Lucian Croitoru îl contrazice pe Dragoș Anastasiu: În toate intervențiile mele am arătat că impozitarea progresivă nu este soluție pentru nicio problemă economică a României

de CP     HotNews.ro
Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:54 Economie | Finanţe & Bănci


Lucian Croitoru
Foto: Hotnews
Lucian Croitoru, consilier al guvernatorului BNR, spune că nu susține introducerea impozitării progresive, contrazicându-l pe Dragoș Anastasiu, președintele Camerei de Comerț Româno-Germane. "De unde o fi rezultat că eu susțin introducerea impozitării progresive? În toate intervențiile mele am arătat că impozitarea progresivă nu este soluție pentru nicio problemă economică a României", a scris Lucian Croitoru pe contul său de Facebook.

Anastasiu a spus marți seara că "toată Banca Națională", inclusiv Lucian Croitoru, ar fi de acord cu introducerea cotei progresive.

"Toată Banca Naţională, Florin Georgescu, Croitoru, toată lumea la BNR e cu cota progresivă, dar în rest dintre politicieni nimeni nu are curaj, cu excepţia lui Ponta, dar toată lumea o are în minte, vă spun din discuţiile cu ei, nu din altceva", a declarat Anastasiu. Acesta a mai spus că un Guvern cu prim-ministru tehnocrat va ajunge la putere în 2020 în România, care inițial va lua măsura disponibilizării a 400.000 de bugetari, iar ulterior se va lua decizia renunțării la cota unică de impozitare și adoptarea impozitării progresive. Citește și Anastasiu, către patronii germani din România: Pregătiţi-vă, cota unică va fi anulată şi 400.000 de bugetari vor fi daţi afară. Ce mai prevede

Vezi ce mai spune Lucian Croitoru:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.





3652 vizualizari

  • -3 (7 voturi)    
    Cine-i Croitoru ăsta? (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:57)

    Raoke [utilizator]

    Ce-l recomandă? Pe ăsta sau pe Dăianu, un alt „geniu” finanțist.
    • 0 (2 voturi)    
      Inteligentule (Joi, 3 octombrie 2019, 14:33)

      economist [utilizator] i-a raspuns lui Raoke

      Crezi că ai putea să înțelegi ce-l recomandă?
  • +4 (6 voturi)    
    Anastasiu asta s-a dat cu Ponta?! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 12:57)

    t4v1 [utilizator]

    I-o fi promis vreun loc in minister!
  • +4 (8 voturi)    
    omu are dreptate (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:10)

    liviu_ [utilizator]

    impozitarea progresiva in romania ar insemna mai multa munca la negru si mai multa migratie (a oamenilor si a firmelor)

    dar , Anastasiu are totusi dreptate cu ceva: o sa fie FOARTE dificil pentru oricine o sa vinaa sa taie din pensiile si salariile marite ABERANT si mai degraba o sa mareasca impozite sau TVA.
    • +2 (2 voturi)    
      Ba nu-i greu deloc să tai huzurul bugetar!!! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:59)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Este chiar foarte ușor!
  • +5 (9 voturi)    
    Impozitarea progresivă este o prostie comunistă. (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:10)

    asavreau [utilizator]

    De ce să impozitezi suplimentar pe cineva care muncește mai mult,câștigă mai mult?Impozitarea progresivă descurajează munca și favorizează leneșii.Guvernul să se ocupe să recupereze banii furați de funcționarii corupți și atunci nu va mai umbla cu tertipuri de infractori pentru a face rost de bani.
  • +3 (3 voturi)    
    Cu alte cuvinte (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:19)

    mopsu [utilizator]

    economia privată să susțină cu salarii mici, pe cei de la stat cu salarii uriașe în continuare , mai ales că sțim ce fac cei din primarii , ministere, justitie !!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Așa vrea ciuma pizidistă. (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:03)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui mopsu

      De ce crezi că suntem în faliment nedeclarat!?
  • +1 (3 voturi)    
    Ei lasa ca mai pleaca vreo 5 milioane (Miercuri, 2 octombrie 2019, 13:50)

    galeo [utilizator]

    Cota unica a facut vreo 5 milioane de romani sa plece din tara, din simplul fapt ca salariul minim in Ronania e impozitat cu 50% iar in Germania, Uk sau Franta cu 0%.
    Am creat avantaje pentru capital punand birul pe saraci.
    Uite ca saracii nu mai stau sa traga la jug, fug din Romania.
    • +1 (1 vot)    
      AVANTAJE PENTRU BUGETARI, CORECȚIE! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 14:00)

      Raoke [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Și pentru pensionarii „speciali”.
  • 0 (0 voturi)    
    si io care ma gandeam sa... (Miercuri, 2 octombrie 2019, 15:05)

    ..13 [utilizator]

    x