Două milioane de români nu au lucrat nicio zi în viața lor. Dintre salariați, cei din mediul privat se plâng de distanța mare de acasă la job, iar cei de la Stat de sarcinile dificile şi extenuante

de Dan Popa     HotNews.ro
Miercuri, 30 octombrie 2019, 21:35 Economie | Finanţe & Bănci


Cariera se impaca dificil cu viata de familie
Foto: sxc.hu
Lumea spune despre Ioana M. că e o tipă șmecheră și descurcăreață, dacă asta n-o fi vreo construcție pleonastică. Ioana nu a lucrat niciodată la cei 36 de ani și nici nu are de gând să se apuce acum. Ea face parte din cele două milioane de români care nu au avut niciodată o slujbă. Din cele 2.000.000, doar 300.000 au admis că s-au ocupat de creșterea copilului, restul indicând ”alte motive”. Cifrele aparțin Statisticii, care tocmai ce a publicat o cercetare despre cum împacă românii viața profesională cu cea de familie.




La polul opus Ioanei e Adrian T. Muncește în două locuri pentru a-și achita cele două credite luate și pentru a avea cu ce să-și crească băiețelul de 5 ani. Adrian a divorțat acum 3 ani, a obținut custodia copilului, dar programul încărcat de la serviciu îl face aproape indisponibil băiețelului. A apelat la părinți să-l ajute, dar aceștia au propria gospodărie în Marmureș și nu pot petrece în Capitală atât timp cât ar fi nevoie. Când Adrian i-a cerut șefului o zi liberă pentru a fugi cu copilul la medic, șeful i-a retezat-o scurt: ”Nu știu dacă e cel mai potrivit moment să-ți iei liber. Avem atâta treabă...!”. Și nu exagera nici el prea tare.

Potrivit datelor INS, aproape un million de români se confruntă cu impedimente profesionale care le îngreunează armonizarea carierei cu viața de familie. Principalele două problem invocate sunt: programul de lucru imprevizibil sau dificil și distanţa mare între domiciliu şi locul de muncǎ.




Dacǎ distanţa mare între domiciliu şi locul de muncǎ a fost menţionat mai des de cei din sectorul privat decât de cei din sectorul public şi mixt, sarcinile dificile şi extenuante au fost specificate in special de cei din sectorul public.

Intervievaţi în legătură cu utilizarea serviciilor de îngrijire a copiilor (creşă, grădiniţă, centru de zi, centru after school sau bonă), 3,12 milioane de români au spus că nu folosesc astfel de servicii. Doar 804.000 persoane, reprezentând 20,5% au declarat că folosesc servicii de îngrijire pentru copii . Proporţia celor care folosesc servicii de îngrijire pentru copii avea cea mai ridicată valoare în rândul celor de 25-34 ani (24,4%) iar cea mai scăzută în rândul celor de 55-64 ani (8,6%).

Din cele puțin peste 3 milioane de oameni care nu utilizează servicii de îngrijire a copiilor sau le utilizează doar pentru o parte dintre copii, circa 90% spun că nu sunt interesaţi de ele, 8% sunt de părere că sunt prea scumpe, iar restul se plâng de calitatea acestor servicii.




Analiza dupǎ starea civilǎ arată că femeile văduve şi cele necǎsǎtorite fac eforturi pentru a câştiga mai mulţi bani, în timp ce persoanele cǎsǎtorite face eforturi pentru reducerea programului de lucru.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.






23532 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    Pfffff (Miercuri, 30 octombrie 2019, 21:45)

    Captain Obvious [utilizator]

    Asta pune capac. La stat e stresul mare...
    • -14 (24 voturi)    
      Cauta-ți de lucru = Joaca la Loto. Șanse minime. (Miercuri, 30 octombrie 2019, 22:59)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Făbricile sunt robotizate tot mai mult. Nu mai este nevoie de muncitori. Nu ai unde sa lucrezi. Indiferent cât te-ai da peste cap nu găsești de lucru decât dându-l afara pe altul. Numarul de joburi disponibile scade de la an la an.

      Nu mai trimiteți oamenii la munca ca este ca și cum i-ai pune sa joace la loto. Câștigă câțiva dar majoritatea pierd. Joburile de pe siturile de angajare sunt 99% false, date de agenți de recrutare care au ca scop tinerea la zi a unor baze de date cu potențiali candidați pentru ca în situația când apare vreo ocazie, peste o jumătate de an, un an, doi, sa aibă de unde selecta 1-2 persoane. Acești escroci postează 100 joburi într-un an și nu angajează decât 1 persoana.
      • +6 (10 voturi)    
        Iesi din hruba si uita-te imprejur (Joi, 31 octombrie 2019, 9:17)

        IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        O sa constati lucruri uimitoare...
        • +6 (10 voturi)    
          nu e chiar cum zice el dar nici exact invers (Joi, 31 octombrie 2019, 10:18)

          yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui IoPaNet

          se cauta tinerei fara nici o pretentie sau cativa specializati pe o anumita nisa (it, medici). In rest foarte putin sau se ofera salarii ridicole. Nu inseamna ca e vreo scuza pentru cei care stau acasa dar nici "plansetele" angajatorilor nu sunt chiar sincere.
          • +3 (5 voturi)    
            mai sunteti multi?.. (Joi, 31 octombrie 2019, 14:42)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

            Stii care este raportul angajati : populatie apta de munca (20-64 ani) in UE? 73%. 69% la noi (inclusiv aia care fac agricultura de subzistenta) si aproape 80% in tarile nordice.

            Numai cine nu vrea nu-si gaseste de lucru.

            IT-ul nu este o "nisa". Esti in 2019. Nu exista nici un domeniu care sa nu beneficieze de tehnologie. Poti sa fii si fermier.. daca ai "un ITist" bun la ferma, iti programeaza tractoarele sa are singure si aspersoarele sa ude fix cat e nevoie.

            Forta de munca trebuie sa tina pasul cu avansul tehnologic. Nu poti sa spui ca tu ai facut la scoala in 1980 pe strung manual si de vina e guvernul ca nu-ti asigura loc de munca la strung manual. Romania are inca avantajul unor costuri relativ scazute cu forta de munca. Orice angajator din tarile vestice si-ar muta la noi afacerile daca ar gasi suficienta forta de munca. Nu gasesti. Cand ii intrebi ce stiu sa faca, descoperi ca nu stiu sa faca NIMIC! Mai rau, se asteapta sa fii intelegator, ca nu e vina lor ca nu au invatat NIMIC util la scoala. Pai cine este de vina?.. Clientul!?
      • +5 (7 voturi)    
        Huaaa (Joi, 31 octombrie 2019, 10:50)

        Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

        Eu caut bucatar si ajutor in bucatarie si nugasesc de 3 luni
        • -4 (4 voturi)    
          Și care-i problema!? (Joi, 31 octombrie 2019, 12:24)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

          Ai încercat să te implici în mod direct? Ca ajutor de bucătar, bine-nțeles...
          Ce salarii le oferi? De ce-au plecat ăia de dinainte?
          Și, doi la mînă, nu toate „afacerile” răzbesc. Unele dau faliment. Cele proaste, în special, negândite bine, neorganizate....
          • +2 (2 voturi)    
            problema este simpla (Vineri, 1 noiembrie 2019, 10:56)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui prec

            Trecand peste toate presupunerile penibile pe care le-ai aruncat fara sa ai nici o dovada (da salarii mici, au plecat altii inainte, afacerea e proasta), problema Romaniei este ca doua milioane de romani adulti nu au lucrat niciodata, in toata viata lor.

            Asta era titlul articolului. Poate ai uitat? Sau poate neuronul singuratic nu face legatura intre "milioane nu muncesc" si "caut sa angajez si nu gasesc"?
    • +10 (10 voturi)    
      Nu radeti, ca nu stiti ce vorbiti! (Joi, 31 octombrie 2019, 8:23)

      Vinceroy [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      Nu mai e ca pe vremea Windows 95, 98, XP: Solitaire si atat... De cand cu upgrade-ul la Windows 10 este plin de jocuri in Store, puzzle-urile alea sunt criminale, ca sa nu mai vorbim de facebook, youtube si "insta". Nu mai ironizati ce nu cunoasteti!
    • +4 (8 voturi)    
      la stat (Joi, 31 octombrie 2019, 10:16)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      sunt unii (pilosii) care stau cu cracii in sus si altii care trag la jug mai tare ca la privat. De asemeni sunt locuri in care se munceste pana dupa epuizare si altele unde se taie frunze la caini. Stat e ceva vag si mare, in interiorul lui sunt tot felul de situatii.
      • +3 (3 voturi)    
        Muncă până la epuizare? La stat??? (Joi, 31 octombrie 2019, 12:26)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

        Ce-ai tras pe nas?
      • +2 (2 voturi)    
        De aceia statul trebuie reorganizat. (Vineri, 1 noiembrie 2019, 10:28)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

        Și reorganizare vor face alții,nu actualii guvernanți.Și să fim atenți,că unii se cred //alții//,cazul Pro România,dar sunt tot ei.Când cheltui banii pe pomeni,inclusiv împrumuturi ce vor fi plătite de copii,distrugi totul.Statul poate fi eficientizat încât să nu muncească nimeni până la epuizare și nici să nu fie funcționari care taie frunze la câini.Se poate face asta cu transparență.Sunt plătiți de noi,avem dreptul să știm ce fac.
    • +4 (4 voturi)    
      Normal că sarcinile sunt dificile si epuizante... (Joi, 31 octombrie 2019, 16:29)

      modream [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

      ...când competența e 0
  • +8 (32 voturi)    
    Stie cineva numele, prenumele si adresa lor? (Miercuri, 30 octombrie 2019, 21:52)

    dandra [utilizator]

    As vrea sa le fac o vizita celor 2 milioane de romani si sa ii intreb una, alta.

    Ma gandesc ca dupa vizita mea s-ar apuca de munca sau ar lua pe merit o indemnizatie de handicapat sau incapacitate de munca dupa multiple fracturi.

    Nu judec, intreb pentru un prieten sau prieteni cu care le-am face o vizita.
    • +17 (25 voturi)    
      Eu zic sa ai grija (Miercuri, 30 octombrie 2019, 22:44)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Vorbeste frumos despre fostii si viitori votanti PSD. Nu de alta dar o sa sara postacii sa te intrebe ce cauti sa scrii p-aici in loc sa fii la munca sa le platesti ajutoarele de stat.
    • +3 (3 voturi)    
      știm adresele (Joi, 31 octombrie 2019, 12:50)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Spune-i prietenului tău să-i caute în instituțiile statului, sunt toți acolo.
      Nu, nu ăia de la cozi, nu, ci ăia din spatele geamului de la ghișeu.
  • +8 (22 voturi)    
    Cum poți spune, ca bugetar, că muncești? (Miercuri, 30 octombrie 2019, 22:07)

    prec [utilizator]

    Păi de aceea s-au și angajat la stat, că sunt dușmanii muncii și ai responsabilității.
  • +19 (23 voturi)    
    Statul.... (Miercuri, 30 octombrie 2019, 22:29)

    Radu I [utilizator]

    ....incurajeaza nemunca. Se cheltuiesc sume imense pentru o serie intreaga de romani certati cu munca. Se dau indemnizatii pentru merite inexistente din care traiesc cei ce le primesc, copiii lor si nepotii. Nici o indemnzatie data de stat nu ar trebui sa fie mai mare decat salariul minim net, pe economie si aceasta data dupa criterii foarte stricte. Pentru unele presupuse merite nu ar trebui date recompense banesti ci recompense morale.Unora li s-au dat spatii comerciale, suprafete de teren in orase , le-au inchiriat si nimeni din familia lor nu mai munceste, toti trandavesc.Pentru voturi se exagereaza cu fel de fel de stipendii date de primarii din banul public- cadouri, spectacole, ajutoare de tot felul, revelioane etc.Intr-un stat democratic, sursa existentei trebuie sa fie munca,platita cu un salariu indestulator, fara nimic amagitor. Introducerea de urgenta a controlului averilor si cele care sunt obtinute prin furt confiscate.
  • -7 (27 voturi)    
    Munca la copiii (Joi, 31 octombrie 2019, 0:47)

    Puiu Vladare [utilizator]

    Comiteti o mare eroare...a ingriji un copil, chiar daca e propriul copil este echivalent cu o slujba. A avea grija de casa, familie, domiciliu, e o echivalentul unei slujbe

    Dca imi duc copilul la o cresa, educatoarele se cheama ca muncesc acolo, cand au grija de copilul meu, nu? Deci daca ele muncesc, de ce considerati ca n-am o slujba daca as sta sa-mi crsc copilul?

    Daca ii fac o mancare sotului? Daca ii spal rufele? Daca fac curatenie in casa? Toate activitatile casnice sunt o munca, ehivalente unei slujbe. Altfel, ar trebui sa platesc pe altcineva sa le faca in locul meu.
    • +8 (10 voturi)    
      Munca la copii (Joi, 31 octombrie 2019, 8:14)

      DarieIon [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

      Unii dintre noi merg la serviciu si se ocupa de treburile casnice dupa program.
      Nu vreau sa minimalizez efortul facut de persoanele casnice.
    • +8 (12 voturi)    
      huh? (Joi, 31 octombrie 2019, 8:21)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

      deci tu ai facut un copil asa ca nu te mai duci la munca. care copil va creste si va face un copil asa ca nu se va duce la munca. si va face un copil ...

      cu alte cuvinte cineva trebuie sa te sponsorizeze pe tine si pe tot neamul tau pentru irepetabila performanta de ... a face un copil. ma rog cel putin pana acel cineva se va prinde de smecherie si... va face un copil. si in cel mai scurt timp vom astepta cu totii cu drag si spor sa cada mancare din cer in farfuria copiilor.
      • -4 (6 voturi)    
        nu amice (Joi, 31 octombrie 2019, 10:33)

        RonaldDTrump [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        Eu am facut un copil ca sa aiba cine ti plati pensia desteptule. Si pentru ca un copil inseamna bucuria in viata unei familii intelegi tu nenea Marx? Si pentru ca nu mai e nevoie sa importam asa zisi refugiati, intelegi tu nenea?
        • +5 (7 voturi)    
          pai daca tu nu muncesti (Joi, 31 octombrie 2019, 12:01)

          yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui RonaldDTrump

          inseamna ca nu platesti pensia nimanui acum. Daca copilul tau nu va muncii nici el (are de la cine se inspira) nu va platii nici el nici o pensie.
          • -5 (7 voturi)    
            nu amice (Joi, 31 octombrie 2019, 13:54)

            RonaldDTrump [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

            platesc pensia, din moment ce platesc taxe. Si ma asigur ca baietelul meu va munci si el ,pentru ca nu suntem paraziti. Problema ta draga marxistule, e ca tu ai vrea sa nu mai facem copii, si sa importam africani, nu? eh uite eu asta nu o sa o fac. Eu vreau sa am nepoti, eu stiu ca o familie aduce binecuvantare in viata mea, eu stiu ca un copil e o binecuvantare de la D zeu. Daca pe tine nu te ingrijoreaza trendul marxist in care am intrat de a dispretui pur si simplu copiii, problema e la voi, nu la mine. Ce e mai trist, e ca nu vedeti efectele deja vizibile cu ochiul liber pe care mentalitatea voastra le a adus Romaniei.

            Inca ceva: de ce ar trebui sa platesc eu taxe pana la urma? ce e taxarea daca nu o alta forma de furt legal? de ce ar trebui sa platesc atatia bugetari, cand daca s ar privatiza treptat treptat sa zicem invatamantul si sanatatea, o gramada din povara fiscala ar disparea.

            Dar tie ti a placut probabil sa beneficiezi de asa zise gratuitati nu?
            • 0 (2 voturi)    
              Sper ca nu e ceva genetic.. (Vineri, 1 noiembrie 2019, 10:50)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui RonaldDTrump

              Bietul copil, sper ca iese mai inteligent decat parintele!...

              Mai intai scrii: "Eu am facut un copil ca sa aiba cine ti plati pensia desteptule"
              Apoi: "Inca ceva: de ce ar trebui sa platesc eu taxe pana la urma?"
              Ar fi cazul sa te hotarasti. L-ai facut ca sa ne plateasca noua pensia sau nu? Sa stim, il trimitem la munca sau sta acasa si-ti face nepoti?.. Si daca sta acasa, cine iti plateste tie pensia? Daca nu sta acasa, cine iti face nepoti?.. Nu de alta, dar nu vrem "sa importam africani", nu?

              Din argumentele tale, rezulta ca ai o dilema dificila pentru bietul copil - ori ramai fara pensie, ori importam africani. Sa speram ca odrasla va gandi ceva mai mult inainte sa deschida gura (sau sa atinga tastatura).
        • 0 (0 voturi)    
          :))))) (Vineri, 1 noiembrie 2019, 7:35)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui RonaldDTrump

          pai cum zicea antevorbitorul, a creste un copil este un job, doar ca nu incasezi nici un salariu, deci nici taxe nu platesti. si nici copilul tau pentru ca este parinte. si tot asa. impartim societatea intre paraziti puitori si prosti care muncesc.

          nu e vorba de marxism aici ci doar de bun simt. CINEVA trebuie sa PRODUCA ceva propriuzis pentru ca tu si restul parintilor sa aveti ce manca cat timp sunteti la job--ul ala mult mai important. ce se intampla atunci cand toti vom fi parinti? cine va produce?

          sau altfel spus, de fapt e liberalism. mananci ce si cat produci. iar copilul nu este privilegiu, nu este obligatie, este doar un drept optional si o povara. o povara frumoasa, dar o povara pe care ti-o asumi de buna voie si nesilit de nimeni (ca doar suntem in secolul 21 si beneficiem de medicina moderna, nu in evul mediu cu babe) si nu e nimeni obligat sa faca nimic in plus pentru alegerea ta.
      • 0 (2 voturi)    
        numai teoretic (Joi, 31 octombrie 2019, 19:08)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        ca practic cei mai multi copii se fac in timpul serviciului:)
    • -7 (11 voturi)    
      subscriu (Joi, 31 octombrie 2019, 8:54)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

      O casnica ce ingrijeste familia MUNCESTE.
      • +9 (11 voturi)    
        nu spune nimeni ca nu faci nimic (Joi, 31 octombrie 2019, 10:13)

        yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Toni_Romania

        doar ca este insuficient sa muncesti doar in gospodarie fara sa muncesti si in societate. Pe langa avutul grija de copil si facut mancare pentru sot mai trebuie cumparata mancare/haine/platita intretinerea etc... din ce bani? Te bazezi ca sotul te va tine in spate la infinit. Daca se intampla ceva cu el ce faci, tu si copilul? Mergi sa cersesti pe stada? Genul asta de mentalitati mergea acum 2 secole
        • -4 (8 voturi)    
          genul asta de mentalitati (Joi, 31 octombrie 2019, 10:34)

          RonaldDTrump [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

          a mentinut populatia Romaniei la un standard civilizat, astazi vin inteligentii ca tine care ne spun sa nu mai facem copii, ne spun ca e demodat sa fii mama, si ca e ok sa importam milioane de refugiati. Mda?
          • +4 (6 voturi)    
            acum 2 secole era un "standard civilizat"? (Joi, 31 octombrie 2019, 12:10)

            yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui RonaldDTrump

            Cum se face ca mamele noatre au muncit desi au crescut si ele copii? Bunicile crezi ca nu munceau? Nu erau pampers, ci spalau de zor la scutece si aveau concediu de maternitate 3 luni nu 2 ani. S-au pus cumva pe smiorcait ca nu vor sa munceasca? Zici de refugiati dar astfel de comportamente de la tara din evul mediu sunt exact prezente la arabi si africani. Crezi ca in tarile din vest femeile stau acasa cumva? Facem copii, dar ne asumam faptul ca pe langa crescut copii si gospodarie, trebuie si muncit la un job. Altfel nu avem cum sa castigam banii necesari intretinerii familiei, din ce sa avem asigurare medicala (inclusiv pentru copii), viitoarea pensie, sa se faca abosolut orice in tara etc.. Si cand te gandesti ca in timp ce unii pe langa job si familie fac si voluntariat, iar altii par a nu fi in stare sa faca mai nimic.........
            • -3 (7 voturi)    
              eu n am zis (Joi, 31 octombrie 2019, 13:57)

              RonaldDTrump [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

              ca trebuie sa stai cu copilul o viata intreaga, insa tarile din vest, sunt super marxiste, si efectele se vad in toata Europa. Asta e principala scuza de la UE si ONU: importati falsi refugiati ca voi nu trebuie sa mai faceti copii. Unde e logica voastra hmmm?

              Amice, eu nu vreau statul sa mi ia copilul de la 2 ani si sa mi l tina in crese, unde la 5 ani sa i spuna povesti despre drag queen si ce frumos e pentru baietelul meu sa fie o printesa. Cei 7 ani de acasa presupun ca 7 ani copilul meu sa stea in familie si eu sa ma ocup de educatia lui. Pentru mine unul, intreaga educatie de stat e marxista, stangista si de evitat!

              Nu sustin ideea ca o femeie sa se sacrifice pe altarul corporatiilor in detrimentul unei familii! Eu ca barbat am obligatia sa suport cheltuielile financiare! Asa a functionat societatea europeana si ne a mers bine, pana ati venit voi marxistii la 1917 si ati distrus intreaga structura cu falsul vostru progres! Si mai aveti si tupeu sa urlati jos ciuma rosie cand de fapt voi sunteti ciuma rosie! Rusine!
              • 0 (0 voturi)    
                Omul, confunzi natalitatea mica din Vest cu.. (Joi, 31 octombrie 2019, 20:56)

                AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui RonaldDTrump

                Statul acasa pe banii statului.
                Cauza natalitatii scazute in Europa de Vest este legata de cresterea nivelului de traisi emanciparea femeii, nu de marxism. Pe de alta parte nici-o tara din Vest nu ofera concedii atat de lungi de maternitate ca Romania.
                Deci articolul nu vorbeste de concedii de maternitate ci de nemunca.
            • +1 (1 vot)    
              Acum isi permit.. (Joi, 31 octombrie 2019, 15:28)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

              Crezi ca inainte de '89 toti munceau de placere? Sau isi lasau copiii la cresa cu incredere?..

              Oricum nu mai ai unde sa lasi azi un nou-nascut. Nu mai exista cresa de stat, gradinitele de stat sunt niste cocini la care oricum trebuie sa contribui neoficial. Deci muncesti ca sa-l platesti pe altul sa stea cu copilul tau. Sau sta la bunici. Oricum, copilul pierde. O persoana special calificata pentru asa ceva poate face minuni.

              Problema se rezuma insa la asteptari. Majoritatea romanilor tineri se multumesc cu un frigider plin si consumerism ieftin. Pentru asta este suficient sa lucreze un singur parinte. Vacante, hobby-uri, cultura?.. Pentru majoritatea romanilor astea sunt "mofturi #rezist". O masa imbelsugata, o bere ieftina la pet, telecomanda in mana si un "show" de prost gust. Atat doreste majoritatea electoratului.
          • -2 (2 voturi)    
            bravo (Joi, 31 octombrie 2019, 15:09)

            Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui RonaldDTrump

            bun raspuns ai dat "progresistului"

            Care nu stie cati adulti de azi au fost facuti "oameni" in vremea RSR cu mama casnica si doar tatal la munca. Mama care chiar SE OCUPA de copii.
        • 0 (2 voturi)    
          bine ca (Joi, 31 octombrie 2019, 15:10)

          Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

          bine ca pt. tine e mai buna decat mama o bona dementa care sau bate copilul sau il lasa sa stea pe tableta pana se dileste
        • 0 (0 voturi)    
          Vezi (Joi, 31 octombrie 2019, 20:36)

          Coco_papagal [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

          cum e in occident cu femeile care stau acasa si au grija de casa. Au drept la pensie si toate drepturile unui angajat.
    • +7 (9 voturi)    
      Si daca te speli pe dinti???? (Joi, 31 octombrie 2019, 8:56)

      ZaR [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

      Si daca te speli pe dinti tot "munca" este??? Ati preluat "textele" astea de la modelul statului social (adica al lenesilor) din Occident. Sau ce te asteptai cand ai facut copii, ca ei au grija de ei singuri si acum vrei recompensa pentru ca faci ceva pentru ei???
    • +11 (15 voturi)    
      Victimizare. Toata lumea face asta (Joi, 31 octombrie 2019, 9:28)

      razvan_ [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

      Partea cu copilul o inteleg in primii 2 ani, dar ultimul paragraf? Eu si sotia mea lucram 9 ore pe zi + naveta. Ajungem acasa dupa ora 18 in fiecare zi. Facem singuri de mancare, spalam rufele si facem curatenie in casa. In putinul nostru timp liber. Impartim sarcinile si anumite lucruri le lasam pentru week-end cand avem mai mult timp.

      Faptul ca sotul v-a facut sclava lui nu inseamna ca e normal. Da, acum 50 de ani era standard ca sotul sa aduca painea si femeia sa aiba grija de cei 5-7 copii. In prezent insa nu aveti nicio scuza. Exista suficiente slujbe pentru femei si majoritatea familiilor au 1-3 copii. Munca din casa se face in putinul timp liber. Asta e viata. Mama lucreaza de peste 30 de ani si a reusit sa ma creasca si sa aiba grija de mine.

      Desigur exista sacrificii si e mult de lucru cu un copil, dar daca nu sunteti dispusa sa le faceti mai bine nu faceti copii! La modul serios, va victimizati! Ceea ce spuneti este absurd. Cresterea copilului este o slujba full time doar in primele 6-24 luni (in functie de individ). In alte tari concediul de maternitate dureaza doar 3 luni.

      Daca ati facut copii doar sa aveti o scuza sa leneviti toata viata, va compatimesc!
      • +6 (10 voturi)    
        imi pare rau (Joi, 31 octombrie 2019, 10:14)

        yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui razvan_

        ca pot vota + doar 1 data. Ai sintetizat extrem de bine lucrurile. E incredibil cum pot justifica unii statul acasa spunand ca "muncesc" In 2019
        • -3 (5 voturi)    
          Yyyxxx (Joi, 31 octombrie 2019, 10:58)

          Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui yyyxxx1981

          Tu faci parte din cei supusi , munca la corporatie cu program fix , rate la casa , credite , nemaritata pana la varsta de 35 ani. Sa o tii tot asa sa ne tii si pe noi acasa . Stimutza
          • +1 (1 vot)    
            Ce concepție de bugetar ai. (Joi, 31 octombrie 2019, 12:29)

            prec [utilizator] i-a raspuns lui Fanel01

            Bugetărelule, unii mai trebuie să și muncească.
      • -4 (6 voturi)    
        bravo tovarase (Joi, 31 octombrie 2019, 10:37)

        RonaldDTrump [utilizator] i-a raspuns lui razvan_

        Vad ca ti ai insusit bine manifestul partidului comunist, in case se spune ca femeia e o proletara si barbatul un capitalist care o asupreste

        Nu stiam ca a iti da aportul la natalitatea Romaniei inseamna sa fii sclav. La cele 25 de milioane de bebelusi ucisi prin avort, adaugam si comunismul dumitale, si banuiesc ca in 30 de ani vom arata ca Suedia, unde ai zone in care nu mai intra politia datorita multiculturalismului. Ca si acolo femeii i s a spus ca a fi mama e oprimant, mai bine importam ceva din Africa
      • +1 (1 vot)    
        care 1-3 copii? (Joi, 31 octombrie 2019, 15:14)

        Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui razvan_

        Eu vad 20 de ani ca s tot mai putine chiar familiile cu 2 copii.
    • +7 (11 voturi)    
      A fi casnic nu-i o muncă. (Joi, 31 octombrie 2019, 9:39)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

      Cine-ai vrea să aibă grijă de bitongii tăi, statul?
    • +6 (6 voturi)    
      daca il duci la cresa (Joi, 31 octombrie 2019, 10:22)

      yyyxxx1981 [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

      ingrijitoarele vor avea grija acolo de 10 sau 20 de copii. In nici un caz 1 adult si un copil. Banuiesc ca esti realizezi continuarea argumentului....
    • +1 (5 voturi)    
      Puiu vladare (Joi, 31 octombrie 2019, 10:55)

      Fanel01 [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

      Corect , de acord cu tine ! Oricum cine munceste la stat uraste responsabilitatile si munca adevarata !
  • +5 (5 voturi)    
    Daca nu muncesti ceva, orice, te alienezi. (Joi, 31 octombrie 2019, 10:18)

    lasa [utilizator]

    sa revenim la oile noastre: Munca innobileste pe om!
    Sa nu -ti fie rusine ca muncesti, ci sa fii parazit.
    • -2 (2 voturi)    
      România are peste 1,2 milioane de paraziți. (Joi, 31 octombrie 2019, 12:30)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Pardon, bugetari, Ce urât vorbesc.....
  • -4 (6 voturi)    
    job natalitate (Joi, 31 octombrie 2019, 10:31)

    RonaldDTrump [utilizator]

    Ma intristeaza cati comunisti pe forumul hotnews, dar trebuie sa ma obisnuiesc cu ideea ca ei nu vor disparea. Atat ii duce capul.

    Unul din principalele efecte ale scaderii natalitatii in lumea moderna, este ideea marxista de a aduce femeia la munca. Avem clar statistici, femeile care alearga dupa o cariera, si sfarsesc cele mai multe doar cu un job, au sanse extrem de scazute sa mai devina mame. In general sfarsesc traind cu pisica.

    Altele reusesc poate pe la 40 de ani sa mai faca cu chiu cu vai un copil, dar nu l baga in seama prea mult, astfel ca statul comunist o va face, rezultand o deformatie de copil, care cel mai probabil va avea multe mammy sau daddy issues.

    Da, patriarhia a avut rolul ei. Femeie ingrijea de copii, si asta e o munca full time si cere responsabilitate, iar tatal se ocupa de aprovizionare.

    Asta si faza cu naveta, e absolut penibila. Se observa clar lenea romanului. Oare stiu comunistii de pe forumul hotnews, cata naveta fac americanii in fiecare zi la munca? Ganditi va la cei care muncesc in New York, dar traiesc undeva in linistitele suburbii. Daca esti normal la cap e absolut necesar sa eviti a trai intr o metropola, ci undeva la tara, retras. Si atunci faci naveta.

    Dar intorcandu ma la marxisti doritori sa smulga femeia din camin, domnilor si doamnelor, ce vom face cand romanii vor deveni minoritari in propria tara?
  • +2 (4 voturi)    
    Statistica... (Joi, 31 octombrie 2019, 10:59)

    Nahgfa [utilizator]

    Daca puneti botul la statistica... E ca aia: eu mananc 2 pui si tu nu mananci nimic. Statistic fiecare mancam cate 1 pui. Deci e bine.

    In aia 2 milioane poate sunt inclusi cei cu PFA care nu au lucrat niciodata ca salariati, ca vad ca subiectul e sa lucrezi ca angajat. Erau 400.000 PFA. Mai sunt cei cu SRL care nu s-au si angajat in SRL-urile lor, astia ar fi mai mult de 1 milion si ceva. Asa ca uite cum s-au facut alea 2 milioane de oameni care nu au lucrat niciodata dar care lucreaza totusi pentru ei.

    Stiti voi exact cum au ajuns la datele astea cei de la Statistica? De unde le-au obtinut? O fi fost chestionar, daca da cum au formulat sa fie clar ca daca ai PFA sau SRL si nu esti si angajat in SRL nu esti in cei care “nu lucreaza”. Pe mine nu m-a intrebat nimeni de la Statistica. Ca pote mai era 1 in plus sau in minus. Pe voi v-a intrebat careva?

    Daca datele sunt scose automat de la ANAF sigur sunt probleme. Ca acolo un patron de SRL daca nu e si angajat si nu si-a dat dividende ca sigur firma lui e pe pierdere nu figureaza cu nicio evidenta - deci e in lista “nu lucreaza”.

    Apoi, chiar daca ar fi oameni care nu au lucrat niciodata, de ce ar conta asta in democratie?
    Aia care nu lucreaza tot traiesc adica cumpara mancare, servicii etc. adica platesc TVA 19% la tot ce cumpara ei ca sa traiasca, nu? Asa ca si ei contribuie la Stat.

    Cu ce l-ar deranja pe unu de lucreaza ca altu nu lucreaza? Tu daca lucrezi angajat ai asigurare medicala si ai pensie. Ala de nu lucreaza nu are asigurare medicala si nici pensie, tu ai, esti boss.
    • +1 (1 vot)    
      Hai nu zău... (Joi, 31 octombrie 2019, 12:33)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui Nahgfa

      Ia mergi tu prin spitale să vezi câți bruneciori sunt și beneficiază de asistență medicală. Și nu știu să lucreze vreunul....
  • +3 (3 voturi)    
    exista lenesi in Romania! (Joi, 31 octombrie 2019, 11:02)

    floarealbastra [utilizator]

    Vai ce descoperire epocala! De parca n-ar fi scris Ion Creanga ,Povestea unui om lenes, de parca nu ati vedea lenesi in jurul vostru zi de zi.
    Exista lenesi adica persoane care nu doresc sa munceasca.
  • +2 (2 voturi)    
    Ce teapa ati luat (Joi, 31 octombrie 2019, 11:53)

    spysoby [utilizator]

    Am impresia cineva nu stie sa citeasca sau sau interpreteze .2 milione nu pot fi.Sunt foarte multi care au plecat din tara de tineri si n-au apucat sa fi fost angajati in Romania.
    • -2 (2 voturi)    
      Cum să nu fie???? (Joi, 31 octombrie 2019, 12:34)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      Câți bugetari are Rrrrumânistanul?
  • -2 (2 voturi)    
    ... (Joi, 31 octombrie 2019, 14:29)

    Sarmis [utilizator]

    E suficient sa mergi la un supermarket gen Cora intr-o zi lucratoare intre 11:00 si 16:00. O sa vedeti ca magazinul e plin. Sau treceti prin fata salilor de pariuri cam pe la aceleasi ore.

    Cam asa arata portretul robot al lenei.
    Da, cifrele oficiale vorbesc de 2 mil. Eu cred ca sunt chiar mai multi.
  • -1 (1 vot)    
    munca celor de la stat !! (Joi, 31 octombrie 2019, 14:36)

    ionelcoroiu2010 [utilizator]

    munca celor de la stat e chiar de la stat ( degeaba !!!) dar se pling ca au mult de stat ! la privat nu au loc pentru ca sunt analfabeti si nu stiu face nimic !!! Cu timpul o sa taie iarba la ciini prin strainatate !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Dezbina si cucereste (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:30)

      solomonien [utilizator] i-a raspuns lui ionelcoroiu2010

      Asta este strategie de guvernare . Romanii nu trebuie sa mai cante la unison. Lupta si ura intre aceste categorii de munca strecurata in sufletul romanilor a dat roade. Pai domnule Ionel , tu realizezi ca tocmai ai facut analfabeti profesorii , medicii , tot ce tine de cercetare etc. Tu te limitezi in gandirea ta la doamna cu fundul mare care te trimite inapoi cu cererea ca nu ai completat-o bine sau nu ai actele adiacente. Te provoc sa calculezi cate astfel de persoane sunt la tine in oras si sa ne dai un procent. Ai pretentia ca esti fiinta inteligenta deci gandeste , nu lasa pe altii sa o faca pentru tine.
  • 0 (2 voturi)    
    Cauza este lenea si "babacii" care i-au intretinut (Joi, 31 octombrie 2019, 16:47)

    Azra [utilizator]

    Avem in tara doua milioane de "facatori de nimic" si Romania este in situatia de a importa forta de munca din Vietnam, Nepal, india, Indonezia si alte tari asiatice.Nu este normal, Este o situatie la care presedintele "lucrului bine facut" si toate guvernele, fara exceptie de culoare politica, delegati sa gestioneze destinele tarii si sa raspunda pentru aceasta ar fi trebuit sa se gandeasca foarte serios, pentru a "pune in valoare" resursele umane proprii si care acum nu produc nimic.
    Sotia mea si cu mine am crescut trei copii, de la nasterea lor si pana cand au terminat studiile universitare si in tot acest timp amandoi am muncit-pe salariile care erau pana in 1989. Si nu a fost deloc usor, dimpotriva, dar am facut-o.