombrie 2019, 12:03)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui polca

          Deci statele din America care au flat rate income tax, sunt inapoiate sau rusesti? Mda...
          • +1 (3 voturi)    
            SUA au taxare progresiva (Joi, 3 octombrie 2019, 16:49)

            albik [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Nu mai dezinforma.
            • 0 (2 voturi)    
              sigur ai citit ce am scris? (Joi, 3 octombrie 2019, 21:51)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui albik

              At the federal level, the United States taxes personal income at progressive rates. Most states also tax income, most of them also at progressive rates, but some use a flat tax rate.

              https://en.wikipedia.org/wiki/Flat_tax#/media/File:Flat_state_income_tax.png

              Dezinformarea fiind unde, doamna? In nestiinta dumneavoastra?
  • -6 (12 voturi)    
    vorbeste lumea ... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 15:52)

    nu conteaza cine zice [utilizator]

    mie omu' asta imi face impresia ca e complet pe dinafara problemei ...
  • -6 (10 voturi)    
    Uoguarili (Miercuri, 2 octombrie 2019, 16:46)

    vasile-roaita [utilizator]

    manoase ale patriei "are" nevoie de mina de lucru. La munca parazitilor bugetari.
  • -4 (14 voturi)    
    Marele specialist (Miercuri, 2 octombrie 2019, 19:05)

    Cartisoara [utilizator]

    Asta le si stie si le face pe toate. Doamne fereste insa sa lucrezi in firmele lui. Ii place sa se dea peste tot in stamba, e un fel de Cumpanasu dar ce-i drept, la alt nivel intelectual. Dar tot un mare maimutoi este iar presa-l linge pe toate partile, Doar cine n-am trecut prin firmele lui sau prin autogara de la Buzesti nu stie ce cultura organizationala are cu adevarat acest "specialist"
  • +5 (13 voturi)    
    Sunteti pe dinafara (Miercuri, 2 octombrie 2019, 22:28)

    Ellis [utilizator]

    De cand va tot spun ca trebuie renuntat la cota unica/flat tax ca sa intram in randul tarilor civilizate si voi imi dati minusuri ca traiti pe planeta Uranus...
  • +4 (4 voturi)    
    Intre ciocan si nicovala si inca nu a venit (Miercuri, 2 octombrie 2019, 23:12)

    Razvan_M [utilizator]

    ... criza.

    Orice guvern va avea niste probleme interesante:

    - daca nu mareste pensiile, pa voturi la alegeri.
    - daca mareste pensiile, trebuie sa rupa bani din alte surse, iar sursele sunt tinerii salariati.
    - daca mareste taxele si impozitele, scad banii pe care-i primesc salariatii in mana sau cresc cheltuielile companiilor cu munca;
    - daca scad salariile, exodul spre UE se va agrava; daca cresc cheltuielile cu munca, se pierd locuri de munca.
    - peste toate astea vine problema cu natalitatea slaba si plecarea a 5 milioane de romani in pribegie: sistemul salariati / pensionari se dezechilibreaza tot mai tare.

    In vremuri de crestere economica puternica aceste probleme nu se vad prea tare. Somajul este mic, salariile cresc, toata lumea are bani de cheltuiala, se creeaza locuri de munca in domenii economice unde a aparut cererea. In vremuri de stagnare sau de scadere economica tendintele se inverseaza violent. Deficitul de balanta comerciala se va vedea cu adevarat in economie. PSD-ul a avut bulan in ultimii 3 ani si probabil ca vor lasa niste petarde amorsate la anul cand vor pierde puterea.

    Vin vremuri interesante. Sau periculoase.
    • +3 (3 voturi)    
      mda (Joi, 3 octombrie 2019, 7:42)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Se cheama politici pro-ciclice,

      Iar ce vine se numeste recesiune.

      Nu e sfarsitul lumii, dar impactul major va fi asupra tinerilor.
  • -3 (11 voturi)    
    Un bou . . . (Joi, 3 octombrie 2019, 8:50)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . care sub guvernarile social democrate a facut ce a vrut, sporindu-si averea pe spatele saracilor acestei tari. Acum ca tovarasii lui sunt pe cale de a pierde friiele puterii, sare si el si le da o mana de ajutor lansând aceste zvonuri menite sa ii sperie pe bugetari si pe salariati deopotriva.Mai bine tacea!
  • +2 (4 voturi)    
    Adica vor fi dati afara din tara inca 400.000 + fa (Joi, 3 octombrie 2019, 11:32)

    D-or [utilizator]

    Si asta face parte din planul de eliberare a "spatiului vital" pentru altii.