UPDATE Primăriile din țară au nevoie de 8,5 miliarde lei, dar Guvernul le-a dat doar 1,4 miliarde/ Lista celor aproape 1.600 de localități care vor primi fonduri/ Hotărârea a fost adoptată

de F.B.     HotNews.ro
Luni, 14 octombrie 2019, 12:38 Economie | Finanţe & Bănci


Ministerul Finantelor Publice
Foto: Hotnews
Aproape 1600 de localități urmează să primească sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru echilibrarea bugetelor locale. Este vorba despre un proiect care a intrat în ședința de Guvern de luni. Din proiectul Ministerului înțelegem că ar fi nevoie de 8,5 miliarde lei, dar Guvernul va da doar 1,4 miliarde lei.

UPDATE: Eugen Teodorovici anunță că Hotărârea a fost adoptată


“În urma centralizării machetelor completate și transmise de unitățile administrativ-teritoriale a rezultat un necesar solicitat de acestea în sumă de 8,5 miliarde lei, din care pentru secțiunea de funcționare 4,7 miliarde lei, iar pentru secțiunea de dezvoltare 3,8 miliarde lei. Rezultă că suma totala solicitată de unităţile administrativ-teritoriale este mai mare cu cca. 7 miliarde lei decât suma de 1,469 milioane lei aprobată conform Ordonanța Guvernului nr.12/2019 şi care este posibil de repartizat”, se arată în nota de fundamentare.

Din aceste considerente a fost necesară ajustarea sumelor solicitate astfel încât alocarea să se facă cu încadrare în suma aprobată, respectiv 1,46 miliarde lei.

Astfel, la stabilirea sumelor propuse a se repartiza pe fiecare unitate administrativ-teritorială s-a avut în vedere cu prioritate asigurarea cheltuielilor de funcționare, respectiv:
  • cheltuieli de personal, inclusiv drepturile asistenților personali ai persoanelor cu handicap grav, indemnizațiile lunare ale persoanelor cu handicap, prevăzute la art. 42 alin. (4) din Legea nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare, și cele aferente sistemului de protecție a copilului și centrelor publice pentru persoane adulte cu handicap de la nivelul județelor;
  • bunuri și servicii pentru întreținerea unităților de învățământ și pentru cele aferente sistemului de protecție a copilului și centrelor publice pentru persoane adulte cu handicap de la nivelul județelor;
  • alte naturi de cheltuieli urgente necesare în anul 2019, a căror efectuare nu poate fi amânată.
După ce a anunțat că Hotărârea a fost adoptată, ministrul Finanțelor a dat de înțeles că suma până la 8,5 miliarde lei trebuie asigurată de umătorul Guvern.

"Suma din Ordonanța 12 este de 1,4 miliarde aproximativ. Ceea ce solicită toate comunitățile locale, restul ar fi fost asigurată de noi, Guvernul actual până la finalul acestui an, fără niciun fel de discuție. Mai departe, nu pot să garantez celor care ne urmăresc. Sigur noul Guvern o să vă prezinte o situație și dacă dați criticile la o parte, o să rămână probabil cu o foaie goală fără argumente în acest sens", a spus el.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






12793 vizualizari

  • +16 (26 voturi)    
    Asta este. De unde bani? (Luni, 14 octombrie 2019, 13:34)

    prec [utilizator]

    „Investiții” nu se mai fac de zeci de ani ci doar se dau salarii. Sperăm o curățenie eficientă în uriașa armată a bugetărimii locale. Pe ambele căi: reducerea de salarii și de personal!
    • -8 (20 voturi)    
      Basescule, tu esti >? (Luni, 14 octombrie 2019, 16:38)

      BogdanAngheluta [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Basescule, tu esti >? :))
      • +7 (7 voturi)    
        hehe (Luni, 14 octombrie 2019, 17:59)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui BogdanAngheluta

        Nope. E un postac #ruznac , un viermus pizidel care incearca sa-si spele contul ca sa fie crezut cand va primi ordin sa manipulez ;-)

        Daca vrei sa vezi cum comenteaza de fapt "prec'" si cum va comenta inainte de alegri vezi la comentarii in stirea de aici... https://www.hotnews.ro/stiri-politic-22953605-dacian-ciolos-suntem-intr-criza-bugetara-clar-dar-putem-evita-criza-economica-pozitionam-zona-centru-dreapta.htm
      • -8 (8 voturi)    
        Ce glumeț ești? (Luni, 14 octombrie 2019, 18:02)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui BogdanAngheluta

        Zi, bugetărică, unde-am greșit?
        • 0 (0 voturi)    
          Buna dimineata ! (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:18)

          BogdanAngheluta [utilizator] i-a raspuns lui prec

          Sunt arhitect, nu sunt bugetar; dar comentariile tale sunt precum publicitatea in timpul unui film bun. Citeste despre domeniile in care intervii cu pareri neargumentate si vei fi mult mai castigat
  • +7 (23 voturi)    
    Ce graba nebuna... (Luni, 14 octombrie 2019, 13:41)

    Lucky1 [utilizator]

    pe guvernul pesedist, pe ultima suta de metri, sa dea bani primarilor care "merita". Sper ca BNR sa blocheze aceasta manevra de natura sa debilizeze finantele tarii si asa frgilizate de iresponsabilitatea guvernului dancila.
    • +8 (12 voturi)    
      Ce treaba are BNR aici? (Luni, 14 octombrie 2019, 14:55)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      .
      • +3 (7 voturi)    
        stiu ca nu este treaba BNR-ului... (Luni, 14 octombrie 2019, 17:06)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui kokos

        ...dar cine ar putea sa mai opreasca acum golirea visteriei de pungasii astia? Nu este un nou Guvern numit, deci vechiul guvern isi poate continua lucraturile murdare. Pe de o parte primariile au nevoie de bani dar nici nu am incredere ca psdul va fi judicios in aceasta administrare de fonduri.
        • 0 (2 voturi)    
          De ce au nevoie de bani? (Luni, 14 octombrie 2019, 17:57)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

          Cheltui cât ai. Nu-i firesc?
          • +3 (3 voturi)    
            PSD isi da lui insusi banii (Marţi, 15 octombrie 2019, 2:32)

            Noriega [utilizator] i-a raspuns lui prec

            Au nevoie de bani, daca analizezi lista, primesc banii primariile PSD-iste, in majoritate covarsitoare. Cel mai bun exemplu: in jud. Vaslui, ghici cine nu primeste niciun leu? Barladul, cel mai mare municipiu din judet, ca are primar de la PNL. Dar Vasluiul, Husiul si niste comune primesc bani si nu putini. Prietenii stiu de ce!...
  • +14 (20 voturi)    
    "Aproape 1600 de localități" (Luni, 14 octombrie 2019, 14:45)

    micul_licurici [utilizator]

    1600 din habar-nam cate....

    Se impune de urgenta o reorganizare administrativa
    • +15 (17 voturi)    
      mda (Luni, 14 octombrie 2019, 16:48)

      SoulSearcher [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      mai ales ca fiecare din cele 1600 de primarii au cate 50-100 de angajati care sifoneaza bani dupa ce tot PSD-ul a dat legea care le permite primarilor sa-si stabileasca singuri salariile

      si uite asa un sat din romania cu 1000 de locutori are 100 de angajati la primarie, si care in loc sa plateasca banii necesari administrarii, se duc pe salariile lor...

      ar trebui ca la anu` ABSOLUT TOATE legile date de PSD din 2016 incoa sa fie abrogate fara drept de apel

      au facut numai rau, numai discrepante, numai haos intr-un sistem bugetar care si asa era capusat....

      dintre celebrele legi amintim:

      - legea care permite primarilor sa se imprumute in numele localitatii pe la banci...

      - legea care permite primarilor sa-si stabileasca singuri salariile, fara sursa concreta de venituri suplimentare

      etc.........
      • -1 (5 voturi)    
        De pe vremea lui Ponta, corecție. (Luni, 14 octombrie 2019, 18:00)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

        Halbanezul coabitac a reinstaurat pomenile de la bugetul statului.
  • +9 (11 voturi)    
    88 municipii din 103 existente in Romania (Luni, 14 octombrie 2019, 16:23)

    bigbrother [utilizator]

    au nevoie de bani suplimentari. Peste 91% din municipiile Romaniei nu sunt in stare sa-si asigure banii necesari pentru functionare..de orase si comune ce sa mai spunem.

    Si vorbim de orase mari precum Constanta, Craiova, Timisoara, orase cu sute de mii de locuitori si venituri de sute de milioane de euro anual.

    Ceva e foarte in neregula cu modul in care se cheltuie banii in aceasta tara. Poate chiar se impune o reorganizare administrativa a.i sa scadem din numarul celor peste 440 mii de angajati in administratia publica locala la nivelul intregii tari.
    • +10 (10 voturi)    
      pt ca si-au marit salariile cu nesimtire (Luni, 14 octombrie 2019, 17:01)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      toti si-au marit salariile si cum au umplt toate primariile cu sute de angajati normal ca nu mai sunt bani

      de ex , la o comuna cu 7000 locuitori un politist comunitar are cca 5500 lei/luna ......... enorm de mult

      acum se vede de ce 70% din PIB-ul RO se duce pe salarii si pensii
      • -2 (4 voturi)    
        „Gardian public” nu „polițist local”. (Luni, 14 octombrie 2019, 17:56)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

        Ăștia au probleme cu retenția salivei. Extraordinar de mult. Fantastic de mult. Și asta mulțumită moroiului care le-a dat liber la salarii. Era de așteptat să se întâmple așa ceva.
        Să vedem cum vor rezolva această problemă peneliștii? Că se băteau cu pumnii în piept că nu vor tăia pensiile și salariile. Păi atunci cu ce sunt mai buni ca pizideii? Cum vor opri prăbușirea țării? Cu ce bani vor face investiții?
  • +12 (12 voturi)    
    cum adica ”au nevoie”?! si de ce doar unele?! (Luni, 14 octombrie 2019, 16:29)

    Antenistontel [utilizator]

    nu s-au alocat sumele necesare prin bugetul anual?!
  • +10 (14 voturi)    
    ehe (Luni, 14 octombrie 2019, 16:38)

    liviu_ [utilizator]

    o sa iasa rahatu la suprafata

    si pesedeii si postacii o sa urle ca din cauza opozitiei... fix intr-o saptamana a distrus opozitia tot ce a facut psd ...
    bineinteles ca prostii o sa-i creada, ca de obicei :(
  • +5 (5 voturi)    
    Povara asistentei sociale (Luni, 14 octombrie 2019, 17:38)

    n.dumiritu [utilizator]

    a fost transferata bugetelor locale. De catre "social-democratii" lui Dancila care nu lasa pe "nimeni in urma". E vorba in principal de salariile pt. asistenti personali si indemizatiile pt. pers.cu handicap (care sint la nivelul unui salariu minim net). Pt. o persoana asistata cheltuiala este de aprox. 15.000 lei/an. Ponderea acestor persoane este de 1-3% (chiar mai mare in localitatile sarace, in care au ramas multi batrini). Daca ai un impozit pe proprietate de circa 300 lei/gospodarie (e mult si 300), ai nevoie de impozitul pe 50 de gospodarii (~100 de persoane) ca sa platesti salariul/indemnizatia unei persoane cu handicap. Deci din impozitul pe proprietate pers.fizice acoperi doar indemnizatiile pt. persoane cu handicap in cazul cel mai fericit in care ai 1% asemenea persoane.

    Daca nu ai agenti economici mari, nu ai nici o sansa sa sustii macar cheltuielile de asistenta sociala, cheltuieli de care onor guvernul s-a derobat dupa ce le-a urcat pina la cer.
  • +10 (10 voturi)    
    ce jeguri (Luni, 14 octombrie 2019, 17:40)

    liviu_ [utilizator]

    "După ce a anunțat că Hotărârea a fost adoptată, ministrul Finanțelor a dat de înțeles că suma până la 8,5 miliarde lei trebuie asigurată de umătorul Guvern." - noi dam din banii pe care nu-i avem si trebuie sa-i gaseasca aia care vin dupa noi... psd e un partid PLIN DE JEGURI !!!
  • +7 (7 voturi)    
    Apropo de asistenti personali (Luni, 14 octombrie 2019, 17:57)

    n.dumiritu [utilizator]

    ai persoanelor cu handicap. Prin faptul sa acestia primesc un salariu, nu e exclus ca guvernul sa-i numere la "locuri de munca create". Cam citi sint ei? Cred ca aprox 0,3%. Deci vreo 60.000 la nivelul tarii. Cind Budai se lauda cu 200.000 de locuri de munca create, o treime deja sint acesti asistenti dati in circa primarilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Ultima shpaga grasa catre Primariile lor (Marţi, 15 octombrie 2019, 3:35)

    Dalinar [utilizator]

    Asta inseamna ca ne indreptam spre Anticipate si Pavi isi shpaguieste in avans Salahorii!!!