Orban îi cere lui Dăncilă să nu majoreze salariul minim înainte de a pleca de la guvern: Îi somez să nu adopte nicio hotărâre. Dacă o fac, o vom modifica

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 24 octombrie 2019, 16:55 Economie | Finanţe & Bănci


Bani - lei
Foto: INS
Ludovic Orban a declarat că guvernul demis condus de Viorica Dăncilă nu are dreptul legal de a da o hotărâre privind creșterea salariului minim, avertizând că, dacă totuși acest lucru se va întâmpla, noul cabinet o va modifica.

Guvernul demis a pus miercuri în dezbatere publică proiectul de Hotărâre de Guvern prin care salariul minim pe economie să fie majorat cu 100 de lei.

Declarația lui Orban despre intenția guvernului demis de a majora salariul minim:
  • ​Salariu mimin pe economie nu poate fi scos din burtă de un ministru al muncii sau de un funcționar fără să aibă un fundament real pentru că salariul minim pe economie este un instrument reglator al întregii piețe, iar orice fixare a salariului minim pe criterii administrative subiective, care să nu aibă la bază indici obiectivi riscă să afecteze negativ întreg mediul de afaceri și până la urmă să se întoarcă chiar împotriva angajaților care beneficiază de o eventuală mărire a salariului minim.
  • Îi somez să nu adopte nicio hotărâre. Nu au capacitatea de a adopta o astfel de hotărâre care are un impact economic important, care are impact asupra mediului de afaceri și care are consecințe bugetare
  • Acest guvern nu are dreptul legal de a adopta această hotărâre de guvern. Dacă totuși vor să adopte o astfel de hotărâre de guvern, o vom modifica.
Guvernul demis a pus miercuri în dezbatere publică proiectul de Hotărâre de Guvern potrivit căreia salariul minim pe economie să fie majorat cu 100 de lei.

Ministrul demis al Muncii, Marius Budăi, a spus că decizia a fost luată luni seară, într-o discuție cu premierul Viorica Dăncilă și cu ministrul Finanțelor, Eugen Teodorovici.

CITEȘTE ȘI:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






65738 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    Ba să majoreze. (Joi, 24 octombrie 2019, 17:39)

    prec [utilizator]

    Organu să-i ceară să desființeze pensiile „speciale” dacă-i pază de buget! Să anuleze voucherele de vacanță. Să interzică pensionarea liftelor la 40 de ani.
    ASTA DACĂ VREA SĂ AIBE BANI DE INVESTIȚII LA ANUL, BINE-NȚELES!
  • +9 (15 voturi)    
    Orban asta e prost rau (Joi, 24 octombrie 2019, 17:48)

    serbanTeodor [utilizator]

    Pana si Dancila a ajuns sa-si bata joc de ei. O sa zica acum pe la toate televiziunile ca ei PSD vroia sa mareasca dar s-a opus PNL. Deci la anul la locale trebuie sa ne obisnuim iar cu PSD.
  • +2 (16 voturi)    
    Greaua mostenire (Joi, 24 octombrie 2019, 18:06)

    Arminius [utilizator]

    Visteria e goala/ Hotii au furat tot/ Cresterea economica, venita intamplator, nu s-a vazut in buzunarul cetateanului/ Guvernarea de dreapta vine odata cu criza economica./ Vrem investitii de stat ca sa transferam capitalurile statului catre firmele private, neaparat straine (pregatiti caietele de sarcini). Celor care au mult sa li se ia putin, iar celor ce au putin, sa li se ia mult. Cresteti TVA la alimente. Hai, ca e usor!
  • +1 (17 voturi)    
    zxzxzxz (Joi, 24 octombrie 2019, 20:49)

    solar [utilizator]

    Atinge-te de cresterile saraliale , nene ORBANE si dai de dracu ! lumea asteaptă asta, nene ! Nu ti-e clar ?
    • +5 (5 voturi)    
      de ce te oboseşti să-i avertizezi? (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:16)

      let_s_twist_again [utilizator] i-a raspuns lui solar

      lasă-i să-şi rupă gâtul cu pdl-ul lor care a tăiat TOT în 2010 şi a făcut tva 24% !
  • +5 (11 voturi)    
    Panica (Joi, 24 octombrie 2019, 21:47)

    LucS_M [utilizator]

    PNL chiar trebuie sa guverneze, iar ei stiu doar sa taie pensii si salarii :). Astept sa inceapa cu donatia propriilor salarii de parlamentari sau ministri ca sa acopere gaurile pe care le vor face chiar ei in buget.
  • +3 (9 voturi)    
    majorara de salarii (Vineri, 25 octombrie 2019, 4:06)

    Coco Whistle [utilizator]

    se face nedescriminatoriu, din economia reala si pe merit. altfel nu e marire, e mita doar ca unii se multumesc cu o bere, altii cu 2 mici iar cei multi si prosti vor o umbrela ca sa nu-i ploua in gura.
  • +7 (7 voturi)    
    Dacă, (Vineri, 25 octombrie 2019, 7:43)

    Un cititor [utilizator]

    vom ajunge la guvernare, vom face și vom drege. Dacă.
  • +6 (6 voturi)    
    Cea mai scurta guvernare! (Vineri, 25 octombrie 2019, 10:11)

    Sunt_nimic! [utilizator]

    PNL-ul se pregateste de cea mai scurta guvernare din istorie: daca Olgutza a dublat pensiile si salariile, iar Veorica mareste salariul minim, dupa care PNL il reduce la loc, cate zile credeti ca vor supravietui la guvernare??
    • +3 (3 voturi)    
      ASA ESTE (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:23)

      jidanul [utilizator] i-a raspuns lui Sunt_nimic!

      Traiesc in lumea lor, PNL-pdl-istii astia, nu aud si nu citesc nimic. Sa se uite la premierul Poloniei care a declarat ca in 5 ani de zile salariul minim pe economie, al polonezilor, trebuie sa ajunga la 1000 de euro. Si la noi, PNL-pdl-istii, se cer ca salariul minim pe economie, sa nu creasca nici cu 100 de lei. Aceasta este dovada clara, diferenta de abordare enorma, in detrimentul romanilor si o lipsa de respect si patriotism, totala, fata de poporul roman si fata de cresterea bunastarii lui.
  • +4 (4 voturi)    
    SITUATIE (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:10)

    jidanul [utilizator]

    La votarea motiunii romanii au suferit un soc, in banci stupoare unde angajatii din banci isi puneau problema cum vor platii romanii creditele daca cresterea salariilor se va bloca, patronii firmelor de constructii care aveau contracte de lucrari se gandeau daca vor mai fi lucrari pentru ca de trei ani numarul lucrarilor a fost in continua crestere si s-au facut angajari si de 2, 3 ori mai multe in constructii, in administratia publica locala, soc, toti angajatii se gandeau ce va urma la tentativa PNL-ului, impreuna cu ex-PDL-istii, camuflati in PNL. Practic Romania functioneaza, in prezent din inertie si acum cand toti romanii vad ce guvern va venii, se asteapta la un blocaj, la austeritate si la o tara neguvernata. Un al 2-lea, "guvernul meu" cu PNL-pdl-isti va fi dezastru dar, pe infatuatul, ingamfatul si diletantul de Klaus Werner Iohannis nu-l intereseaza ca baga tara in haos. Daca salariile si pensiile nu vor creste de la 1 ianuarie 2020, daca puterea de cumparare nu va creste,daca inflatia nu va scadea si investitiile nu vor creste, respectiv nu va continua cresterea numarului de locuri de munca romanii vor avea parte de un dezastru social, profesional si economico-financiar din cauza gangavului Werner. Si atunci ce ne va spune actualul presedinte ? "Ghinion ?!" de la "primul pas", "pas cu pas", Pentru cine, pentru el sau pentru noi ?
  • +4 (4 voturi)    
    Repet a mia oara (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:38)

    UpNext [utilizator]

    "clasa" politica romaneasca, aceeasi satra de sfertodocti rapaci, mincinosi si hoti care isi bat joc de toti de la Cuza incoace, dar pe care prostimea ii alege in nestire si cu totala iresponsabilitate. Nu intamplator au ajuns in recluziune in anii '50-'60...
  • 0 (0 voturi)    
    Neo-feudalismul (Vineri, 25 octombrie 2019, 14:09)

    galeo [utilizator]

    PNL readuce neo-feudalismul in forta.
  • 0 (0 voturi)    
    Citit-am si nu ma dumiresc! (Sâmbătă, 26 octombrie 2019, 18:51)

    mirce [utilizator]

    Nu ma dumiresc de unde pana unde Guvernul inca in functie nu are "voie" sa dea HG-uri? Cine stie sa-mi indice TEXTELE DE NORME LEGALE!